» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


NGA COPTIMI POLITIK, NĖ COPTIM KOMBĖTAR

Shko poshtė

NGA COPTIMI POLITIK, NĖ COPTIM KOMBĖTAR

Mesazh nga Ylliks prej Sat 07 Mar 2009, 21:37

Nezir Myrta / NGA COPĖTIMI POLITIK NĖ COPĖTIM KOMBĖTAR
Sintetizim politik. Pikėrisht nė atė sintezė tė politikes kombėtare dhe anti-kombėtare, kombshpėrbėrėse ku ka qėllim integrimin neokolonial, gjėndemi ne sot, shumė mė keq se sa pėrpara kur nuk dinin as kishin forca politike, ngase po shihet hapur njė copėtim i ri kombėtar, pėrkundėr atij copėtimit politik tė derisotėm. Derisot pamė copėtimin e trojeve, territorit shqiptar dhe sot shohim me dy sytė copėtimin e kombit, sepse po e nėnshrkuan vetiu dėnimin e copėtimit kombėtar, duke u munduar gjoje tė pėrvidhemi labirintheve politike rajonale e kontinentale edhe syēelė na imponohet krijimi i kombit kosovar, e nesėr atij tjetrit komb nė ish-irjm, ndoshta kombi i ri illir! Gjatė copėtimit territorial ndahej udha nė mes nacionalizmit dhe intrnacionalizmit, sado qė pėrpiqen tė ecin tok, pėr qėllimet e pėrgjithshme dhe u pa sa shkoi - e sot nacionalizmi si politikė kombėtare, ėshtė i shpėrndarė nėpėr tė gjitha partitė politike vetėm formalisht nė statutet e tyre, po edhe formalisht nė kushtetuten e shtetit shqiptar, ku as qė ka gjasė tė futet nė veprim, veē si lexim vėrbal!
Forca politike nacionaliste, si vazhdimėsi historike e politike dhe ushtarake, sikurse Froni i Bashkimit Kombėtar, kėrkon njė ngritje politike tė kohės, nė politikė kombėtare - sot shumė mė e nevojshme se kurrė mė parė, ngase sot nė poato territore tė copėtuara ende nėn pushtime sllavo-greke, po tentohet tė veptohet kundėr vet kombit dhe me prezencėn e forcave politiko-ushtarake ndėrkombėtare, pėr atė janė momentet historike, tė veprohet nė kohė tė duhur. Ne kishim njė luftė ēlirimtare (1998-2001) dhe u desht tė ndahet nė tre luftėra, gjoja nė tre ushtri shqiptare, nė ēlirim e mbrojtje territoriale dhe e gjithė ajo luftė ishte pėr ēlirimin e bashkimin e trojeve tona - pasoi me njė Kosovė tė pavarur multietnike, nė vijim tė krijimit tė njė kombi kosovar, njė Kosovė Lindore pėrsėri mė keq nėn pushtimin serv, njė Iliridė tė imagjinuar (themi praktikisht) pėrsėri nėn njė shtet falls me emėr e me komb maqedonas, njė Ēamėri nėn shtetin grek, ende e pangritur si ēėshtje as politike as kombėtare dhe njė Malci Mbishkodre, nėn shtetin malazias .

Nacionalizmi duhet tė jetė vet politika kombėtare, pėr tė cilėn sa kohė nėpėr ndrydhje e shtrydhje histerike, u fol dhe u veprua, nuk kishte mundėsi veprimi tė tėrėsishėm nacional, ngase mungonte njė platformė politike kombėtare, me vetėm disa projektplatforma tė derisotme, tė krahut nacionalist. Shih derisot kishin njė krah, herė lėvizje, e herė parti politike, qė do tė thotė na mungonte trupi i kombit dhe veproi vetėm si ball i kombit, qė sot nuk ėshtė mė vetėm njė krah, poqėse arrijmė nė njė platformė politike kombėtare, tė jetė e gatshme pėr veprim konkret - por nuk mendoj nė asnjė mėnyrė qė bėhet diēka pa edhe njė lėkundje historike ballkanike, qė vetėm shqiptarėve na takon - sepse tjerėt i kanė vesht nė lesh, duke u munduar t'i mbajnė sa mė gjatė nė kthetra territoret tona nėn pushtimin e tyre!

Se a do tė integrohen shqiptarėt kėshtu tė copėtuar nė Europėn e Bashkuar, tregon vet brėndia e kėsaj fjalie - Shqipėri e copėtuar, nė Europė tė Bashkuar, me identitet e territor tė ndarė - nuk mund tė qėndrojė, pėrderisa ne e mbajmė veten shqiptar. Politika kombėtare sot ka brėnda e jashtė vetes njė politikė anti-kombėtare fshehtė e hapur - brėnda si politikė integruese qė ēon nė neokolonializėm dhe tjetra e jashtme, qė pretendon tė ruaj Kartėn e Helsinkut, qė do tė thotė: kundėr kujt po ngritesh krye?! Edhe nė forma eventuale politike mos tė mendoj askush se bėhet diē pa njė rradhitje nė front kombėtar, unik tė pėrgjithshėm e tė bashkuar forcash, nėse mendojmė nė ribashkimin kombėtar! Vetėm ribashkimi i forcave kombėtare, bie ribashkimin kombėtar!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11117
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi