» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dava Gjergji

Shko poshtė

Dava Gjergji

Mesazh nga Naki prej Wed 05 Nov 2008, 23:23


“Ēiftelia ėshtė mėsuesja ime e parė”
Dava Gjergji,kėngėtarja veriore qė nuk ndahet kurrė nga ēiftelia dhe kostumi i saj popullor tregon pėr karrierėn e saj dhe pėr objektivat qė i ka vėnė vetes nė kėtė karrierė. Krijimtaria e re ėshtė ajo qė e dallon Dava Gjergjin nė publik dhe pėr kėtė gjė ėshtė krenare. Sė shpejti Dava Gjergji kėngėtarja mė e njohur dhe mė e dashur pėr emigrantėt shqiptar do tė sjelli njė album tė ri me krijimtari tė re pėr publikun shqiptar. Ajo premton se edhe ky album do tė ketė sukses si gjashtė albumet e tjera tė saj.

-Kėnga juaj “Pavaresia” e cila ėshtė kėnduar 3 vjet mė parė ka qenė njė ogur i mire per Kosovėn qė ėshtė nė prag tė pavarėsisė tani.
Ne artistėt i paraprijmė gjėrat. Kam pasur dėshirė dhe shpresoj qė tė fitojnė sa mė shpejtė pavarėsinė.
-Sa pėlqehet Dava Gjergji nė Kosovė pėr karakterin e zėrit tė saj tė veēantė?
Nė Kosovė kam shumė simpatizant. Janė shumė tė mirė dhe i dua shumė.
-Dava Gjergji nė njė koncert nė Kosovė?
Kam qenė pjesė e shumė koncerteve dhe gėzimeve familjare. Mė kujtohet njė koncert i madh qė ėshtė dhėnė nė periudhėn e luftės, sa mbaroj lufta. Kemi qenė disa artistė shqiptar, Gjon Becin e kishim regjizor, Silvana Braēen spikere. Ishte njė koncert madhėshtor i artistėve nga Kosova, Shqipėria dhe Maqedonia. Ishte madhėshtor sepse mbaroj lufta dhe u mblodh gjithė populli shqiptar nė njė vend. Kam marrė pjesė nė shumė koncerte nė Kosovė, Maqedoni dhe shumė vende jashtė territorit shqiptar.
-Dava Gjergji ėshtė nga Puka. Interpreton prej vitesh kėngėt e veriut dhe ėshtė mjaft e pritur nga publiku shqiptar. Pėrshkruaj pak fillimet tuaja nė muzikė…
Unė kam kėnduar qė nė fėmijėri. Ka shumė vite kėndoj. Kam qenė pjesėmarrėse nė shumė koncerte nė Gjirokastėr etj.
-Ēfarė mendoni pėr koncertin e gjirokastrės, aty mblidhet gjithė folku shqiptar nga tė gjitha trevat e shqipėrisė?
Ėshtė njė koncert madhėshtor ku janė pjesėmarrės shumė kėngėtarė profesionist tė folkut shqiptar.
-Dava Gjergji interpreton gjithmone me kostum popullor dhe me ēifteli…
Ēiftelia ėshtė mėsuesja ime e parė. Nė fillim babai im kėndonte dhe unė me vėllain kemi mėsuar tė kėndojmė me ēifteli. Unė kam pasur fatin e mirė se kam pasur profesor artistin e popullit Ndojo Shipi nga fshati im, ai jetonte nė pukė. Ai ishte drejtues artistik ka merita tė mėdhaja nė gjithė Shqipėrinė.
-Ju shkruani edhe dhe muzikėn e kėngėve tuaja?
Po. Ka pasur shumė raste qė kam shkruar muzikėn e kėngėve tė mia. Pėrpiqem tė bėj diēka qė pėrshtatet me zėrin tim.
-Ju i keni kėnduar shumė kėngė kurbetit dhe keni jetuar edhe vete jashtė. Si ju ėshtė dukur kurbeti dhe si ju kanė pritur shqiptarėt qė kanė njė kohė tė gjatė nė mėrgim?
Qetėsia shpirtėrore nuk ėshtė kurrė nė kurbet. Ėshtė shumė e vėshtirė tė jetosh jashtė, aty ku nuk tė thotė asnjeri mirėmėngjes apo mirėdita, aty ku nuk tė njeh njeri dhe nuk ke njė tė afėrm tė pish njė kafe dhe kjo i mungon njeriut. Unė nuk jetoj dot jashtė megjithėse kam shumė telefonata qė mė pėrshėndesin dhe mė thonė tė mos i harroj kurbetqarėt. Nė ēdo album timin ėshtė njė kėngė kurbeti.
-Keni njė numėr rekord albumesh, gjashtė. Kush ėshtė pritur mė mirė nga publiku?
Unė nuk mund tė veēoj asnjė. Tė gjithė janė pritur shumė mirė nga publiku dhe janė pėlqyer.
Me kė keni bashkėpunuar pėr albumet?
Me emra tė njohur tė muzikės shqiptare si Gjok Deci pėr tekstet dhe Edmond Zhulali dhe Kol Susaj. Kam edhe njė kompozitor me tė cilin bashkėpunoi i cili ėshtė shumė i njohur Gjoalin Lushaj autori i teksteve tė mia. Me kėta po punoi edhe aktualisht.
-Kėndon Dava Gjergji kėngė tė jugut dhe tė Shqipėrisė sė mesme?
Mund tė kėndojė nė njė dasėm por gjithsesi unė nuk mund tė kėndojė kėngė tė Petrit Lulos si nuk mund tė kėndojė ai tė miat.
-Nė gėzime familjare cila ėshtė kėnga qė kėndoni mė shpesh?
Janė kėngėt e jugut si pėr shembull kėngėt vlonjate dhe pėrmetare. Edhe kėngėt e Tepelenės janė shumė tė pėrshtatėshme pėr vallėzime. -Si e ndien Dava Gjergji veten me kėngėt e jugut? Nuk e kam problem. Pėr mua janė kėngė tė lehta dhe kėngė tė dashura por kėndoj mė shumė kėngėt e veriut. Normalisht qė nė gėzime familjare i kėndoj tė gjitha kėngėt.
-Si e ndien veten Dava duke kėnduar “live”?
Falė zotit unė kam zėrin dhuratė prej tij. Pastaj edhe eksperienca ime prej shumė vitesh mė bėn tė ndihem e sigurtė.
-Gjatė periudhės sė koncerteve a luhatet zėri juaj ndoshta nga konsumimi?
Pėrkundrazi. Pas kėngės sė pestė unė ndihem akoma mė e sigurtė dhe mė e lirshme.
-Nė ēdo kėngė tuajėn gjen diēka pėr kurbetin…
Epo nuk duhet ti harrojmė kurbetqarėt.
-Jeni e vetmja kėngėtare qė e vini kurbetin nė vend tė parė. Ky ėshtė ēelėsi i suksesit tuaj?
Po. I falenderoi shumė gjithė emigrantėt qė mė mbėshtesin.
-Nė njė koncertė Dava Gjergji ėshtė pritur shumė mirė edhe nga publiku i Tiranės…
Po. Shumė mirė u ndjeva nė atė koncert. Publiku ishte shumė i ngrohtė. Nuk kam qenė nė shumė koncerte megjithėse mė bėheshin shumė ftesa nuk kisha mundėsi qė tė isha e pranishme. Ishte rastėsi qė munda tė jem aty dhe u prita shumė mirė nga publiku.
-Kur ju ftojnė pėr koncerte pyesni pėr pagesėn si shumė kėngėtarė tė tjerė?
Jo, ne nuk jemi paguar ndonjėherė denjėsisht nė koncerte. Kemi qenė mė shumė humanitar se sa tė paguar. Nė kurbet paguhemi por kėtu jo.
-Shumė kėngėtarė thonė se paguhen mirė…
Kėtu fondet janė shumė tė vogla dhe neve nuk na mjaftojnė. Ėshtė mė mirė tė jesh nė njė koncert madhėshtor sesa nė kėto koncerte tė tilla. Megjithėse kur kam qenė nė Shqipėri kam qenė nė kėto koncerte pėr publikun dhe jo pėr lekė.
-Po pėrgatisni njė album tjetėr?
Shpresoj se do tė sjell njė album tė ri megjithėse nuk ėshtė e thjeshtė tė bėsh njė album. Duhet njė krijimtari e re. Nė gjithė albumet unė kam pasur krijimtari tė re. Dua tė njihem me kėngėt e mia.
-Shumė artistė tė rinj kėndojnė hite tė huaja shqip.Si mendoni ju pėr kėtė?
Do i falim kėta kėngėtarė tė rinj sepse aq kanė mundėsi dhe aq kuptojnė. Shqiptarėve nuk ua merr njeri kėngėt qė tė marrim kėngėt e huaja. Kėnga duhet tė jetė shqiptare qė tė mbijetojė nė treg. Kėnga ka dale nga populli dhe duhet tė jetė e tij.
-Ku ėshtė niveli i kengės shqiptare sipas mendimit tuaj?
Pėr mua ėshtė njė skandal ky nivel kėngėsh dhe mua nuk mė pėlqen. Unė bėj njė album nė tre vjet me kėngė tė reja dhe krijimtari tė re. Dua qė kur tė dėgjojnė kėngėt e mia tė mė thotė populli tė lumtė dhe na gėzove. Dua qė publiku tė mos zhgėnjehet nga kėngėt e mia. Dua tė jem Dava Gjergji qė kam qenė dhe qė do tė vazhdoj tė jem.
-Dava Gjergji njihet dhe do tė mbahet mend pėr krijimtari tė re. Nuk pėrpunoni kėngė tė vjetra tė veriut si shumė kėngėtarė qė rikrijojnė kėngė tė vjetra tė trevės…
Po. Kėshtu dua tė kujtohem. Kjo ėshtė arsyeja qė nuk bėj shpesh albume sepse ēdo krijim ėshtė i ri.
-Si do tė vij albumi juaj i ri?
Besoj se do tė bėj diēka tė mirė dhe tė bukur qė tė mos dal nga vetja por tė jem pėrsėri si gjithmonė Dava Gjergji.
-Ē’eshte skena dhe publiku pėr ju?
Skena ėshtė e shėnjtė. Atė duhet ta ruash dha ta vlerėsosh nga tė gjitha anėt. Nėse nuk e vlerėson kėngėn, skenėn dhe publikun nuk je i kompletuar si kėngėtarė. Kėnga, skena dhe publiku duhet tė jenė primare pėr ēdo kėngėtarė. Ėshtė disi e vėshtirė por nuk je i kompletuar nėse nuk e bėn kėtė gjė. Pėr njė njeri me pėrvojė nuk ėshtė edhe shumė e vėshtire sepse tashmė jemi mėsuar me publikun dhe me skenėn dhe e dimė se ēfarė duan ata megjithėse nuk jemi perfekt pėrpiqemi qė tė jemi sa mė pranė asaj qė duan ata.
-Si ėshtė Dava Gjergji si natyrė?
Jam e qetė, e dashur, e thjeshtė.
-Keni ndonjė peng nė jetėn tuaj, diēka qė ju ka mbetur peng nė karrierėn muzikore e parealizuar deri tani?
Jo. Nuk kam asnjė peng nė karrierė dhe nė asnjė aspekt tė jetės. Njeriu i fortė i realizon tė gjitha objektivat qė i vė vetes nė jetė.
mp3 nga Dava Gjergji

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dava Gjergji

Mesazh nga Naki prej Mon 30 May 2011, 03:21

Dava Gjergji
Njė formė tė veēantė dhe shumė origjinale tė kėndimit epiko-heroik parqet edhe kėnga e kėngėtares sė mirėnjohur shqiptare, Dava Gjergji. Kjo kėngėtare e veriut tė Shqipėrisė ka kultivuar njė pėrmbajtje tė tipike tė kėndimit heroik, burrėror, karakteristikė e rapsodive tė pasura tė veriut tė Shqipėrisė etnike, qė shtrihet nga Mirėdita, nė Malėsinė e Madhe, nė Krajė e Shestan, nė Plavė e Guci dhe qė arrin nė viset mė tė thella veriore tė Kosovės. Pėr dallim nga Shkurte Fejza, e cila e kursen kėngėn nga timbri i fuqishėm burrėror, apo nga Fitnete Rexha, e cila e bėn tepėr tė ndjeshėm pėrkushtimin femėror tė kėngės, Dava Gjergji e fuqizon timbrin burrėror, pėr tė nxjerrė nė sipėrfaqe stilin autentik tė kėndimit. Me subtilitetin e zėrit melodik, ajo e pushton nė tėrėsi mėnyrėn e kėndimit epiko- heroik.
Zėri i saj i ēiltėr dhe shqiptimi i pastėr i tingujve e rrokjeve shpėrthejnė natyrshėm ashtu si ujėvare qė del nga burimi, pėr mė tepėr zėri i saj buēitės pėrmblidhet si krismė e thekshme e pushkės, nė pėrpjekje pėr tė shpėrthyer si kėngė-revoltė gjithėpopullore, e cila vazhdimisht ka shpėrthyer gjatė shekujve tė gjatė tė robėrisė.
Kėndimi i Dava Gjergjit tė sjellė nė kujtesė pėrfytyrimin mbi gjenin burrėror dhe heroik tė femrės shqiptare, qė nga Teuta e Daorta, Vojsa e Donika Kastrioti e deri te Nora e Kelmendit e Shote Galica.
Paraqitja e saj para publikut ėshtė mė se dinjitoze. Veshja karakteristike kombėtare, tė cilėn ajo nuk e tradhtoi pėr asnjė moment, prezantimi serioz nė skenė, zėri pushkė dhe krejtėsisht i shpengueshėm, (i ngjashėm me pėrfytyrimin poetik popullor pėr Shtojzavallet e legjendave shqiptare), pėrbėjnė njė tėrėsi magjepse tė kėndimit autentik, qė buron nga e kaluara e largėt, e cila ka mbijetuar nga shekulli nė shekull dhe nė njė trajtė autentike ka arritur deri nė ditėt tona, falė pėrkushtimit qė kanė treguar kėngėtarėt e njohur shqiptarė nė tė gjitha epokat e historisė sonė tragjike por edhe heroike. Dava Gjergji ka kėnduar edhe njė dyzinė kėngėsh pėr dėshmorėt e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, kėngė tė cilat admirohen nga dėgjuesit e shumtė tė kėsaj pjese tė atdheut. Qasja e kėsaj kėngėtareje ndaj kėngės ėshtė shumė serioze dhe tejet e pėrkushtuar. E rritur dhe e edukuar nė njė rreth familjar dhe shoqėror ku janė ruajtur me fanatizėm vlerat e mirėfillta kombėtare, ajo mbase e trashėgoi, por edhe i dha fuqi dhe e pėrparoi jehonėn mė tė ēiltėr tė kėngės heroike shqiptare, tė asaj kėnge e cila e kishte mbajtur gjallė kujtesėn kombėtare, kishte frymėzuar brezat pėr qėndresė dhe ruajtje tė dinjitetit dhe integritetit shpirtėror e kombėtar.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi