» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR

Shko poshtė

DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR

Mesazh nga Rrezon@ prej Mon 10 Nov 2008, 07:43

Nezir Myrta / FLAMURI SHQIPTAR


Historik i shkurt i flamurit shqiptar. -


Flamuri shqiptar, apo flakadani, flakruesi shqiptar, si emėrtim nga
prijėsi, qė e mbajti lartė nė dorė, ai i pari qė prini nė beteja tė
pėrgjakshme - pishtari, pishtari i lirisė, shih - kėtu kemi fjalėn
pishtar, pishtari, qė vie nga fjala - pishė, pisha, dru bjeshkor, qė
kallet shpejt dhe rri kallur - tė cilin e pėrdorėn edhe flamur,
flakrues - pishtari flakrues, pishtari flamuri - si symbol shqiptar, ka
shqiponjen dykrerėshe tė zezė, nė fushėn e kuqe - gjaku i derdhur pėr
lirinė!


Shqiponja si symbol u bė flamur gjatė epokave historike, tek disa
popuj, e provuan dhe e sprovuan qėllimin e pėrdorimit dhe hyjnimit tė
saj, nė rrethe politike e fetare - por pak popuj mbeten origjinalisht
symbolikės sė shqiponjes - qė justifikuan emrin e tyre, qė janė
pėrgjegjėsitė e vet shqiponjes, apo qė janė ekuivalent, synonim tė
zogut mbretėror tė qiellit - shqiponjes! Duhet tė keshė diēka dhunėti
natyrore, qė t'i pėrkasish, t'i ngjajsh shqiponjes me personalitetin tėnd, e posaqėrisht t'i keshė vetitė,
karakteristikat gjeniale tė zogut tė qiellit,tė cilin pak e njohin, si
aftėsi, shkathtėsi, symprehtėsi, e tė jeshė vet synonim i shqiponjes!

Shqiponja ėshtė symbol kosmik, symbol hyjnor hyllirik, qė lidhet me
emrin - Zojs - zeus, ku nga vet emri - zojs, rrodhi emėrtimi shqip pėr
Krijuesin - Zojs - Zot, si shkrepėsi i rrufeve qiellore, si zoni i
qiellit - Zojsi. Edhe nga mythet e legjendat kemi diē reale, kur Zojsi
ishte vet adhuruesi i shqiponjes dhe kur ndrroi jetė - u shndėrrua nė
shqiponjė!

Zojsi fliste shqip, gjuhėn e shqipes, pėr atė thomė konceptin - Bijtė e
Shqipes, apo Bijtė e Zojsit, Bijtė e Zotit edhe zoti fliste shqip - ai
kryezoti i Olympit edhe na sot themi se jemi bijtė e shqipes - shqiptar!
Zojsi zoni i qiellit, zoni i shkreptėtimave tė rrufeve qiellore -
ishte zoti i paraardhėsve tė shqiptarėve dhe shqiptarėt me plot tė
drejtė janė bijtė e zotit dhe flasin gjuhėn e zotit - gjuhėn e
perėndive! Por, sa justifikohet sot emri shqiptar, si biri i zonit tė qiellit,
krismės sė shkreptėtimes sė rrufesė, duhet ta ndjejė nė shpirt e mendje
e zemėr, secili shqiptar!

Shqiponja symbol kosmik, si lidhje shpirtėrore me fuqitė qiellore,
ishte symboli kombėtar i Hititėve, fisit tė dardhanėve paratrojan
egjean euro-aziatik, si symbol me dy krerė, duke personifikuar dy anėt
e jetės, dy anėt e energjisė, dy anėt e lidhjes sė njeriut me hyjnitė, si lidhje kosmike
qiellore: psikėn dhe trupin, psiko-fiziken e njeriut, qė janė nė
lidhshmėri me Krijuesin e Universit, hapėsirės infinit tė paskajshme
qiellore - Kaus (Chaos), qė pėrbėn filizofinė hermetike, sekrete,
filozofinė e fshehtėsisė qiellore, me tė cilėn kanė fat pak njerėz tė
lidhen!

Disa theori thonė se, mbeti shqiponja e zezė, nga dėnimi i Prometheut - si vjedhėsi i zjarrit nga Zojsi, zeusi, nga perėnditė e Olympit dhe iu
dhuroi njerėzimit, qė zojsi e mallkoi Prometheun, qė tradhtoi
perėnditė, iu dha zjarrin njerėzve edhe nuk dinė ta pėrdorin pėr tė
mirė, po pėr shkatrrime, kallje, luftėra zjarri! Prometheu u dėnua
lidhur nė njė shkemb nė Kaukaz, ku Zojsi caktoi njė shqiponjė, ta
sqepojė pėrditė nė zemėr e mushkėri, derisa ta lėj pashpirt, si vdekje e tmerrshme, pėr
tradhėtinė e tij ndaj perėndive edhe mbeti shqiponja e zezė!

  Prometheu mbetet si martiri i njerėzimit, me flijimin e tij me dėnimin ma tė tmerrshėm, pėr tė mirėn e njerėzve - po kundėr perėndive - pėr atė sot thomė synonime - flijim promethean!

Shqiponjen dykrerėshe e patėn edhe dy anėt e krishtėrimit, kur u nda
kisha e krishterė, mė 1050 ER, nė orthodokėse e katolike, nė dy qendra Konstantinopol e Rromė dhe zgjati mbi tre shekuj,
por qė ra nga pėrdorimi.

  Me zbulimin e flamurit shqiptar, nga
atdhetari Faik Konitza, nga njė arkivė frenge, nė frengjishte, rrodhi
pėrshkrimi frengjisht me fjalė, i symbolit kombėtar shqiptar - shqipja e zezė dykrenare, nė
fushėn e kuqe tė gjakut, por qė nuk jepen skjarime tė duhura, pėr
domethėnien e shqipes dykrenare - e ajo ėshtė symbolika e dy vllazėrve
tė njė Ame trungu illirian - Gegė e Toskė!

Pėr shqipen e zezė nė flamur, do tė thoja se, nuk ėshtė pa njė shkas
e qėllim tė caktuar - e zeza tradhėtia ndaj atdheut, qė i bėnė nėpėr
shekuj paritė, principatat shqiptare, nė kundėrshtime politike e ideologjike mes tyre, hakmarrje e vllavrasje edhe duke bėrė lidhje martesore edhe
me armiqtė, e duke tradhėtuar atdheun, ku dihen raste tė tilla
historikisht...! Ngjyra e zezė nė flamur ėshtė tradhėtia!

Sot, ma shumė se kurrė, duhet tė jemi nė lidhje tė gjithmonshme
kombėtare, kur shihet reflektimi politiko-diplomatik euro-botėror, qė
tė paksohet kombi numerikisht, sidomos me pavarėsinė e Kosovės si shtet
multietnik, duke na mohuar identitetin shqiptar, e nėsėr, poashtu tė ndonjė shteti tjetėr kur formohet, duke u larguar gradualisht
nga etniteti kombėtar e identiteti - shqiptar, gjoja se nuk po bėjka dy shtete shqiptare nė
Ballkan, e po bėjka dy Kore (Veriore e Jugore).

Kėtė vit duhet tė ketė madhėshti e gjith kombit shqiptar ballkanik, nė Ditėn e Flamurit mė 28 Nėntor, tė jetė viti historik i mbajtjes sa ma madhėshtore tė
Kremtes Kombėtare Shqiptare dhe le ta dij ēdokushi, se kombi
shqiptar nuk ndahet, edhepse ndahen shtete tė pavarura edhepse nė njė
tė ardhme do tė kemi Shtetet e Bashkuara Shqiptare - por veē kur justifikojmė
emrin e shqipes si, symbol kombėtar edhe symbol kosmik!

Flamuri i Kosovės, si flamur europian, i njė shteti eksperimental
multietnik, me njė hymn pa tekst, sikur i ceremonive fetare, gjoja se nuk paska tekst hymni pėr Kosovėn shtet sovran i pavarur - gjoja
nuk po bėjka tė ketė historik shqiptar, kur shqiptarėt mbi 90% tė
Kosovės, nuk paskan tė drejtė fjale e hymni me tekst, duke shuar e knaqur
orekset servo-ruse
nga friga se nuk do tė mbetet asnjė serv nė Kosovė - se po mbetka Kosova e pastėr
etnike shqiptare! Sa komike me qeshė me gojė nė grusht, me kėso ndėrskamca politike nė dėm tė identitetit shqiptar - kur dihet
vizioni i bombes biologjike shqiptare, ku kah viti 2050, tė gjith
servėt do tė mbesin pakicė kombėtare nė Ballkan (edhe shenim i
akademisė serve).

Nė Kosovė janė tė ndara festat: Festa Shtetėrore 17 shkurti 2008 dhe Festa Kombėtare 28 Nėntori 1912!Kėtė vit Gėzuar edhe ma madhėrishėm se kurrė nė histori - Dita e Flamurit Kombėtar Shqiptar! Tė gjithė - pėr Flamurin!

(09.11.2008)firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11692
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR

Mesazh nga Rrezon@ prej Mon 10 Nov 2008, 07:51

Nezir Myrta / FLAMURI KOMBĖTAR
Historiku i emrit - flamurEMRI FLAMUR VIE NGA FJALA SHQIPE - FLAKĖ


Emri - flamur, vie nga fjala shqipe-illire - flakė, si
symbol i cilėsive, karakteristikave gjenetike, genit gjenealogjik tė
njė kombi, si symbol i qendreses pėr tė mbijetuar ekzistencėn e
njeriut, shoqėrisė, si portretizim i subjektit popull, si symbol i
diturisė dhe guximit heroik tė njė popullit, si personifikim i shpirtit
revolucionar e atdhetar tė njė popullit, si justifikim i trimėrisė dhe
sakrificės sė njė popullit, si pamje figurative atdhedashėse tė
fizionomisė historike tė njė popullit, si domethėnie e vyrtyteve, e begative tė vendit si
paraqitje vizuele, pamje symbolike, e si njohje e emancipimit tė njė popullit botėrisht,
duke paraqitur me shenja fiktive, domethėnėse, kuptimplote,
gjeohistorike e gjeopolitike - symboliken, shpirtin e njė popullit!

Flamuri ėshtė Letėrnjoftimi i njė popullit!

Flamuri, si symbol kombėtar, e ka historikun e vet shumė tė lashtė, qė
nė parahistori, qe nga komuniteti primitiv, sistemi i parė i historisė
njerėzore, nė fillim tė fėmijėrisė sė njeriut, nė fillimin e pėrdorimit
tė tij nė grupe sulmuese apo mbrojtėse, si symbolikė natyrore - si
flakė, pas zbulimit tė zjarrit - sikur nė sulm, apo nė mbrojtje, njeri kryeluftėtar
ndėr tė parėt e njė grupi njerėzish, si ma kryesori, si prijės doli nė
ballė, si drejtues guximtar flakada - prini me njė flakė druri tė
kallur ngritur nė dorė, duke iu dhėnė shokėve zemėr e guxim heroik, mėnjė dru pishe tė kallur edhe u thirr - pishtar lirie
deri nė fitore!


Tevona, paraqitja fizionomike nga symboli natyror - flaka, mori
sfondin e permasave autentike gjeohistorike tė njė popullit, synimet e
shprehjen natyrore, tė natyrės sė vendit dhe natyrės sė njeriut, si
symbol pėrgjegjės karakteristik i popullit dhe si symbol i gjakut tė
derdhur pėr lirinė, si dėshmia e dėshmorėve, e deri tek emėrtimi
symbolizues - emblema e kombit, qė duket, qendron nė ballė kombi valon i qetė nė
liri, e paqje edhe valon furishėm nėpėr stuhitė e luftėrave pėr liri!


Flamuri, si symbol kombėtar, me formimin e kombit, daton qe nga
fillimet e kryengritjeve tė para, tė popujve liridashės, e atdhetarė,
nė fillim tė historisė njerėzore, si kryengritje nė grupe njerėzish,
pra kryengritje - duke ngritur krye, kundėr padrejtėsive histerike, tė
regjimeve tė para, shfrytėzuese, shtypėse tė tė drejtave dhe lirive
themelore tė njeriut, pėr tė ndryshuar jetėn e robėrisė, nė njė jetė tė
lirė!

Flamuri valon i qetė nė paqje dhe valon furishėm nė luftė!

Emri shqip - flamur, ka domethėnie tė fjalės - flakė, flaka,si fjalė
shumė e hershme - fllama, si kuptim i dritės, flakės sė zjarrit, ku
kemi emėrtime tė ndryshme nėpėr gjuhėt indo-europiane e botėrore: gjer. flame, ang. flag, qė nga rrėnja - flam - rrodhi emėrtimi flamur, e nė
realitet,nė gjuhėn shqipe do tė ishte njė emėrtim krejt shqip -
flakada, flakadan, flakėrues apo ndonjė emėrtim i ngjajshėm, po me
kuptimin e fjalės shqipe - flakė!


Ashtu sikurse shumė fjalė tjera shqipe edhe si emėrtime,nė tė shumtėn
e rasteve, kaluan nėpėr gjuhė tjera, qė sot dikujt mund t'i duken si
fjalė tė huaja,por qė nė realitet, vetėm janė siellur rrotull, sepse
prejardhjen e kanė mu nė Shqipen e Vjetėr, e cila mund ta shpjegojė
edhe antikuitin!


Shqipja shpjegon botėn antike dhe antikuitin!


(09. 10. 2008)


firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11692
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi