» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Shko poshtė

SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga Ylliks prej Fri 02 Jan 2009, 15:36

Ta njohesh karakterin e njeriut, sa ėshtė vėshtirė, poaq ėshtė edhe lehtė, kur ke zgjuarėsi, mendjemprehtėsi, kur e vėrenė, pėrcepton njeriun nė fjalėt e para tė tij/saj (sado qė mundohet tė fshehet, maskohet, mbulohet me dinakėri).

Demosteni shkroi librin ''MBI KARAKTERET'' dhe na jep njė shenim shumėtėfrytshėm, pėr karakteret e njohjen e tyre... Ai thot: kur takon njeriun, e sheh apo parasheh krejt karakterin e tij/saj.

Unė them, se krejt mvaret kah i shkojnė sytė njeriut, i shkon edhe mendja. Dikush posa fillon biseden, ta ndėrprenė me fjalėt: shih atė kalė, si kullotė. Shih atė gomar. Shih ai/ajo si ecėn. Shih, ata si grinden. Shih ata si shikojnė si vjedullakėt nėpėr bira. Shih atė si pispilloset. Shih ata si urrehen. Shih ai/ajo sa budallė qenka. Shih ai/ajo ēfarė na flet. Shih si u rrahen, apo u vra x y. Shih ai si vjedhė, plaēkitė. Shih ai/ajo si mashtron etj.

Thonė: miku tė shikon nė sy - armiku nė kėmbė, pra vish kėpucė tė bukura, tė plasėsh armikun dhe mbaj sytė tė pastėr, tė ēiltėr, tė dashur pėr mikun.

Po tė analizojmė karakteret e antarėve tė njė forumit, krejt lehtė mund tė vlerėsojmė edhe karakteret e tyre, mu nė fjalėt e tyre, sepse fjalėt tregojnė karakteret (dinak, dhelparak, shties, shpifės, intrigues, injorant, dashakeq, smirėzi, ngatrrestar, shakaxhi, i pabesė, i paskrupulltė, i sėmurė psikik, psikopat, psikoman, shizofren, manupilues, vegėl e huaj, tradhėtorė, kriminel, vrasės, spijun, monafik, kapadahi, sharllatan, mistrec, mendjemadh, hipokrit, hasretxhi, posta e dreqit etj. dhe tash ju gjeni tė kundėrtat pozitive tė gjith kėtyre karaktereve negative tė njeriut, qė i hasim pothuaj nė tė gjitha forumet tona, po edhe nė bisedat me ta, qe nga filli i bisedave...

Krejt mvaret me kėnd ke bisedė, me kėnd ke punė, me kėnd ke shoqėri, miqėsi, dashuri, e me kėnd jeton. Poashtu krejt mvaret edhe kush je ti pėrballė atyre pėrgjegjėseve?

Pra, kush je ti dhe me kėnd flet edhe kush ėshtė ai/ajo dhe me kėnd flet ai/ajo.

Qėllimisht kėto thema tė sotme, i bėra tek Biseda e lirė, sepse sa ju duket e lehtė, poaqė ėshtė edhe ma e vėshtira - biseda e lirė, sepse vetiu ėshtė universaliteti i njeriut, ku shihet e gjith karakteristika e tij/saj dhe e gjithė shoqėria, miqėsia, dashuria e jeta po edhe vet fati.

Nuk thanė kot: tregom me kėnd rrin, tė kallxoj kush je ti. Nėndejsh me hoxhė - bėhesh hoxhė, e nėse rrin me dreq - bėhesh dreq!

Pyetja madhore, primare, kryesore, esenciale, thelbėsore: kush jam unė?

1. Njeri qė beson shumė, apo besoj edhe njėkohėsisht mbaj nėn kontroll vetveten, e tjetrin
2. Shoqėrohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi shokėt/shoqet
3. Miqėsohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi miqėt tepėr, e pastaj mbledhi lėvozhgat
4. Dashuroj shumė e tepėr sinqerisht - apo dua e dashuroj veēsa pėr njė interes personal
5. Veproj, sakrifikoj, flijohem pėr atdheun - apo fshehem, shikoj nga bregu, nuk mė intereson
6. Mendoj e veproj pėr mirė, apo mė del keq, injorohem, xhelozohem, manipulohem, intrigohem
7. Mundohem tė jemė UNĖ, apo paraqitem sikur duhet tė jemė nė tė vėrtetė!

Lexues tė nderuar

Kėto thema tė sotme, janėpaksa tėvėshtira e ndoshta tė pakapshme pėr dikend, por me njė sy kritik, menēuri, drejtėsi e guxim - secili mund tė spjegoj diēka... pėrndryshe jemi tėdetyruar, tė mėsojmė shumė, e tėflasim sa ma pak e pėr merak - rrallė e pėrmall...
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga Naki prej Sat 21 Feb 2009, 01:48

Nuk eshte edhe veshtire ne boten e sotme sepse nuk shkon shume gjat e tregon vete secili. e sa i perket temes une po kopjoj me larte me nenvizimet e mija.

Pyetja madhore, primare, kryesore, esenciale, thelbėsore: kush jam unė?

1. Njeri qė beson shumė, apo besoj edhe njėkohėsisht mbaj nėn kontroll vetveten, e tjetrin
2. Shoqėrohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi shokėt/shoqet
3. Miqėsohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi miqėt tepėr, e pastaj mbledhi lėvozhgat
4. Dashuroj shumė e tepėr sinqerisht - apo dua e dashuroj veēsa pėr njė interes personal
5. Veproj, sakrifikoj, flijohem pėr atdheun - apo fshehem, shikoj nga bregu, nuk mė intereson
6. Mendoj e veproj pėr mirė, apo mė del keq ( ne disa raste jo ne pergjethesi), injorohem, xhelozohem, manipulohem, intrigohem
7. Mundohem tė jemė UNĖ, apo paraqitem sikur duhet tė jemė nė tė vėrtetė!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga visitor prej Sat 21 Feb 2009, 08:24

Pyetja madhore, primare, kryesore, esenciale, thelbėsore: kush jam unė?

1. Njeri qė beson shumė, apo besoj edhe njėkohėsisht mbaj nėn kontroll vetveten,
e tjetrin
2. Shoqėrohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi shokėt/shoqet
3. Miqėsohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi miqėt tepėr,
e pastaj mbledhi lėvozhgat
4. Dashuroj shumė e tepėr sinqerisht - apo dua e dashuroj veēsa pėr njė interes personal
5. Veproj, sakrifikoj, flijohem pėr atdheun - apo fshehem, shikoj nga bregu, nuk mė intereson
6. Mendoj e veproj pėr mirė, apo mė del keq ( ne disa raste jo ne pergjethesi), injorohem, xhelozohem, manipulohem, intrigohem
7. Mundohem tė jemė UNĖ, apo paraqitem sikur duhet tė jemė nė tė vėrtetė!


visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11465
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga memaliaj prej Sat 07 Mar 2009, 13:48

thjesht fare:

JEPI PUSHTET

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12038
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 12 Jun 2009, 12:06

Shumicen e rasteve nuk di pse nuk tregoj aspak kureshtje per te njohur karekteret e njerezve.Mendoj se kushdo ka nje karakter qe te tjereve nuk duhet t'u interesoje.Shume indiferente dua te jem por marrdheniet qe duhet te vendosesh ne jete te detyrojne qe te zbulosh dicka rreth karaktereve te njerezve qe te rrethojne.Fillimisht mendime rrufe orvaten ne koke kur sapo njeh nje njeri, je ne dileme per te vene pikat mbi i.Po kjo nuk te ndihmon aspak qe rezultati te jet ashtu sic e prisni.Qetesia qe mund te te karakterizoj ty dhe koha qe kalon me te mund te behen tregues te mire.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 13 Jun 2009, 02:46

Un Mendoj qe karakterin e njeriut esht shum let ta njohesh po qese bazohesh ne gjuhen qe flet dhe sjelljen qe ben ateher nuk esht aspak veshtir qe ta njohesh edhe karakterin e njeriut.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10331
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga deti prej Sat 13 Jun 2009, 12:29

Te zbulosh karakterin e dikujt nuk eshte edhe aq veshtire. Varet prej ineteresimit qe ke ndaj personit dhe raporteve qe do vesh me te. Kur mungon interesim per dike, ai do te jete vetem nje figure me nje pamje vizuele te momentit. Raporti ndryshon kur lind interesimi per personin e caktuar. Tani ai/ajo nuk do te jete me objekt por syri do te mundohet te kap sa me shume elemente ndersa mendja do ta formesoje si personalitet. Nga menyra se si flet, shikon, ece, ha, pi, vishet etj. mund te kuptohet edhe karakteri i tij/saj. Them keshtu ngase une mund te kuptoje shumecka dhe rralle gabohem ne vleresimin e njerezve qofte permes karakterit, temperamentit, zgjuaresise etj.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13570
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi