» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


MALLĖNGJIME E USHTIMA

Shko poshtė

MALLĖNGJIME E USHTIMA

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 23 Nov 2008, 15:52

Do t’ kėndoj do trima nga Balli Kombėtarė ,

Shqipe gjeraqina – n’ rrethin kėrēovarė.

Komandant i “Ballit” , trim e luftėtar ,

Si arushė e malit – Mefaili i Madh .

Pėr bashkim shqiptarėsh nga tė gjitha trojet –

Luftonte ndėr male Mefaili i Vogėl .

Mbi armiq u suleshin , si mbi det – tallazi ,

Kėta dy trima ishin t’ lindur nga Zajazi .

Nuk durojmė robėrimin , t’ na sundoj dushmani ,

Do ta bėjmė ēlirimin – thotė Sadin Selmani !

Pėr tė gjallė s’ lejojmė t’ copėtohet vatani !

Trim porsi dragoi , ishte Kalosh Dani .

Kur lėshonte kushtrimin , ai , Halim Mangupi -

Se ē’ ikte armiku – s’ e ndalte as Shkupi !

Para plumbave dilte , s’ trembej nga rrebeshi,

Para kėrēovarė ! Thėrret Habib Kaleshi .

Se ē’ jehonin malet: “Bini vėllezėr , bini !”

Kur e ngriste zėrin Shefki Jagodini .

Kėto bandat armike , nė zjarr kush i ndezi ?

Trimi i Kastriotit – Nuredin Elezi !

Bashkė me ta luftuan trimat nga Garana ,

Me Dervish Llokaēin , komandant si zana .

Nė luftė u kalitėn burrat si ēeliku –

Ali Zejnė Shitova dhe Mejdin Letniku .

Le ta dijė Sulltana , se kurrė nuk ka vdekur ,

Shumė vėllezėr asllana , rrugė tė saj kanė ndjekur!

Shumė heronj tė kombit , trima vullnetarė -

E flijuan jetėn pėr BASHKIM KOMBĖTAR !

Luftuan n’ kėto male , me zemra stoike –

Pėr Shqipėrinė e Madhe , pėr Shqipėrinė etnike !

Le tė rrojė Shqipėria – gjithmonė e bashkuar ,

Trimat kėrēovarė – s’ ka pėr t’ i harruar !

SULLTANA E MAZLLAM QAFĖS

N’ Qafė t’ Ujėmirit , ka dalė Mikaili –

Aty ishte njė shqiponjė mali !

Njė trimėreshė, qė i thonė Sulltanė ,

Qė i pret hasmit me gėrshanė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit ,

Mirė ia bane ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty , tė lumtė dora –

Pret ēetnikė , si me pre molla !

Eu, Sulltanė, ta lumsha djepin –

Pret komitė , si me e pre pjepnin !

Trėndafile me bojė gjaku –

Mirė ia more babės hakun !

Mbrojte nderin dhe lirinė ,

Me gjak shkrove historinė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit ,

Mirė ia bane ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

Pret ēetnikė, si me pre molla !

Eu, Sulltanė, ta lumsha djepin –

Pret komitė , si me e pre pjepnin !

Demir KRASNIQI

Nga libri:”Mallėngjime e ushtima”, Gjilan mė 1993.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13965
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi