» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kujdes nga dielli

Shko poshtė

Kujdes nga dielli

Mesazh nga Vizitor prej Mon 07 Jul 2008, 19:41

Nje qendrim i zgjatur ne diell krijon probleme per lekuren.
Madje kjo gje mund te shkaketoje dhe kacer te saj.
Kjo sot deshmohet nga te gjithe specialistet e mjekesise.

Kuptohet: Dielli eshte nje burim i jetes .Pa diell,jeta nuk do te ekzistonte .Te gjithe kemi deshure te dalim ne diell,te bejme banjo,te bronxohemi.Dielli eshte nje element qe i sherben shendetit te njeriut ,kockave,zhvillimit te epidermes se lekures,etj.
por nje qendrim i gjate dhe i pakujdesshem dhe ne menyre te perseritur ,sjell nje plakje te lekures ,nje shkatrim te vazhdushem te saj,shfaqje e njollave dhe te rrudhave ,gjere dhe djegien e lekures.Por ajo qe eshte me e rrezikshme eshte kanceri i lekures.

Rrezet e diellit ne teresi e tyre perfshin disa lloje rrezesh.Ato mund t'i ndajm ne tri lloje:
-drita e dukshme ,ajo qe na mundeson te shohim ngjyrat e objekteve:
-rrezet infra te kuqe,te cilat na japin ndjesine e ngrohtesise;
-rrezet ultra violet.
Drita e dukshme dhe ajo infra e kuqe ,(ne shumicen e rasteve )jane te pa demshme per shendetin e njeriut,ndryshe nga rrezet ultra-violete UV,te cilat perbejne nje rrezik te madh .

Brenda rrezeve ulta-viole dallojm tre tipe rrezesh:
-UVA,ultra-violet A,me vale te gjata:
-UVB,ultra-violet B,ato qe djegin:
-UVC,ultra-voletC, me val te shkurtra.
-UVA-nuk filtrohen nga atmosfera dhe nuk e pershkojne xhamin.Ato sjellin nje lloj bronximi,sipasoj llojit te lekures.Dikur cilesoheshin inofensive,por sot eshte provuar se ato jan te demshme.
UVB-nje pjese e tyre filtrohet nga atmosfera ,nga shtresa e ozonit.Ato nuk e pershkojn xhamin dhe shkaketojne nje broxim te lekures,por dhe djegie te saj, duke sjelle si pasoj rrudha,plakje te pershpejtuar dhe kancer te lekures.Intensiteti me i madh eshte ne oren12.
UVC-filtrohet ne atmosfer nga shtresat e ozonit para se ato te prekin token.Ato e djegin lekuren dhe shkaketojn kancer.
Kur rrezet ultra-violet prekin lekuren,nje pjese e tyre reflektohet.Ajo qe mbetet,shperndahet ne indet nen siperfaqen e lekures.Nje pjese absorbohet nga qelizat e lekures,duke demtuar substancat e ndjeshme te saj.
Djegia e menjehershme e diellit(goditja e diellit)ndodh shpesh tek njerzit me lekure te ndjeshme qe ekspozohet rralle por ne nje kohe te gjat.Ekspozimii vazhdueshem ne diell eshte kryesor ben qe lekura te ashprohet,duke e humbur elasticitetin e vet.Ne siperfaqe duken njolla dhe rrudha.Keto ndodhin me kohe, por jane demtime te pa riparushem.Pra kujdes nga qendrimi i gjate ne diell pa u mbrojtur.

A eshte shkaketar dielli ne kancerin e lekures?

Eshte pranuar se nje nga shkaketaret kryesore te kancerit te lekures eshte dielli.ky lloj kanceri nese nuk trajtohet me kohe sjell pasoja te medha ,madje behet vdekjeprures.Ky lloj kanceri shfaqet pergjithesisht tek ata qe jane te ekspozuar vazhdimisht ndaj diellit.Shumica e kancerave shfaqet ne ato vende te trupit ku ekspozimi eshte me i gjate,si ne veshet,ballin,krahet...Personat me semundje gjenitike jan me te ndjeshem ndaj ketyre lloj kancerave.Nder kanceret e shkaketuar ne lekure dallojme:korcinoma bazoqelizore:epitelioma spinoqelizore dhe malanoma e keqe.

Faktoret kryesor mbeten:
-pigmenti i lekures dhe aftesia per t'u bronxuar apo jo-ekspozimi ndaj produkteve kimike:
-kohezgjatja e qendrimit ne diell.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes nga dielli

Mesazh nga Naki prej Tue 08 Jul 2008, 20:05

king :bum: se eshte njona edhe doktoresh dy duart ne zjarr i kisha futur.
Postim shume me rendesi sidomos per kete kohe kur shumica jane ne pushime dhe direkt ne rreze te diellit.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19271
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes nga dielli

Mesazh nga Vizitor prej Tue 08 Jul 2008, 20:07

[quote="Naki"]king :bum: se eshte njona edhe doktoresh dy duart ne zjarr i kisha futur.Futi geek

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes nga dielli

Mesazh nga ylli prej Wed 09 Jul 2008, 17:36

po ketu tek ne bie vetem shi more dhe nuk po e njohim te nxehtit

firma.................................................................................................................................................................................
Kur linde ti qave por qeshen te tjeret prndaj jeto ne at menyr qe kur te shkoj nga kjo bot ti te shkosh i gezuar e te tjeret te qajn per ty.
avatar
ylli

Shteti : kudo qč kčrkon atdheu
Postime : 555
Kyējet nė forum : 11249
Regjistruar mė : 12/04/2008
Profesioni : i imi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes nga dielli

Mesazh nga Interesant prej Wed 09 Jul 2008, 17:53

Duhet te ia dini vleren e shiut, ne menyre qe tani te jeni nen diell Very Happy
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13892
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes nga dielli

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi