» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Shko poshtė

Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Voglushja prej Fri 12 Dec 2008, 21:48

Dicka me shume per Nexhmije Pagarushen..!
Nexhmije Pagarusha lindi ne 7 Maj 1933, ne Pagarushe te Malisheves. Qe e vogel i pelqente muzika dhe filloi te merrte pjese ne shfaqjet e shkolles. Mbasi mbaroi shkollen e muzikes, ne vitin 1956 fillon pune tek Radio Prishtina, nderkohe qe martohet me kompozitorin e njohur, Rexho Mulliqi, i cili kompozoi shume kenge te suksesshme te interpretuara nga ajo.
Ne repertorin e Pagarushes numerohen rreth 150 kenge, duke filluar nga "Ēou more Rexho", "Baresha", "O kjo ane e lumit ka bilbila shume", "Une ty moj te kam dashte" etj. Suksesin me te madh Pagarusha e pati me ansamblin folklorik "Shota" te Prishtines, me te cilin kane dhene me shume se 100 koncerte ne vende te ndryshme te botes. Nexhmije Pagarusha pervec kenges popullore, ka qene adhuruese e muzikes klasike. Edhe ne kujtimet e saj shprehet qe i vjen keq qe nuk eshte bere i mundur rregjistrimi i koncertit te saj me pjese nga opera te ndryshme.
Pervec zerit magjepes dhe interpretimit te kenges, ajo eshte e njohur edhe si aktore. Ka marr pjese ne filmat "Dasma e pergjakshme maqedonase", "Rruga pa kthim", "Tre vete kapercejne malin" si edhe dramat televizive "E kafshova terrin" dhe "Fluturimth i micakut".

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12235
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Naki prej Sat 13 Dec 2008, 19:44

Ju pershendes Lukja dhe Voglushja me kengen baresha nga Nexhmije Pagarusha per temen mjaft te mire! Rrespekt.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Voglushja prej Tue 16 Dec 2008, 16:44

je shume e madhe znj.Lukja rrespekt per juve

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12235
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga MiTi prej Tue 16 Dec 2008, 22:22

Spo di be qka me then per to para nje kohe sa ka qen ne moshen e re ka qen e mir por edhe tash ama mosha po e ben te veten
avatar
MiTi

Shteti : Ne Boten e Qudirave
Postime : 1428
Kyējet nė forum : 10503
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 21 Dec 2008, 13:53

eh po mosha ikėn,por krijimtaria e saj do tė pėrcillet brez pas brezi.Nexhmija ka lėruar
kultutrėn tonė muzikore i ka dhėnė hovin dhe ka punuar vlera qė do tė jetojnė me shekuj.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13785
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Rrezon@ prej Mon 22 Dec 2008, 04:35

Lukja shkruajti:B I L B I L I I K O S O V E SEmerat me te cilet e quajten:


NEXHMIJE PAGARUSHEN:


- Bilibili i Kosoves,
- Mbreteresha e keges shqipe,
- Primadona e melosit popullor
- Ema sumak shqiptare,
- Madam baterfllaj,
- Fyti i kristalet etj.verte B I L B I L I I K O S O V E S
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11434
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 23 Apr 2010, 19:21


Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17442
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 23 Apr 2010, 19:22


Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17442
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nexhmije Pagarusha-legjend e kenges

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi