» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Daniel Cana-POEZI

Shko poshtė

Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:46

Nga vėndroja
Natėn e mir atdheu im.
Veē hėna mė buzėqesh.
Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
Nė ēdo hap mė ndjek.

Nga vėndroja t’pėrshėndes,
Atdheu im i mirė.
T’shof bukurin e agut me vesė,
Shpejtohu errėsirė.

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:46

Duke kėrkuar kėngėn

Kėrkova kėngėn tėnde,
i dashur Atdhe.
Kėngėt e zemrės time,
qė forcat pesh mi ngre.
Agimeve me vesė brodha,
trėndafil kėputa,
Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
mė erdhi tek buza.
Vazhdova rrjedhės sė lumit,
u ngjita gjer nė mal.
Dėgjova kėngėn tėnde,
kėndonte njė ujvarė.
Sa bukur,sa bukur,
entusiazmohesha unė.
Kur shihja ujėt qė binte ,
e kthehej nė shkumė.
Kėputa njė degė gėshtėnje,
tė lagur na ujvara.
Tingull i kėngės tėnde,
oi shpirtin ē’ma ngjallka.
Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
vallė ē’far fsheh brėnda?
Lulet tundnin thekėt,
kishte ēelur kėnga.
Cana Danel

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:46

PISAZH NATYROR

Mėngjes i freskėt, i bukur.
Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
Hap qepallat prapa majave me borė,
E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
***
Mjegulla gjumashe e rėnduar,
Zvarritet bregut tė lumit.
Fushat shtrihen si qylym i blertė,
Dhe grurin era pėrkundi.
***

-Hej male...O male!
- Sa vite lufte duruat?
-Me trupin tuaj, gjith plagė!
-E prap ju...male qėndruat.

Danel Cana

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:47

Mamaja tė foli

Tė foli Mamaja,
zemra m'u coptua.
Ajo ty tė do,
por dhe unė tė dua.


Nė dritare rrija,
ishim pėrkrashi.
Mė pe, a s’mė pe,
kėtė nuk e di.


Ē’gabim bėre vallė?
Tė qortoi sot.
Mos fjalėt e botės?
E kan nxehur kot?


Zemra mu kėput,
kur pashė sytė me lotė.
Ti me zė nuk qave,
po, nė heshtje po.

Syri nė lotim,
nė zemėr mė preki.
Ndaj dhe shpirti im,
bėhet shpirt poeti.

S’mund tė rri pa shkruar,
dy vargje pėr ty.
Tė qeshur t'i pafsha,
gjithmonė ata sy.

Danel Cana

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:47

Adhuroj

Adhuroj njė vajzė
Nė kantier e kam.
Ndodh shpeshher qė bashkė,
Punojmė krah pėr krah.
Unė shkarkoja kovėn,
Ajo e pastronte,
Dhe duke kėnduar,
Niste tė kėndonte.

Bėheshim dy zėra,
Vinin dhe tė tjerė.
Sa e bukur jeta,
Aty nė kantjer.

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:47

Pėr ty Rini
Mė lindi mendimi tė shkruaj,
e nisa k’tė poezi,
Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
se mė vlon gjaku i ri.
Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
Kėtu i gjej fjalėt e mija.
Dashurinė dhe gėzimin,
qė mund tė shpreh poezija.
Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
Ju, iso mė mbani vėllezėr,
ashtu, labēe do ja marė.
Pa ta shihni si do vejė,
do gurgulloi si gurrė,
Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
qė s’shteron kurrė.
Hej rini...si lule je.
si manushaqe qė porsa ēel.
Je e bukur, je e freskėt,
pėr kėdo je tėrheqės.
Po ti qeshu, zbukurohu,
hapi ato fletė.
Nėn k’tė diell e qet rritu,
gėzohu nė jetė.
Gjersa bota s’tė kan marė,
netėve pa hėnė,
Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
tė tė lėn pa nėnė.
Gjersa buza jote e qeshur.
s’ka njohur mėrzinė,
Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
vetėm me lirinė.
D. Cana

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:48

Mėngjes dashurije
(poemė)
Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.

D. Cana

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:49

Shumė herė thashė

Shumė herė thashė, shumė herė desha,
Ta ndaloja penėn, tė mos shkruaja letra.

E nisa tė parėn, hė edhe njė tjetėr.
Nė pritje tė pėrgjigjes, nisja nga njė letėr.

Po, ē’qėndisja nė to? Vallė ē’intrigoja?
Hallet, shqetėsimet, nisja e tregoja.

Ku e nisja letrėn, e ku pėrfundonte.
Kėtė asnjė burrė, nuk mund ta kuptonte.

Si nuk doli njė? Njeri, a i vrarė?
Ta kėndonte letrėn, tė mė qante hallė.

Pa le kur kėrkoja, takim ballpėrballė!
Ca mė sikterisnin, ca fytyrė vrarė.

Ca me servilizėm, pa shum salltanet.
Thon njė fjal tė ėmbėl, “Na lini tė qetė “.

S’ėshtė pun partie, kemi pun tė tjera.
Ne shikojmė ka apo...S’ka ujė lera.

Shikojm interesin , pėr gjith shoqėri,
Rron apo nuk rronė, faktori njeri.

Ē’tė them un i ziu! Ē’ tė shkruaj mė parė!
Merak do mė mbetet, sot e gjer nė varr,
Se takova dotė, Shokun Sekretar.

Shumė herė thash, shumė herė desha
Tė mė kuptoj njėri, tė dal e vėrteta.

D. Cana 1985

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 20 Nov 2008, 00:49

Ti je njė grua e bukur

Gjithė forcėn e mendimit
qė mė ngjall, kur e kujtoj.
Pėr atė qė po zhuritem,
pa atė, qė s’mund tė rroj.

Dhe tani qė e kam largė,
para syve mė qėndron.
Si nė ėndėrr, them ca fjalė,
ky kujtim mė hidhėron.

S’di si ndodhi, i qartė s’jamė,
por nė zemėr mė sėmbon.
Njė kujtim, i zjarrti mallė
gjithė trupin ma pushton.

Intriga dhe xhelozija
jan dy gjėra qė nė jetė,
Tė ndajnė nga dashuria,
vetėm tė lėn , e tė shkretė.

Dhe nė dorė, po tė tė mbaja,
porsi lule e kėputur.
Gjuh e zemrės do tė fliste:

-Ti, je njė grua e bukur.

D. Cana

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Daniel Cana-POEZI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi