» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Shko poshtė

Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 15 Jul 2008, 19:30

Nje molle ne dite mban mjekun larg:e besojm ngaqe e kemi degjuar shpesh.Po ashtu biem viktima edhe te miteve te tjera,te cilat ne mos demtojne shendetin,na ngatrojn idete..

Sauna te dopeson .Furra me mikrovale shkaterron vlerat ushqyese te ushqimeve .Nese do te shpetosh nga renia e flokeve ,qethu ne zero.Kush nuk bie viktim e kertyre legjendave metropolitane mbi shendetin.Sepse kure behet fjale per shendetin ,cdokush qe takojme e mban veten per mjek.Por problemiesht se shpesh nuk kane te drejte.

Nje gote me qumesht te ngrohte ben mire per gjumin.

Sipas nje studimi te Institutit te Teknologjis e se Massachusett-it,efekti gjumesjelles i triptofanit,aminoacidi ndertues i serotanines te pranishme ne qumesht eshte i shume i bute:proteinat qe ndodhen te ky produkt e veshtiresojne penetrimin per ne tru.Pra,ne rast se qumeshti i ngrohte funksionon,sipas shkencetareve,kjo ndodh per arsye psikologjike.


Rruajtja e kokes favorizon mbirjen e flokeve .

E di mire Bruce Willis:eshte shume terheqes dhe me floke te rruara,por nuk eshte se po i mbijne floket e rene .Por ta konfirmuar
njehere e pergjithmone,flet drejtori i klinikes se flokeve te Universitetit te Pensilvanise:"Majat e flokeve jane pjeset me te holla .Po t'i presesh me brisk perfitohet nje fije me diameter me te madh.Rezultati jane floket me te dendur .por sasia e fijeve eshte po ajo".

Po te hash naten ,shendoshesh.

Nje grup eksperimentesh te Universitetit te Shendetit dhe Shkences se Oregon-it,te bera te disa primate ,vertetoi se ushqyerja ne oret e nates nuk shendosh me shume se ajo gjate dites.Nje kalori eshte nje nje kalori ne cdo ore.Sipas Universitetit te Teksasit,kilet e teperta te atyre qe hane naten shkaketohet nga arsya te tjera:shtohet nje tost pasi ke ngrene darke ose rri pa ngrene gjithe diten dhe zbraz frigoriferin naten duke zgjedhur impulsivisht ushqime te embla apo te yndyrshme.

Mikrovela shkaterron vlerat ushqyese.

S'ka gje me te pavertete se kjo:perimet per shebull spinaqi ose lakra,objekt i studimit te nje kerkimi te Universitetit te Kornllit,e ruajne perberjen e vitaminave dhe antioskisdanteve te gatuar ne mikrovale shume me teper krahasuar me zierjen ne uje,ku hubasin me shume se trecereku:77per qind.

Dhembje dhembesh?Pi nje gllenjke..

Keshilla e gjyshes qe te kthesh nje gllenjke raki apo konjaku kur te dhemb dhembi eshte ne te vertete e pavend.Zedhenesi i Shoqates se Dentisteve te Amerikes i bie shkurt:Alkooli,megjithese antibakterial,nuk sheron ne anje menyre infeksionin ne goje dhe nuk vlen as si anestezik lokal.

Njerzit perdorin vetem 10% te trurit .

Hipoteza eshte e sugjeruar,por nuk eshte mbeshtetur nga eksperimente shkencore."Duke perdorur elektroda te zakonshme eshte e lehte te shohesh se si truri eshte gjithmone aktiv ne cdo pjese", konfirmon pergjegjesi i Institutit te kerkimeve per Trurin ne San Francisko."Duke vezhguar nje qelize,ne cilendo pike te trurit e ne cdo cast,veme re se aktivizohet te pakten dhjet here ne sekonde".

Sauna ndimon per t'u dobesuar.

Djeresitja qe shoqeron cdo seace saune nuk eshte nje tregues i humbjes ne peshe.Te mirat e saunes jane te shumefishta :clodh, ndimon organizmin te nxjerre helmet e demshme ,pershpejton rikuperimin pas nje sforcimi fizik duke favorizuar eliminimin e acidit laktik.Por nuk te dobeson absolutisht.Renia e perkohshme e pershes shkaktohet nga humbja e lengjeve permes djerses .Lengje qe,sipas mjekve te sportit ,eshte mire te rimerren gjate dites.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Mesazh nga Naki prej Tue 15 Jul 2008, 19:38

Keshilla mjaft te dobishme te uroj per postimin morena.
Une veq u frikesova pak tani ngase shume e perdori saunen. Mirpo si ushqim te preferuar kam shume sallatat e ndryshme qe i konsumoj shume.
Edhe njehere mjat teme e godtur rrespekte per postimin

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 15 Jul 2008, 20:32

Naki shkruajti:Keshilla mjaft te dobishme te uroj per postimin morena.
Une veq u frikesova pak tani ngase shume e perdori saunen. Mirpo si ushqim te preferuar kam shume sallatat e ndryshme qe i konsumoj shume.
Edhe njehere mjat teme e godtur rrespekte per postimin
Flm Naki ehe

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Mesazh nga memaliaj prej Fri 18 Jul 2008, 14:11

Te marresh keshilla nga kjo eshte sikur te vdesesh hahaha
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12218
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Mesazh nga Naki prej Fri 18 Jul 2008, 15:57

Une veq kam marr kallje te muskujve nga keshillat e saj 8)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa keshilla te dobishme per shendetin!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi