» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Te mbrosh nje jet ,te mbrosh jeten tende!!!

Shko poshtė

Te mbrosh nje jet ,te mbrosh jeten tende!!!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 01 Dec 2008, 09:58

Nje dhjetori eshte dita e shpallur nga OKB-ja si dita e luftes kunder SIDES...


Ne baze te statistikave me te fundit ,sot ne bote gjenden 39 milion e 400 mije persona me side ku me shume se gjysma e tyre jane gra dhe vajza. Vetem gjate ketij viti jane infektuar 5 milion persona me side ku ne disa vende te botes infektimi ka qene shume I madh. Gjate dy viteve te fundit ne shtete te tilla si kina indonezia dhe vietnami infektimi me side eshte shtuar 50% ndersa ne rusi Ukraine dhe azi qendrore ajo eshte shtuar me 40%. Por rajoni me problematik si perhere qendron afrika me 25 milion te infektuar. Sida ka sjelle ndryshime te hidhura ne strukturen e popullsise te disa shteteve afrikane. Ne shtetin e Butsuanes gjate ketyre kater viteve mesatarja e jetes eshte ulur per 25 vjet gje e cila do te thote se gjate viteve 90 mesatarja e jetes ne kete vend ka qene me 65 vjet ndersa sot ka arritur ne 40 vjet. Pasojat ekonomiko-sociale te kesaj semundjeje te frikshme dhe te madhe kane bere qe te shkaterrohet e gjithe ekonomia kombetare e Afrikes. Faktet tregojne se me gjithe dhenien e miliarda dollare cdo vit per te luftuar siden kemi perseri shtim te kesaj semundjeje dhe se sida mbetet akoma plaga me vdekje prurese ne bote. Keshtu vetem ne vitin 2004 kane humbur jeten 3 milion veta nga sida. Fatkeqesisht viktimat me te medha te sides mbeten femrat.

Gjate dy vitetve te fundit numri I femrave te infektuar me virusin e sides ne bote eshte shtuar shume. Statistikat e OKB-se dhe organizates boterore te mjeksise WHO tregojne se gjate dy viteve te kaluara mesatarja e femrave te infektuar me side ne jug lindje te azise eshte shtuar 56% ndersa mesatarja e sides ne mesin e femrave ne europen lindore dhe azise qendrore ka patur nje rritje prej 48%. Ne shkretetiren afrikane jane te infektuar 13 milion e 300 mije gra dhe vajza me side, te cilat perbejne afro 60% te te gjithe te te infektuarve me side ne kete rajon.
Specialistet shkak kryesor te ketij infektimi shohin mungesen e informacionit qe kane grate dhe vajzat e reja per perhapjen e sides. Sipas mendimit te specialisteve dallimet ne fushen e arsimimit e higjenes dhe te ardhurave midis meshkujve dhe femrave jane nga elementet me problematike te femrave ne skenat e ndryshme si psh infektimi me side. Ne baze te mendimit te perfaqesueses se organizates UN-IDS Karen stanki diferencimi mes femrave dhe meshkujve eshte bere shkak I infektimit te femrave me side. Femrat zakonisht perbejne shtresen me te varfer te shoqerise. Ne baze te te dhenave nga OKB gjysma e femrave te botes jetojne me te ardhura rreth dy dollare ne dite. Prandaj nese duam te kemi nje lufte frytdhenese kunder Sides ne bote duhet qe strategjine tone ta perqendrojme ne poziten e femrave. Per kete arsye parrula e sivjeteshme e dites boterore kunder sides ishte grate si force e madhe perballe virusit HIV. Sipas mendimit te specialistave nese grate nuk do te behen si boshti I programeve te betejes kunder sides ne kuader te shtimit te informacionit higjenes dhe punesimit shpresat per fitore ndaj sides nuk do te egzistojne. Dhuna seksuale ndaj femrave eshte nje nga shkaqet eshtimit te virusit te sides. Po keshtu parandalimi I dhunes seksuale ndaj femrave eshte nje nga rruget e luftimit te sides. Sipas Kofi Annan dhuna kunder femrave ehste nje sfide me vete. Por aspekti vdekje prures I saj vihet re kur shtohet dhe rreziku I transmentimit te virusit HIV. Droga sjelljet e rrezikshme dhe devijimi seksual dhe moral po keshtu jane elementet me te medhaja te shtimit te sides ne bote. Shume prej femrave per shkak te drogimit si dhe imoralitetit te bashkshorteve te tyre infektohen me side prandaj grate dhe femijet mund te quhen viktimat kryesore te sides. Eshte e qarte se mbajtja e konferencave dhe shtimi I buxhetit nuk jane te vetmet menyra per luftimin e sides. Eshte e nevojshme qe te hartohet nje strategji e qarte nga shtetet te cilet perpiqen qe te luftojne siden dhe elementi me I rendesishem eshte shtimi I informacionit per te gjitha shtresat shoqerore lidhur me parandalimin e sides. Prandaj duhet te lejojme qe te rinjte te shtojne informacionin e tyre lidhur me rruget e transmentimit te virusit te sides. Studimet tregojne se fortesimi I besimeve fetare eshte nje element shume pozitiv ne parandalimin e imoralitetit. Ne baze te kerkimeve te zhvilluara shtetet ne te cilat populli u kushton rendesi vlerave fetare moralit dhe famlijes kane numrin me te pakte te personave te infektuar me side. Po keshtu eshte e nevojshme qe te gjithe fete hyjnore sidomos feja islame theksojne se mardheniet seksuale duhet te behen ne baze te kornizes se drejte familjare. Dhe nga mardheniet jashte martesore te cilat jane shkaku kryesor I problemeve te shoqerise duhet te shmangen plotesisht. Pa dyshim qe perfotesimi I themeleve dhe mesimit te rregullave morale per te rinjte dhe adoleshentet e ruan shoqerine nga plaget e saj. Shume prej shteteve te botes heshtin perballe numrit te te infektuarve me side dhe semundjes duke shpresuar ne vullnetin boteror. Eshte e nevojshme qe organizatat boterore dhe qeverite duke ndihmuar njera tjetren te perforcojen luften kunder sides dhe te ndihmojne shtetet e tjera per te dale nga kjo krize. Krijimi I qendrave mjeksore vecanerisht per te semuret me side si dhe inkurajimi I te infektuarve per te shkuar ne keto qendra eshte nje nga rruget efektive per te parandaluar zgjerimin e kesaj semundjeje. Perkrahja dhe perkujdesja ndaj personave te infektuar me side behet garantci per shendetin e shoqerise.
Afrika ka 5 milone te infektuar me side, India vetem ka 4.5 milojne, ne SHBA per cdo vit infektohen nga 40.000 njerez, Amerika Latine ka mbi 1 miljon te infektuar me HIV. GJithesit jane MBI 40 MILIONE njerez te infetuar me HIV ne Bote. Ky eshte realiteti i botes se socme. Ju po na tregoni qendrimet 20 shekullore te Vatikanit ( qe padyshim jane me gabime fatale). Feja islame sexin jashte marteses e ka te ndaluar, shume here besimtaret muslimane e kane thene kete edhe ne forum. Ju u jeni perqeshur duke i quajutr fanatike dhe dhe anti-perendimore (Botes se perparuar). Tani jeni ju ato qe ktheheni ne fanatike kundra realitetit qe ka bota qe sot jetojme. Lutjet e ciles do fe qofshin nuk do ndryshojne asgje. HIV ka 40 milojna rrenje mes nesh sot dhe te vetmin ilac te saj mund ta gjen shkenca, qe sugjeron PERDORIM TE PREZERVATIVEVE

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi