» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Shko poshtė

BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Ylliks prej Fri 02 Jan 2009, 14:23

Biseda ėshtė mjeshtri.

Fjala ėshtl fryti i njeriut.

Tre herė mendo - e njėherė fol!
Tre herė mat - njėherė prejė!

Fjala ėshtė fryti i njeriut: cila pemė je ti, e ēfarė fryti je? A ma shumė: pemė e butė, apo e egėr? Fryt i shijshėm, i ėmbėl, i thartė, i hidhėt, apo helmues

I shijshėm: universal, i kėndshėm, i dashur, i afėrt, i respektuar, i adhuruar... (mjeshtri e sprovuar)

I ėmbėl: mollė e ėmbėl - jo e helmuar, gojėmbėl - jo zuzthartė, ėmbėlsirė (po tė han edhe mizat, grejzat, gjinkallat, miskonjat, akrepet, krymbat edhe karkalecat, e xhinkallat;)

I thartė: rrėnqethės, i irrituar, neveritės, dinak, dhelparak qė nė fillim tė pėlqen, por ta prishė gojėn

I hidhėt: egėrsi, ashpėrsi, ofendues, sherr, i padurueshėm, tė shtien tė vjellėsh, i gėrditshėm

Helmues: vdekjeprues

Cili fryt ėshtė fjala jote? E cila pemė je ti? Nėse nuk mund tė pėrgjigjesh hapur - pyete vetveten!

avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10871
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 15 Jan 2009, 22:41

Ca do thuani hapsi i temės pėr "dardhė e omel".............................................! :bum:

3 here mendo, 2 here fol, 1 here shkruje ! :thinking:
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11449
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Ylliks prej Fri 16 Jan 2009, 02:59

Rrezon@ shkruajti:Ca do thuani hapsi i temės pėr "dardhė e omel".............................................! :bum:

3 here mendo, 2 here fol, 1 here shkruje ! :thinking:


fjalėomėl,(***) dardhė e butė, t'shkrihet n'gojė, ta len omėl㊙ po pse :bum: dardhane?:thinking:
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10871
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Rrezon@ prej Fri 16 Jan 2009, 03:15

Ylliks shkruajti:
Rrezon@ shkruajti:Ca do thuani hapsi i temės pėr "dardhė e omel".............................................! :bum:

3 here mendo, 2 here fol, 1 here shkruje ! :thinking:


fjalėomėl,(***) dardhė e butė, t'shkrihet n'gojė, ta len omėl㊙ po pse :bum: dardhane?:thinking:
Po ishte fjale enigme u desh te pergjigjesh dardhen e Omel e gjuajn me gure ! hahhaaaaaaaaaa
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11449
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Ylliks prej Fri 16 Jan 2009, 03:19

dardha e omėl tė pikė nė prehėr, s'ka nevojė me gjuajt me gur ahahaaaa
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10871
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Rrezon@ prej Fri 16 Jan 2009, 10:15

Po kush e pret kenbekryq te bije ne preher, dadha e embel eshte lart, o gjeuhet me gure, o kur bije e hajne uqerit ! Haaha ha ha ha .

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11449
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Ylliks prej Fri 16 Jan 2009, 19:34

kush rri nėn dardhė han dardha, duke pritur kur po i pikė n'prehėr hahaaaa

nuk e paskam dijtė se uki han dardha t'omla, keshe ai han mish...ahahaaaaa dardha ka edhe atė sendin...

dardha shkundet shkundet, se me stap e gur, binė edhe ato qė s'hahen
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10871
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Mar 2010, 10:06

Biseda eshte mjeshteri, ne hapjen e portave, ne zhvillimin intelektual, ne mirekuptim.Kushdo qe ka aftesi te mira ne te folur dhe degjuar jep nje shembull te mire dhe ke cfare te mesosh.Nxit kedo qe te ushtroje pak presion mbi veten per te qene njerezor, fundja eshte arma me e forte e njerzimit.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga deti prej Wed 03 Mar 2010, 11:51

Sigurisht se eshte, e madhe bile. Eshte shume e rendesishme se me ke bisedon. Niveli i bashkebiseduesve duhet te jete i perafert ne menyre qe biseda te jete e frytshme. Perndryshe shume biseda i "merr era" ngase mungon pershtashmeria ne mes te bashkebiseduesve.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13585
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 03 Mar 2010, 14:48

Biseda eshte mjeshteri, sigurisht sepse per kete arsye natyra na fali njerez, qe te kemi arme fjalen dhe mbrojtes veprimin.
Te dish cfare te flasesh, te dish te pershtatesh, te dish te degjosh, te dish te japesh dhe te marresh dhe te dish te kuptosh per mua perbejne ate qe quhet mjeshteri ne bisedim, duke mos harruar edhe gjuhen e bukur te edukates dhe kultures, sepse vetem nje njeri i tille arrin qe nje bisede te thjeshte ta ngjise ne shkallen e mjeshteri
se.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10988
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga deti prej Wed 03 Mar 2010, 15:20

Eshte shume e sakte kjo qe thot gjimnazistja, pajtohem plotesisht. Edukata dhe kultura, mencuria dhe dituria, aftesia e pershtatjes dhe reflektimi i mendimit pozitiv jane elemente qe e formesojne mjeshtrine e bisedes. Jo te gjithe mesojne nga keto biseda sepse se pari duhet kuptuar ato.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13585
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 03 Mar 2010, 18:39

pa dyshimq e esht mjeshtri biseda sepse per mes bisedes gjerat me te bukura mso et then edeh ato me te hidhura arrin nepermjet bisedes..arma me e fort e njeriut esht intelegjenca dhe intelegjkencen njeriu e shpreh per veq veprave e shpreh edeh per mes bisedes...

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10346
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Katilja prej Mon 03 Jun 2013, 11:00

esht se nbaz tnje bisede kupton se clloj karakteri ka personi qe ti flet me te

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7111
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BISEDA ĖSHTĖ MJESHTRI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi