» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushqimet e bukurisė

Shko poshtė

Ushqimet e bukurisė

Mesazh nga blina prej Sun 29 Jun 2008, 22:42

Qė tė dukeni e bukur duhet patjetėr tė ushqeheni mirė. Tė hash mirė ju mban ju dhe lėkurėn e freskėt. Mė poshtė janė njė numėr ushqimesh qė ju mbajnė nė formė dhe qė quhen ushqimet e bukurisė

Arrat
Janė ushqim i mirė kundėr plakjes. Kanė pėrqindje tė lartė tė vitaminės E dhe ndihmojnė qė lėkura tė jetė e butė. Por mbani parasysh se duhet tė hani pak pasi kanė kalori.

Proteinat
Pėr tė pasur thonj tė fortė dhe kockėn e fortė duhen proteinat. Proteinat i gjeni tek mishi i pulės, te fasulet, te peshku tuna.
Vitamina B
Ushqimet e pasura me vitaminė B i bėjnė flokėt tuaj tė ndritshėm. Tė pasura me kėto vitamina janė vezėt, qumėshti, perimet jeshile, qepa dhe kastraveci.
Peshku
Tė hash peshk si salmoni do tė thotė qė ju keni marrė Omega 3, qė ndihmon nė hidratimin dhe ushqimin e lėkurės.

Zinku dhe kalciumi
Zinku gjendet te mishi i pulės, veza, ushqimet e detit. Edhe kalciumi ndihmon nė pastrimin e lėkurės. Ai ndodhet te kosi, djathi me pak kalori dhe te qumėshti. Kėto ushqime jo vetėm qė zbardhin fytyrėn, por reduktojnė edhe rrudhat.
Vitamina C
Kjo vitaminė ndihmon nė reduktimin e rrudhave. Kivi si frutė ėshtė mė i miri pėr vitaminėn C. Tė tjerat janė portokalli, mangot, limoni, etj.
Vitamina E
Ėshtė e njohur si njė nga vitaminat qė shmang djegien e lėkurės nga dielli. Nėse hani shumė pjeshka do tė keni vitaminėn E nė trupin tuaj.

Vitamina C dhe hekuri
Kėto dy vitamina sė bashku ndihmojnė qė tė largohet rrethi i zi te sytė.
Uji
Pini sa tė mundni ujė. Uji ndihmon nė largimin e toksinave nga trupi dhe ndihmon nė freskinė e lėkurės.
Domatja
Domatet pėrmbajnė antioksidantė, beta-karotin dhe vitaminė C. Hajeni domaten sa mė shumė dhe ju do t’i merrni kėta antioksidantė. E mira ėshtė qė domatja tė shoqėrohet me pak vaj ulliri.
Molla
Pėr tė pasur dhėmbė tė mirė, hani mollė.
__________________
blina

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11603
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi