» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


ALI PASH GUCIA (? - 1885)

Shko poshtė

ALI PASH GUCIA (? - 1885)

Mesazh nga Naki prej Mon 12 Jan 2009, 23:47

Veprimtar i lėvizjes antiosmane tė gjysmės sė dytė tė shekullit XIX dhe veēanėrisht i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Pronar ēifligar, pinjoll i familjes Shabanagaj nga Gucia. Mori pjesė nė kryengritjet qė shpėrthyen malėsorėt e veriut kundėr politikės tanzimatiste gjatė viteve 60 tė shek.XIX. Kundėrshtar tepėr aktiv i synimeve shoviniste serbe dhe malazeze ndaj tokave shqiptare. Njė ndėr nismėtarėt e themelimit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe njė nga figurat e dalluara tė Kėshillit Kombėtar tė saj. Ali pashė Gucia ishte njė nga udhėheqėsit kryesorė tė rrymės centriste, qė kėrkonte luftė kundėr shovinistėve fqinjė pėr mbrojtjen e tėrėsisė tokėsore tė atdheut, pėr njė ballafaqim tė matur me Portėn e Lartė pėrsa u pėrket tė drejtave tė autonomisė sė Shqipėrisė. Pėr vendosmėrinė e tij luftarake, kryesia e Lidhjes Shqiptare e zgjodhi kryetar tė Shtabit Ushtarak pėr mbrojtjen e Plavės dhe Gucisė. Nė muajt e fundit tė veprimtarisė sė Lidhjes Ali pashė Gucia u bind se autonomia nuk mund tė fitohej pa luftė kundėr Portės sė Lartė, por megjithatė nuk u shkėput nga partizanėt e rrymės sė moderuar. Pas shtypjes sė Lidhjes Shqiptare, sulltani e kurseu Ali pashė Gucinė, madje e emėroi mytesarif tė Pejės. 4 vjet mė vonė, u vra me njė atentat, tė organizuar, sipas zėrave tė asaj kohe, nga vetė qeveritarėt e Stambollit.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi