» Cila ėshtė miqėsia sot?
NASRADIN HOXHA Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
NASRADIN HOXHA Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
NASRADIN HOXHA Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
NASRADIN HOXHA Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
NASRADIN HOXHA Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
NASRADIN HOXHA Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
NASRADIN HOXHA 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Geri (7161)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
lolita (6766)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Annika (6751)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Voglushja (4385)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Interesant (4173)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Arjana (3724)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
albi (3377)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 
Adisa (3282)
NASRADIN HOXHA Vote_lcapNASRADIN HOXHA Voting_barNASRADIN HOXHA Vote_rcap 


NASRADIN HOXHA

Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Naki prej Tue 26 Aug 2008, 12:44

Figurė e vėrtetė apo pjellė e imagjinatės njerėzore?

Gati si me ēdo personazh tjetėr popullor, edhe jeta e Nasr el-Din Hoxhės ėshtė e mjegulluar nėpėr legjendat e shumta tė trashėguara. Megjithatė, kėrkimet e bėra mbi jetėn e tij qė nga mesi i shekullit paraprak
NASRADIN HOXHA 43810
Nasr el-Din Hoxha ėshtė njėri ndėr filozofėt mė tė njohur tė humorit nė historinė botėrore. Anekdotat e tij, tė rrėfyera mbi njė hapėsirė tė gjerė prej Gjermanisė deri ne Japoni, pėrmbajnė mėsime ku pėrmes theksimit tė njė tė mete njerėzore apo njė pike tė dobėt synohet ngritja e tė kuptuarit tė njerėzve pėr tė si dhe shėrimi i asaj mangėsie. Nasr el-Din Hoxha njihet me emra tė ndryshėm nėpėr botė. Ai njihet si Artin nė Armenia, si Oylen Sipikel nė Gjermani, si Mac Antash nė Skoci, si Xhuha nė Arabi, apo me emra tjerė nė vende tjera si Ero, Koso, Iter Pejo e kėshtu me radhė. Kjo mund tė jetė pėr arsye se nė ēdo shtet ndodhej njė person i ngjashėm si Hoxha apo pėr shkakun se anekdotat e Hoxhės duhej tė kishin njė figurė tė cilit mund t’i atribuoheshin.
Gati si me ēdo personazh tjetėr popullor, edhe jeta e Nasr el-Din Hoxhės ėshtė e mjegulluar nėpėr legjendat e shumta tė trashėguara. Megjithatė, kėrkimet e bėra mbi jetėn e tij qė nga mesi i shekullit paraprak, pothuajse tė gjitha janė nė ujdi se ai u lind nė Sivihistar, nė rrethin e provincės Eskisehir nė Turqinė qendrore. Sipas tė dhėnave qė O.S.Gökyay i jep nė artikullin tė cilin e shkroi pėr Islam Ansiklopesiski ( ‘Njė Enciklopedi e Islamit’, Istanbull 1986), Fuat Köprűlű ( Nasreddin Hoxha, Islanbull, 1918) shkruan se njėri nga muftitė e vonshėm tė Sivrihisarit i quajtur Hasan Effendi shėnon nė librin e tij tė pa pėrfunduar Maxhmu’a-i Ma’arif (Enciklopedia e Edukimit) se Nasr El-Din Hoxha u lind nė fshatin Horto afėr Sivihisarit ku edhe shėrben si imam pėr njė kohė duke e pasuar tė atin i cili po ashtu kishte qenė imam, pėr tė migruar mė vonė nė Akşehir, nė rrethinėn e provincės Konya tė Turqisė qendrore ku edhe e kompleton jetėn e tij.
Megjithatė, ka disa pohime se Nasr el-Din Hoxha ėshtė fryt i vonshėm i shpikjes popullore. Sipas pohimeve tė tilla, ekzistonte njė njeri me emrin Nasr el-Mahmud i cili merr besimin e Gayhatus, atėherė komandant i armatės Mongole nė Turqi, dhe e parandalon atė nga tė kėqijat dhe gjakderdhja. Pasi se ky njeri ishte i menēur dhe i dashur nga njerėzit, thėniet e tij tė urta bėnė qė populli tė krijoj njė Nasr el-Din Hoxha. Mirėpo, supozimet e tilla janė hedhur poshtė nga studiues serioz. Nė mes tyre, Haqqi Konyali, i cili shkroi njė vepėr voluminoze rreth Nasr el-Din Hoxhės dhe Akşehirit tė titulluar Nasreddin Hoca’nın Şehri Akşehir: Tarihĭ, Turistik Kılavuz (‘Udhėzues historik dhe turistik pėr nė Aksehir, Qytetin e Nasr el-Din Hoxhės’), Istanbull 1945, shkruan se atėherė ishin katėr Nasr el-Dina tė cilit jetuan nė tė njėjtėn kohė dhe qė bėnė punė tė njėjtė si Nasr el-Din Mahmudi, andaj tė njėjtat pretendime mund tė bėhen pėr tė gjithė ata. Por Nasr el-Din Hoxha mund tė jetė asnjėri nga ta. Ky ėshtė ai qė me tė vėrtetė jetoi nė Akşehir.
Nė artikullin e tij ‘A propos de quelques tentatives d’identification de Nasreddin Hodja’ (Internationaler Kongress der Volkszerzählungsfarcher, Kiev and Kopenhagen. 1959), Perter Naili Boratav shkruan se nė disa gjenealogji pėrpiluar kohėve tė fundit, Khidr Ēelebiu, kadiu i famshėm i Istanbollit gjatė kohės sė Mehmetit II dhe babai i Sinan Pashės, autorit tė Tedarru’name (Njė Lutje Zotit), ėshtė shėnuar tė ketė qenė nga Sivrihisari dhe pasardhės i familjes sė Nasr el-Din Hoxhės. Boratav gjithashtu shėnon se nė njė dorėshkrim qė e kishte gjetur nė Bibliothčque Nationale nė Paris, disa nga anekdotat atribuuar Nasr el-Din Hoxhės i janė mveshur po ashtu edhe popullit tė Sivihisarit dhe njė njeriu tė quajtur Khadji. Disa studiues Perėndimor si H.Ethč, M. Hartmann, A. Wesselski pretendojnė se anekdotat atribuuar Nasr el-Din Hoxhės janė anekdota anonime tė treguara pothuajse nė ēdo pjesė tė botės, andaj Nasr el-Din Hoxha na del njė shpikje. Ca tė tjerė si R. Basset dhe Christensen janė tė opinionit se anekdotat atribuuar Nasr el-Din Hoxhės janė pėrshtatje e thėnieve tė menēura dhe anekdotave qė i takojnė Xhuhės, i cili jetoi nė Irak nė shekullin e 10-tė ku edhe u bė mjaftė i famshėm. Mirėpo, pohime tė tilla rrjedhin nga njė gjeneralisim i mangėt. Duke qenė se njerėzit e urtė dhe tė menēur si Nasr el-Din Hoxha mund tė kenė jetuar pothuaj nė ēdo vend, anekdotat e Nasr el-Din Hoxhės mund tė jenė transmetuar nėpėr vende tjera pėrmes rrugėve tė ndryshme tė komunikimit. Padyshim se njė njeri i quajtur Nasr el-Din Hoxha, shumė perspektiv dhe i menēur i aftė t’i dalloj pikat e dobėta dhe mangėsitė nė karakterin njerėzor i cili u mundua t’i shėroj ato pėrmes humorit dhe zgjuarsisė, vėrtetė ka ekzistuar.

Varri i Nasr el-Din Hoxhės ndodhet nė Akşehir. Ismail Haqqi Konyali shėnon se personalisht ka parė njė mbishkrim nė njėrėn nga gjashtė shtyllat qė mbajnė kuben e brendshme. Sipas atij mbishkrimi njėri nga ushtarėt e Bajzitit I, sunduesit Osmanli i cili vdiq mė 1403, i quajtur Mehmet, vizitoi atė varr mė 1393. Kurse nė njė regjistėr tė vakėfeve dhe tokave shtetėrore, tė pėrgatitur me urdhėr tė Gedik Ahmet Pashės, i cili nė emėr tė Osmanlinjve pushtoi Akşehirin mė 1476, ėshtė shėnuar edhe varri i Nasr el-Din Hoxhės dhe njė medrese dhuruar nga ai nė shėrbim tė popullit.

Tė dhėnat historike dhe anekdotat
Shumica e hulumtimeve tė bėra mbi Nasr el-Din Hoxhėn janė tė pajtimit se ai ka jetuar nė shekullin e trembėdhjetė. Nė epitafin e gdhendur mbi gurin e varrit tė Fatimės bijės sė Hoxhės e qė ndodhet nė Sivihisar, shkruan se Fatimja ka vdekur mė 1327. Lamii (vdiq mė 1533) shkruan nė Lata’ifin e tij se Nasr el-Din Hoxha ishte bashkėkohės i Shayyad Hamzės, njė poet i popullit i cili jetoi nė shekullin e 13-tė. Ismail Haqqi Konyali shėnon se Hoxha ishte bashkėkohės i Pir Abit dhe Khadja Jihanit dhe bashkė me ta ka mėsuar tek Khadaja Fakih i cili vdiq mė 1221. Sipas kėtyre dhe shėnimeve tjera tė ngjashme, na del se Nasrr el-Din Hoxha jetoi nė shekullin e 13-tė.

Shekulli i trembėdhjetė njihet si shekull shumė kritik pėr historinė mesjetare tė Turqisė. Invadimi Mongol pas kryqėzatave i dha fund shtetit tė famshėm tė Selxhukėve, dhe bėri qė Turqia tė copėtohej nė shumė pjesė. Veē kėsaj, rebelimet dhe konfliktet e brendshme e bėnė jetėn edhe mė tė vėshtirė pėr popullin. Pra, nė kėtė periudhė kritike, ne takohemi me tri figura tė rėndėsishme dhe bashkėkohore. Nė mesin e tyre, Maulana Jalal el-Din el-Rumi ishte njė mėsues Sufistė me shumė ndikim nė mesin e klasave tė shkolluara dhe sunduese nėpėr qendrat e qyteteve. Si njė mbrojtės dhe pėrkrahės i dashurisė dhe tolerancės Islame, ai la shenja tė pashlyeshme jo vetėm nė historinė Islame por edhe nė atė botėrore. Yunus Emre ėshtė bashkėkohės i Maulanės nė mesin e njerėzve tė thjeshtė. Ai shprehu nė Turqishtėn e rėndomtė atė ēfarė Maulana kishte bėrė nė njė stil shumė tė lart tė Persishtės, duke ndihmuar nė pakėsimin e dhembjeve tė njerėzve dhe largimin e pėrēarjeve tė brendshme e armiqėsive nė mesin e tyre. Nasr el-Din Hoxha, figura e tretė nė mesin e atyre treve, ishte njeri i urtė, filozof i popullit dhe moralist i shquar. Megjithatė, i pajisur me njė sens shumė tė mirė tė humorit, ai nxori nė pah deformimet morale nė mesin e popullit dhe, pa i lėnduar ndjenjat e dikujt, ai kritikoi njerėzit pėr veset e tyre nė njė mėnyrė tė butė dhe tė menēur. Pėrgjigjet apo anekdotat e tija janė plot mendjemprehtėsi dhe urtėsi morale.

Ėshtė e pa mundur tė pranohet se tė gjithė anekdotat qė i janė atribuuar Hoxhės i pėrkasin atij. Ėshtė fakt se fama zakonisht pėrvetėson edhe atė qė nuk i takon. Kjo do tė thotė, se ka tendenca tė zakonshme t’i atribuohet njė individi tė famshėm edhe diēka ēka nė tė vėrtet nuk i pėrket atij. Pėr kėtė arsye, njė pėrqindje e konsiderueshme e anekdotave qė i janė atribuuar Hoxhės nuk mund t’i takojnė atij. Pėr shembull, nė mesin e anekdotave tė tilla janė edhe ato qė thuhet tė kenė ndodhur mes Hoxhės dhe Amir Timurit, i cili mposhti sunduesin Osmanli Bajazitin I mė 1402 dhe invadoi Turqinė. Por, ėshtė e pa mundur qė Hoxha ta ketė takuar Timurin. Me kohė, imagjinata e popullit i ka atribuuar Hoxhės mjaft anekdota tė cilat i pėrngjanin atyre tė Hoxhės vetė.

Anekdotat atribuuar Hoxhės janė paraqitur nė formė tė shkruar qė nga shekulli 16-tė e kėtej. Megjithatė, librat e para pėr tu hartuar rreth Hoxhės dhe anekdotave tė tij filluan tė publikohen nė ēerekun e dytė tė shekullit tė kaluar.[1] Pėrkthimet e para nė gjuhėt evropiane u duken gati njė ēerek shekulli pas publikimit nė Turqi. Nė mesin e mė tė famshmėve, qė ia vlen tė pėrmenden janė, La Litčrature Populaire Turque nga Edmond Saussay ( Paris, 1936) dhe Nassredin Hoca et ses histories Turques nga Jean-Paul Garnier (Paris !959).

Njė ditė njė njeri i afrohet Hoxhės nė rrugė.
-Hoxhė, paqja qoftė mbi ju!
-Edhe mbi ty qoftė paqja dhe mėshira e Zotit!
-Hoxhė, vetėm para ca sekondash njė njeri me njė tepsi me bakllava kaloi kėtu pari!
-Nuk ėshtė punė pėr mua!
-Por Hoxhė, ai njeri qe nisur drejt shtėpisė tėnde!
-Atėherė nuk ėshtė punė pėr ty!

Njėherė Hoxha ishte ulur mbi gomar por i kthyer mbrapa. Ata qė e panė qeshnin dhe thėrrisnin:
-Shih Hoxhėn, ėshtė ulur mbrapsht mbi gomar!
Hoxha buzėqeshte dhe pėshpėriste:
-Lavdi i qoftė Zotit! Tė gjithė thonė Hoxha ėshtė ulur mbrapsht mbi gomar. Asnjėri nuk
erdhi tė thotė gomari po qėndron mbrapsht nėn Hoxhėn!

Njėherė Hoxha ishte ulur pranė njė liqeni dhe hidhte nė tė pak jogurt. Disa njerėz po kalonin aty pari. E panė Hoxhėn dhe u ndalėn:
-Hoxhė, pėrse po e bėn atė?
-Si po e shihni, po e fermentoj kėtė liqe.
-O i dashur! A ėshtė fermentuar liqeni ndonjėherė?
-Pse jo? Ēka nėse fermentohet njėherė?

Njėherė Hoxha ishte ulur nėn njė lis tė madh tė arrės nė njė fushė bostani. Ai thotė me habi:
-O Zot, Ti nuk pyetesh pėr menēurinė Tėnde, por unė po habitėm pse krijon nė njė lis kaq tė madh aq arra tė vogla pėrderisa Ti bėn qė njė bime zvarritėse tė prodhoj bostan kaq tė mėdhenj!
Pa e pėrfunduar fjalėn akoma kur njė kokėrr arre i bjer mbi kokė. Hoxha vėrejti nėn dhimbje:
-O Zot, vazhdo tė veprosh ēfarėdo qė dėshiron! Ēka do kishte ndodhur sikur tė kish qenė bostan ai qė mė ra nė kokė?

Nga anglishtja:
Jeton Mehmeti
Kuala Lumpur 7.11.2005

The Fountain Magazine


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Tue 26 Aug 2008, 12:52, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
NASRADIN HOXHA Image110NASRADIN HOXHA Bb_net10NASRADIN HOXHA Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Arlind prej Tue 26 Aug 2008, 12:50

SA KĖMBĖ I KA GOMARI ?

Nastradini hipur nė gomar
Takohet me njė udhėtar
Me hoxhėn u mahit udhėtari
E pyeti sa kėmbė ka gomari.

Nastradini zbriti ia numėroi
Pastaj me zė atij i tregoi
-Unė e di-tha ai-po pse zbrite
Sa kėmbė ka gomari a nuk e dite?

-Jo, jo unė e dita edhe pa zbritė
Po thash ta mbush ty kokėn e mėrdhitė.
-----------------------------------------------

NĖ AJĖR TĖ PASTĖR
Doli Nastradini jashtė qytetit, nė varreza, dhe po shėtiste, por kur i pa tek vinin disa kalorės, u fsheh nė kaēuba. Ata kur u afruan, e zbuluan ku ishte, dhe e pyetėn:
— Ēka po bėn ti kėtu?!
— Kurrgjė. Unė jam i vdekur, por vetėm kam dalė nė ajėr tė pastėr! — tha dhe mori drejt varreve qė ishin fare afėr.
-----------------------------------------------
I LUMI UNĖ?
Nastradinit i humbi gomari dhe ai duke e kėrkuar, sa mund bėrtiste: i lumi unė, i lumi unė!
Njerėzit e dėgjonin me habi. Dikur e pyetėn, pėrse thotė kėtė qė thotė.
Ai u pėrgjigj:
— E po, si mos tė them — i lumi unė? Po a dini ju se sikur tė kisha qėlluar unė i hipur mbi gomar, do tė kisha humbur edhe unė?!
-----------------------------------------------
QĖ TĖ MOS E DI UNĖ
Nastradini njėherė u hidhėrua shumė nė gomarin e vet tė padėgjueshėm dhe urdhėroi tė birin:
— Ketij gomari mos i jep tė hajė, as tė pijė! Le tė ngordhė ky, sa mė parė!
Kur dolėn jashtė ahurit, Nastradini i pėshpėriti tė birit:
— Unė thashė ashtu qė ta tremb gomarin, qė mos tė mė hidhėrojė tash e tutje. Po ti jepi ujė e ushqim si zakonisht, por tė mos e di unė kėtė gjė!
-----------------------------------------------
NUK TĖ DON TY, NĖNĖ!
Njė lypės trokiti nė derėn e Nastradinit. Kėrkonte bukė ai. Nastradini ngau te e ėma qė ishte brenda dhe i tregoi. Nėna tha:
— Biro, i thuaj lypsit: nuk ėshtė nėna kėtu! Nastradini iu pėrgjigj nėnės:
— Po, ai nuk po tė kėrkon ty, por po kėrkon bukė, nėnė!
-----------------------------------------------
BĖJ ĒKA E KAM NĖ MENDĖ!
Nė Lipjan Nastradini i mblodhi qytetaret dhe u tha:
— Ose mė jepni ushqim, ose e bėj ēka e kam nė mend!
Lipjanasit u trembėn dhe i dhanė gjithė ē'patėn. Kur u ngop Nastradini mirė e mirė, ata s'u du-ruan pa e pyetur ē'kishte pasur ndėr mend t'i bėnte Lipjanit.
Ai tha:
— Kam pasur ndėr mend tė shkoj nė qytet tjetėr — nė Prishtinė!
------------------------------------------------

firma.................................................................................................................................................................................
Jam SHQIPTAR Dhe Shkruaj me Ngjyren e FLAMURIT KuQ e Zi
avatar
Arlind

Shteti : Kosovė
Postime : 101
Kyējet nė forum : 13095
Regjistruar mė : 17/06/2007
Profesioni : Nxėnės klasa -VII-

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Majlinda prej Tue 26 Aug 2008, 17:05

Arlindiiiiiiiiiiiii ku ishe o king jocolor jocolor sa te bukura tregime ke vu e ne vecanti super poezia. Je shampion ti kingu i vogel.
Ok ja dhe une po e tregoj nje te Nasrdin Hoxhes

Ne nje ode te burrave njeri e pyet Nasradinin
- Sa vjet ke mo Nasradin
- 20 pergjigjet Nasradini
Mbas 20 vitesh i njeti njeri ne te njetin vend takon Nasradinin dhe e pyet perseri
- sa vjet ke mo Nasrdin?
- 20 i pergjigjet Nasradini
Ky i habitur i thote:
- Para 20 vitesh te pyeta mo edhe atehere 20 the !
- E po burri njehere flet ja kthen Nasradini
Majlinda
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 13284
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Naki prej Tue 24 May 2011, 00:22

ENDRRA E NSTRADINIT
Njėherė Nastradini i kėrkoi gruas bukė. Ajo i solli njė copė tė madhe dhe ia vuri pėrpara.
- Grua, i tha Nastradini, mė jep pak djathė. Djathi ėsthė ushqim i mirė, ai tė hap oresksin, tė shton gjakun dhe tė permirėson shikimin.
- O Zot ! u pėrgjegj gruaja, djathi mbaroi, nuk ka mbetur asnjė copė.
- Mė mirė qė ka mbaruar, tha Nastradini. Djathi tė prish dhėmbėt, tė shkakton dhėmbje tė forta, nė stomak tė shurdhon.
- C'ėshtė kjo ? e ndėrpreu gruaja. Ti njėherė thua ashtu dhe njėherė kėshtu, kė tė besojmė ?
- Nė qoftė se do tė kishte djathė, beso tė parėn, deri sa nuk ka, beso tė dytėn.

firma.................................................................................................................................................................................
NASRADIN HOXHA Image110NASRADIN HOXHA Bb_net10NASRADIN HOXHA Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Naki prej Tue 24 May 2011, 00:24

PSE S'PO PYETNI CKA PO HAN HOXHA
Nasradini mberrini ne nji qytėt me fitue dishka, prandaj filloi me mbajte vase ne nji xhami. Kur u ngrys, kerkuj nuk i ra nė mend me I dergue darken.
Si mbramja e pare kaloi edhe e dyta. Mbas nja dhjet ditesh, ne nji vase ai permendi se i derguemi i Allahut - Isaja (as) ndodhet ne katin e katert te qiellit.
Te pragu i xhamise iu afrue nji njeri dhe e pyeti:
- Hoxhe i dashtun, ti the se i derguemi i Perendise - Isaja ndoshet ne katin ė katėrt te qiellit. A thua i bekuemi ka se shka te haje e te pije atje?
Hoxha I unet u nxe prej ketyne fjaleve e iu pergjigj:
- O njerez te cuditshem! Une jam ketu qe pesmbedhjete dite e askush s'pyeti se cka po ha e cka po pi hoxha i ngrate. E ti, tash prej meje kerkon me te spjegue se ēka ha e ēka pi ne qiellin ė katert i derguemi i Allahut, te cilin Allahu e ushqėn me gjithcfar gjellnash te xhenetit.

firma.................................................................................................................................................................................
NASRADIN HOXHA Image110NASRADIN HOXHA Bb_net10NASRADIN HOXHA Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Naki prej Mon 15 Aug 2011, 19:13

SHAKAJA PARA VDEKJES
Nasradini para vdekjes la nje shaka,
Gruas iu drejtua dhe keshtu i tha:
Nasradini: Degjo, moj grua, keshtu me lot ne sy nuk mundem te shikoj ty, andaj shko vishu si ne nuseri, vishi ato qitajne te bukur lahuri. Rregullo vetullat, syte beri syrmeli, pastaj eja ketu prane meje rri!
Gruaja: Nuk te kuptoje, hoxhe efendi, keto fjale qe me thua. Pse te vishem siq thua kur te degjoj ty duke gjermuar!
Nasradini: Oj grue kur vjen me ma marr shpirtin Azraili ndoshta i pelqen ti e me harron mua. Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
NASRADIN HOXHA Image110NASRADIN HOXHA Bb_net10NASRADIN HOXHA Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Katilja prej Wed 11 Sep 2013, 18:19

emer i ngjum ky

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
Katilja
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 8203
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga albi prej Wed 11 Sep 2013, 19:57

nastradin hogja tha jan dy kijamete i madhi kijamet esht kur des burri a i vogli esht kur des gruja hahaha
albi
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 13212
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Naki prej Sun 01 Feb 2015, 22:54

Njė ditė njė njeri i afrohet Hoxhės nė rrugė. 
-Hoxhė, paqja qoftė mbi ju! 
-Edhe mbi ty qoftė paqja dhe mėshira e Zotit! 
-Hoxhė, vetėm para ca sekondash njė njeri me njė tepsi me bakllava kaloi kėtu pari! 
-Nuk ėshtė punė pėr mua! 
-Por Hoxhė, ai njeri qe nisur drejt shtėpisė tėnde! 
-Atėherė nuk ėshtė punė pėr ty! 

firma.................................................................................................................................................................................
NASRADIN HOXHA Image110NASRADIN HOXHA Bb_net10NASRADIN HOXHA Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NASRADIN HOXHA Empty Re: NASRADIN HOXHA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi