» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shqipetaret ne Rrumani, nje histori e'lashte

Shko poshtė

Shqipetaret ne Rrumani, nje histori e'lashte

Mesazh nga ylli prej Mon 28 Apr 2008, 23:22

Prishtinė, mars 2004 (KeL/KD) - Viti 1595 ėshtė data qė dokumenton vendosjen e shqipėtarėve nė trojet rumune. Kjo datė vėrtetohet nga njė dokument i Simon Movilės mė 1602-shin, nė lidhje me vendosjen e disa shqipėtarėve nė fshatin Kėlinesht tė rrethit Prahova. Njė histori e lashtė 406-vjeēare e Rumanisė, lidhet me vendin e vogėl nė juglindje tė Evropės - Shqipėrinė. Sot nė shekullin e ri shqiptarėt e Rumanisė pėrbėjnė njė minoritet tė konsiderueshėm: me njė gazetė, shoqatė qė mbron tė drejtat e tyre dhe kanė tė drejtėn tė kenė pėrfaqėsi nė Parlament. Janė tė shumtė ata qė kanė jetuar aty disa breza radhazi, por edhe mė shumė ata qė, sė fundmi, kanė prefeuar tė jetojnė nė qytetin gjigant qė ndryshe e quajnė ,Parisi I vogėl". Nė hyrje tė Bukureshtit, duke ardhur nga aeroporti, duket Harku i Triumfit, pėrmasat e tė cilit janė mė tė vogla se ai francezi, por madhėshtinė e kanė tė njėjtė. Pas Luftės ruso-turke, po nė kėtė vend u ndėrtua njė hark druri mė 1877-1878, ndėrsa pas Luftės sė Parė Botėrore, u ndėrtua harku qė ėshtė sot apo indipendenca e Rumanisė. Ēdo gjė duket uniformė nė rrugėt e kryeqytetit rumun, qė nga pllakat e trotuareve e deri te ndėrtesat qė kanė pothuaj tė njėjtėn arkitekturė dhe ngjyrė gri. Pėrmes Bukureshtit rrjedh lumi I Dėmbovicės qė pėrshkon 24 kilometra. Shumė vite mė parė lumi ka qenė i thellė, ndėrsa nė kohėn e Ēausheskut u zgjerua shtrati, duke e ulur kėshtu thellėsinė. Edhe pse gjatė 10 vjetėve tė fundit Rumania ka kaluar nė njė regjim tjetėr udhėheqjeje, tranzicioni nuk e shkatėrroi qytetin gri. Figura mė e spikatur politike mbetet ende Ēaushesku. Si vend kristian, rumunėt gjykojnė negativisht ekzekutimin e padrejtė tė diktatorit mė 25 dhjetor 1989, pikėrisht nė ditėn e Krishtlindjes, madje disa njerėzve i mbushen sytė me lot kur kujtojnė gjyqin qė zgjati vetėm 30 minuta dhe ekzekutimin nė ditėn e lindjes sė Krishtit.
avatar
ylli

Shteti : kudo qč kčrkon atdheu
Postime : 555
Kyējet nė forum : 11324
Regjistruar mė : 12/04/2008
Profesioni : i imi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqipetaret ne Rrumani, nje histori e'lashte

Mesazh nga martin mato prej Mon 30 Jun 2008, 15:26

me sa di une me ardhjene komunizmit shoqeria shqiptare ne rumanizua u sekuestrua nga shteti rumun dhe deri me sot ende nuk eshte kerkuar as falje pa le ti kthehet shtetit shqiptar pasuria perkatese.

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 11616
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi