» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Naki prej Wed 11 Feb 2009, 00:43

Flm Lukja ate me larte PITE ME MIELL MISRI e bera sonte une po nuk me doli si e ke shkruajtur ti sa edhe qenit kur ja hudha ike ne komshi dhe su kthy me as qeni Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad po ti sa tregon si behet pse se ben nje dhe na fton se kjametin ma ke dhene sonte aman kah te degjova dhe une Evil or Very Mad cherry cherry nuk rri me pa Razen qe neser kam me shku me sjell ne shtepii Razz Razz Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Annika prej Fri 13 Feb 2009, 21:20

pleas silent silent Lukja ti bėj mua uritur shume ha ushqimin king

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15307
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Naki prej Fri 13 Feb 2009, 21:24

Annika pas silent futja nje :part001: e pastaj me thirr mua ja fus dhe une nje crazylove

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Annika prej Fri 13 Feb 2009, 21:27

Naki :part001: :part001: no:1 ne njė vėshtrim i etur ;redf; ;redf; crazylove

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15307
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Kotelja prej Fri 13 Feb 2009, 21:57

Annika shkruajti:pleas silent silent Lukja ti bėj mua uritur shume ha ushqimin king
Cka i bone qikes moj Lukja king Neutral Neutral Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13926
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Voglushja prej Sat 14 Feb 2009, 14:46

Lukja shkruajti:BAKLLAVA E SHPEJT E LEHT DHE SHUME SHIJSHME


2.vez te plota
1. vetem e kuqja e vezes
2.gota kos
2. gota qumesht
2. gota vaj
2. peciva
pak krip me majen e gishtav, per brumin qe te zihet me mire
Te gjitha keto te permendura me lart i bej bashk me nje en plastike dhe e formojm brumin, pasi qe brumi te jet gati e marim dhe e ndajm ne kuleq shum te vegjel me te vegjel se nje e kuqe e vezes, dhe i vendosim me nje en te lyer me vaj, pastaj i thollojm te gjita ne form te rrumbullaket ne madhesi sa nje tabell e filgjanit te kafes, kur te gjitha i kemi hapur ne ate madhesi, fillon procedura tjeter, i marim te gjitha nje nga nje duke i rendu=itur njeren siper tjetres i spekatim me shtirak vendosim tjetren prap shtirak dhe peten derisa te bejm njezet pet me nje vend , dhe keshtu behen kater per gjithsej , ato njezet pet se bashku imarim dhe i hapim sa forma e tepsise dhe kur te hapet aq sa ne e kerkojm te jet e vendosim ne tepsi, domethen dy pet te tilla vendosen ne fund ne mes hudhen arrat e grimcuara shume imet, dhe dy peta e mbetura siper e prejm ne formen qe ne deshirojm dhe e marim 500 grm gjalp te shkrir dhe ja hudhim bakllavas siper e pjekim ne furr ne temperatur te ulet derisa te mer ngjyren e duhur perafersisht nje oer rri ne furr.
Sherbeti duhet
2.kg sheqer
1.kg uj
i zien se basku dhe ja hudh bakllavas siper sherbeti i val bakllavaka duhet te jet e ngroht.Ju beft mire Razz

Uuuu Lukja je nje Kuzhinjere e mrekullushme

Shpresoi qe nuk do e qes Naki se do ngelet pa qen Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12415
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Naki prej Sat 14 Feb 2009, 23:29

Voglushja shkruajti:
Lukja shkruajti:BAKLLAVA E SHPEJT E LEHT DHE SHUME SHIJSHME


2.vez te plota
1. vetem e kuqja e vezes
2.gota kos
2. gota qumesht
2. gota vaj
2. peciva
pak krip me majen e gishtav, per brumin qe te zihet me mire
Te gjitha keto te permendura me lart i bej bashk me nje en plastike dhe e formojm brumin, pasi qe brumi te jet gati e marim dhe e ndajm ne kuleq shum te vegjel me te vegjel se nje e kuqe e vezes, dhe i vendosim me nje en te lyer me vaj, pastaj i thollojm te gjita ne form te rrumbullaket ne madhesi sa nje tabell e filgjanit te kafes, kur te gjitha i kemi hapur ne ate madhesi, fillon procedura tjeter, i marim te gjitha nje nga nje duke i rendu=itur njeren siper tjetres i spekatim me shtirak vendosim tjetren prap shtirak dhe peten derisa te bejm njezet pet me nje vend , dhe keshtu behen kater per gjithsej , ato njezet pet se bashku imarim dhe i hapim sa forma e tepsise dhe kur te hapet aq sa ne e kerkojm te jet e vendosim ne tepsi, domethen dy pet te tilla vendosen ne fund ne mes hudhen arrat e grimcuara shume imet, dhe dy peta e mbetura siper e prejm ne formen qe ne deshirojm dhe e marim 500 grm gjalp te shkrir dhe ja hudhim bakllavas siper e pjekim ne furr ne temperatur te ulet derisa te mer ngjyren e duhur perafersisht nje oer rri ne furr.
Sherbeti duhet
2.kg sheqer
1.kg uj
i zien se basku dhe ja hudh bakllavas siper sherbeti i val bakllavaka duhet te jet e ngroht.Ju beft mire Razz

Uuuu Lukja je nje Kuzhinjere e mrekullushme

Shpresoi qe nuk do e qes Naki se do ngelet pa qen Neutral
Kot kjo bakllava qe nje vit gati po pritet

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Wed 08 Apr 2009, 00:05

Lukja provoje njehere te shtrosh nga 3-4 pete pastaj me gjalp te shkrire lyhen keto pete dhe mbi to hidhen arret te perziera me sheqer. Keshtu vazhdon procedura.

Bakllavase ja hedh sherbetin te nxehte. Duhet te jete patjeter bakllavaja e ftohte perndryshe te dyja te nxehta do krijohet nje mase qulli i embel.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:41

Embelsire me mjalt

Duhen:

Miell 2 gota uji ose 500g
Sheqer 1 gote uji
Mjalte 2-3 luge gjelle
Veze 2 kokrra
Sode nje luge kafeje
Arra 1-2 filxhane kafeje
Gjalpe 2 filxhan kafeje (i shkrire)
Vanilje, kakao nje luge gjelle plot
Dhe dy filxhane uje.

Per shurupin duhen.

Sheqer 3 gota uji
Uje 2.5 gota uji

Ne nje ene perzihen mire vezet, mjalti, gjalpi, uje dhe ne fund shtohen arrat. Pastaj hidhet miell i perzier me sode dhe pak kakao. Zihet brumi i cili nuk duhet te punohet shume, qe te mos behet elastik. Brumi i pergatitur vendoset ne nje tave te lyer me yndyre, rrafshohet me dore, lyhet siperfaqja me te verdhe veze, behen disa vijaska me pirun dhe piqet per 30-35 minuta. Pas pjekjes ftohet, pritet ne copa ne forme rombi dhe i hidhet shurup i vakur, jo shume i nxehte, i aromatizuar me vanilje. Per te permiresuar cilesine e embelsires ne vend te ujit te percaktuar ne normative, hidhet gjalpe, veze dhe mjalte tjeter. (Ujin mos e perdor fare).

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:41

Oshmare Korēe


Pėr 4 vetė

Duhen:

- Miell misri 3 filxhanė ēaji
- qumėsht 4-5 filxhanė caji
- djathė 2 filxhanė kafeje
- gjalpė 2-3 lugė gjelle
- kripė

Gatimi:

Nė njė enė me gjalpė, shtohet djathi dhe skuqet pak. Pastaj hidhet qumėsht dhe pasi merr valė i shtohet miell misri, pėrzihet me shpejtėsi qė tė mos krijohen kokėrriza dhe piqet derisa tė shkėputet nga anėt e enės dhe tė dalė yndyra. Vendoset nė pjatė lugė-lugė dhe shėrbehet e ngrohtė

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:42

Sheqerpare


Pėr 4 vetė

Duhen:

Pėr brumin:
- miell 3 gota uji
- gjalpė 1 gote
- vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha
- sheqer 1 gotė uji
- sodė njė majė luge kafeje
- pak vanilje

Pėr shėrbetin:
- 2 gota sheqer
- 1 1/2 gotė ujė

Gatimi:

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezėt pjesė-pjesė duke i rrahur vazdimisht dhe nė fund hidhet mielli i perzier me sodė. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen nė tavė tė lyer me yndyrė. Lihet tė piqet pėr 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur tė vlohet i hidhet shėrbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes qė shėrbeti tė mos i hidhet i nxehtė pasi sheqerparet qullosen.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:42

Fli Kosove
Pėr 4-5 persona nevojiten:
Per brumin duhet: 1 kg miell,
3-4 gota ujė, kripė,
Per masėn duhet: 200 gr gjalpė,
2 filxhana caji ajkė, 3 lugė vaj.

Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:43

Gatimi i peshkut nė mikrovalė i jep atij njė shije sikur tė ishte rreshkur apo pjekur. Pra, pėrfitoni pak a shumė - peshk skare. Pėrgatitja ėshtė shumė e lehtė dhe ju merr pak kohė.Pėr 2 persona nevojiten:
* 2 koca/levrek ose ēfarėdo peshku i madh
* 3-4 thelpinj hudhrash
* njė grusht gjethe majdanozi
* shafran
* coriander
* piper i zi
* kripė, vaj ulliriPastrojeni peshkun mirė. Pritini gjethet e majdanozit. Rrethojeni peshkun me majdanozin, erėzat dhe kripėn, Lėreni, ashtu pėr disa minuta derisa erėzat tė pėrzihen me peshkun. Pastaj vendoseni nė njė pjatė ku do te shtoni dhe pakėz vaj ulliri sė bashku me hudhrat. Vėreni nė mikrovalė dhe kontrollojeni tė piqet nga tė dy anėt. Mund ta lini qė tė rreshket sa tė doni.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:44

Byrek me spinaq
Nė tavolinė ose tepsi hidhet miell, nė mes hapet gropė ku hidhet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 550-600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me yndyrė shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me yndyrė, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me yndyrė. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me yndyrė dhe piqet.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:44

Fėrgesė Tirane

Specat pastrohen nga bishti dhe farat, lahen dhe skuqen. Nė yndyrėn e mbetur hidhet domatet e qėruara nga cipa dhe tė grira hollė, kaurdisen derisa masa tė trashet, hiqet nga zjarri i hidhen vezė, spec djegės, majdanoz i grirė hollė, gjizė ose djathė.
Masa vendoset nė pjatė dhe sipėr vendosen specat e fėrguar.

Pėr 4-5 persona duhen:
Speca 8-10 copė mesatare, domate 4-5 kokrra mesatare, yndyrė pėr skuqje, 2 filxhanė kafeje, miell 1 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, hudhra 4-5 thelpinj, gjizė 4-5 lugė gjelle, spec djegės sipas dėshirės

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Disconnect prej Tue 28 Jul 2009, 21:47

Mos bej Copy Mi Aristogata Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume

avatar
Disconnect

Shteti : Itali
Postime : 158
Kyējet nė forum : 10012
Regjistruar mė : 27/07/2009
Profesioni : Virg Mobile

http://www.peqini.org

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 22:00

Disconnect shkruajti:Mos bej Copy Mi Aristogata Razz

perderisa jan ushqime tradicionale shqiptare normale qe gjenden cdokund Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Disconnect prej Tue 28 Jul 2009, 22:12

e thash meqe je femer duhet ma saju vete dicka Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume

avatar
Disconnect

Shteti : Itali
Postime : 158
Kyējet nė forum : 10012
Regjistruar mė : 27/07/2009
Profesioni : Virg Mobile

http://www.peqini.org

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Lukja prej Tue 01 Sep 2009, 16:54

arla shkruajti:Lukja provoje njehere te shtrosh nga 3-4 pete pastaj me gjalp te shkrire lyhen keto pete dhe mbi to hidhen arret te perziera me sheqer. Keshtu vazhdon procedura.

Bakllavase ja hedh sherbetin te nxehte. Duhet te jete patjeter bakllavaja e ftohte perndryshe te dyja te nxehta do krijohet nje mase qulli i embel.


Do e provoi per bajram ket rekomandimin e juaj Arla, faleminderit .

firma.................................................................................................................................................................................
Njeriu i gezuar eshte si dielli, shendrit atje ku deperton.
avatar
Lukja

Shteti : Prishtine
Postime : 688
Kyējet nė forum : 11146
Regjistruar mė : 05/11/2008
Profesioni : Ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Wed 20 Jan 2010, 23:48

Duke e ditur qe trahanaja per gatitet ne shume familje shqipetare per mengjes po jap receten duke ju bere te ditur qe shton bukurine tek femrat.

Hidhet trahanaja ne uje mundesisht nje gote, trazohet pak para se ta vendosim ne zjarr, pastaj ndersa e kemi vendosur mbi sobe i shtojme qumesht dhe kripe. pasi te shohim qe fillon te trashet pak lengu i shtojme persheshin dhe e servirim te ngrohte duke i shtuar copa djathi te vogla, piper, gjalpe ose vaj ulliri.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Thu 21 Jan 2010, 14:20


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Thu 21 Jan 2010, 14:31

Pėr 4-5 persona
duhen:


Pėr brumin duhet: 1 kg miell, 3-4 gota
ujė, kripė.
Pėr masėn duhet: 200 gr gjalpė(margarin), 2 filxhana caji ajkė
(mazė), 3 lugė vaj.


Pėrgatitja:

Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė
i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla.njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar
derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė shkrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia
me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė
deri afėr mesit dhe krijohen radhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili
ėshtė bosh mbushet me radhė paralele.


Gjithė sipėrfaqja
lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5
minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr.


Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė
njėjtėn mėnyrė por midis dy radhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia.
Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė
mbushet tepsia.


Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe
serviret me kos ose djathe

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga enea prej Sat 21 Jul 2012, 21:57

Krap i pastruar dhe i prerė nė feta, 300- 350 gramė

3 lugė vaj ulliri
3 qepė tė grira imėt
3 thelpinj hudhėr e grirė
2 copė dafine
3 kokrra kumbulla tė thata pa bėrthama
1 filxhan ēaji uthull
1 domate e grirė imėt nė rende
1 lugė salcė koncentrat
1 lugė kafe sheqer
1 gotė ujė
kripė, piper e spec djegės sipas dėshirės

Gatimi : Copat e krapit pastrohen dhe pėrgatitet
lėngu. Kavėrdisen qepėt nė vaj ulliri derisa marrin ngjyrė dhe iu shtohen njėra
pas tjetrės hudhra, gjethet e dafinės, kripa, piperi, speci djegės, kumbullat e
thata. Pėrzihen dhe kavardisen pėr 2-3 minuta. U shtohet uthulla, salca,
domatja, sheqeri dhe njė gotė ujė. Pėrzihen dhe iu jepet njė valim, derisa
formohet njė masė e trashė. Hiqet nga zjarri dhe hidhet nė tavė ku vendosen dhe
copat e krapit. Piqet nė furrė nė temperaturė 1500 Celcus, ku krapi piqet nė dy
anėt. Serviret i spėrkatur dhe me majdanoz.

enea

Shteti : shqiperi
Postime : 1
Kyējet nė forum : 6587
Regjistruar mė : 15/07/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Receta te ushqimeve tradicionale shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi