» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dita e te Dashuruarve "San Valentino"

Shko poshtė

Dita e te Dashuruarve "San Valentino"

Mesazh nga Vizitor prej Fri 13 Feb 2009, 19:07Diku nga viti 175 para Krishtit, lindi ne Terni, Shen Valentino, padroni i qytetit te Dashurise dhe mbrojtesi i te dashuruarve ne te gjithe boten.
Valentino ia dedikoi te gjithe jeten e tij komunitetit kristian, qe ishte formuar ne qytet.
Ky vend ishte 100 kilometra nga Roma, ku ishte shume e fuqishme persekutimi ndaj njerezve, qe predikonin mesimet e Jezusit.

Pikerisht, ne ate vend, ndodhen nje sere mrekullish te bera nga i Shenjti, si pershembull sherimi i te riut Keromone, djali i te famshmit Kratone.

Lajmi per sherimin e tij, erdhi deri ne Rome dhe u shpernda shume shpejt ne te gjithe perandorine, aq sa Papa San Felicano, ne 197 para Krishtit, e emeroi ipeshkvi i pare i qytetit te Terni.


Ipeshkvi i ketij vendi, qe zgjidhet, akoma edhe sot e ruan veshjen e asaj kohe.

Emri i Shen Valentinos prej kohesh eshte lidhur me dashurine dhe per nje episod, qe ne ate kohe beri shume jehone, duke u kthyer ne nje legjende, e cila ka ardhur deri ne ditet tona.
Ne fakt, Valentino ishte i pari fetar qe celebroi bashkimin mes nje pagani dhe nje te reje kristiane.
Me pas ishin te shumte personat, qe donin bekimin e tij. Prandaj, edhe sot e kesaj dite, ai kujtohet gjate festes se premtimit, ne kishen qe mban emrin e Ipeshkvit.

Gjate periudhes se jetes se tij baritore, ishte shume i dashur nga popullsia. Dhe, kur perandori Aureliano urdheroi persekutime te tmerrshme kunder klerit kristian, Shen Valentino u burgos dhe e torturuan me kamzhike pergjate te gjithe rruges Flamina, larg qytetit, per te evituar grumbullimet dhe raprezaliet e besimtareve.

Keshtu, ai u martirizua.
Trupi i Ipeshkvit te Ternit u varros me shume ngut ne nje varreze te hapur, ne kilometrin e dyte te rruges Flaminia, ne distance shume te shkurter nga Roma.
Pak nete me vone, dishepujt e tij Efebo, Apollonio dhe Prokolo, u kthyen ne varreza, per te cvarrosur trupi e te Shenjtit.
Pasi kaluan shume pengesa, te tre arriten te sillnin Shen Valentinon ne qytetin e tij, per t'i bere nje varrim te denje per meritat e tij.


Ishte 14 shkurti i vitit 273 para Krishtit, kur ra martir:
Kjo eshte nje date, e cila prej asaj kohe, kujtohet ne te gjithe boten per te festuar Shen Valentinon, si "Shenjti i Dashurise".Dashuria mbreteron... e mbreti im je ti Zemer.
by - "Hapesira"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dita e te Dashuruarve "San Valentino"

Mesazh nga Geri prej Fri 13 Feb 2009, 19:23

Gezuar te gjithe Diten e te Dashuruarve pacin dit sa me te bukura (***)
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16053
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dhuratat me te vecanta per Shen Valentin

Mesazh nga Geri prej Fri 13 Feb 2009, 19:27

Katėrmbėdhjetė shkurti shėnon ditėn zyrtare tė dashurisė. Legjenda e ditės sė romancės i ka rrėnjėt nė legjenda tė ndryshme qė kanė mbijetuar nė epoka. Por sot kjo festė nuk do tė kishte kuptim pa dhuratat dhe mesazhet e dashurisė. Rastet pėr dhurata janė pa fund gjatė gjithė vitit, prandaj kjo ditė kėrkon njė tė veēantė, tė pamenduar nga askush mė parė. Njė ide do tė ishte tė stamponit diēka, njė veshje apo njė jastėk me foton tuaj. Ēfarė do tė tė dhuroni, mos harroni lulet. 50 milionė trėndafila dhurohen vetėm pėr 14 shkurt nė tė gjithė botėn dhe njė miliardė kartolina vetėm nė SHBA.
Telekomanda qė kontrollon meshkujt
Kjo telekomandė enkas pėr femrat do tregojė se kush e vesh fundin nė marrėdhėnien tuaj. Shpesh e kaloni ditėn me zėnka, humbni zėrin nga tė bėrtiturat dhe ai prapė nuk merr vesh. Telekomanda ėshtė e pajisur me butona ku kėrkoni puthje, t’ju sjellin ushqim dhe t’ju bėjnė komplimente.
Mini frigorifer me USB
Ndonjėherė doni njė pije tė ftohtė, por nuk doni tė ngriheni nga kompjuteri pėr ta marrė. Zgjidhja ėshtė frigoriferi i vogėl qė punon duke u lidhur me trurin me anė tė USB-sė. Kur vini fishen frigoriferi ftoh si ēdo frigorifer normal.
Postera tė personalizuar
Posterat e personalizuar janė mėnyra mė e mirė pėr ta mbushur murin me diēka romantike. Mbi to mund tė shkruani mesazhin e preferuar mbi foton tuaj apo tė parterit. Ato do t’ju kujtojnė jetėn e bukur sė bashku dhe do ta bėni gjumin e qetė pasi do tė jetė e fundit pamje qė do tė shihni nė mbrėmje dhe e para nė mėngjes. Foto mund tė pėrdoret edhe nė desktop.
Letra bixhozi prej hekuri
Pesėdhjetė e katėr letrat janė gdhendur mbi ēelik pėr njė pamje tė fortė. Letrat gjithashtu janė tė pajisura edhe me njė kuti mbrojtėse. Nėse kėrkoni dhuratėn mė afatgjatė tė mundshme, letrat prej ēeliku janė tė pėrsosura.
Emėroni njė yll me emrin qė doni
Pėrjetėsojeni dashurinė tuaj duke ua vėnė emrin dy yjeve tė afėrt vetėm pėr 30 paund. Qielli nuk do jetė mė i njėjti; mjafton tė ngrini sytė lart dhe tė dini se diku yjet tuaj kanė kapur duart dhe po shndėrrojnė pėr ju dhe tė dashurit tuaj.
Kompleti i thikave zvicerane
Ndoshta ėshtė njė prej artikujve mė tė pazakontė qė keni parė nė jetėn tuaj, por ky komplet thikash ka 87 mjete tė ndryshme qė mbulojnė 112 funksione. Pėr fat tė keq kushton 1 mijė dollarė, por gjithsesi mė pak se ato individuale.
Arush me mesazhin tuaj
Dhuratat pėr t’u pėrfaqur janė idealet pėr ēdo rast. Qoftė pėr ditėlindje, Krishtlindje apo Shėn Valentin. Zgjidhni mesazhin e preferuar dhe shkoni dhe stampojeni mbi veshjen e kukullės. Askush nuk do t’ju rezistojė pas kėsaj.
Njė elefant pėr njė person tė dashur
Kjo ėshtė njė tjetėr dhuratė e pazakontė pėr ditėn e Shėn Valentinit. Ndryshe nga vendet e tjera nė Shqipėri askujt nuk i ka shkuar nė mend. Pėrse tė mos jini ju tė parėt t’i dhuroni partnerit/partneres suaj njė elefant. Nėse s’mund ta blini mjafton ta merrni pėr njė ditė me qera.
Blini njė copė Hėnė pėr 20 paund
Rrezikoni me guxim tė bėni atė qė askush tjetėr s’e ka bėrė. Dedikojani njė akėr hėne “kozmonautes” sė preferuar. Kjo dhuratė e veēantė ju pajis me certifikatėn e blerjes dhe koordinatat pėr tė gjetur ngastrėn, hartėn e hėnės dhe mjete astrologjie.

5 rregulla pėr tė kaluar njė Shėn Valentin perfekt

Dhe mbi tė gjitha pėr t’u organizuar nė mėnyrė tė tillė qė tė mos e kaloni vetėm, nėse deri mė sot jeni akoma beqarė.
1 - Dihet qė mbrėmjen e Shėn Valentinit, tė gjesh njė tavolinė tė lirė nė restorant ėshtė pothuajse e pamundur, nėse do tė keni njė partner dhe dėshironi tė dilni me tė pėr njė mbrėmje romantike, mendohuni nė kohė dhe mbi tė gjitha, nėse doni tė festoni nė mėnyrė romantike dhe tė qetė njė kėshillė: bėjeni njė ditė pėrpara, do ta keni restorantin tė gjithin nė dispozicionin tuaj.
2 - Nėse ideja juaj pėr mbrėmjen e Shėn Valentinit ėshtė njė darkė romantike nė apartamentin tuaj studioni me imtėsi menynė dhe gjeografinė e tavolinės: menynė provojeni qė njė ditė mė parė pėr tė mos rrezikuar qė tė prishni mbrėmjen me ndonjė ushqim tė gatuar keq dhe zgjidhni njė ngjyrė, tė kuqen pėr shembull, i cili do tė jetė lajtmotivi i tavolinės dhe i shtėpisė (pėr shembull shumė qirinj tė pėrhapur nėpėr shtėpi, do tė krijojnė atmosferėn e duhur).
3 - Pėr femrat e martuara apo tė fejuara prej kohėsh, tė cilat nuk e kujtojnė mė domethėnien e fjalės romanticizėm, kjo festė mund tė rifreskojė kujtesėn e tyre dhe tė partnerit qė kanė nė krah. Nuk ka rėndėsi nėse jeni pak a shumė tė rinj, mund tė jetė preteksti pėr tė recituar pjesėn e tė dashuruarve dhe dihet, nga fantazia shpesh kalohet nė realitet.
4 - Pėr beqarėt: thėrrisni mikeshat tuaja dhe prenotoni njė tavolinė nė restorant pėr njė darkė me to, natėn e Shėn Valentinit restoranti do tė jetė i mbushur plot me meshkuj, me partneret e tyre, nuk ju pengon asgjė qė tė hidhni njė sy rreth e rrotull apo pėr ato mė tė hedhurat tė lėshojnė grepin.
5 - Nėse festa e tė dashuruarve nuk bėn pėr ju, pasi sapo jeni ndarė, nuk ka rėndėsi, fiksoni njė takim pėr njė masazh apo pėr parukieren, mė 14 shkurt. Festojeni vetė festėn dhe mėsoni tė jeni mė e dashuruar me veten.
Filli i dashurisė
Si njė fill lidhės ėshtė njė zėmėr e vogėl e kuqe, zėmra e tė dashuruarve.
Dhurojini partnerit tuaj njė orė. Njė i pasionuar i ngjarjeve tė Luftės sė Dytė Botėrorė apo tė kinemasė do tė kėtė parasysh zhytjet spektakolare me orėt kundra ujit. Sot ato janė sofistikuar shumė, dukė rezistuar deri nė 200 metra thellėsi. Njė orė sportivė dhe elegante njėkohėsisht. Nėse ai ėshtė njė i apasionuar pas muzikės, teknologjisė dhe motorėve, bėjini dhuratė njė kasetofon dixhital: nuk do t’i besojė jo vetėm syve, por as veshėve! Nėse dashuroni njė mashkull, i cili ėshtė gjithnjė nė udhėtim pėr punė, bėjani transferimin mė tė lehtė, dukė i dhuruar njė ēantė pune me lėkurė dhe mikrofibėr, me shumė xhepa dhe hapėsirė. Natyrisht zgjidhni njė ngjyrė tė bukur si e kuqja e pasionit!
Test i vogėl i dashurisė pėr ditėn e Shėn Valentinit
Nėse dėshironi tė vėrtetoni se ai ju do vėrtet me gjithė zemėr, mjafton t’i vėshtroni sjelljet e tij tė pėrditshme dhe do ta kuptoni se sa ėshtė e sinqertė dashuria e tij nė pėrqindje. Bėjani disa pyetje vetes e disa partnerit tuaj dhe pėr ēdo pėrgjigje pozitive shpėrblejeni atė me nga njė puthje, madje edhe nėse ai nuk e di pse:
1. Ju bėn qė shpesh tė ndiheni se pa tė jeta juaj nuk ka fare kuptim.
2. Ju thotė sė paku njė herė nė ditė “Tė dua”.
3. Nuk e anulon darkėn me ju pėr shkak se i ka dalė ndonjė punė ndėrkohė.
4. Tė dielave ua pėrgatit ushqimin dhe ua sjell nė shtrat.
5. Ka mirėkuptim dhe nuk ju vendos para aktit tė kryer kur gaboni?
6. I dukeni tėrheqėse dhe e bukur edhe kur zgjoheni nė mėngjes?
7. Kur tė fjaloseni nuk mban inat mė shumė se 12 orė?
8. A ju dhuron buqeta me lule kohė pas kohe apo vetėm gjatė ditėve tė veēanta?
9. Sa herė qė jeni tė suksesshėm nė punė, a krenohet me ju apo xhelozohet nė ju?
10. Pyeteni partnerin se ēfarė keni pasur tė veshur nė ditėn e takimit tuaj tė parė?
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16053
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dita e te Dashuruarve "San Valentino"

Mesazh nga Naki prej Sat 14 Feb 2009, 21:32

Gezuar te gjithe te dashuruarve love

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dita e te Dashuruarve "San Valentino"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi