» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Shko poshtė

Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga blina prej Sun 28 Sep 2008, 21:35

Te nderuar forumiste desha te di nga ju qfare mendoni sa rrespektohen barazit gjinore ne Kosove dihet se ne te gjith boten nuk ka barazi gjinore mirpo dikund rrespektohen me shum e diku me pak sipas statistikave Suedija ze vendin e pare qe rrespekton barazit gjinore e ju qfare mendoni sa rrespektohen keto ne shtetin tone.

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11522
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Mon 29 Sep 2008, 09:05

Ne nivelin 50% kolege. Une dhe ti jemi deshmitare gjate punes sone cfar raste kemi

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Interesant prej Mon 29 Sep 2008, 09:12

Po fillimisht kisha me bere pyetjen se cfar quajm me barazi gjinore, sepse ketu ne Kosove barazia gjinore nuk ka te njejtin kuptim, ne barazi gjinore kane hyre shume gjera, dhe si shkak i kesaj kemi ne Kosove probleme ne mes bashkshorteve qe kurr me heret nuk kane qene si rezultat i kesaj barazie gjinore.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13808
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga visitor prej Mon 29 Sep 2008, 09:16

interesant shkruajti:Po fillimisht kisha me bere pyetjen se cfar quajm me barazi gjinore, sepse ketu ne Kosove barazia gjinore nuk ka te njejtin kuptim, ne barazi gjinore kane hyre shume gjera, dhe si shkak i kesaj kemi ne Kosove probleme ne mes bashkshorteve qe kurr me heret nuk kane qene si rezultat i kesaj barazie gjinore.
Jemi ne shekullin 21 shoki a mos deshe ti shtrire ne krevat dhe "Nuseeeeeeeeeeeee bima kafen..."e hamamin shokit ska ma ti tash ke me sjell kafen Neutral Neutral Neutral o kuku per juve se cka ta ban femra as plumbi sta bon

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11564
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Interesant prej Mon 29 Sep 2008, 09:18

Shota shkruajti:
interesant shkruajti:Po fillimisht kisha me bere pyetjen se cfar quajm me barazi gjinore, sepse ketu ne Kosove barazia gjinore nuk ka te njejtin kuptim, ne barazi gjinore kane hyre shume gjera, dhe si shkak i kesaj kemi ne Kosove probleme ne mes bashkshorteve qe kurr me heret nuk kane qene si rezultat i kesaj barazie gjinore.
Jemi ne shekullin 21 shoki a mos deshe ti shtrire ne krevat dhe "Nuseeeeeeeeeeeee bima kafen..."e hamamin shokit ska ma ti tash ke me sjell kafen Neutral Neutral Neutral o kuku per juve se cka ta ban femra as plumbi sta bon

Nuk eshte problemi te kafja dhe shtrati , dy gjera qe kane shume te perbashkta, eshte problemi tek barazia gjinore mo ! NeutralNeutralNeutral ASkush nuk eshte kunder barazis gjinore ne parim, por kunder keqperdorjes dhe ekstremit ne barazi gjinore .
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13808
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Naki prej Mon 29 Sep 2008, 10:04

Duke patur parasysh zonat rurale dhe traditat e zakonet e vjetra kanunore mendoj se sot gjendja eshte 80% e ndryshuar ne favor te gjinise femrore

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Oct 2008, 12:04

Para se t'i pergjigjemi kesaj pyetje do ndalesha ne ate qe shkakton mosbarazimin e gjinive. Mosbarazimi fillon qyshde ne kohet e lashta ku mashkulli ishte ai qe i duhej te siguronte familjes mbijetesen.Megjithese koha ka evoluar nga mentaliteti nje pjese e mire e jona ka ngelur me mendime te cunguara, sepse duke e pare burrin nga fuqia e muskujve i jep dhe te drejta me shume. Gruaja gjithmone eshte pare si nje amvise e mire, degjuese e mire dhe shume e brishte. Per arsyen e mire se nena duhet duhet te kujdeset per mbarevajtjen e familjes punisimi per te nuk ka qene nje detyrim. Pikerisht ketu lind dhe problemi sepse nese nje grua do punonte dhe do njihej me te drejtat e saj, do njihej me forcen e botes se brendshme do arrinte te vinte nje barazim nga te dyja gjinite.

Ne qytete me popullsi te madhe kjo gje pak nga pak po shkon drejt zhdukjes se ketij fenomeni po ne periferi dhe ne zonat rurale ngelet mashkulli ai qe kerkon te mbaj pergjegjesi mbi shpatullat e tij.
Derisa te mos kemi punesim te barabarte dhe informacion per keto gra gjerat do vazhdojne te ndjekin rrjedhen e meparshme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Oct 2008, 12:21

arla shkruajti:
Derisa te mos kemi punesim te barabarte dhe informacion per keto gra gjerat do vazhdojne te ndjekin rrjedhen e meparshme.
Do ndaloja ne keta rreshtat e fundit. Mendoj se punesimi nuk eshte celesi. Kam pare raste kur ato te punesuar jane me shume te hetuara nga ana e burrit apo dashnorit dhe shume raste jane viktima te dhunes me pas. Ndoshta jam gabim !?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Oct 2008, 12:25

Naki shkruajti:
arla shkruajti:
Derisa te mos kemi punesim te barabarte dhe informacion per keto gra gjerat do vazhdojne te ndjekin rrjedhen e meparshme.
Do ndaloja ne keta rreshtat e fundit. Mendoj se punesimi nuk eshte celesi. Kam pare raste kur ato te punesuar jane me shume te hetuara nga ana e burrit apo dashnorit dhe shume raste jane viktima te dhunes me pas. Ndoshta jam gabim !?

Perseri do hasim ne gjinine mashkullore dhe mosbesimin qe kane tek partneret e tyre.Ketu del nje problem tjeter qe eshte tradhetia dhe nese burri heton mbi gruan nuk do te thote qe ka te drejte ta diskretitoj?

Interesante po mesoj dhe une qe femra e perdor vendin e punes per qellimet e saj personale.


Edituar pėr herė tė fundit nga arla nė Wed 01 Oct 2008, 12:58, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Oct 2008, 12:28

arla shkruajti:
Naki shkruajti:
arla shkruajti:
Derisa te mos kemi punesim te barabarte dhe informacion per keto gra gjerat do vazhdojne te ndjekin rrjedhen e meparshme.
Do ndaloja ne keta rreshtat e fundit. Mendoj se punesimi nuk eshte celesi. Kam pare raste kur ato te punesuar jane me shume te hetuara nga ana e burrit apo dashnorit dhe shume raste jane viktima te dhunes me pas. Ndoshta jam gabim !?

Perseri do hasim ne gjinine mashkullore dhe mosbesimin qe kane tek partneret e tyre.Ketu del nje problem tjeter qe eshte tradhetia dhe nese burri heton mbi gruan nuk do te thote qe ka te drejte ta diskretitoj.

Interesante po mesoj dhe une qe femra e perdor vendin e punes per qellimet e saj personale.
Nuk kam koment per kete fjali ke noten 10-she cig

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga memaliaj prej Fri 03 Oct 2008, 12:10

ne kosov nuk e di se nuk kam qene ndonjeher po ketu ne tiran te han grat me dhemb o miku im hahahahaaaaaa
ketu o miku im nje dekojte nje buzeqeshje allahu na ruajt edhe hopa ne pune goca, njemilion rroga hahahaaaaa.
Eh mor shok ketu ne tirane po na diskriminojn ne meshkujt e shkret, nuk del dot xhiro ne bllok o mik se jan shtu femrat me X5 e me Q7, kurse meshkujt e shkret me 02-shin hahahahaaaaa.
Qe the ti naki ne meshkujt e shkret po vujm shume ketej hahahahaaaaaa

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12137
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 30 Jul 2009, 21:57

Ne nje shoqeri qe tradicionalisht i ka pare grate si shtepiake, si simbol i seksit te dobet, dhe memesise, ngjitjet e shkalleve ne jete ku ato ofrojne kontributin e tyre ne cdo sfere te jetes, nuk ka si te mos ndeshet, me paragjykime, konkurrence, xhelozi dhe mosbesim.Aktualisht jemi me mbetjet e kultures patriakale tradicionale dhe risqet e saj te modernitetit vrasin, cenojne, diskriminojne te drejtat e femrave.Pabarazia gjinore nuk eshte nje aksident ose nje keqkuptim, por nje realitet i cimentuar ne rrjedhen e historise te shoqerise shqiptare.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Naki prej Thu 30 Jul 2009, 22:24

Ne zonat rurale mund te kete akoma pabarazi gjinore kurse ne qytete dhe zona me afer qyteteve flas per Kosove barazia gjinore eshte ne shkalle te duhur dhe mund te jep edhe me shifra kete duke ju bazuar raporteve ditore nga puna qe bejme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga memaliaj prej Fri 31 Jul 2009, 10:38

edhe ne shqiperi ne zonat rurale ka vende qe nuk respektohet.
kam pershtypjen se ne kosov eshte pak me ndryshe se keni qen me te hapur me boten se ne ketu.

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12137
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Arjana prej Wed 04 Aug 2010, 17:17

Ne shume vende te botes, ne menyra te ndryshme, femrat vazhdojne te jene ende te diskriminuara.Natyrisht qe jam pro nje barazie te tille por do te thoja qe nje barazie duke respektuar diferencat midis gjinive.
Nje mashkull e nje femer jane krijuar e funksionojne ndryshe keshtu qe barazi te vertete nuk mendoj se egziston.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14980
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Elhamiu prej Thu 05 Aug 2010, 00:47

ne kosove, rrespektohet majft mir

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12848
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Katilja prej Sat 20 Jul 2013, 12:46

si ne ks edhe ne vendin ton femrat jan ende tpersekutume edhe pse duam te hym ne europ

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa rrespektohet Barazia gjinore ne Kosove?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi