» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi nga une

Shko poshtė

Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 14:44

Trokit !!....


E ndjen se jemi larguar?
Nuk vjen mė nė orėt qė vije!
Por vargjet pak mė tė rralluar
Zemrės i veshin dritė-hije ..!

Ti jo nuk e di se si unė
Nė ēdo ēast veē ty tė kėrkoj.
E ndjej kur ti je nė furtunė,
Trishtimin me ty pėrjetoj…

Mė thuaj nėse si mė parė
E ndjen se ē’mendoj unė tani!
Dėrgomė njė tingull, njė fjalė
Trokit dhe kur unė heshtur rri…!
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 15:15

Nje zemer....!

Ne ditet e ngopura 
me shoqerira te paverteta;

Ne ditet e mbushura 

plot thashetheme moderne

per pasione personalitetesh 

a per deshtime qeverish;

Ne ditet e marra, kur te duket me kot 
se je dashuruar;

Nder dimrat fals 
a verat e rreme;

Ne koridoret e merzitshme te sekondave,
ku shpesh akullon kotesia;

Ne oret stresuese, 
kur larvat te duken gjarperinj;

Ne castet makabre, 
kur tangerlleku fsheh emocionin;

Ne heshtjen e lige, 
tamam kur duhet te flasesh;

Eshte mire te shikosh pak qiell 
jo artificial...!

Eshte mire te degjosh 
nje fjale te vertete...!

Eshte mire te te perqafoje 
nje zemer si e jotja...!
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga dona prej Mon 29 Dec 2008, 15:17

Te lumet Eva0506 Mad

dona

Shteti : lindi
Postime : 42
Kyējet nė forum : 10418
Regjistruar mė : 15/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 15:24

dona shkruajti:Te lumet Eva0506 Mad
Dona ju falenderoj shume per pergezimet, edhe juve ju deshiroj suksese!
Kur nuk te takova…


Une nuk isha, ndersa ti derdhje lot,
Dhe lotet e qiellit binin mbi ty.
Shpirti me thyhej, sa shume s’e them dot,
Ne naten qe shtrihej ngadale mbi te dy.

Mungova, isha atje ku nuk doja.
Trishtuar, me duhej te recitoja gezim…
Nuk shihja as yje, as henen kundroja,
Teksa doja te rendja ku ish shpirtin tim.

Me mire, ndoshta, qe me lot nuk te pashe,
Me mire qe dhe ti me lot s’me pe mua.
Ne enderr me dhimbte, me vriste, pa fjale
Ajo largesi nga zemra qe dua.

Ne diten qe erdhi, nje diell me shihte
Trishtueshem, sikur te me thoshte me fal,
Qe s’u be aq i nxehte, sa te tera t’i shkrinte 
Malet dhe rruget qe neve na ndane…
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 15:26

Nje kenge per ne te dy…

Sa here qe jemi bashke ti me thua
Se do me rrembesh gjithe ngrohtesine
Dhe ta mbash me vete
Per ta pasur dikur, nese i ftohti te rreshket neper shpine.

Sa here qe te takoj ti me thua
Se do rrembesh aromen e flokeve te mia
Per ta mbajtur brenda teje
Sa here qe te duhet te enderrosh…

Sa here qe te shikoj ti me thua
Se do ta marresh driten e syve te mi
Dhe do ta ruash ne zemren tende
Per te bere drite kur jeta te jete e erret..

Kur te jemi bashke
Une do rrembej gjithe rrahjet e zemres tende
Dhe me to do te ndertoj krahet e nje fluture
Qe te rrije me mua dhe te me tregoje per ty…

Kur te jemi bashke
Do te te dua dhe vetem do te te dua
Dhe gjithe kjo dashuri do jete
Me e bukur se gjithe endrrat e gjithe te dashuruarve.

Kur te jemi bashke
Nga cdo enderr do ēele nje lule
Nga cdo lule, nje fole dashurie,
Nga cdo fole, nje kenge per ne te dy…
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 15:28

Dite pa shpirtDigjen qiej prej letre

Iluzione yjesish..

Fragmente pafundesish.

Deti i zi mbledh simbolet e lirise, madheshtise…

Hije ēnjerezore infiltrojne deri ne kocke

Si shpirtra te keqinj

Pergjaken imazhe

Ne kujtese dhe ne mendime

Invazion kotesish…
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 16:37

Si nje i ikur ėndrrash


Me tik – takun monoton e fatalist
Tė saj,
Koha mėrgon kėrcėnueshėm
Tė fundit takim…!

Nė kėtė largėsi akullnajash
Tė asaj dite me sot,
Ku herė ngrenė koken e herė zhyten thellėsive,
Copėra Dielli e buzėqeshjesh,
Copėra mjegulle e lotėsh,
Filozofimesh tė boshatisura
A klithjesh proverbiale –
Ti mė pervijohesh
Si nje i ikur ėndrrash
Mes njė bote qė tė kthen veē shpinėn,
Mes ajzbergesh dritherues dhe pa jete.

Mos prit mė…
Eja!
Sikur gjithė jetėn tė endeshe
Aerodromeve,
Stacioneve gjithfarėsh tė botės,
Do t’ja vlente qė njė ditė
T’iu arratiseshe veshtrimeve
Akulluese dhe boshe,
Si shatėrvane pa ujė…

Do t’ja vlente tė vije sėrish
Nė Botėn e Zemrave qė tė presin…
Do t’ja vlente regėtima tronditėse
Bashkė me lotin e ngrohtė
Qė buron Jetė dhe Dashuri!
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Mon 29 Dec 2008, 16:39

Kujdes nga ajo “urrejtje”…


Ata tė dy urrehen, qetėsine mos ja u prish

Dhe mos ndėrhy nė mes tyre tani!

Koren e plagės sė urrejtjes mos e gėrvish!

Dikur mund tė ketė qenė dashuri…


Me fjalė tė kota atyre mos iu drejto!

Shmangu mė mirė, mos bėj zė!

Nga muret e ndarjes - kėshtjellė, mos u gabo!

Do ketė padukshmėrisht porta nė tė.


Nė rrėnoja fjalėsh tė zymta, trishtuese ngujuar,

Mos mendo se i gjen domosdoshmėrisht.

Mė mirė vėr re - nė shikime mos janė pėrqafuar!

Urrejta qė ne perceptojmė mbart ndjenja pafundėsisht.
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Tue 06 Jan 2009, 22:45

DRTITHMĖ

Sa herė tė bėra zė por pėrgjigje s'mė dhe
m'u shua pasioni, si meteori mbi re !

Mė mbetėn peng kujtimet e ti lapidar
me drithma m'u mbush trupi, syri im i tharė.

Nga flaka e zjarri mė gėrrynte njė bisturi
njė makth mė pėrmbyti se s'tė degjova Ty !

Si dallgė perplasej pikėllimi qė mė gjet
Unė shkėmb i vetmuar pėr Ty oj zemėr det !

Sa e gjatė vetmia pa pėrgjigjen qė prita
Mijėraherė vdiqa dhe pėr Ty mijėraherė u ngrita!
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Dita prej Tue 06 Jan 2009, 22:48

Kujdes - dashuria !!!


Ata shpirtrisht dashurohen - qetėsinė mos ua prish

Mos ndėrhy mes tyre, se vonė ėshtė tani!

Vetėm plagės vrerin ia nis po e gėrvish!

dhe , digjesh nga zjarri qė ka ajo dashuri !


Ēdo fjalė ėshtė e kotė , ndaj mos ua drejto

Mos nis shamatė, ma mirė mos bė zė!

Se kėshtjella e tyre ėshtė ngritur ndėr kohė!

Tė hapė porta trashėgimi nė tė.


Rrėnoja tė zymta fjalėsh, trishtuese ngujuar,

Mos mendo se qėndrojnė aq domosdoshmėrisht.

Rishiko - blerimi i ka pėrqafuar!

Kurora e dashurisė i lidh pafundėsisht.
avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10631
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga une

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi