» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Depresioni

Shko poshtė

Depresioni

Mesazh nga Vizitor prej Tue 10 Feb 2009, 10:25

Shume prej nesh perjetojne periudha trishtimi pas nje humbjeje madhore. Shumica e marrin veten brenda disa ditesh apo javesh, pa pesuar nje nderprerje te rende te jetes se tyre te perditshme. Per pjesen tjeter, depresioni behet nje semundje akute qe sjell shqetesim, paaftesi dhe ndonjehere eshte edhe jete- kercenuese.
Depresioni nuk eshte thjesht te ndihesh i trishtuar. Kur mjeket flasin per depresion ata nenkuptojne ate cfare quhet depresioni madhor, gati cdo dite, gjate gjithe dites per dy ose me shume jave, ka simptomat si me poshte.

Simptoma depresioni

~Nuk ka interesim apo kenaqesi ne gjerat qe me pare i sillnin kenaqesi
~Ndihet i trishtuar ose bosh
~Qan lehte ose pa arsye
~Ndihet i ngadalesuar ose s'rri dot ne nje vend
~Ndihet i pavlere dhe fajtor
~Renie ose shtim ne peshe
~Mendime rreth vdekjes ose vetevrasjes
~Probleme me te menduarin, te kujtuarin, apo perqendrimin ne ate qe po ben
~Veshtiresi per te marre vendimet e perditshme
~Probleme me gjumin, vecanerisht heret ne mengjes, ose deshiron te fleje gjate gjithe kohes
~Ndihet i lodhur gjithe kohen
~Ndihet i mpire emocionalisht deri aty sa nuk mundet te qaje

Nje person me depresion mund te kete edhe dhimbje koke apo dhimbje te tjera te pergjithshme, probleme me tretjen dhe me marredheniet seksuale.

Nese vuani nga semundja e depresionit nuk jeni i (e) vetme. 1 ne cdo 5 persona te rritur, perjeton depresion te rende gjate jetes se tij, dhe cdo vit 2-4% e burrave dhe 4-8% e grave vuajne nga depresioni i rende.

Cfare e shkakton depresionin?

Shkaku i sakte i depresionit nuk dihet mire.Depresioni mendohet se eshte i lidhur me nje cekuilibrim kimik ne tru qe e ben te veshtire qe qelizat te komunikojne me njera-tjetren.Disa substanca ne tru qe sherbejne si lajmetare per komunikimin e qelizave ne tru (dy kryesoret jane serotonina dhe adrenalina), mund te jene ne nivel te ulet dhe kjo ndikon ne humorin dhe gjendjen emocionale. Ky cekuilibrim kimik ne tru mund te jete pasoje e gjeneve (i trasheguar nga familja).Depresioni mund te jete i lidhur edhe me ngjarje te renda si vdekja e nje personi te aferm, nje divorc apo humbja e je vendi pune.Marrja e disa ilaceve, abuzimi me droga apo alkool, si edhe disa semundje te tjera, mund te cojne ne depresion.
Depresioni NUK shkaktohet nga dobesa personale, dembelizmi apo mungesa e vullnetit.Depresioni eshte nje semundje mjekesore qe mund te mjekohet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi