» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


POEZI PER VENDLINDJEN

Shko poshtė

POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga martin mato prej Sat 02 Aug 2008, 21:51

MENDOJ SE ESHTE SHUME INTERESANTE TE SHOHIM SE SI E PERCEPTOJNE VENDLINDJEN POETET SHQIPTARE

Martin Mato

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 11541
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 22 Jun 2009, 17:40

Kėnga e braktisjes


Ē’m’u faneps nė kujtesė
Tirana e mbushur cip me cip me diell
me pluhurin e rrugicave,-
musht i dehjes verore-
me hijet e pėrthyera
pitagorike
tė mureve,
tė qosheve
tė frrujtura nga fėrkimi
i kthesės dhe nga elipsi
i papritshmėrise!
~
(Me pllakat e kalldrėmin e kthesave
pėrkthyer nė stoicizėm m’u kujtua
tė flas).
~
Ē’m’u kujtua njė ditė
krejt, krejt e gjatė,
pa netė e muaj-vite pėrmes,
kur me biēikletėn 28-she me trekėndėsh tė tim eti,
si me lavjerėsin e tė pėrvarurit,
vijėzoja me pėrkujdesje prej supersticiozi
metrat
e sekondave pėr tek ti,
tek apartamenti yt i suvatuar
me butafori tė kremtė
braktisjeje, si shpallje
armėpushimi prej engjėllzimit,
mu midis katit te katėrt dhe atij
tė dytė.
~
Ē’m’u stėrpik nė mėndje,
nė koagulime tė shumėfishta
pickimi,
imazhi yt nė dritare,
nė dritaren shtatzėnė tė frymėmarrjes
tė asaj dite tė gjatė,
kur me parakrahėt e kryqėzuar nėn gjinj,
zgjasje mrekullinė e tretė,
kokėn, apogjeun e zhgjėndrrės sime,
pėr tė parė kush ishte ai i ēmendur
qė hidhte guriēka
nė kanatet e hapura
tė verės.
~
Mbeta anonim,
anonim pas hijekthesės,
i papėrkthyer nė deklaratė,
e i pashpallur nė oborrin
e dielltė
ku derdheshin shikimi dhe flokėt e tu,
purteka pikėpyetėse ujvare
qė tokėn ndalnin mu nė asht.
~
Ē’m’u lėbyr sot kujtesa
nga vetė ideja jote,
si kusht atmosferik.
Pėr tė fundmen herė u kujtova
tė tė harroj,
veē nė tė gjetshin tek unė postmortem printuar,
si mjet interpretimi
apo pėrkthimi,
a ca me thjeshtė, shkencėrisht,
njė fosil.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17625
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 22 Jun 2009, 17:41

MERGIMTARI,,,,,,

PREJ VENDLINJES U LARGOVA,
MORE UDHET E GJATA!
KURRE NUK U GEZOVE,
AS NGA DITA AS NGA NATA!

SI SKLLAV TY TE TRAJTUAN,
KUDO QE TI JETOVE!
CDO TE DREJTE TA MOHUAN,
POR PRAPE TI REZISTOVE!

EMIGRANT EMRIN E PATE,
NE TOK TE HUAJ KU ISHE!
REHAT SBERE AS NE GJUME NATE,
SE MENDJEN NE VENDLINDJE E KISHE!

NE ATDHE ME MALL TE PRISNIN,
NENA JOTE THE BABAI!
ME SY DONIN TE SHIHNIN,
MOTRA E VOGEL DHE VELLAI!

NE ATDHE TE PRISNIN SHOKET,
DHE SHOQET QE PATE LANE!
ATJE TE PRISTE VAJZA,
QE FJALEN I PATE DHANE!

NGA DREJTIMI QE PATE IKUR,
TE GJITHE SYTE SHPESH I DREJTONIN!
ME MENDIMIN QE MJAFTE ,TE KISHIN PRITUR,
DHE SE SHPEJTI DO TE SHIKONIN !!!...

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17625
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 22 Jun 2009, 17:46

Vendlindja eshte atje
Shume larg nga mua
Te dashurin Atdhe e kam larg
E une ketu ne mergim po vuaj

Nuk eshte si me pare
Nuk eshte me sic e lashe
Tashme ka ndryshuar cdo gje
Rruget, pallatet, shtepite e cdo vend
Jane perparuar
E drejt Europes kane shkuar

Vendlindja ime e dashur
Sa shume me mungon
Sa here mendoj per ty
Trishtimi me mbulon

Nje dite do te kthehem perseri
E per ty do te kem te njejten dashuri
Por ce do se shume ke ndryshuar
E tashme une tek ty ndihem e huaj

Ska gje me te keqe ne kete bote
Kur ndjen se nuk perket
Ahere cdo gje behet e kote
Asgje nuk ka me vlere

Perse valle me detyrove te largohem
Ne kete kurbet te mallkuar te rritem
Perse sme dhe nje shanc te gezohem
Ta shijoj jeten ne vendlindje

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17625
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Gjak-Shqiptari prej Mon 15 Mar 2010, 21:48

KLEA shkruajti:MERGIMTARI,,,,,,

PREJ VENDLINJES U LARGOVA,
MORE UDHET E GJATA!
KURRE NUK U GEZOVE,
AS NGA DITA AS NGA NATA!

SI SKLLAV TY TE TRAJTUAN,
KUDO QE TI JETOVE!
CDO TE DREJTE TA MOHUAN,
POR PRAPE TI REZISTOVE!

EMIGRANT EMRIN E PATE,
NE TOK TE HUAJ KU ISHE!
REHAT SBERE AS NE GJUME NATE,
SE MENDJEN NE VENDLINDJE E KISHE!

NE ATDHE ME MALL TE PRISNIN,
NENA JOTE THE BABAI!
ME SY DONIN TE SHIHNIN,
MOTRA E VOGEL DHE VELLAI!

NE ATDHE TE PRISNIN SHOKET,
DHE SHOQET QE PATE LANE!
ATJE TE PRISTE VAJZA,
QE FJALEN I PATE DHANE!

NGA DREJTIMI QE PATE IKUR,
TE GJITHE SYTE SHPESH I DREJTONIN!
ME MENDIMIN QE MJAFTE ,TE KISHIN PRITUR,
DHE SE SHPEJTI DO TE SHIKONIN !!!...


Poezia e mesiperme eshte shkruar nga Saimir Murati dhe me poshte mundeni ta lexoni versionin origjinal te saj.


Saimir Murati - EMIGRANTIT...


Prej vendlindjes u largove,

e more udhėt e gjata!
Kurrė nuk u gėzove,
as nga dita e as nga nata!

Dielli aspak s'tė ngrohu,
e hėna asnjėherė s'tė ndriēoi!
Atje larg nė tokė tė huaj,
ku fati i mallkuar tė dėrgoi!

Si skllav ty tė trajtuan,
kudo qė ti punove!
Ē'do tė drejtė ta mohuan,
por prapė ti rezistove!

Emigrant emrin e pate,
atje nė tokė te huaj ku ishe!
Rehat s'bėrė as nė gjumė nate,
se mendjen nė vendlidje e kishe!

Nė Atdhe me mall tė prisnin,
nėnė shkreta dhe babai!
Me sy donin tė tė shihnin,
motra e vogėl dhe vėllai!

Nė Atdhe tė prisnin shokėt,
dhe shoqet qė pate lėnė!
Me padurim tė priste vajza,
qė fjalėn i pate dhėnė!

Nga drejtimi qė pate ikur,
tė gjithė sytė shpesh i drejtonin!
Me mendimin se mjaft tė kishin pritur,
dhe se sė shpejti, do tė tė shikonin!!!..

Londėr, Mars.2004


Marre nga: www.guribardhe.forumclan.com
avatar
Gjak-Shqiptari

Postime : 7
Kyējet nė forum : 9158
Regjistruar mė : 15/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Mon 15 Mar 2010, 21:50

tu lumt shoki
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10882
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga NADJA prej Mon 15 Mar 2010, 21:56

MALLI I SHQIPERISE

Me ka marre malli per Shqiperine tone
Sonte, kur po kthehesha me autobuz,
Tymi i cigares "Partizani" qe pinte dikush
Dridhej, kalteronte bente spirale,
Sikur te fshehta me thosh me gjuhen e shqiptareve
Mua bashkeatdhetarit
Te shikoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
Ku kam bere dikur ndonje marrezi.
Dhe ne rruget ku s'kam bere marrezi.
Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
Inatin akoma do ta mbajne,
Koken do ta tundin,
Po une s'do ta marr per keq,
Se malli me ka marre.
Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara
Gjethe te thara gjethe vjeshte,
Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.
Me ka marre malli per Shqiperine tone;
Per ate qiell te madh, te gjere e te thelle,
Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike
Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
Per alpet mjeker bardha e mjekergjelbra,
Per netet e najlonta qe nga flladet fergellojne,
Per mjegullat qe si indiane te kuq
muzgjeve shtegtojne.
Per lokomotivat e kuajt,
Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
Per qiparisat, kopete, e varret
Malli me ka mare, malli me ka mare,
per shqiptaret.
Me ka mare malli e se shpejti vi atje
Duke fluturuar mbi mjegullat si mbi deshira,
Sa i larget, aq edhe i dashur je, Atdhe.
Aerodromi do te dridhet nga uturima
Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
Larg Atdheut sigurisht do te kene qene
ndonjehere.


NĖ PARKUN QĖ MBULUAN FLETĖT

Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9252
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga NADJA prej Mon 15 Mar 2010, 22:13

Te huaj jemi

--------------------------------------------------------------------------------

Te huaj jemi ne prej kohesh
Ē’ish per t’u thene eshte thene
Si guret qe zene vend ne toke
Ne jete vend ne kemi zene

Drejt njeri tjetrit kemi mbyllur
Te gjitha rruget edhe shtigjet
Si dy qytete mesjetare
Me mure, heshta dhe me pirgje

Por naten, kur i lodhur truri
Portat i mbyll me qetesi
Ti gjen nje shteg dhe futesh brenda
Nje shteg qe vetem ti e di

Pastaj si neper rrugica parqesh
Shetit mes cirkovolucionesh
Hyn neper endrra e shkujdesur
Fanitesh, qesh, ma ben me dore

Por kur mengjesi ze afrohet
Nis shqetesohesh befas ti
Dhe heshturazi del perjashta
Nga shtegu, qe vec ti e di

E dita vjen. Rrjedh prap jeta
Dhe ne te dy si dhe me pare
Te ftohte rrime e te pamposhtur
Si dy qytete mesjetare
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9252
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga kreshniki prej Wed 24 Mar 2010, 23:57

Atdheu imI dashur Atdhe i bekuar
U bėnė vite pa tė vizituar
E ndoshta ti me kohė mė ke harruar
Por unė, nuk kalon ditė pa te kujtuar

Atė ditė qė rrugėn e kurbetit mora
Fjalėn "lamtumirė" nuk munda ta shqiptoja

E thashė njė mirupafshim tė mbėshtjellė me lot
Do tė shihemi nė tė ardhurin mot
Kaluan minuta, orė, ditė, javė, muaj e vite
Por pėr atė ditė unė jam ende nė pritje....

kreshniki

Shteti : kreshnik fida
Postime : 3
Kyējet nė forum : 9125
Regjistruar mė : 24/03/2010
Profesioni : biznismen

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 04:06

SULMI I FUNDIT


Shikoj pishinen e vockel ,ku peshqit pasionojne kalimtaret
Ushqehen nga ato,kenaqsi e perbashket
Femijt marrin dhene ne shtrojen e bukur te kulloses,shikoj...
Me mall,me dhimbje
Dua ta largoj mallin,nuk mundem,edhe po te dua,zemra me qane
Ka filluar sulmi-me thot dikush ne vesh
Perdorin helikopteret,aeroplanet...
Fshatra te tere jane rrafshuar per toke,po edhe qyteti more gjuhet
Ka te vrare-shqiptare
Femije,pleq,gra
Nene e bije,babe e bire te masakruar nga mortajat
Pishina qe kam prane e dekoruar me gure per rreth dhe shtratin e gjelber te kulloses mu bene kuq perpara syve
Femijet me therasin te luaj me topin...ah!Qe me vinte ky ze prej se largu,kur pash femijun tim te me shkund krahrorin
Sa shume te mira keni ore bijt e mi-ju them
Luani,luani, tash babi do vi t`ju bashkangjitem
Ju shkon zeri deri ne qiell nga gezimi
Shijojne ajrin e paster ne Chavanne dhe kullosen e gjelber
Shikojne lisin e bukur te mbrojtur nga ligji,dhe pishinen me peshqi
Kenaquni bijte e mije,kenaquni-psheretis me dhimbjen e madhe
E moshataret e juaj?...
Ato te nenshtruar nen bresherin e predhave gjakatare sllave
E ju i ushqeni peshqit me grimcat e bukes ne pishinen akuarium
Dhe gjuni topin te lire ne kullosen e gjelber

Ore,po Sllupani,Vaksinca...Likova e tere...O!
Hatixhja,kjo nene trime,kjo burneshe e madhe:
Nuk kam ku shkoj me larg se shtepise sime,UCK-ja jane vellezerit e mi
dhe nuk i leme vetun,le te na gjuaj shkau se nuk e kam nder mend
te le shtepin-e vendosur fliste ajo
Ore,po Shipkovica,Gajrja,Poroji...Tetova e tere
Nene e bije ne obore te tyre masakrohen nga predha
E Jehona e vogel ne rruge duke shkuar te blen buke
Buke o shka i shkines,buke
E ti e gjuajte me plumbe,ja more jeten e njome qe sapo kishte leshuar lulzimin...O Zoti im me ben te forte...te perballoj dhimbjen
Vriten pse jan shqiptar ej

Luani bijt e mi luani,do vi babi tju bashkangjitem ne lojen me top
Shijoeni ajrin,kullosen,pishinen akuarium
Mos paci dhimbje asnjhere bijte e mi,jeni te lire...shijoeni lirine
Zoti ju bekoft...kenaquni ju bile
Moshataret e juaj presin bresherine e predhave...bijt e mi

Radusha?O!...Radusha,Bojana...Dervendi i tere
Jehoji krisma ne Radushen e madhe mu sikur ne Sllupcanin legjendar
I mesuan si luftohet,kush lufton dhe kush duhet te vritet
Nuk vrasim ne civil JO o shkae i shkines-thon trimat
E ti po,ti vret...femije,gra,pleq
Nuk u kenaqe as ne gazibabe kur vrave njerez duke fjetur
Po Luboteni?
cka gjete ne Luboten qe bere krimin
Te vrare pas shpine,nga afer-thone te gjallit e mjere
Thone edhe deshmitaret e huaj-o kriminel
Jane me dhjetera te vrare me qindra te torturuar
Keshtu thone deshmitaret...jane egzekutuar thon ato

Oh!Nene,sa me mungon fjala jote e bute
Ne kete dhembje te madhe
As Bukoviqi nuk mbeti pa prekur,edhe atje vran-shqiptar
Katilat,katilat...

Gjuma topin babit,gjuma
Ti bi me kembe sa kam fuqin ...

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 04:12

DRITE LIRIE

Vuajtjet kurre nuk u shuan
Armet e armikut nuk pushuan,
Deri kur kjo torture!?
Trego o vella,trego o burre!?

Neneloket mbeten pa femi
Motrat mbeten pa vllazni,
Loti lotin e mbulon,
Qajne femija per baba,oh ,vujtja nuk pushon.

Amanet nga ne e keni
Lirine te votra do te gjeni,
Neneloke,moter e ty o bir
Mos me qani ,se une jam mire.

Mos me qani ju lus me zemer
Behuni te forte me zemer guri
Se djali,vllau e babi po lufton per liri
Si I ka hije nje burri.

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 04:14

ATDHEU

Atdheu eshte i bukur
Sa male e sa fusha ka
Atdheu ka shijim
Por une s`mundem me i pa

Jam ketu shume larg
e shijen smund ta shijoj
Vetem po tretem e po lendoj
Se di se keshtu qysh mund tjetoj

Atdheu po theret
Ejani ku jeni bijte e Mi
Ejani,ejani Une po ju pres
Se kam dale prej burgu
Tash gjindem ne Liri

Me plaguan me sakatuan
Por Une nuk u dorzova
Dhe shume bije e bija mi kane vra
Por Une luften e fitova

Me dogjen Me perveluan
Me ofenduan Me poshtersuan
E Une krejt i durova
Gjithkund udhtova dhe ndihme kerkova

Tash Jam ne gezim e hare
Sepse ka filluar nji jete e Re
Jam e lumtur plot me gaz
E Une tash po ju theras

U theras te vini ketu
Ku jane shkembijte e larte
Ku jane fushat e lumejte
Se SHKAU me nuke kthehet prape
Ejani ti kendojme
Bijte qe na kane vra
Ejani te vallzojme
E se bashku te Jetojme.

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 04:16

Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Evropa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 04:58

SIMBOLI I RRUGES SE LIRISE

Toka dhe qielli dridhen
Vetima ushton me zerin e saj
Syte e femive shkelqejne si kurre
Zjarri i liris kallet nga do ane
Britma e ushtima te perziera ne korrin e luftes
Loti dhe gjaku si vellau e motra
Te kulluara ne mesin e shkrepave e baltes
Edhe bylbilit zerin ia degjojme
Por ne nje kenge me vaj te fshehur
E gjitha kjo simbol i rruges se lirise
E ema bujare pret te agoj mengjezi
Pret driten e dites se paharruar per te
Diten kur do te percjelle trimrin e votres
cik driten e zemres se saj te forte
Percjell birin ne rrugen e lirise
Ne rrugen ku nuk dihet a ka kthim
Ne rruge ku vetem ZOTI i madheruar e dine...
...a ka apo nuk ka kthim ne voter
Rruga e mbare te qofte zemra ime e nenes
Kthimi yt le te jete liria per Shqiptari
Ose behu dhurata ime per Liri.
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 05:07

TE MALLKUARA QOFSHIN ATO VITE

Te mallkuara qofshin ato vite
ku eterit varrosin femite
ku nenelokes i rrjedhin lotet
ku shpezet nga foleja ikin
ku lulja nuk ka sythe
ku jeta fundoset ne vdekje.

Te mallkuara qofshin ato vite
ku vellau ngre dore ne vella
ku nenen e vet nuk e njeh nga urejtja
ku gjelberimi shendrohet ne shkretire
ku eterit celin varre
ku neneloket me ze therrasin:Kthehu bir.

Te mallkuara qofshin ato vite
ku motrat humbin vella
ku vajzat humbin te dashurin
ku grate humbin te shoqin
ku neneloket humbin te birin.

Te mallkuara qofshin ato vite
ku lufta mbjell vdekje
te mallkuara qofshin ato vite
ku ferri quhet kopsht.

Te mallkuara qofshin ato vite
per ata qe pergjakin duart
te mallkuar qofshin te gjithe ata
qe popullin e pafajshem e vene ne vuajtje.

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 05:12

VENDLINDJES

Kudo qe shkova e u enda
Kah mos botes rreth e rrotull
Nuk me ngrohi asgje ne zemer
Asgj s`me behej e embel
Edhe ne enderr shihja shtepin time ku u rrita
Shihja rrugen e lagjes sime
Me kujtohej edhe ajo balt e shijshme
Balte e lagjes sime qe dot se harroj
Me kujtoheshin lojerat feminore
Me kujtoheshin keshillat e nenes
Nuk mundja te harroja ditet shkollore
Nuk mundja te harroje shoket e femijerise
Dot se harroja lumin e fshatit tim
Qe si gjarper bredh rrugen e vet shekullore
Si te harroja bukurine e sharrit ?
I cili si vigan qendron
Valle a mundesha te harroj malin e thate?
Ku gjithe femijerine loza i gezuar
Nuk mundja te harroj kohen kur kullotnim kopene
Kur loznim pa brenga derisa dhent bredhnin ne kullota
Dot smund te harroj vellezerit e mi qe u rritem bashke
Ku si vellau me i madh tentoja te jeme shembull per ta
Sa here me rjedhin lot per faqe kur me kujtohen ndarrjet
Kur u ritem e secili nisi rrugen e jetes
Dot si harroj ditet kur te gjith bashkoheshim
Gezim qe nuk pershkruhet
Si harroj lotet e fshehura te prinderve qe pershkruajne gezimin
Gezimin e tyre qe jemi serish bashk pas shume kohesh
Oh,e lus Zotin qe te mbarrojne keto dhimbje
Dhimbje qe jane te pashlyeshme ne zemer
Por prap mendoj se kjo eshte jeta reale
Jeta reale e do Shqiptari .

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 05:29

Jam Krenare se jam Kosovare

U linda ne Kosov
ne nje Fshat me gur
aty kendonte Shqipja
me Flamur.

Zogu e do malin
peshku e do detin
e dua Kosoven
me shum se vetveten.

E dua pa hile
e dua pa hajgare
sepse kam lindur
nga nena ime Shqipetare
.
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 08 Dec 2011, 05:42

Fjala: “PAVARĖSI”

Sa kohė ka kaluar
derisa erdhi kjo ditė
Sa shumė njerėz janė flijuar
sa shumė kemi prit.

Plot sakrifica e mundime
plot vuajtje e padrejtėsi
kaloj kjo Kosova ime
gjatė rrugės pėr Pavarėsi.

Vite e vite tė tėra
trimat pėr liri luftuan
Ditė e ditė tė tėra
Nėnat lotuan.

Sa e shenjtė
E sa ēmuar ėshtė kjo ditė
Sa me mall therrasim:
“KOSOVA REPUBLIKĖ”

Ėndrra shekullore
e Shqiptarėve je ti
amaneti i atyre qė ranė pėr Liri
Fjala: “PAVARĖSI”
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7344
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZI PER VENDLINDJEN

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi