» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Shko poshtė

A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga blina prej Tue 08 Jul 2008, 14:29

Shpeshhere, degjojme nga shume persona, qe shprehen me termin "Ai eshte intelektual" ! Cfare kuptoni ju me termin "intelektual" dhe a besoni se ne Kosove ka intelektuale te vertete?

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11522
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Adem Berisha prej Tue 08 Jul 2008, 15:00

blina,
temė e mirė kjo.
Fjala "intelektual" nėnkupton diē mė gjėrė por kryesisht e ka kuptimin "i ditur", "i ngritur".
Unė mendoj se intelektuali i cili nuk ėshtė i stolisur edhe me vetitė tjera tė larta njerėzore si: humanizmi, butėsia, modestia, dashuria, solidariteti, sinēeriteti, pėrgjegjėsia e . . ., nuk ėshtė intelektual i mirėilltė.
Fatkeqėsisht, unė mendoj se intelektualė tė mirėilltė nė Kosovė ka pak.
Shumica e njerėzėve janė tė dhėnė pas "kajtės kronike" e interesave tjera personale e klanore dhe nuk qajnė koken pėr vetitė e larta njerėzore e intelektin e mirėilltė.
E dij qe tė tillėt mbase jetojnė mė mirė ose edhe krijojnė kapital por unė aspak nuk iu marr lakmi. Bile nė njė poezi timen veē tjerash thuhet:

"Pse ke pare or hajvan,
mos e ngrit koken nė tavan,
ty askush nuk tė ka lakmi
dukesh njeri por je thi"


Uroj qe sa mė shpejtė dhe veēanėrisht tek tė rinjtė sa mė shpejtė tė kultivohet njė vetėdije e re e civilizuese dhe tė dominojnė vetitė e larta tė humanizmit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Adem Berisha nė Tue 08 Jul 2008, 15:25, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12117
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga blina prej Wed 09 Jul 2008, 14:37

E qmoj shume kete mendim tuajin bac Adem dhe kam nder dhe knaqesin qe ju i pari ju jeni pergjigjur kesaj teme kam nje respekt te veqant per ju.

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11522
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Rrezon@ prej Wed 09 Jul 2008, 14:43

Thjesht shkurt shqip JO
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11533
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 10 Jul 2008, 12:23

Apsolutisht po. Cdo komb dhe popull rrit mes vetes intelektual lindin me disa prioritete dhe gjate jetes dhe eksperiences i perforcojne.Per ti zbuluar nuk eshte e lehte se egzistojne mundesite e mos venies re sepse keta intelektual shmangin skandalet ose qendrojne larg problemeve qe shpesh vendi perfshihet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Thu 10 Jul 2008, 14:57

fv shkruajti:Thjesht shkurt shqip JO
sa i/e marre cenke ska rendesi kujt gjini i perket ose je kendej me ndonje mission sepse nje i cili ka pak kokrra ne koke nuk do postonte nje gje te tille.
Lum si ne ē,far kemi... po eshte ok se bota mban lloj lloj gjallesa nuk eshte shume edhe nje si ty fv

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Interesant prej Thu 10 Jul 2008, 14:59

Nuk mund te themi se ska intelektual te vertete, por ata te vertetit mendoj se nuk kan kompetenca.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13808
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Naki prej Thu 10 Jul 2008, 16:28

Shota secili e thote ate qe mendon dhe nuk eshte e drejte jote te kundervihesh ne nje menyre te tille.

Ka intelektual Kosova dhe shume te afte sa do i kishin lakmi shume vende te botes por xhelozia ne nuk na lejo ti ngrisim ata dhe kjo eshte ajo qe na ka sjellur sot ketu ku jemi ne shekullin 21 te kerkojme akoma lemosha

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Kotelja prej Sat 12 Jul 2008, 20:29

Sigurisht qe Kosova ka shume intelektual, por nje ambient i ngulfatur sic eshte ky i yni dhe nje vend ne tranzicion, u bllokon atyre shume rruge per tu dukur ne siperfaqe. Eshte obligim i yni qe te nxjerrim ne pah vlerat tona si shoqeri, por fatkeqesisht nje gje te tille nuk e kemi bere asnjehere!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13845
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Sun 13 Jul 2008, 11:57

Kotelja shkruajti:Sigurisht qe Kosova ka shume intelektual, por nje ambient i ngulfatur sic eshte ky i yni dhe nje vend ne tranzicion, u bllokon atyre shume rruge per tu dukur ne siperfaqe. Eshte obligim i yni qe te nxjerrim ne pah vlerat tona si shoqeri, por fatkeqesisht nje gje te tille nuk e kemi bere asnjehere!
Jemi duke nxjerr vlerat moter sepse ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?
Eshte lehte disa veq bojne shkrime dhe tmerr dikush te lexoj.
rrespekte per ty kotelja

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Kotelja prej Sun 13 Jul 2008, 12:42

Shota me duhet te them qe nuk pajtohem me ty!

Ja arsyet: Universiteti i Prishtines si teresi ka diku rreth 37 vjet jete, nderkaq Institucioni i parė i arsimit tė lartė nė Kosovė ishte Shkolla e Lartė Pedagogjike nė Prishtinė (1958), ku studentet pajiseshin me diploma qe atehere. Ndersa Universiteti i pare ne bote u hap ne Bagdad, ne shek. VI. Sa larg botes jemi ne, pyetem une. Sa te shperndare jane intelektualet tane neper bote? Ti thua qe ne asnje vend te botes per nje kohe kaq te shkurter nuk ka pasur intelektual kaq shume sa ne Kosove. Ciles kohe i referohesh? Sepse nese i referohesh tranzicionit, jemi per te ardhur turp. Po permbyllim gati nje dekade pas luftes dhe papunesia eshte 60%, varferi e skajshme, Universiteti i Prishtines mezi qendron ne kembet e veta, si nga ana fizike ashtu edhe nga aspekti i prodhimit te vlerave (kjo e fundit akoma me e rende). Njesoj eshte gjendja edhe ne Shqiperi. Duke mos mohuar asnjehere faktin qe ka aq shume intelektual, nuk duhet harruar poashtu sa shume te dimplomuar jane te papune sot, gjenerata te hershme ato. Ti thua kemi perparuar me shume se cdo vend ne bote,sa i perket kohes!
Gjermanise iu deshen shume pak vite qe ta merte veten pas Luftes se Dyte Boterore, edhe ishte bere rrafsh me toke pothuajse cdo pjese e vendit dhe i la gojehapur te gjithe me rimekembjen e saj te shpejte ne cdo sfere te jetes, perfshire arsimimin e populluates. Si ndodhi kjo?! Njerezit e kishin ngulitur mire ne koke qe kishin mbetur pa asgje dhe qe duhej te fillonin nga zeroja. Ata punoni, nuk mendonin si 'ne'! Nuk i thane asnjehere vetes qe kemi kete, kemi ate. Kjo eshte destimulimi me i mire per te stagnuar nje shoqeri. Jemi shkolluar me shume sakrifica, por perqindja me e madhe e te diplomuarve sot rri ne shpi. Prandaj, une i qendroj pas asaj qe thashe me heret: Kosova ka shume njerez te mencur dhe intelekti i tyre eshte per tu pasur zili, por ata nuk kane shume hapesire per tu deshmuar, ose ose nuk dine te gjarperojne aty ku duhet, kjo sepse pothuasje cdo kanal i depertimit mbaron aty ku edhe fillon! Ndryshon puna nese i drejtohen botes!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13845
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga black prej Sun 13 Jul 2008, 16:02

Shota shkruajti:
Kotelja shkruajti:Sigurisht qe Kosova ka shume intelektual, por nje ambient i ngulfatur sic eshte ky i yni dhe nje vend ne tranzicion, u bllokon atyre shume rruge per tu dukur ne siperfaqe. Eshte obligim i yni qe te nxjerrim ne pah vlerat tona si shoqeri, por fatkeqesisht nje gje te tille nuk e kemi bere asnjehere!
Jemi duke nxjerr vlerat moter sepse ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?
Eshte lehte disa veq bojne shkrime dhe tmerr dikush te lexoj.
rrespekte per ty kotelja

edhe kosova si cdo shtet tjeter, si cdo vend tjeter, si cdo komb tjeter ka nje shtrese popullsie shume intelektuale Smile dhe eshte budallallek ta mohosh.... por dhe eshte budallallek ta mendosh si shota... qe thote qe eshte qe asnje vend nuk ka intelektuale te kalibrit sic i ka kosova... eshte egoizem i tepruar dhe naivitet prej shqiptari nje mendim i tille...

Kotelja kis
avatar
black

Shteti : erresire
Postime : 249
Kyējet nė forum : 10977
Regjistruar mė : 14/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Musafir prej Sun 13 Jul 2008, 16:33

edhe une pajtohem me te gjitha fjalet qe ka shkruar motrushja e nderuar Kotelja sepse siq ka shkruar ashtu te gjitha jan ,edhe une e kam shikuar filmin se si Gjermania mbas luftes se dyt Boterore si ka qen e shkaterruar totalisht ,por kan punuar dhe e kan ndertuar jo meshkujt por femrat sepse burrat e tyre kan qen te vrar dhe shum neper burgje te Rusis ,por kan ndertuar vendin e tyre per nje koh shum te shkurter ,po ku jemi ne Shqiptaret me koklartesin qe kemi ,e urrejm vllaun e motren me keto gjera kurr nuk kemi per te arritur,dhe nuk punojn aspak sepse po te punonin me shum do te ishim shum ndryshe

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Sun 13 Jul 2008, 18:09

black shkruajti:
Shota shkruajti:
Kotelja shkruajti:Sigurisht qe Kosova ka shume intelektual, por nje ambient i ngulfatur sic eshte ky i yni dhe nje vend ne tranzicion, u bllokon atyre shume rruge per tu dukur ne siperfaqe. Eshte obligim i yni qe te nxjerrim ne pah vlerat tona si shoqeri, por fatkeqesisht nje gje te tille nuk e kemi bere asnjehere!
Jemi duke nxjerr vlerat moter sepse ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?
Eshte lehte disa veq bojne shkrime dhe tmerr dikush te lexoj.
rrespekte per ty kotelja

edhe kosova si cdo shtet tjeter, si cdo vend tjeter, si cdo komb tjeter ka nje shtrese popullsie shume intelektuale Smile dhe eshte budallallek ta mohosh.... por dhe eshte budallallek ta mendosh si shota... qe thote qe eshte qe asnje vend nuk ka intelektuale te kalibrit sic i ka kosova... eshte egoizem i tepruar dhe naivitet prej shqiptari nje mendim i tille...

Kotelja kis
Black nese ske shkolle te kuptoj nese ke shkolle e nuk shef te lexosh vizitoje okulistin ose thirre diken ta spjegon cka kam shkru une e pastaj jep koment ( shkrimi ime eshte plotesisht i njejte me te koteles por normal per ata qe kuptojne ndoshta scenka per ty). Mos te ka ra vapa ne koke mo djal apo veq per ti bere dikujt qejf ja fute pa lexuar fare?


Edituar pėr herė tė fundit nga Shota nė Sun 13 Jul 2008, 18:17, edituar 1 herė gjithsej

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Sun 13 Jul 2008, 18:13

Kotelja shkruajti:Shota me duhet te them qe nuk pajtohem me ty!

Ja arsyet: Universiteti i Prishtines si teresi ka diku rreth 37 vjet jete, nderkaq Institucioni i parė i arsimit tė lartė nė Kosovė ishte Shkolla e Lartė Pedagogjike nė Prishtinė (1958), ku studentet pajiseshin me diploma qe atehere. Ndersa Universiteti i pare ne bote u hap ne Bagdad, ne shek. VI. Sa larg botes jemi ne, pyetem une. Sa te shperndare jane intelektualet tane neper bote? Ti thua qe ne asnje vend te botes per nje kohe kaq te shkurter nuk ka pasur intelektual kaq shume sa ne Kosove. Ciles kohe i referohesh? Sepse nese i referohesh tranzicionit, jemi per te ardhur turp. Po permbyllim gati nje dekade pas luftes dhe papunesia eshte 60%, varferi e skajshme, Universiteti i Prishtines mezi qendron ne kembet e veta, si nga ana fizike ashtu edhe nga aspekti i prodhimit te vlerave (kjo e fundit akoma me e rende). Njesoj eshte gjendja edhe ne Shqiperi. Duke mos mohuar asnjehere faktin qe ka aq shume intelektual, nuk duhet harruar poashtu sa shume te dimplomuar jane te papune sot, gjenerata te hershme ato. Ti thua kemi perparuar me shume se cdo vend ne bote,sa i perket kohes!
Gjermanise iu deshen shume pak vite qe ta merte veten pas Luftes se Dyte Boterore, edhe ishte bere rrafsh me toke pothuajse cdo pjese e vendit dhe i la gojehapur te gjithe me rimekembjen e saj te shpejte ne cdo sfere te jetes, perfshire arsimimin e populluates. Si ndodhi kjo?! Njerezit e kishin ngulitur mire ne koke qe kishin mbetur pa asgje dhe qe duhej te fillonin nga zeroja. Ata punoni, nuk mendonin si 'ne'! Nuk i thane asnjehere vetes qe kemi kete, kemi ate. Kjo eshte destimulimi me i mire per te stagnuar nje shoqeri. Jemi shkolluar me shume sakrifica, por perqindja me e madhe e te diplomuarve sot rri ne shpi. Prandaj, une i qendroj pas asaj qe thashe me heret: Kosova ka shume njerez te mencur dhe intelekti i tyre eshte per tu pasur zili, por ata nuk kane shume hapesire per tu deshmuar, ose ose nuk dine te gjarperojne aty ku duhet, kjo sepse pothuasje cdo kanal i depertimit mbaron aty ku edhe fillon! Ndryshon puna nese i drejtohen botes!
E sakt motra mbase shkrimi im eshte keqkuptu ose pak ne nguti me replikuat. Une thashe se eshte veshtire per nje dekat te nxirren kaq intelektual duke pasur parasysh perioden kohore sa kan pasur mundesi te shkollohen shqiptaret. 1958 nuk eshte shume kohe per nje pasuri qe ka tash kosova ne rangun e intelktualve dhe per kete shume vende te botes e kan zili. Gjermania ka pasur tjeter sistem pas hitlerit motra. Po ne pergjethsi shkrimi jot eshte shume i sakte.

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga black prej Sun 13 Jul 2008, 22:00

Shota shkruajti:
black shkruajti:
Shota shkruajti:
Kotelja shkruajti:Sigurisht qe Kosova ka shume intelektual, por nje ambient i ngulfatur sic eshte ky i yni dhe nje vend ne tranzicion, u bllokon atyre shume rruge per tu dukur ne siperfaqe. Eshte obligim i yni qe te nxjerrim ne pah vlerat tona si shoqeri, por fatkeqesisht nje gje te tille nuk e kemi bere asnjehere!
Jemi duke nxjerr vlerat moter sepse ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?
Eshte lehte disa veq bojne shkrime dhe tmerr dikush te lexoj.
rrespekte per ty kotelja

edhe kosova si cdo shtet tjeter, si cdo vend tjeter, si cdo komb tjeter ka nje shtrese popullsie shume intelektuale Smile dhe eshte budallallek ta mohosh.... por dhe eshte budallallek ta mendosh si shota... qe thote qe eshte qe asnje vend nuk ka intelektuale te kalibrit sic i ka kosova... eshte egoizem i tepruar dhe naivitet prej shqiptari nje mendim i tille...

Kotelja kis
Black nese ske shkolle te kuptoj nese ke shkolle e nuk shef te lexosh vizitoje okulistin ose thirre diken ta spjegon cka kam shkru une e pastaj jep koment ( shkrimi ime eshte plotesisht i njejte me te koteles por normal per ata qe kuptojne ndoshta scenka per ty). Mos te ka ra vapa ne koke mo djal apo veq per ti bere dikujt qejf ja fute pa lexuar fare?


Shota aty i ke te dy shkrimet plasi syte dhe shiko ca ke shkruar ti dhe ca ka shkruar Kotelja...
pergezime per menyren e sjelljes Shota... mire qe nuk jane te gjithe si ty sepse inteligjenca e kosoves do ishte drejt 0-s
avatar
black

Shteti : erresire
Postime : 249
Kyējet nė forum : 10977
Regjistruar mė : 14/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Mon 14 Jul 2008, 08:53

....".... ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?...."

Ky eshte shkrimi im kur ta kuptosh domethenjen atehere lajmerohesh zoteri Black. Nese ske mundesi ta kuptosh mundem ne menyre te zgjeruar ta spjegoj por del gati komplet me ate qe ka thene kotelja. Smile Very Happy

Sjellja ime varet dhe eshte shpesh si enigme por edhe nese vija e trupit apo rrshta e shkrimeve jane te lakueshem une jam e drejte. Shume dakord se nuk jane te gjithe si une dhe per fat te mire nuk jam ne sektorin e inteligjences keshtu mos u be merak se nuk eshte zerro dhe nuk do jete.

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Kosovarja prej Tue 15 Jul 2008, 18:32

Shota shkruajti:....".... ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?...."

Pajtohem plotesishte me kete,sepse duke marr parasysh kohen dhe kushtet qe jane shkolluar,rrall mund te jete ndonje vend sikurse Kosova qe ka njerez intelektual,dhe te shquar,edhe pse perkunder te gjithave ju kane bere balle cdo sfide,andaj me plote kuptimin e fjales mund te themi se Kosova ka intelekual te shumte...
avatar
Kosovarja

Postime : 240
Kyējet nė forum : 11920
Regjistruar mė : 10/08/2007
Profesioni : Studente

http://www.kosovare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga black prej Wed 16 Jul 2008, 00:07

o njerez si nuk e kuptoni qe intelekti i nje njeriu, i nje populli, i nje shteti apo i nje kombi nuk mund te krahasohet kurrsesi...

Shota shkruajti:....".... ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. "

ky eshte gabimi yt e nderuar Shota... gabim te cilin nuk e ka bere Kotelja ne shkrimin e saj... ndaj mos thuaj qe jane njesoj...

shiko dhe ate ca thashe une... eshte budallallek te mohohet qe edhe kosova si cdo vend tjeter, si cdo komb tjeter ka inteligjencen e vet...
ashtu sic eshte budallallek te thuhet qe inteligjence te kalibrit te kosoves nuk e ka asnje vend tjeter....

nejse eshte e kote ta vazhdojme me tej
avatar
black

Shteti : erresire
Postime : 249
Kyējet nė forum : 10977
Regjistruar mė : 14/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Naki prej Wed 16 Jul 2008, 09:35

Edhe shota edhe Kotelja kane te njetin mendim sipas kesaj qe paskan shkruar.... Kosovarja shkruajti: " Pajtohem plotesishte me kete,sepse duke marr parasysh kohen dhe kushtet qe jane shkolluar,rrall mund te jete ndonje vend sikurse Kosova qe ka njerez intelektual,dhe te shquar,edhe pse perkunder te gjithave ju kane bere balle cdo sfide,andaj me plote kuptimin e fjales mund te themi se Kosova ka intelekual te shumte..."
Nuk do koment kjo permbledh dy shkrimet me larte

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Wed 16 Jul 2008, 13:32

black shkruajti:o njerez si nuk e kuptoni qe intelekti i nje njeriu, i nje populli, i nje shteti apo i nje kombi nuk mund te krahasohet kurrsesi...

Eh kjo eshte dicka tjeter mo king e jo ajo qe akuzove me larte.
Ketu pajtohem plotesisht me ty nuk u pajtova me larte ngase intelektualet e Kosoves ne cfar rrethana , kushte dhe diskriminimi kane punuar dhe jane shkolluar asnje vend (larg aparthejdid Afrikan e disa Vende Komuniste jasht Europes) ne Europe e shume vende te botes nuk do e arrinin ndoshta. Per kete thashe jane te vecant.
Rrespekte black rrespekte Naki dhe Kosovarja

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Adem Berisha prej Wed 16 Jul 2008, 14:46

Tema e hapur ėshtė: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?
Mbase ka mundė tė jetė edhe ndryshe, vetėm :"A ekzistojnė intelektualėt nė Kosovė".
Nė rastin sipas variantit tė dytė do tė mund tė flitej mė lirshėm lidhur me ate se a ka apo nuk ka intelektualė nė Kosovė dhe se nė ēfarė kushtesh e rrethanash janė krijuar si dhe brenda ēarė periudhe ėshtė arritur ajo qė sot kemi. Ndonse ėshtė e vetėkuptueshme se intelektualė tė paarsimuar pothuajse nuk ka (them pothuajse, sepse ne tė kaluaren kemi pasur njerėz tė paarsimuar por me njė intelekt tejet tė hollė dhe tė pranueshėm si Ramadan Shabani, Xhemajl Obiia, Binak Alia, Ramė Bllaca, Sherif Voca etj etj.),
sipas mendimit tim nuk ėshtė intelektual i vėrtetė apo edhe i mirėilltė vetėm ai i cili ka tė kryer ndonjė shkallė arsimimi poqese nuk reflekton edhe vetitė tjera pozitive njerėzore.
Nė kuptimin siē ėshtė folur deri kėtu, unė mendoj se fjala ishte vetėm pėr konceptin mė tė gjėrė tė intelektualit ndėrsa jo edhe ate pėr ēfarė ėshtė hapur tema "intelektualit tė vėrtetė".
Me keqardhje e them, por si unė ashtu edhe ju, keni pasur rastin tė njihni intelektualė tė arsimuar tė rangut tė pseudointelektualit saqė tė bėjnė tė gerditėsh dhe mohosh edhe intelektualėt e vėrtetė.
Pra nėse dojmė, hajde tė flasim pėr intelektualėt e vėrtetė e jo edhe pėr ata tė vetėquajturit ose pseudointelektualėt.
Intelektuali i vėrtetė duhet sė paku tė njoh dy gjėra fare tė thjeshta : tė miren dhe tė keqen mbase edhe mikun dhe armikun.
Kur tė njihet e mira dhe e keqja atėherė personi ėshtė i ditur (intelektual) dhe nuk i lejon vetės tė bėjė punėt e tė paditurit.
Nėse do tė jesh kushtimisht i ditur dhe bėn punė tė kqija, kot pretendon tė jesh intelektual i vėrtetė. Unė tipat e tillė mė parė do t'i quaja matrapazė tė ditur se sa intelektualė tė vėrtetė.
Por, ēka ti bėsh? :"Fale o zot se nuk din ēka bėn", ndonse pėr tė arsimuarin, vėshtirė do tė vlente kjo thėnie pos nėse do tė rangohej nė rangun e pseudointelektualit.
Ok, tė marrim drejtimin e duhur ?

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12117
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Kotelja prej Sat 19 Jul 2008, 19:45

Fillimisht, Kotelja dhe Shota nuk e kane thene te njejten gje. Kete do ta vereni nese i lexoni me kujdes postimet e bera ne forum.
E dyta, kur thoni 'Ka kaliber me te forte intelektualesh se cdo vend tjeter ne bote', mundesisht me thoni te pakten nje emer te botes me te cilin e krahasoni Kosoven, qe une si lexuese te bindem me ate qe ju e thoni. Sepse, sic e dime te gjithe, per te krahasuar dy gjera, fenomene apo dukuri duhet te kemi te pakten dy njesi matese (qe ne kete rast kemi shtetet). Nejse, nese e analizojme kaq fundamentalisht cdo fjale qe themi, i bie qe te flasim shume pak, sic bejne te urtit. Prandaj thuhet "Mendo dhjete e fol nje here!"

Gjysh respekt per cdo fjale tenden jocolor

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13845
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Mon 21 Jul 2008, 08:54

Nuk dua te zgjase me shume dhe te replikoj me ne kete teme vetem edhe nje here po ua perseris cka ka shkru shota qe ne fillim e kush se kupton skom cka mi ba valla.
Shota shkruajti:....".... ne asnje vend bote nje kohe kaq te shkurt ska patur dhe as qe do te kete Intelektual te kalibrit siq ka Kosova kur mirren parasysh se si jane shkolluar ata. Kujtoni pak diskriminimet e te kaluares dhe shtypjet serbo sllave. Kur u hap Univerziteti I Prishtines ?...."

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Interesant prej Mon 21 Jul 2008, 10:34

Plotesisht pajtohem me kete shkrimin dhe mendimin e shotes qe ka bere me heret , duke u bazu ne mos lirine e mehershme te intelektualve tane, dhe ne lirine e fundit, ku hapsira e tyre ka qene e cenuar me heret dhe per nje kohe te shkurte te themi kane arrit nje arritje te madhe, ne te kunderten intelektualet boteror pervec lirise kane pas edhe hapsire me te madhe rreth ēasjes se studimit si ne literatur ashtu edhe ne mjete gje qe ka qene munges tek ne qe shume vite, sidoqofte ka intelektual ne Kosove , perndryshe nuk do ishim ku jemi sot po mos te ishin intelektualet. Dhe shume lirshem mund te themi se kemi intelektual te rangut boteror.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13808
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga memaliaj prej Wed 23 Jul 2008, 10:39

Kotelja shkruajti:Fillimisht, Kotelja dhe Shota nuk e kane thene te njejten gje. Kete do ta vereni nese i lexoni me kujdes postimet e bera ne forum.
E dyta, kur thoni 'Ka kaliber me te forte intelektualesh se cdo vend tjeter ne bote', mundesisht me thoni te pakten nje emer te botes me te cilin e krahasoni Kosoven, qe une si lexuese te bindem me ate qe ju e thoni. Sepse, sic e dime te gjithe, per te krahasuar dy gjera, fenomene apo dukuri duhet te kemi te pakten dy njesi matese (qe ne kete rast kemi shtetet). Nejse, nese e analizojme kaq fundamentalisht cdo fjale qe themi, i bie qe te flasim shume pak, sic bejne te urtit. Prandaj thuhet "Mendo dhjete e fol nje here!"

Gjysh respekt per cdo fjale tenden jocolor

si gjithmon perfekte kjo vajze.
dhe une pajtohem me keto fjale te koteles.
shota qeke si "pushka e jevgut" ti, nuk e di, e di kuptimin e kesaj shprehje apo jo.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12137
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Besi prej Thu 25 Mar 2010, 15:10

Intelektual te vertete ka shume pak.Kurse "intelektual" te cilet deshirojne qe rrjedhat shoqerore te zhvillohen per hesapet e tyre,ka plote e perplote ne Kosove,fatkeqesisht!
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10853
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga deti prej Thu 25 Mar 2010, 15:32

Sot cdo gje qe ka kuptimin i/e vertete sikur nuk i perket kesaj kohe. Edhe intelektualet e vertete sikur po vonojne dhe nuk po e zene trenin e duhur.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13669
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Besi prej Thu 25 Mar 2010, 16:13

Besi shkruajti:Intelektual te vertete ka shume pak.Kurse "intelektual" te cilet deshirojne qe rrjedhat shoqerore te zhvillohen per hesapet e tyre,ka plote e perplote ne Kosove,fatkeqesisht!

Shpesh here gjate historis intelektualet e vertete nuk i kemi perkrahur dhe nuk i kemi vlersuar drejte.Perkundrazi,i kemi perkrahur dhe i kemi vlersuar ata qe s'duhet!!!
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10853
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 25 Mar 2010, 16:30

shumicen e ketyre forumistav te cilet kan postuar komente te ndryshme te drejtuar kunder intelektualeve apo then me qart et gjith kan folur per intelektualet ketu mir po te gjithe kan marr si shembull politikanet dhe kete shembull nuk e ve ne dyshim nga shumica e forumisteve, mir po ata te cilet jan shprehur ne menyra te vraazhda se nuk ka intelektual e pergjigjie te tilla, si do te arrinte kosova ne kete pike ku esht tash po te mos kishte intelektual te verttet cilet intelektual e bene qe pas 2vite shtet te luftosh per integrim ne Bashkimin Evropian ku kushtet i ke thuajse te peraferta me shtetet te cila dekada para nesh kan formuar shtetet e tyre mos valle kjo nuk esht bere nga intelektualet kosovare kur te flasem gjithmon duhet se pari vetes tja qartesojm pergjigjien dhe te jemi te sinqert me veten pastaj ta shperndajm pergjigjien e sinqert, dhe jo te flasim me mllef. un nuk e ve ne dyshim pranin e intelektualeve te kosoves kosova ka intelektual jo vetem intelektual mir po superintelektual intelektual te mirfillt.

edhe si munde te themi qe nuk ka intelektual kur esht nje gje qe verehet haptaz qe sa po shkollohet rinia kosovare nga po ndodhin keto arsimiem mos vall keto nuk jan intelektual.

respekt per te gjith pergjigjia esht e nxjerruar nga konkluzionet e mia per intelektualet duke mos dashur te ofendohet ndokush ketu

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10430
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Besi prej Tue 18 May 2010, 22:32

Genci-fr,cili nga keta intelektuar qe ju i mbroni(megjithse pa emra) nuk ka dashur dhe nuk ka bere qe rrjedhat shoqerore te zhvillohen per hesapet e tyre?Me gjeje nje qe ka dashur te punoje jo per ate qe po them une,por per ate qe duhet...Nje emer?
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10853
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Katilja prej Mon 17 Jun 2013, 14:11

Interesant shkruajti:Plotesisht pajtohem me kete shkrimin dhe mendimin e shotes qe ka bere me heret , duke u bazu ne mos lirine e mehershme te intelektualve tane, dhe ne lirine e fundit, ku hapsira e tyre ka qene e cenuar me heret dhe per nje kohe te shkurte te themi kane arrit nje arritje te madhe, ne te kunderten intelektualet boteror pervec lirise kane pas edhe hapsire me te madhe rreth ēasjes se studimit si ne literatur ashtu edhe ne mjete gje qe ka qene munges tek ne qe shume vite, sidoqofte ka intelektual ne Kosove , perndryshe nuk do ishim ku jemi sot po mos te ishin intelektualet. Dhe shume lirshem mund te themi se kemi intelektual te rangut boteror.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egzistojn intelektualet e vertet ne Kosove?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi