» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hepatiti B dhe kanceri i melcise.

Shko poshtė

Hepatiti B dhe kanceri i melcise.

Mesazh nga Vizitor prej Mon 15 Sep 2008, 11:02

Epidemiologjia

Kaceri i melecis eshte nje nga me te shpeshtet ne te gjithe boten dhe shfaqet te pacientet me semundje kronihe te melcise.Shkaku kryesor eshte hepatiti kronik B dhe hepatiti C. Nga studimi i 5 viteve te fundit ne Kliniken B Pathologjikis Universitare te spitalit 'IPOKRATO',u gjet se hepatiti B eshte shkaku i kancerit te melcise ne 60 perqindja e rasteve dhe shfaqet tek burrat ne krahasim me grate ne raport 23 me 1.

Diagnoza e hershme

Redesi te madhe per zgjedhje e mjekimit dhe kohezgjatjen e semundjes ,eshte vendosja e diagnozes sa me heret.Porzakonisht vendosja e diagnozes vonohet dhe shume here jetegjatesia eshte e shkurter me cdo lloj nderhyrje mjekesore.Per te parandaluar zhvillimin e kacerit te melcise, e nevoshme eshte kontrrolli dhe ndjekja e personave qe jane shume te rrezikuar ,sic jane ata me cirroze.Ritmi i zhvillimit dhe dyfishimit te masatare rreth 6 muaj.Dy parametra qe ndihmojne ne zbulimin e diagnozes jan matja e a1-globulines embrionale,e cila prodhohet nga qelizat kacerioze dhe berja e ekos se melcise cdo 6 muaj.
Eko e melcise eshte e thjeshte,ka nje ndjeshmeri te madhe,kosto e ulet dhe mund te zbuloje nje mase tumorale deri ne 1 cm.Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi