» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si mund ta le duhanin?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Geri prej Wed 11 Feb 2009, 23:57

Lukja shkruajti:
Geri shkruajti: Na jan bo zorret si re ne qiell po bi shi ne barkun ton nga tymi duhanit Neutral Neutral Neutral


Ti sikur me ke then qe se konsumon duhanin cherry cherry cherry
Behh po e kam rrallu jo se e kam lon krejt.po ama ne 2008 e pija nga 1 pako ne dit e tani 4 a 5 cop cigare po mushkrit jan bo ihuuu tym :bum:


Edituar pėr herė tė fundit nga Geri nė Thu 12 Feb 2009, 00:02, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16218
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga lolita prej Thu 12 Feb 2009, 00:02

Zdi qa thom per duhanin se nuk eperdori kshtu qe nuk kam nevoj per mendalu 8)

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
lolita
VIP

Shteti : podujeve
Postime : 6766
Kyējet nė forum : 15631
Regjistruar mė : 16/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Geri prej Thu 12 Feb 2009, 00:03

Lukja shkruajti:Per ata te ka ngel rrem ta mbash gushtin ne goj ti qe e ke rralluar cigare Geri Neutral Neutral
Shocked Shocked e kam rrallu mojj Shocked Shocked
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16218
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga lolita prej Thu 12 Feb 2009, 00:53

se kom kit problem duhanit se nuk epi jo lukjaaa

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
lolita
VIP

Shteti : podujeve
Postime : 6766
Kyējet nė forum : 15631
Regjistruar mė : 16/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Naki prej Thu 12 Feb 2009, 00:55

hahahahahahahah a ka me rrejt a hahahahahahahaahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Voglushja prej Thu 12 Feb 2009, 12:09

E di si mund ta lesh duhanin te mos e pish ashtu e len ahahahha

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12415
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga MiTi prej Thu 12 Feb 2009, 12:38

Mos e dhez asnje her e len
avatar
MiTi

Shteti : Ne Boten e Qudirave
Postime : 1428
Kyējet nė forum : 10683
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga blina prej Thu 12 Feb 2009, 18:20

O shoki me ndegjo mua mos e le fare.

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11603
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Unike prej Wed 15 Apr 2009, 12:38

Si ta lini duhanin?
Nėse tashmė keni provuar pėr ta lėnė duhanin, atėherė e dini se kjo s’ėshtė punė e lehtė dhe e thjeshtė Provoni tė hiqni dorė nga duhani shkaku i arsyeve shėndetėsore apo pėr tė kursyer, apo shkaku i ligjit kundėr pirjes sė duhanit nė vende publike. Ja 10 mėnyra qė mund t’iu ndihmojnė:


1. Nėse tashmė keni provuar ta lini duhanin, atėherė e dini sa e vėshtirė ėshtė. Pėr fillim duhet tė jeni tė vendosur. Kjo ndoshta ėshtė e qartė, por nėse pėrpiqeni ta lini vetėm sa pėr ta gėzuar dikė (partnerin, familjen...) ka pak gjasa qė mund t’ia dilni. Ju vetė duhet tė jeni tė sigurt se dėshironi ta lini.

2. Lista e arsyeve pse dėshironi ta lini duhanin mund t’iu ndihmojė. Mendoni pėr efektet e pirjes sė duhanit ndaj shėndetit tuaj dhe njerėzve rreth jush, efekteve financiare dhe tė tjera.

3. Saktė llogaritni se sa para shpenzoni pėr cigare. Sa iu kushton kjo shprehi? Sa shpenzoni nė javė, muaj madje edhe vit pėr cigare? Do tė befasoheni se sa shumė para keni tymosur. Mendoni se ēfarė keni mundur tė bėni me ato para.

4. Shėnoni se nė ēfarė momenti duhani do t’iu mungojė mė sė shumti (pas shujtės, me kafe...) kėshtu mund tė pėrgatiteni dhe tė planifikoni se ēfarė tė bėni gjatė asaj kohe nė vend se tė pini cigare. P.sh. Pas shujtės shėtisni.

5. Pasi qė tė pėrgatiteni kėrkoni ndihmė. Shpjegojuni miqve dhe familjes se ju duhet ndihma e tyre. Gjithashtu, lusni mjekun familjar qė t’iu ndihmojė nė qėllimin tuaj. Do tė habiteni sa e rėndėsishme do tė jetė kjo pėrkrahje. Nxituni me shpėrblime tė vogla qė do t’ia bėni vetės. P.sh. shpenzoni ato para qė nuk i keni shpenzuar pėr cigare.

6. Lini duhanin gradualisht. Mos mendoni pėr atė se si pėrgjithmonė do ta lini. Nė vend tė kėsaj thoni: “sot s’do tė pi duhan”, dhe kėtė do ta pėrballoni mė lehtė. Tė njėjtėn bėjeni nesėr dhe java do tė kalojė nė moment.

7. Nėse keni ndonjė mik qė dėshiron ta bėjė tė njėjtėn, provojeni sė bashku. Mos garoni mes vete po bėhuni ndihmė dhe pėrkrahje nė situata tė krizės.

8. Kur tė ndieni nevojė tė madhe pėr cigare, bėni diēka qė do t’ua tėrheqė vėmendjen. Provoni tė pėrtypni ēamēakėz apo arra, sa pėr tė pasur diēka nė gojė (po jo ėmbėlsira) dhe pini shumė ujė dhe lėngje.

9. Largoni nga shtėpia gjithēka qė ju asocion nė cigare. Mos lini kuti tė cigareve pėrreth, largoni tė gjitha taketuket dhe gjithēka qė lidhet me cigare (ēakmak etj).

10. Pėrpiquni ta lini duhanin kur e dini se nuk jeni tė ekspozuar ndaj stresit tė madh. Zgjidhni njė javė kur jeni nė pushim dhe kur mund tė jeni nė atmosferė tė qetė. Gjithashtu, nėse cigaret pėr ju ishin mjet i relaksimit nė periudha stresuese, pėrpiquni tė gjeni mėnyra tjera nė luftė kundėr stresit. Relaksohuni me shėtitje, dush apo teknikat e frymėmarrjes.
avatar
Unike

Shteti : Mitrovice
Postime : 326
Kyējet nė forum : 10766
Regjistruar mė : 19/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Sihana prej Fri 22 May 2009, 13:13

Duhanprija pasive dėmton trurin
Ekspozimi ndaj sasisė sė madhe tė tymit mund tė shtojė rrezikun pėr
shfaqjen e demencės, tregon njė studim i publikuar nė revistėn "British
Medical Journal".Shkencėtarėt kanė
analizuar mostrat e pėshtymės tė 5.000 vullnetarėve jo-duhanpirės, tė
cilėt kishin qenė mė tė vjetėr se 50 vjeēarė.

Rezultatet kanė treguar se pjesėmarrėsit tė cilėt kishin qenė tė
ekspozuar ndaj duhanpirjes pasive, ishin tė rrezikuar pėr tė zhvilluar
ērregullime mendore, siē ėshtė demenca.

Ekspertėt kanė shtuar se pirja pasive e duhanit ėshtė e lidhur edhe me
shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės dhe goditjes nė tru.

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12173
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 22 May 2009, 22:23

Shpikja me e fundit , del ne treg camcakezi i cili ka aromen e duhanit.Shpresoj t'iu vi ne ndihme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Geri prej Fri 22 May 2009, 22:30

arla shkruajti:Shpikja me e fundit , del ne treg camcakezi i cili ka aromen e duhanit.Shpresoj t'iu vi ne ndihme.
po kete gjo e kam provu..kan dal dhe ca si ngjitse qe vendosen ne trup me efekt duhani por keto jan gjona te kota..se nji duhan pirs si un nuk bon asnji gjo efekt Sad
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16218
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 22 May 2009, 22:37

Po mo Geri nje mikja ime me nje dore mbante ate ngjitesen e me doren tjeter cigaren (po e ndihmonte shume ajo ngjitesja)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga lindushi prej Sun 14 Mar 2010, 17:44

Pa cdo gje njeriu jeten vetem pa ushqimin dhe ujin .Kur je i vendosur te behs dicka patjeter qe ja del varet sa jemi te vendosur

Pr vete e kam lene per sa kohe se di po ..
avatar
lindushi

Postime : 69
Kyējet nė forum : 9243
Regjistruar mė : 10/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 17:59

mua me duket shume e veshtire
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9249
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 18:01

lindushi shkruajti:Pa cdo gje njeriu jeten vetem pa ushqimin dhe ujin .Kur je i vendosur te behs dicka patjeter qe ja del varet sa jemi te vendosur

Pr vete e kam lene per sa kohe se di po ..
lindushi me fal por pa ushqim njeriu rrin nganjeher elle pa uje por pa duhan jo kis
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9249
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Sun 14 Mar 2010, 18:07

duhanin mundesh ta lesh nese e vendos me rujt shendetin se pse duhani seriozisht e demton shendetin.
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10879
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga lindushi prej Sun 14 Mar 2010, 18:18

NADJA shkruajti:
lindushi shkruajti:Pa cdo gje njeriu jeten vetem pa ushqimin dhe ujin .Kur je i vendosur te behs dicka patjeter qe ja del varet sa jemi te vendosur

Pr vete e kam lene per sa kohe se di po ..
lindushi me fal por pa ushqim njeriu rrin nganjeher elle pa uje por pa duhan jo kis

rrim po per sa kohe acoma skemi nigju qe pa duhan njeriu vdes po pa buke dhe pa uje po
se ehste e vertet ndoshta ne nje dite me pare do zgjidhje duhanin se buken se do te dukej e pamundur te kalosh nje dite pa duhan po diten e neserme jam e bundur qe do zgjellesh buken se po nuk hengre te dyten dite sje me ne gjendje te pish as duhanin fest
avatar
lindushi

Postime : 69
Kyējet nė forum : 9243
Regjistruar mė : 10/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Kotelja prej Wed 14 Sep 2011, 13:45

Mjeket ne amerike keshillojne te konsumoni nga 3kg molla te tharta ne dite, per tre dite radhazi, dhe shija qe te jep vitamina C e pemes nuk e duron perqendrimin e nikotines ne organizem. Shpresoj te jete e vertete !

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13926
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta le duhanin?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi