» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 14 Jun 2007, 13:48

Allgemeine Redevendungen
Shprehje tė pėrgjithshme

Guten Morgen-mirė mėngjez
Guten Tag-mirė dita
Guten Abend-mirė mbrėma
Guten Nacht-natėn e mirė
Auf Viedersehen-mirė u pafshim
Bitte-urdhėro(ju lutem)
Danke-falemnderit
Wie geht es Ihnen?-si jeni
Ja-po
Nein-jo
Wie geht“s dir-si jeni
Ja bitte-po ju lutem
Sehrgut-shumėmirė
Sehr wohl-mrekulli
Bitte sehr-tė lutem shumė
Danke sehr-falemnderit shumė
Nein,danke-jo,falemnderit
Zu sehr-tepėr
Genug-mjaft
Danke,es ist Genug-falemnderit-mjafton.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14520
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 23 Jun 2007, 13:28

LEKTIKON3-Leksikoni-3

SHABANCAKOLLI
hALO-PERSHENDETJE
gUTEN MORGEN- mire mengjez
Wie geht es Ihnen?-Si kaloni ju?
Danke gut,es geht-falemnderit,mire disi kalon
UndIhnen-po ju?
auch gut-gjithashtu mire

Noch einmal bitte,langsam-edhe njehere ju lutem,me ngadal
Wie heßen Siebitte,si quheni ju ,ju lutem?
Wie ist Ihr Familienname?-si quhet familja juaj?
wIE SCHREIBT MAN DASß-SI MUND TE SHKRUAJ KETE?
Buschtabieren Sie,bitte-germezoni ju lutem,sipas shkronjave
-Und wo wochnen Sie?-Dhe ku banoni ju?
Ihre Adresse,-adresa juaj
und wie ist Ihre Telefonnummer-si eshte numri i telefonit tuaj?
Danke schön-falemnderit shume.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14520
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Annika prej Sat 23 Jun 2007, 18:37

Falemnderit shumė tepėr ti leksion mė e shqipe gjuhė.

Thanks you so much for your lessions in the albanian language.

*Annika*
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15862
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 24 Jun 2007, 16:02

wir lernen deutsch-ne mesojme gjermanisht

Te nderuar kursist qe po ndiqni gjuhen gjermane,
Pasi kemi mesuar tri mesimet e para gjermanisht,mund te naparaqiten numrat,andaj per mos hasur veshtersi ne sot po mesojme numrat ne gjuhen gjermane:

Zahlen-numrat
LEKTIKON4-mesimi4

zahlen:0-30-null bis dreißig-numrat-0-30

o-null
1-eins
2,zwei
3,drei
4,vier
5,fümf
6,sechs
7,sieben
8,acht
9,neun
10,zehn
11,elf
12,zwölf
13,dreizehn
14,vierzehn
15,fümfzehn
16,sechszehn
17,siebzehn
18,achtzehn
19,neunzehn
20,zwanzig
21,einundzanzig
22,zweiundzwanzig

23,dreiundzwanzig
24,vierundzwanzig
25,fümfundzwanzig
26,sechsundzwanzig
27,siebenundzwanzig
28achtundzwanzig
29,neund undzwanzig
30,dreißig.

Prej ketu te dashur lexues,do te numerojme nga 10-100

vierzig-40
fümfzig-50
sechzig-60
siebzig-70
achtzig-80
neunzig-90
hundert-100
ju deshirojme mesim te kendeshem.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14520
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 25 Jun 2007, 14:23

deutsh-albanisch-gjermanisht-shqip
Lektion 5-mesimi 5-prezantime
Leute,Leute- njerez,njerez
Das ist ANGELIKA WIECHERT
Kjo eshte Angelika Wiechert
Sie kommt aus Dortmund,jetzt lebt si inHamburg
Ajo vjen nga Dortmundi,tani ajo jeton ne Hamburg.
Sie ist verheiratet und hat zwei Kinder.
Ajo eshte e martuar dhe ka dy femije.
Frau Wiechert ist 34 Jahre alt und Ingenieuring von Beruf.
zonja(gruaja)Wiechert eshte 34 vjeqare me profesion inzhinjere.
Aber zur zeit ist sie Hausfrau.
Por nderkohe ajo eshte edhe shtepiake.
Die Kinder sind noch klein.
Femijet jane ende te vogel
Angelika Wiechert hat zwei Hobbys;lesen und reisen
Angelika Wiechert ka dy hoby-leximin dhe udhetimin.


prezentimi 2

Katja Heinemann ist Ärztin in Leipzig.

Katja Heinemann,eshte mjeke ne Leipzig,

Sie ist 29 Jahre alt
Ajo eshte 29 vjeqare
Sie ist ledig und hat ein Kind
Ajo eshte e ve,dhe ka nje femije(Ledig,ne gjermanishte ka dy kuptime-e pa martuar,dhe e ndare nga burri)

Berufstätig sein und ein Kind erziehen,das ist nicht leicht.

Profisioni i saj dhe rritja enje femiu nuk jane te lehta.
Katja Heinemann, spielt sehr gut Klavier
Katja Heinemann,e luan shumebukur klavirin
Das ist ihr Hobby-kjo eshte hobi esaj.

Sahere shkruajme gjermanisht,qellimi yne eshte qe ju te mesoni,se a keni ju vertete interesim te mesoni,ne nuk kemi prova,por nese ju nuk keni interesim,ne nuk kemi nevoje te shkruajme kot!

Ne po u dergojme nje test gjermanisht pa perkthim,do te pritim deri sa ju te perpiqeni te e perktheni shqip.Kjo nuk do te thot se ju mund te e pertheni drejt,qellimi eshte ju te mundoheni,pastaj do te eperkthjejm,e bashkarisht.Ju filloni ne kete rubrike nje perkthim te testit,qe neve te bindemi se ju keni interesim te mesoni gjermanisht.Deri sa ju nuk do te perpiqeni te perktheni at tekst te shkurter,ne nuk do te shkruajme mesime tjera,jo per tjeter,por keshtu e do rregulla e mesimit tegjuheve tehuaja,me nderime:Shaban Cakolli


Teksti qe nga ju pritet te eperktheni nga gjermanishtja ne shqip-ju lutem perpiquni!


kLAUS-Otto Baumer,Automechaniker,wohnt in Vaduz.

Er hat dort eine Autofirma.
Er ist 53 Jahre alt.
Herr Baumer ist oft in Österreich und in Schweiz.
Dort kauft und verkauft er Autos.
Sein Hobby ist Reisen

Ketu poshte bene perkthimin shqip!
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14520
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 06 Jul 2007, 16:15

PO behen kohe prej kur kam lene nje tekst nga gjermanishtja te e perktheni shqip.Deshira ime ishte te dije,nese vertete ishit te interesuar te mesoni gjermanisht,edhe pse koha qe kisha ne dispozicion per kete ishte e vogel,por deshira ime te mesojme se bashku ishte e madhe.Vet fakti,qe askush nga ju nuk kafilluar te perkthej at tekst te shkurter,tregon qe nuk ka interesim per mesimin e gjuhes gjermane,andaj me dhimbset koha qe kam humbur.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14520
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Wed 05 Dec 2007, 07:46

naki ist die beste von uns---naki esht me i miri prej nesh


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Wed 05 Dec 2007, 07:52

shaban cakolli ich danke dier für deutsche schprache
baca shaban cakolli te falenderoi per te folurit gjermanisht


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

koennen wir? cann we?

Mesazh nga martin mato prej Fri 18 Jan 2008, 13:50

Cann we pass informatin what is going an with books about albanians?
Koennen Information austauschen, was mit den Buechern ueber Albaner los ist?
Possiamo aver informationi per libri che parlano a albanesi?

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Annika prej Fri 18 Jan 2008, 19:27

That is a very good idea martin mato to give information about books and other things about the Albanians, authors, history, music, culture and about the food among other things. I am sure there will be a lot more to share with each other about the Albanians.

Well everyone who wants to add something to share with all of us in any language, english, german, italian, french, swedish, please join in and share with everyone.

I know there are some good books in swedish about the Albanians.

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15862
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga martin mato prej Sat 19 Jan 2008, 12:06

For example one of the best books which are good for the albanians on the both side of the border is the sekond editon of blu guide for Albania and Kosova about tourisem in english language. It is translated ifen in albanian from Xhevat LLoshi.
I got a information that the same writer is writing the same book about Cameria
_____________________
last edited by Naki 14:58

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga martin mato prej Tue 22 Jan 2008, 14:47

In albanian newspaper was a articel about the Gustav Maier vocabolary published in albanian

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga jam_buli prej Tue 22 Jan 2008, 15:06

Was willst du damit sagen herr Martin!?
Verstech ich überhaupt nicht!
avatar
jam_buli

Shteti : afer atdheut dhe ne sherbim te tij
Postime : 42
Kyējet nė forum : 12132
Regjistruar mė : 25/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Wed 23 Jan 2008, 06:55

für was ist die frage welche bücher bruder martin,kann biesen mehr sagen für was willst du sagen?


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Naki prej Wed 23 Jan 2008, 22:12

gurbetqarja shkruajti:
für was ist die frage welche bücher bruder martin,kann biesen mehr sagen für was willst du sagen?

gurbetqare ma ki ftof a? cka the bere a bon me naj perkthy ?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19823
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Thu 24 Jan 2008, 06:21

po perkthimi esht ,per cfar esht pyetja cilat libra vlla martin ,a ban me shum te na thuash per cfar ke dashur te thuash ,perkthimin e ke naki je i kenaqur vlla kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Naki prej Thu 24 Jan 2008, 10:39

Ok gurbetqare flm a po vjen perkthyese 8)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19823
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Thu 24 Jan 2008, 11:50

ok flm per punen se ma gjete naki do te vij hahaha kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Naki prej Fri 25 Jan 2008, 11:18

8) ok pas orarit me meson dhe mua se kam probleme me kete gjuhe fest

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19823
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Fri 25 Jan 2008, 11:21

ska problem kur te duash pa prites jam per vllaun 24 or kis kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga martin mato prej Sat 26 Jan 2008, 15:20

Do flasim shqip apo gjuhe te huaj. Me interesojne librat e fundit qe dalin ne gjuhe te huaj dhe cfare tematike kane.
Shpesh dalin ne tregjet kulturore perkatese. Kosove, Maqedoni, Mal i zi Shqiperi apo Perendim. Kieshtu qe dhe informacioni nuk eshte gjithmone publik.

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Mon 28 Jan 2008, 06:54

ok bruder martin ich schaue an für die information dann ich kann dich sagen welche bücher von deutschland sind die letzte dann kann die antwort dier zu sagen ,ich frage mal bei mein lehrer .


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga martin mato prej Mon 28 Jan 2008, 14:32

Zu aller erst
Bruder wie auch Antwortschreibt man mit einer grossen Anfangbuchstabe.
(bei meinem Namen ist mir egal)
Auf Deutsch heisst es ich sage dir.A(also Dativ)

Modalverben gehen nicht mit zu vor dem Infinitiv.

Tut mir leid wegen der Korrektur. Du kannst nichts machen dass ich der Leiter des Lehrtsuhles fuer Germanistik in Tirana bin
Martin Mato

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Naki prej Mon 28 Jan 2008, 14:59

Wir müssen zu rrespect einander niemand ist perfekte Fehler sind veranlagt und ist bitte so gütig und Erwiderung durch die Kategorie...
Die besten Beachtungen durch Naki

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19823
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Mon 28 Jan 2008, 15:38

hahaha ok bruder martin ich sehe dich du kannst sehr gut aber ich weiß nur du alleine bist in ganze welt die beste .


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Tue 29 Jan 2008, 06:34

shum flm Naki se me te vertet se asnjeher nuk te kam then por me je ber jo vetem vlla por nje shok i vertet i ngusht se me ty kam ber hajgare dhe nganjeher te kam provokuar por gjithmon ke qen perfekt,e sa i perket martin mato i them se une vet kam dashur ta quaj vlla e jo herr(zoteri)se te them martin je rritur ne trojet Shqiptare e jo ne Amerik ,e sa i perket gjuhes gjermane nje me vjen keq te them se sa e di se jo me pak se 99%se mos ta dija gjuhen gjermane nuk e kisha dhen testin pa asnje gabim per nenshtetsi gjermane ,edhe te gjitha i rregulloj vet me dokumente me vjen shum keq se asnjeher nuk kam deshir ta them se sa di,por te them martin se gjithkush ben gabime se nganjeher me duhet te shkruaj aq shpejt se nuk kam koh se i kam dhe tjera obligime,e per punen e zoteris nuk te them kurr at harroje se nuk me je djali i mbretit apo mbretereshes ,une them per vehte se kam pasur probleme me gjuhen shqipe pak se ndoshta ka qen edhe gabimi im se shum se tepermi gjermanisht kam folur,shum her me ka ndodhur se nuk kam ditur kuptimin shqip,por i falenderohem shum Nakit se me te duke ber hajgare shum gjera mi ka kthy ti kuptoj ne shqip,nuk esht problemi vetem te shkruaj shqip apo te flas por edhe kuptimi i saj ,nje mendohem se shum se tepermi e kemi larguar njeri-tjetrin dhe mundohemi se si ta ulim nivelin e tij,sepse perpara ma shum ka pasur nder dhe moral e sot nuk ka asnjeren ,te them vlla martini se duhet te kujtohesh vetem njeren se ndoshta ti je shum mir sot por te kujtohesh se babai yt apo gjyshi nuk kan pasur as buk te bgihen mir ashtu sikur gjysherit e mi ndoshta por kan pasur nder dhe respekt ,nese e ke te doktorruar gjermanishten ateher lirisht po ta dha doren se e din me te vertet e mua nuk ke nevoj te me tregosh kur je ne shkoll sa e meson gjermanishten me fjali veq e veq e sa kur te flasesh gjithmon edhe e din kuptimin e saj,me vjen shum keq por ti se pari as pyetjen nuk ke ditur si ta shkruash mir njeher ,me fal Naki vlla se nuk kam dashur t`ja shkruaj keshtu por pak si teper e teproi me falni te gjith vellezer e motra se ndoshta pak e teprova Naki te lutem mos e shlyj niher deri sa te lexon Martin Mato tani nese don lirisht shlyje .


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Naki prej Tue 29 Jan 2008, 09:51

Dies ist eine Kategorie für nicht albanische Sprecher und sicher ich werde nichts in dieser Kategorie keine Materie nicht löschen, der Sprache die es geschrieben ist.
Zweitens: Mich selbst den ich spreche 7 Sprachen und ich sage nie, dass ich perfekt bin. Ich wiederhole niemanden ist perfekt und niemand wird je perfekt sein

This is a category for non albanian speakers and sure i will not delete nothing in this category no matter in which language it is written.
Second: Myself i speak 7 languages and i never say i am perfect. I repeat no one is perfect and no one will ever be perfect


Questo č una categoria per non gli altoparlanti albanesi e sicuro non non cancellerņ niente in questa categoria non importa in cui lingua che č scritto.
Il secondo: Mie parlo 7 lingue e non dico mai che sia perfetto. Nessuno ripeto č perfetto e nessuno mai sarą perfetto

Ceci est une catégorie pour non les haut-parleurs albanais et sūr je pas n'effacerai rien dans cette catégorie n'importe dans lequel langue il est écrit.
Seconde : Me je parle 7 langues et je ne dis jamais que je suis parfait. Je répčte personne est parfait et personne jamais sera parfait

Dette er en kategori for ikke-albanske talere og sikker jeg vil ikke ikke stryke noe i denne kategorien ingen materie som språk som det skrevet er i.
Andre : Meg selv som jeg taler 7 språk og jeg sier aldri jeg er perfekt. Jeg gjentar ikke noen er perfekt og ingen vil noensinne vęre perfekt

Kjo eshte nje kategori per ata qe nuk flasin gjuhen shqipe dhe sigurisht se nuk do fshi asgje ne kete kategori pa marr parasysh ne cilen gjuhe eshte shkruar.
E dyta: Une i flas 7 gjuhe dhe kurr nuk kam thene se jam i perkryer. Po e perseris edhe njehre askush nuk eshte dhe nuk mund te jete i perkryer.

Very Happy 8) ju pershendes

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19823
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Annika prej Tue 29 Jan 2008, 10:18

Plz Naki can you translate this to swedish too so I understand Very Happy fest But its ok I understand Norwegian too Very Happy since the scandinavian languages are close to each other and we have to read them in school as well Very Happy Very Happy Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15862
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Entschuldigung

Mesazh nga martin mato prej Tue 29 Jan 2008, 11:02

gurbetqarja shkruajti:
shum flm Naki se me te vertet se asnjeher nuk te kam then por me je ber jo vetem vlla por nje shok i vertet i ngusht se me ty kam ber hajgare dhe nganjeher te kam provokuar por gjithmon ke qen perfekt,e sa i perket martin mato i them se une vet kam dashur ta quaj vlla e jo herr(zoteri)se te them martin je rritur ne trojet Shqiptare e jo ne Amerik ,e sa i perket gjuhes gjermane nje me vjen keq te them se sa e di se jo me pak se 99%se mos ta dija gjuhen gjermane nuk e kisha dhen testin pa asnje gabim per nenshtetsi gjermane ,edhe te gjitha i rregulloj vet me dokumente me vjen shum keq se asnjeher nuk kam deshir ta them se sa di,por te them martin se gjithkush ben gabime se nganjeher me duhet te shkruaj aq shpejt se nuk kam koh se i kam dhe tjera obligime,e per punen e zoteris nuk te them kurr at harroje se nuk me je djali i mbretit apo mbretereshes ,une them per vehte se kam pasur probleme me gjuhen shqipe pak se ndoshta ka qen edhe gabimi im se shum se tepermi gjermanisht kam folur,shum her me ka ndodhur se nuk kam ditur kuptimin shqip,por i falenderohem shum Nakit se me te duke ber hajgare shum gjera mi ka kthy ti kuptoj ne shqip,nuk esht problemi vetem te shkruaj shqip apo te flas por edhe kuptimi i saj ,nje mendohem se shum se tepermi e kemi larguar njeri-tjetrin dhe mundohemi se si ta ulim nivelin e tij,sepse perpara ma shum ka pasur nder dhe moral e sot nuk ka asnjeren ,te them vlla martini se duhet te kujtohesh vetem njeren se ndoshta ti je shum mir sot por te kujtohesh se babai yt apo gjyshi nuk kan pasur as buk te bgihen mir ashtu sikur gjysherit e mi ndoshta por kan pasur nder dhe respekt ,nese e ke te doktorruar gjermanishten ateher lirisht po ta dha doren se e din me te vertet e mua nuk ke nevoj te me tregosh kur je ne shkoll sa e meson gjermanishten me fjali veq e veq e sa kur te flasesh gjithmon edhe e din kuptimin e saj,me vjen shum keq por ti se pari as pyetjen nuk ke ditur si ta shkruash mir njeher ,me fal Naki vlla se nuk kam dashur t`ja shkruaj keshtu por pak si teper e teproi me falni te gjith vellezer e motra se ndoshta pak e teprova Naki te lutem mos e shlyj niher deri sa te lexon Martin Mato tani nese don lirisht shlyje .


An Kurbetqarja

Mehr mals Entschuldigung. Hatte nicht vor Dich zu verletzten. Es war nur eine Korrekturintention im Sinne dass wir so von einander lerene koennen.
Dazu in unseren Foren hier und alb Mythologie einen selbstkritischen Blick einzuplazieren, was mir oft in der alb Kultur oft fehlt.
Noch einmal ENtschuldigung wird nicht mehr vorkommen.
Martini

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Naki prej Tue 29 Jan 2008, 12:58

Annika shkruajti:Plz Naki can you translate this to swedish too so I understand Very Happy fest But its ok I understand Norwegian too Very Happy since the scandinavian languages are close to each other and we have to read them in school as well Very Happy Very Happy Very Happy
hahahahahaaa 8) sorry annika i know what need when we are in some 5 stars place what to translate into sweedish not here Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19823
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Guest prej Tue 29 Jan 2008, 14:26

ok bruder Martini dein entschuldigung ist angenommen aber muß wissen was du schprächs zu erst


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Annika prej Tue 29 Jan 2008, 23:18

Naki wrote [/quote] hahahahahaaa 8) sorry annika i know what need when we are in some 5 stars place what to translate into sweedish not here Razz[/quote]


Hmhmhmhm..... Very Happy Very Happy You got my attention Naki that could be interesting to hear 8) 8) but I guess you better save the swedish translation to some 5 star place instead...... Razz Razz hmmm but I am curious just a tiny bit..... ok very curious fest kis kis

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15862
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Annika prej Fri 01 Feb 2008, 20:03

A book by the Swedish Professor Sanimir Resic called "En Historia om Balkan" not translated but the title in english would be "A history about the Balkan". In the book he talks about the history of the Balkan's in general and in a very objectiv view. He talks about Skėnderbeu, the war at the kosova polje field in 1389, the albanians among many other things. It's a very good book and very objectiv.
He teaches history at one of the universitys in Sweden.

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15862
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga BLOODY_ALBOZ prej Wed 19 Mar 2008, 10:06

ich liebe dich------ te dua Very Happy
avatar
BLOODY_ALBOZ

Shteti : itali
Postime : 4
Kyējet nė forum : 11940
Regjistruar mė : 27/02/2008

http://saimon.forumandco.com/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga martin mato prej Sat 02 Aug 2008, 20:03

Heute bekamm ich wieder in der Hand eine von den Baenden der "Dardania" eine Zeitschrift auf Deutsch die ueber Jahren in Wien von Gashi _Sinior veroeffentlicht wurde. Ein sehr guter Einstieg fuer einen kommenden Albanolgen.

Gruesse Martini

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga skillers prej Sat 01 Aug 2009, 10:47

une jam nje person i ri
avatar
skillers

Postime : 4
Kyējet nė forum : 10381
Regjistruar mė : 01/08/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga skillers prej Sat 01 Aug 2009, 10:57

hej a bon me e qit ni dialog ne kete faqe nje amo te jet pak me i madh ok bitte,bitte
avatar
skillers

Postime : 4
Kyējet nė forum : 10381
Regjistruar mė : 01/08/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga skillers prej Sat 01 Aug 2009, 11:01

Mad edhe a bon me qit nje dialog te jetes te perditshme bitte bitte bitte bitte bitte bitte bitte bitte bitte bitte bitte bitte
avatar
skillers

Postime : 4
Kyējet nė forum : 10381
Regjistruar mė : 01/08/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga skillers prej Sat 01 Aug 2009, 11:01

pleas pleas
avatar
skillers

Postime : 4
Kyējet nė forum : 10381
Regjistruar mė : 01/08/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Annika prej Tue 04 Aug 2009, 13:30

Ju lutemi ruani nė kėtė temė. Kėtu ju mund tė kėrkoni qė tė thonė se si gjėrat nė gjermanisht ose kėrkoni nė gjermanisht si tė thonė gjėra shqipe.

Ju faleminderit

Bleiben Sie bitte zum Thema. Hier können Sie fragen, wie man Dinge auf Deutsch sagt oder auf Deutsch fragt, wie man Ding-Albaner sagt.

Danke sehr viel

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15862
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: WIR LERNEN DEUTSCH-NE MĖSOJMĖ GJERMANISHT

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi