» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Anekdota

Shko poshtė

Anekdota

Mesazh nga Naki prej Tue 25 Nov 2008, 00:29

Skėnderbeu dhe Ballabani
Nė vitin 1463, Ballaban pashė Badera nga Mati, hyri me 18 mijė ushtarė nė Dibėr. Para se tė fillonte lufta, i dėrgoi Skėnderbeut dhurata shumė te ēmuara. Skėnderbeu i dėrgoi njė plor dhe njė krrabė. Me kėto dhurata ai i thoshte Ballabanit se do tė ishte mė mirė bujk ose bari nė Shqipėri, sesa pasha nė Turqi.
 
Menēuria e Lekė Dukagjinit
Lekė Dukagjini u nis pėr tė shkuar nė njė kuvend burrash. Rrugės takoi njė fshatar, i cili i tregoi se turqit kishin zene prite per ta vrare. Leka menjehere u ndal dhe ktheu rruge.
- Pėrse kthėve rrugė? - ia ktheu fshatari.
- Mė mirė tė thonė dredhoi Leka, sesa vdiq Leka, - ia priti Lekė Dukagjini.
 
Abdyl Frashėri nė Dibėr
Rrugės pėr nė Prizren, Abdyl Frashėri fjeti njė natė nė Teqenė e Vleshės nė Dibėr. Aty u mblodhėn mjaft fshatarė, tė cilėt dėgjuan me vėmendje Abdylin, qė foli pėr qėllimin e lartė tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Pas fjalės sė Abdylit, njėri nga pleqtė e fshatit iu drejtua:
- Abdyl bej, pas fjalėve tė mira qė na the, tė japim besėn se, edhe diellin sikur ta ketė nė dorė sulltani, prej tij nuk e duam.
 
Nikoll Kacorri dhe flamuri
Nė kuvendin mbarėkombėtar me 28 Nėndor 1912, kur u shtrua pėr diskutim koha pėr ngritjen e Flamurit, patrioti i shquar Nikoll Kacorri, ngrihet dhe thotė:
" Burra, nė qoftė pėr tė vdekur nesėr, mė mirė vdesim sot!" dhe i zgjat flamurin Ismail Qemalit, i cili nga ballkoni i ndėrtesės e shpalosi para mijėra njerėzve nga gjithė Shqipėria.
 
Isa Boletini nė Londėr
Nė marsin e vitit 1913, njė delegacion shqiptar me Ismail Qemalin, Luigh Gurakuqin, Isa Boletinin etj,. shkuan nė Londėr, ku mbahej konferenca e Ambasadorėve tė Fuqive tė Mėdha, tė cilat do tė caktonin edhe kufijtė e Shqipėrisė. Kur delegacioni hyri nė Ministrinė e Jashtme, sipas rregullit, Isa Boletini dorėzoi koburen. Ministri i Jashtėm, Eduard Grej i tha Isa Boletinit:
- Gjeneral, nesėr gazetat mund tė shkruajnė se Isa Boletinin qė s'mundi ta ēarmatoste Mahmud Shefqet Pasha, e ēarmatosėn nė Londėr.
- Jo besa, as nė Londėr jo, - u pergjigj Isai dhe nga xhepi i jelekut nxorri nagantinė (koburen) tjetėr.
 
Ismail Spahia dhe Mahmud Kacaku
Mahmud kacaku nga Kolesiani i Lumės, ishte ngatėrruar me luftėtarin Islam Spahia pėr ēėshtje kufijsh. Mahmudi, si kaēak qė ishte, doli nė mal tė vriste Islamin. Me tė marrė vesh ngjarjėn, erdhėn nga Prizreni dy ofiecerė turq dhe i shkuan nė shtėpi Mahmudit.
- Pėrse keni ardhė, - i pyet ai.
- Morėm vesh qė ke dal nė mal me vra Islam Spahinė, qė ėshtė armiku i perandorise osmane, - tha njėri oficer, - prandaj po e vrave do tė jepen 100 lira.
- Kaq trim i madh qenka Islam Spahia sa e njihka dhe Stambolli? - pyeti i habitur Mahmudi.
- Islam Spahisė ia ka dėgjuar zėrin edhe sulltani, - tha oficeri tjetėr. Mahmudi, si u mendua pak tha:
- Pėrderisa Islam Spahia qenka kaq i zoti, sa e njihka dhe sulltani, unė nuk jam budalla me e vra pėr dy pėllembė tokė, prandaj merrini lirat dhe mu hiqni sysh se, po tė mos ju kisha nė shtėpi, nuk shkonit gjallė nė Prizren.
Oficerėt ia mbathėn menjėherė pėr nė Prizren.

Gjergj Fishta dhe shkrimtari serb
Poeti kombėtar Gjergj Fishta shkoi nė njė konferencė shkrimtarėsh nė Romė. Nė konferencė merrte pjesė edhe njė shkrimtar serb, i cili nė njė libėr tė tij kishte shkruajtur se shqiptarėt janė me bisht. Kur tė gjithė u ulėn pėr te filluar konferencėn, Fishta ndenji nė kembė.
- Zotėri, a nuk keni karrigė? - e pyeti drejtuesi i seancės.
- Karrigėn e kam, por nuk ka vrimė ku tė fus bishtin, - u pergjigj Fishta.
- Cilin bisht? - e pyeti i habitur drejtuesi i seancės.
- Bishtin qė kemi ne shqiptarėt pėr tė cilin ka shkruajtur ky shkrimtari sėrb, - tha Gjergji duke shenjuar serbin.
- Ju lutem zotėri, mos bėni shaka! - foli pėrsėri drejtuesi.
- Nuk po bėj aspak shaka, - u pėrgjigj Fishta, - sepse sėrbi, o do tė gjejė bishtin shqiptarėve pėr tė cilin ka shkruajtur, o tė dalė pėrjashta i turpėruar.
Shkrimtari sėrb nuk e zgjati, por kokulur dhe i mbuluar me turp, doli nga salla.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Dode Progni prej Fri 30 Apr 2010, 13:04

Gruaja e katėrt e Binak AlisėBibak Ali i Krasniqes, qė njihej nė tė gjithė malesine si burr i menēur,nė moshen 60 vjeē kishte tri gra,tė cilat flinin nė tre qylerė (dhoma gjumi).Njė natė shkoi me fjetė tek njeri qyler dhe sapo hyri brenda i tha gruaja:Nuk e ke rradhen tek une.Binaku u kthye mbrapsht dhe shkoj tek qyleri i dyte.Edhe aty gruaja i tha : Nuk e ke rradhen tek une.Binaku pėrsėri doli dhe shkoi tek qyleri i trete,ku gjeti tė njejtėn pritje. Heeeu! tha i habitur Binaku. Menjėherė veshi rrobat e mira,i vuri shalen kalit,hypi mbi tė dhe shkoi tek bajarktari i Gashit i cili kish njė vajzė tė rė dhe tė bukur. Hajde bujrem i tha bajarktari dhe e pyeti: Ēfare halli te paska qit kaq vone o Binak Alia? O kam ardh me te lyp ēikėn pėr nuse.Bajraktari i tha Binakut:Nuk mundem me ta dhan pa e pyet vajzėn, mbasi e kan lyp disa djem tė rij dhe deri tash nuk ka pranue asnjėrin. Pas pak e thirrėn vajzėn tė cilės i tha i ati: Ky ėshtė Binak Alia i Krasniqes.Ka ardhe me te lyp pėr nuse.Si thue ti? Vajza pa nje pa dy tha: Po.I ati i habitur i kujtoj vajzes se Binaku ishte 60 veē. Ska gjė, -tha vajza. Ky sheh mua dhe pertrihet,ndėrsa unė shoh kėtė dhe plakem.Kėshtu plakemi tė dy sėbashku.Tė nesėrme Binaku ēoi nusen tek shtėpia e tij, ku kishin filluar tupanat e dasmės
avatar
Dode Progni
VIP

Shteti : Tirane
Postime : 78
Kyējet nė forum : 9226
Regjistruar mė : 09/04/2010
Profesioni : Historian-Pension

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 12 Jun 2013, 16:57

Njė natė dimri Ramadan Shabani shkon mysafir te Xhemajl Abria. 
Te dy pleqnar tė njohur qė i kishte Kosova.
Tė gėzuar pėr takimin, te dy pleqtė nė kullė harrohen nė bisedė.
Dikur, nėna e Xhemajlit, qė e dinte se nė kullė ėshtė njė mysafir i mirė,
shkon dhe troket nė derė.

Del Xhemajli nė der tė kullės:
Hė nėnė, ē’e mirė tė solli kėtu?
Mė thanė se tė ka ardhė njė mysafirė i mirė bre loke?!
Po, bre nėnė, pasha zotin, mysafirė mė tė mirė kjo kullė nuk pret!
Ani lokes, ēka po ta do zemra tė tė gatuaj nana pėr darkė? I kemi,
shyqyr zotit tana tė mirat e, pėr mysafirin
e mirė - diēka ma tė mirė!

Gatuaja nėnė njė pite tė keqe!
Qysh loke, pite tė keqe pėr mysafirin e mirė?
Oj nėnė, ruaje bulmetin pėr llaskuēė qė vijė pėr bark,
ata ta marrin pėr gojė konakun, se ky ka ardhur pėr llaf
e muhabet - tybe e treqind tybe as mendja nuk i shkon se ēka i qet nė

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga epanjohura prej Sat 21 Mar 2015, 14:19

NUK ESHTE E SODIT -KTYNEHERE !!
Ni i Drenices e ki pa mushe nje thes me gogla edhe niset per Prishtin ,helbeta me e mashtru ndokend.
Edhe nje Llapjan e kish pa mushe nje thes dush mali ,edhe ai me te njejtin qellim .
Kur ,zateten te pazari dhe po e vesi shoj-shojn se cka kan me shite .
Burr,une e kam qet thes me arra po tyben s'dij hiq as ka sa shkojne e as a blene kush arra a jo !?
Une ,po i thot Llapjani ,e kam nje thes duhan ,po edhe une ,hiq nuk ia kam haberin e pazarit .A i nrrojna ,po i thot Llapjani .
Heu ,ku dule nafak ,po thot Drenicaku vet me veti .
Po more ,qysh jo ,menihere. I ndrrune dhe sa mujshin me ike prej njani tjetrit .
Kur u lodhe Drenicalia tuj ike ,u ndel e po e hape thesin .
Cka me pa Dushk mali qe ishte rrite krah per krah me goglat.
Heu ,tane kjo tute e kjo ike me shkoj badihave ,
DUSHK PER GOGEL!!
s.b

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5723
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Sat 21 Mar 2015, 19:10

Dmth Llapjani ja paska leshuar kesaj radhe Drenicakut apo Cool

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga epanjohura prej Sat 21 Mar 2015, 19:25

Naki shkruajti:Dmth Llapjani ja paska leshuar kesaj radhe Drenicakut apo Cool
,,Fifti/fifti...,,Dushk per gogel....njeri u mashtrua qe eshte duhan i doli dushk,ai duke mendua arra i dolen gogla....BARAZIM Smile

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5723
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga labinoti prej Sun 22 Mar 2015, 14:39

Ket anektod e kam degjuar dushk per gogel por jo ne ket variant
avatar
labinoti
Ndihmės

Shteti : Kosova
Postime : 68
Kyējet nė forum : 10875
Regjistruar mė : 27/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Mon 30 Mar 2015, 18:43

GRU MOS U UL NE ATE SETER
( TREGIM nga Lugu i Drinit )
Nje njeri ish kan ngusht prej grus sepse krejt shka i thonte ky ajo te kunderten e bajke. Nje dite i shkoi nje shok i ngusht dhe u ule me ta ne Oborr dhe po ja ban dert e po i thoi valla mor jaran kshtu kshtu boll ngusht jam. 
Shoku e nigoi dhe i tha edhe ket pune e zgidhim meniher bre jaran , ti e din se un per ty njerit i bi pushke. 
S“vanoi shum, dhe shkoj deri te arka e bunarit dhe i tha burrit desh setren dhe venoje permi arkes se bunarit. 
Masi erdhe gruja , ky burri po i thot…gru mos u ule ne ate seter.
Gruaja edhe sikur ish msu me e ba te kunderten edhe i tha : valla bash po ule ne ta, spe la, dhe as nja as dy u ul dhe ra ne fun te bunarit.
Tymermeq i tha ky jarani ,une te dale ispat se..ti i tha mos u ule dhe kurfar gjaku si ke borgj.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Tue 31 Mar 2015, 18:30

DREQ N'FUND, DREQ N'KRYET !
Njė herė nje burr i kishte grumbulluar tė gjithė dreqnitė dhe i kishte shti nė njė thes ! Duke kaluar rrugės njerzitė kurreshtarė e pyetnin ēka kie n'ate thes? Ai u tregonte sė i ka tubuar dreqnitė dhe tė gjithė i ka futur nė ate thes.
Njėni nga kurreshtja pėr tė vėrtetuar sė me tė vėrtetė i ka futut dreqnitė nė thes, i htot: tė lutem zgjidhma nja mė tė mirin e ama !Burri qė e bartetė thesin i pėrgjigjėt: " O pėr besė nuk ke ēka zgjedh ,sėpse tė gjithė janė tė njejtė: ndash merre nė kryet tė thesit,ndash nė mes,ndash nė fund tė thesit, tė gjithė njė sojė i ke - dreqėn. Merre ku tė deush"!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Anekdota nga Odat Shqiptare

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:42

Gjuha
Njė here e njė kohe rronte njė njeri shumė i zgjuar,por shumė i varfer..Pėr te fituar 
buken e gojes ky njeri punonte si gjelleberes tek njė i pasur. I zoti mburrej pėr 
pasurite qe kishte por ishte torrollak.
Njė ditė pasaniku ftoi disa miq pėr dreke. thirri gjelleberesin dhe e urdhėroi te 
gatuante vetemdy gjelle: gjellen me te mirė dhe gjellen me te keqe.
Gjelleberesi i hyri punės dhe gatoi gjellen me te mirė dhe atė me te keqe.
Kur u shtrua sofra,gjeleberesi shtroj gjellen e pare,gjuhe derri.
- Kjo ėshtė gjella me e mirė? - e pyeti i zoti.
- Kjo - iu pergjigj gjelleberesi.
- Popse thua qe ėshtė gjella me e mirė?
- Ai qe ka gjuhe, - tha gjelleberesi, - mund tė flasė e mund te tregoje c““mendon e 
c“ndien.. prandaj gjuha ėshtė gjeja me e mirė ne botė.
Miqte qe ishin ulur ne tryeze i thanė.
- Tė lumte, kėshtu ėshtė.
Pasi perfunduan gjellen e pare, gjelleberesi pruri gjellen e dytė,e cila ishte gatuar 
po me gjuhe.
Pasaniku u zemerua keq dhe berrtiti.
-Ēfarė bėn kėshtu o i marrė. Me pare the se ishte gjeja me e mirė, ndersa tani na 
doli me e keqja!!!
Gjelleberesi vuri buzen ne gaz dhe tha:
- Po,ashtu ėshtė.Gjuha ėshtė gjeja me e keqe ne botė. Me ndihmėn e saj shumė njerėz gjithen kohėn flasin veē marrezira. Kėta gjerez te bardhen e bėjnė te zeze, te drejtėn e bėjnė te shtrember, te miren e tekeqe, e kėshtu me radhe..


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Wed 01 Apr 2015, 01:06, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:42

QOU NJERI E HA PĖRSHESHIN
 
Ishte zgjuar njė i Berishės nė mėngjes i mrrolėt dhe nis e po pinte duhan. E shoqja ja bėri kafjallin gati, bukė tė misrit tė ftohtė, e po i thotė:
-Avytu njeri e ha kaftjall e t’shkojmė n’punė!
Ky edhe kur e pa pėrsheshin me bukė misri, po i thotė:
-Grue, largoma pash zotin qatė pėrshesh se telashet qė i kam unė unė, n’men pėr bukė s’po m’bjen.
-E pse njeri, ēfarė telashesh ke ti? - e pyeti gruaja.
-Qysh bre ēfarė telashesh kam: A e di ti qė na kanė dek t’part e fisit e m’ka metė fisi n’krye?
Gruaja u kthye e po i thotė:
-Ēou njeri e ha pėrsheshin e dil n’punė, se n’koftė metė fisi n’ty, paskemi marue pėr shtatqin vjet!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:43

KALI I KA KATĖR COPĖ  EDHE HA DAJAK PĖR DITĖ
 
Njė familje kishte ndėrtuar njė shtėpi tė re, dhe, si ishte zakon, dėshironin ta varnin dhe njė patkua kali mbi derė, si simbol qė sjell fat dhe mbarėsi. Por, para se me e vendos patkoin, menduan se ėshtė mirė me shkua me e pyet edhe Hoxhėn e fshatit, si njeri i respektuar dhe me e marr edhe mendimin e tij.
Shkuan nė Xhami tek hoxha dhe po i tregojnė pėr dėshirėn e tyre.
-Ēfarė more?! Doni me varė patkoin e kalit mbi derė t'shpisė a?
E pse? -i pyeti hoxha.
-Po thonė se o sevap o hoxhė. T ‘hecin punėt mirė e marė kur e var ni patku mbi derė.
-Sa budall qė jeni! -po u thotė hoxha, -po kali i ka katėr copė si ato edhe ha dajak pėr ditė, e ju po doni me ju hecun puna mirė e mbarė me nja.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:43

FAJIN E KA BABA QĖ SE KA ZGJEDH NANĖN
 
Njė plak, dikur, bartte ujė mė kėnata. Sapo arrinte nė breg... njė fėmijė shkonte dhe ia  zbrazte kėnatat... Plaku i urtė e i mirė nuk i bėnte asgjė. Shkonte prapė qė t’i mbushte me ujė.. 1 herė, 2 herė, 3 herė...  Tė katėrtėn herė Plaku e pyeti fėmijėn:
-I kujt je bre djalė i mirė...
-I filan fistekut... pėrgjigjet fėmija!
-A e din ēfarė babė tė mirė ke e ti po bėn kėso sherresh?
-Nuk kam faj unė axhė, fajin e ka baba qė se ka zgjedh nėnėn...

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:44

SHKA ASHT HALLALL?
 
Njėri po e pyet hoxhėn:
-Hoxhė, shka asht hallall?
-Ēdo gja qi fitohet me njerės, asht hallall.
-Eh, hajėr bafsh qi m’kallxove, bre hoxhė, se pramė e kemi vjedhė me bacin ni bletė e jemi kanė ba ujė pi njersve. Masi tek jemi njersė, hallall e paskemi, -tha edhe shkoi n’punė t’vet.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:44

BUKA JEME PO M'VRET
 
Ishte njė zotėri. Hip njė ditė nė kali tė shalės dhe shkon nė njė qytet. I kryen disa punė dhe duke dalė nė rrugė jashtė qytetit e gjen njė qen tė lodhur duke cof. Zbret nga kali. E shikon qenin qė ishte i lodhur. Hip sėrish mbi kalė dhe shkon tek njė bukėpjekės. I thotė.
-Shko n'filan ven e merre ni qen. Ish i lodhun e bjere k'tu. Jepi bukė t'han sa tė don. N'fund t'muajit une vi e t'paguaj.
Shkon bukėpjekėsi, e merr qenin dhe e sjell aty. I jepte bukė sa donte qeni. E kėshtu pėr njė muaj rresht qeni hėngri bukė sa deshi, dhe u majmė. Nė fund tė muajit u kthye zotėria pėr ta paguar bukėpjekėsin pėr shėrbimin qė i kishte bėrė. Kur bėnė tė futet nė oborr tė furrės, i turret qeni dhe e rrėzon nga kali. Vrapon bukėpjekėsi me e pritė dhe fillon t'i bie qenit me shtagė. Zotėria i shtrirė pėr tokė,  po i thotė.
-Lene, lene se buka e jeme po m'vret mue, se unė e kam ba n'kėtė ditė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:45

MOS IU PĖRZIEJ NALLBANIN N'PUNĖ
Njė i barilevas e ēon kalin te nallbani edhe po i thotė:
- Mathma qiti kali pėr qejf tem edhe me patkoj qisi fare, se m'pėlqejnė fort.
Nallbani ja mbathi pėr qejf tė tij, po kali nisi e po ēalonte. E solli prapė edhe po i thotė nallbanit.
- Ti ma mathe pėr qejfi, po kali po topallon.
Nallbani, pasi ja ndėrroi patkonjtė e ja ngjiti ata si i pėlqejnė kalit, i tha tė barilevasit:
- Tjera herė mos iu pėrziej nallbanit n'punė, se unė e mathi kalin ashtu qysh e lyp kali e jo qysh e lyp i zoti kalit.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:45

KUR TĖ KRUHET TY BY... I UL PANTALLONAT A?
 
Njė herė njė punėtori, gjatė punės, po i kruhej koka. Por ne koke ai e  kishte njė  kapuē, e kėshtu e  kruante kokėn sipėr kapuēit.
Njė koleg aty, po e sheh e po i thotė:
- O njeri hiqe kapuēin e kruaje kokėn se marove!
Ky edhe po ia kthen:
-Pse, a kur tė kruhet ty by... i ul pantallonat a?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Wed 01 Apr 2015, 00:46

MOS PO E RRUAJNĖ EDHE AT QEN?
 
Ishte njėri duke u rruar. Berberi e kishte pasur briskun e pa mprehur e kėtij i digjte lėkura sa s’bėhej ma. Duke u rruar, ky njeri e dėgjon njė qen duke piskatur nė rrugė. Atėherė foli:
-Athua, more ēka ka qaj qen qi po pisket? A mos po e rrujnė edha ata a?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Mon 06 Apr 2015, 23:55

VALLA MORE RRAHIM QITASHTI JA NXORE BISHT
Ish kanė nifarė Rrahimi i ni katuni tė Llapit duhanxhi i fortė. Kur vike ramazani qi e ninojke pėr bukė kurrė s`e kish gajle a pėr duhan menxi e kapėrcejke. Ni ditė ramazani niset me shkue nė mal. Kah shkon i bjen huj m`e dhez ni cigara. Ja nisi e p`e vetė ramazanin (vetė vetke e vetė u pėrgjigjke ). Po thrret׃
― O ramazan!
― Oho ja.
― Po a ban m`e kallė ni cigare ej?
― Pa, hajt, kalle nja , kalle.
E nxjerr Rrahimi kutinė, e kallė ni cigare po s`po ngihet veē me ni cigare. Ja nisi e po thrret apet׃
― O ramazan!
― Oho ja. 
― Po a ban m`e kallė edhe nja ej?
― Pa, hajt, kalle edhe nja, kalle. 
E pin Rrahimi edhe nja po s` po ngihet e po thrret s`treti׃
― O ramazan, po a ban m`e kallė edhe nja ej?
Tashti nisi e po pėrgjegjet vetė Rrahimi e po thotė׃
― E, vallha, more Rrahim, qitashti ja nxorre bisht.
Nga libri:"ANEKDOTA POPULLORE TĖ LLAPIT"

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

GRUAJA E MENQUR

Mesazh nga Naki prej Thu 09 Apr 2015, 21:22

Anektod nga Adem Ademi
Nė njė fshat e kishin pasur xhaminė nė mes . Afėr xhamisė, njė grua shumė e bukur e kishte pasur shtėpinė.Sa herė hoxha hypte nė minare pėr tė thirrur ezanin e ngucte gruan.Gruaja pėr veq qė kishte qenė e bukur,kishte qenė e menqur dhe e moralshme.Por hoxha pa ndėrpre e ngucte ,prandaj grueja filloi tė frikohėt sė po e vrejnė hoxhėn duke e ngucur e mendojnė sė edhe gruaja ka hile nė ato punė.Andaj njė dite e bindi burrin,duke i thėnė sė do ishte mirė tė thėrrasimė hoxhėn pėr njė darkė me qė e kemi shtėpinė kėtu aėf xhamisė. 
Njė ditė, burri e njoftoi hoxhėn sė e pretė pėr darkė.

Gruaja pėr veq ushqimeve tė tjera,kishte zierė edhe ve dhe i kishte ngjyrosur me ngjyra tė ndryshme.Kur u kėthya darka,u sollėn ushqimėt nė truesė (sofėr), u sollėn edhe vetė e ziėra dhe tė ngjyrosura me ngjyra tė ndryshme.Hoxha kishte qenė edhe i menqur,prandaj e kuptoi sė gruaja ėshtė e menqur dhe e moralshme.Sėpse pėr mes veve tė ngjyrosura,ka dashtur t'i tregoi hoxhės sė gratė janė tė njėjta si vete e ziera,por vetem gezhoja mund tė jetė ngryshe.

Me kėtė ka dashtur t'ia tėrhjek vrejtjėn hoxhės,hiqu kėtyre punėve e kėtheju gruas tuaj, sė tė gjitha gratė jemi tė njėjta.

Prej asajė nate,hoxha ishte sillur mirė nė minare !!!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Thu 09 Apr 2015, 21:24

TA KAM SHIT MURRICEN E JO KRALICEN !
Njė fshatar i Prekazit e kishte qitur njė lopė pėr tė shitur n'treg nė Skėnderaj.
Lopa dukej e mirė e racės autoktone "Busha" .
Njė blersi nga Rezalla i pėlqen lopa dhe e pyet sa qet tamel nė ditė lopa o mik?
Paj vallahi tė unė po i qet deri 8-9 litra nė ditė.
Hujdisen nė pazar dhe e merr lopėn i Rezallėsi.
Pas nja njė muaj ditėsh, del i Rezallėsi prap nė treg tė Skėnderaj dhe duke e lypur shitėsin e lopės e gjėn.
I thpt: "More burr me patė thanė qė lopa i qet nė ditje nga 8-9 litra tamel, e tė unė nuk po qet ma tepėr se 5-6 litra" !
Shitsi i lopės e pyet:"Prej kahit je miko"?,jam prej Rezalle. fillon me qesh nga pak dhe i thot: "Miko unė ta kam shit murricėn (lopėn qė kishte emrin murricė) e jo kralicėn (vendin ku kishte kullotur lopa ) ".
Ty miko kunrej ku po e kullotshe murricėn n' ato bokrrina,ku veq ufllat e leprit rritėn,tepri po te qitka !
Nga Adem Ademi

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Apr 2015, 22:01

EDHE LLULLA E JEME QET TIM PO SHPI S`ASHT
Njanit i bjen udha nėpėr ni katun tė Llapit. Kah shkon asajde p`e sheh ni plakė tu` i rue vietat nė ni livadh. Plaka edhe e kish pas pi duhanin me llullė. Po shkon ky erifi asajde edhe po i thotė plakės׃
― A po tė kullosin, oj loke?
― Paj, vallahi, kapak, lokjo.
― Po, sa shpi i ka ky katuni i juv , lokjo?
― Vallahi, nja dhetė shpi i ka katuni i jonė― po i thotė plaka.
― Qysh, bre loke, nja dhetė shpi,shih sa oxhaku po qet tim?!
― Po edhe llulla e jeme qet tim, lokjo, po shpi s`asht, n`mė paēe vet pėr shpi tė katunit une tė kallxova sa shpi i ka .

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 15:48

PO DĖGJOJ ĒKA NUK KAM DĖGJUAR, DHE PO SHOH ĒKA NUK KAM PARĖ

Njė plak ishte ulur buzė rrugės dhe po shikonte kalimtarėt e rastit qė po kalonin aty pari. Dy burra tė rinj, tek po kalonin aty pari e pėrshėndesin plakun dhe po ulėn pak pranė tij. E ndezėn nga njė duhan dhe njėri nga ta po e pyet plakun:

-Mixhė, a je lodhur, a si po ia kalon?

Plaku i mbetur vetėm po i shikon e nuk po iu pėrgjigjet fare!

Tjetri, po i thotė, shokut tė vet:

-Po ti lėre he burrė, a nuk e sheh se e paskan lėnė veshtė.

Ai, prapė po i thotė:

-Mixhė, a po dėgjon, a po sheh?…

-Po, mor bijtė e mi – ua ktheu plaku:

-Po dėgjoj ēka nuk kam dėgjuar, dhe po shoh ēka nuk kam parė, kurrė mė parė nė jetėn time!....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 15:52

Mendja e Madhe

Nė njė kuvend tė burrave, hyri me pakė vonesė edhe Shaban Hoxha i Isniqit. Ishte vonuar pak dhe, natyrisht, plakun e menēur e pret kuvendi.

Mirėpo, njė mendjemadh i Strellcit, me mustaqe tė holla si bishti i miut, qė ja kishte mbushur mendjen vetes se e ka vendin nė kuvend tė burrave, i hidhėruar pse kuvendi po e respektonte Shabanin, mezi priste qė t’ia thoshte ndonjė fjalė.

Shaban Hoxha u rahatue nė kullė. Ia sollėn edhe kafen.

Njėri prej pleqve nė kuvend tha:

– Fol diēka Shaban Hoxha!

Ende pa e ēelur gojėn Shabani, ai mendjemadhi ia priti:

– Ēka ka me fol Shaban plehu qė vonohet nė kuvend tė burrave?

Tė gjithė u prekėn. Ai plaku qė i tha Shabanit mė parė “fol diēka”, u zu ngushtė, por foli:

– Mos u hidhėro lum Shabani, se ėshtė martue rishtas dhe e ka pak veten n’qejf?

– Jo – tha Shabani Hoxha, -nuk hidhėrohem. Plehut ia sheh hajrin dikush, se plehu e rrit bimėn, e mendjes sė madhe, pasha zotin, kush mbi dhe hajrin deri sot s’ia ka pa....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Dardania prej Sat 30 May 2015, 23:38

NJĖ PITE TĖ KEQE PĖR MYSAFIRIN E MIRĖ!

Njė natė dimri Ramadan Shabani shkon mysafir te Xhemajl Abria.

Te dy pleqnar tė njohur qė i kishte Kosova.

Tė gėzuar pėr takimin, te dy pleqtė nė kullė harrohen nė bisedė.

Dikur, nėna e Xhemajlit, qė e dinte se nė kullė ėshtė njė mysafir i mirė, shkon dhe troket nė derė.

Del Xhemajli nė der tė kullės:

– Hė nėnė, ē’e mirė tė solli kėtu?

– Mė thanė se tė ka ardhė njė mysafirė i mirė bre loke?!

– Po, bre nėnė, pasha zotin, mysafirė mė tė mirė kjo kullė nuk pret!

– Ani lokes, ēka po ta do zemra tė tė gatuaj nana pėr darkė? I kemi, shyqyr zotit tana tė mirat e, pėr mysafirin e mirė – diēka ma tė mirė!

– Gatuaja nėnė njė pite tė keqe!

– Qysh loke, pite tė keqe pėr mysafirin e mirė?

– Oj nėnė, ruaje bulmetin pėr llaskuēė qė vijė pėr bark, ata ta marrin pėr gojė konakun, se ky ka ardhur pėr llaf e muhabet – tybe e treqind tybe as mendja nuk i shkon se ēka i qet nė sofėr!..

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Dardania prej Sat 30 May 2015, 23:46

SHQIPTARĖT JANĖ SI SHQIPET

Nė njė ndejė nė Mal tė Zi, Mark Milnai i thotė Ali pashė Gucisė:

– Ju shqiptarėt jini sikur dhitė e egra. A i ke parė dhitė e egra, njėra nė atė rrėpirė, tjetra nė rrėpirėn pėrball thėrasin e bėrtasin se nuk u rrihet vetėm, por kur bėhėn bashkė, tė parėn punė qė bėjnė, godasin njėra-tjetrėn nė lule tė ballit, veē nė kėmbė tė prapme pėr tė bėrė belanė…

Ali pashė Gucia buzėqeshi e tha:

– E more Mark Milani, sa di unė, edhe ti prejardhjen e ke shqiptare, por pasi u bėrė malazez “tė koftė me sherr kombi i ri…” E pėr dhitė e egra, po them, e ke gabim!

– Pse e kam gabim?

– Sepse shqiptarėt nuk janė sikur dhitė e egra, por janė shqiponja. I ke parė buburrecat? Ata janė tė vegjėl, qyqar, rrinė bashkė e punojnė bashkė se vetėm nuk ua mban dhe s’ia dalin dot. E shqiptarėt sillen sikur shqiponjat. I ke parė shqiponjat nė fluturim, i bien qiellit trup e tėrthor e askėnd se mbajnė afėr vetes, sepse ato janė sundimtare tė plota tė qiellit e nuk ia kanė nevojėn kujt pėr ndihmė.

– Hollė ke qitur Ali pashė Gucia!…

– Jo, s’thashė gjė tė re, o Mark Milani! Shqiptarėt prej shqipeve e kanė marrė emrin, e mjerė ata qė s’kanė ndenjur me shqipe, po janė bėrė bashkė me buburrecat!

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Anekdota

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi