» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


JU NJOHIM ME KĖNGĖTARIN TONĖ MEHEDIN PĖRGJEQAJ-MEDA

Shko poshtė

JU NJOHIM ME KĖNGĖTARIN TONĖ MEHEDIN PĖRGJEQAJ-MEDA

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 28 Nov 2008, 13:03

SHKRUAN:SHABAN CAKOLLI


*

MEHEDIN PĖRGJEQAJ-MEDA

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Sep 10, 2007 8:33 pm
Ėshte i lindur ne Hajvali te Prishtines
Muziken e ka trasheguar nga i ati Hasan Pergjeqaj-rrapsod
Ka kenduar nga femiria ne RTVP,emisionet Bujku,dhe Gurra
Nga viti 1992 jeton ne Bad-Krosingen te Gjermanise
Kendon ne Gjermani,ne koncerte,dasma,ahengje……
Ne Kosove,dhe gjitha viset shqiptare eshte shume i kerkuar
Ka muzike te mire,tekste te mira dhe ze te embel.
Ka shitur me se shumeti disqe.
Ka shume kenge,por si kryeveper do te ia kisha vleresuar”3000 vjet pres Pavaresine”
gjendja familjare-i pa martuar.
Ne bisede me ne thote,me mungon vendlindja per te cilen permallem,idua shume publikun.
Jetoj i lumtur thote M

MEDA
Mehedin Pėrgjeqaj,u lind nė Hajvali tė Prishtinės.I ati i tij Hasani,rrjedh nga njė familje e Lumbardhit tė Deqanit.Pasi Hasani kreu shkollimin nė Prishtinė,u punėsua nė Minjerėn e Kishnicės dhe iu nda njė banesė nė Hajvali,ku Hasani disa kohė veproi dhe jetoj nė Hajvali.Ai ka tre fėmijė dy djem dhe njė vajzė.Kėngėn e kanė traditė tė pėrcjellur brez pas brezi:Ka kėnduar babai i Hasanit(gjyshi i Medes),ka kėnduar dhe ka qenė kėngėtar i shquar babai i Medes Hasani.Ne vitet 80-ta,Meda dhe Shemsedini dy vėllėzėrit si dy zogj pėllumbash nisėn kėngėn e tyre burimore dheshumė shpejt u u bėnė tė dashur pėr artdashėsit e kėngės.Atė botė ata ishin mė tė pranishmit nė Radio dhe Televizion,atėherė RTP.Si shumėshqiptarė atė botė nga dhuna e imponuar e pushtuesit edhe familja Pėrgjeqaj u detyrua tė merr rrugėn e mėrgimit dhe u vendosen nė Bad Krosingen tė Gjermanisė,ku shpejt iu njoh statusi dhe u integruan nė shoqėrinė gjermane.Ata filluan dikush me punė dikush nė shkolla,kurse Meda u pėrcaktua pėr ruajtėjen dhe kultivimin e traditės sonė kulturore.Ai iu kthya kėngės fillimisht folklorike,ku me ėndje kėndonte pėr legjendarin tonė Adem Jasharin,UĒK-nė,e tė cilat ngjallėn shumė simpatinė e tij tek artdashėsit mėrgimtarė.Mė pas Meda zgjodhi muzikėn”TURBO-FOLK aJO”,tė cilėn e kultivoi me mjeshtri tė rrallė dhe pėrfitoj dashamirėt e kėngės.Ai sot ėshtė shumė i dashur dhe i kėrkuar pėr publikun.Ka mė sė shumėti inēizime dheka shpėrnda mė sė shumėti kėngėt e tij.Ka marrė pjesė nė festivale,koncerte,dasma,e mbrėmje rinore.Tė gjithė e duan Meden,ai ėshtė kėngėtar, veprimtarė dhe humanist,ka ndihmuar gjithkund skamnorėt dhe tė dėmtuarit nga lufta.Muaj mė parė Meda me kontributin e tij ka ndėrtuar katėr shtėpi pėr tė dėmtuarit nga lufta.Meda,ka agjencionin e vet Produkcioni Muzikor”DUKAGJINI” nė Bad Krosingen tė Gjermanisė,ka rregulluar njė standart tė mirė jetese nė Kosovė dhe Gjermani.Nė fillim gushti Meda u martua me njė vajzė qė ai ka zgjedhur nė Suedi,njė mėrgimtare shqiptare mjaft e bukur dhe e emancipuar. ajo rrjedh nga rrethi i Dukagjinit,nga familja patriotike e Isa Boletinit.Meda bėri dasmė nė “HOTEL GRAND” nė Prishtinė nė pėrcjellejen e estrades Kosovare,si sinjal qė tregon se Meden e duan tė gjithė.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13872
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi