» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


FJALA PĖRSHĖNDETĖSE E DEMIR KRASNIQIT ME RASTIN e 40Vjetori

Shko poshtė

FJALA PĖRSHĖNDETĖSE E DEMIR KRASNIQIT ME RASTIN e 40Vjetori

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 28 Nov 2008, 19:34

Fjalė pėrshėndetėse pėrfundimtare:

F A L E N D E R I M

Shumė tė nderuar dhe tė respektuar mysafirė pjesėmarrės tė pranishėm – zonja dhe zotėrinj !

Nuk ėshtė aspak e lehtė tė flasėsh kur ndjehesh i privilegjuar dhe i respektuar!

Mė lejoni tė ju falėnderoi nė mėnyrė tė veēantė, Juve publikė e mrekullueshme , qė mbajtėt gjallė kėngėn time pėr dyzet vjet dhe me kėtė edhe shpirtin tim, sepse pėr artistin – krijimi i tij ėshtė si pėr Anteun – toka .

Gjithė jetėn time jam munduar qė artin e muzikės ta bėjė me pėrkushtim; nė frymėn e traditave mė tė mira tė popullit tonė!

Ky vlerėsim qė mė ėshtė bėrė sonte , mė bind se ia kam dalė !

Kur ne artistėt , bėjmė njė moshė si njerėz, sigurisht bėhemi mė tė ndjeshėm, mė tė prekshėm dhe mė delikat, sepse me nostalgji kujtojmė vitet e sukseseve. Prandaj, kemi nevojė pėr tė na qėndruar pranė, pėr tė na mbėshtetur... qė tė mos ndjehemi tė vetmuar, qė tė mos ndjehemi tė fyer e tė lėnė pas dore !

Faleminderit qė ende na mbani gjallė! Faleminderit qė ende dikush jeton me mua si njeri dhe artist !

Mė lejoni qė nė emrin Tuaj dhe nė emrin tim personal , tė iu shprehi mirėnjohje dhe falėnderime tė veēanta publike, atyre qė nė ēfarėdo mėnyre ndihmuan dhe kontribuan nė organizimin dhe mbajtjen e kėtij manifestimi jubilar:

Falėnderoi sinqerisht Sektorin e Kulturės , pranė Drejtorisė pėr Kulturė ,Rini dhe Sport tė Kuvendit tė Komunės sė Gjilanit, qė nė kohė tė vėshtira tė degradimit tonė moral e shpirtėror , po i nderon njerėzit e vet, duke bėrė qė tė ndjehemi ende gjallė!

Falėnderim pėr tė gjithė juve, qė sonte keni gjetur kohė pėr tė mė nderuar me praninė tuaj!

Falėnderim i veēantė post mortum pėr Violinėn e parė nė kėto anė – Mėsuesin tim, tani tė ndjerė: Rexhep Bunjaku nga Poliēka , i cili mbolli nė mua bazat e para tė dashurisė pėr artin e muzikės!

Falėnderim me konsideratė post mortum, pėr kompozitorin, etnografin dhe etnomuzikologun e parė kosovar: Lorenc Antonin, i cili mbėshteti fuqishėm talentin tim, duke mė pranuar si kėngėtarė tė rregullt tė Radio Prishtinės dhe i cili mi hapi tė gjitha dyert e sukseseve dhe afirmimit tim nė opinionin publik!

Falėnderoi tė gjitha mediumet publike tė shkruara dhe elektronike, gjithandej trojeve etnike shqiptare , qė nė vazhdimėsi kontribuan nė prezantimin dhe afirmimin e aktiviteteve dhe krijimtarisė sime muzikore!

Falėnderoi Kryetarin e Klubit tė Gazetarėve “Beqir Musliu” nga Gjilani, gazetarin gazetės sė pėrditshme “LAJM”, zotėriun: Musa Sabedini, i cili nė mėnyrė kronologjike ka prezantua krijimtarinė time muzikore dhe po ky Klub, para ca vitesh mė ka nderuar me titullin: “QYTETARI MĖ AKTIV I GJILANIT”!

Falėnderoi gazetarin e sė pėrditshmes “BOTA SOT”- profesorin Tefik Selimi, i cili po ashtu nė mėnyrė kronologjike ka pėrcjellė dhe publikuar aktivitetet dhe krijimtarinė time muzikore!

Nė mėnyrė tė veēantė, falėnderoi Radiotelevizionin publik tė Maqedonisė, pėrkatėsisht Kanalin e Dytė tė kėtij Televizioni, me nė krye regjisorin e mirėnjohur: Afet Miftari, i cili me rastin e 40 – vjetorit tė krijimtarisė sime muzikore, ka xhiruar dy emisione dokumentare me gjatėsi prej 120 minutash!

Falėnderoi redaktorin e shumė veprave tė mia – profesorin e nderuar: Hysen Kėqiku, i cili nuk ka kursyer mundin, djersėn, as kohėn pėr redaktimin sa mė tė mirė tė veprave tė mia !

Falėnderoi stafin e Radios “RINIA” nga Gjilani, me nė krye Drejtorin e kėtij mediumi, zotėriun:Faruk Limani, pėr pėrkrahjen maksimale dhe sponzorimin medial tė kėtij manifestimi!

Falėnderoi Organizatorin e Festivalit “ZĖRI I ALFABETIT” nė Manastir, i cili mė nderoi si pjesėmarrės i vetėm nga Kosova, nė 100- vjetorin e Kongresit tė Alfabetit tė Manastirit!

Falėnderoi Produkcionin mė tė mirė tė Kosovės “VIDEO ART” nga Gjilani, me nė krye zotėriun: Ilir Ahmeti, pėr kontributin e dhėnė nė xhirimin e kėtij Manifestimi!

Falėnderoi pėrzgjedhėsin e muzikės pranė Teatrit Profesionist tė Gjilanit, zotėriun Florim Gagica, pėr kontributin e dhėnė nė zėrimin dhe mbarėvajtjen e kėtij programi!

Falėnderoi mjeshtrin e fotografisė mė tė mirė nė Kosovė:”FOTO GAZI” nga Gjilani, i cili me fotografitė e tij mė ka prezantua anė e kėnd botės shqiptare!

Falėnderoj tė gjithė kolegėt, kėngėtarėt, rapsodėt, instrumentistėt dhe artistėt , tė cilėt me prezencėn e tyre, ndihmuan dhe madhėruan kėtė mbrėmje tė pa harruar nė jetėn time!

JU FALEMINDERIT TĖ GJITHĖVE – I JUAJI DEMIR KRASNIQI !

Gjilan, mė 27 Nėntor 2008. Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13884
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi