» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


PĖRGJEGJE MBI HISTORINĖ

Shko poshtė

PĖRGJEGJE MBI HISTORINĖ

Mesazh nga Ylliks prej Tue 17 Mar 2009, 17:05

ME NJE FJALE NUK BEHET DEBAT I NDERSHEM DHE I BARABARTE.
Pa dashur tė ndėrhyj mes dyve qė debatojnė, po qė nuk kishte ndonjė gjegje deritash edhe duke ditur se ėshtė ēėshtje jona e pėrgjithshme, po bėj njė plotėsim a intervenim, krejt ēėshtja siellet rreth fjalisė sipėr: nuk bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė. Po, ku ke parė qė me armiq, tė bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė? Me armiq, nuk bėhet as debat as luftė e barabartė kurrė, asnė histori nuk ka ashtu, mes anjė pale ndėrdebatuese apo ndėrluftuese! Theoria e forcės mbretėroi gjithkund e gjithkah, po ne kemi ku tė mbahemi nė debate e luftėra tė drejta, mbrojtėse ēliruese - jo okuptuese - pėr atė na nevojitej prore shkollimi, kualifikimet pėrkatėse shkencore, tė cilat as i kemi na, as i kanė armiqėt tanė - po na kemi njė - gjuhėn tonė, qė flasim pėrditė dhe aty ėshtė krejt historia e historiografia reale! na flasim fjalėt nga ''greqishtja e lashtė'' dhe ''latinishtja e lashtė'' dhe asnjėprej pasardhėsve tė tyre nuk i flasin mė, sepse formuan gjuhė gjoja tė reja - nė zuzė tė vjetra, pėr atė edhe janė zuzarė tė dy palėt kundėrshtare: greke e latine. Ne kemi atė gjuhėn e lashtėsisė nė fuqi - ata jo! Na kemi argumentet e faktet e gjalla historike - ata jo! Ata kanė veē dredha historike, historiografike, etnogjenetike, falsifikime, pėrvehtėsime, e pėr atė edhe gjoja iu iken gjurėve tė lashta... Edhe ata paguhen fortmirė edhe pėr ato gjėra falsifikuese: falsifikuan e pėrvehtėsuan doke e zakone illiro-shqiptare, rithme e valle arbanase, melos e arte...por shihen si lėvizin si minjtė, sepse nuk ka forcė gjenetike ta mbajnė historinė e huaj, as historiografinė e huaj 'barbare' 'varvare', sepse iu shihen lėvizjet e kėmbės e dorės e gjuhės sė tyre falsifikate. Nuk mund ta luajnė vallen illire arbane as symbolet diellore makedhone, kėta 'makedoncet', as grekėrit e sotėm, sado pėrpiqen tė falsifikojnė historiografinė! Dihet kush ishin origjinalėt e gjeneralėt e vėrtetė antik tė Anitkuitit(qė sot i thomė antikitet, sllavisht)!

Nuk duhet humbur shpresat, se nuk kemi debat e luftė tė barabartė - se Shqiponja din si tė lėvizė qiellit tė saj antik, e tokės antike, e vargut antik, e gjurėve tė vėrteta tė paraardhėsve tanė! As nuk duhet humbur shpresat psene punojmė eveprojmė gratis (free) pėr kėto ēėshtje... mbase, ende nuk ka vetėdije qė bisnismenėt tanė tė harxhojnė diē pėr kėto ēėshtje - sa harxhojnė kotnasikoti, e humbin pa asnjė vlerė!


Literatura greko-latine ėshtė plotėsisht autentike, vetėm me disa ndryshime kaligrafike, sufiksore e ndonjė rrotullim tingujsh linguistik, gjoja po bėjnė njė ndryshim eventual, si tė veēanta - ato janė nga themelet illirishte, arbane-shqiptare, sepse vet historianėt latin pranuan, se vet alfabetet i morėn nga illirishtet, Plini etj. Ata na servuan vite tė rrėjshme histerike, pėr secilin fakt historiografik, veē tėmarrim fillet e shtetit grek, e perandorisė romake, veprat e authorėve antik etj., shikoni datat historike tė formimit tė perandorisė romake, si devijojnė historikisht, janė tė ndėrthurura qėlimisht, qėmos tė dihet realiteti historik, tė deformuara e falsifikuara plotėsisht, duke lėnė anash si asgjė njė dituri e kulturė se shkencė illiro-pellgasgjike edhe duke luftuar deri nė ekstrem tė gjithė dietarėt shqiptar, me forma e methoda ndėr mė tė ndryshme edhe duke ua vuar pėrballė vet veglat e tyre anti-shqiptare, shqipfolėse etj., derisot...!

Shkencėtarėt e mirėfilltė ende nuk janė nė skenė, ae tek ne, as tek kundėrshtarėt tanė, sepse ende dominon theoria e forcės - jo e drejtėsisė, sepsena kanė shumė borxhe historike edhe me gjuhė edhe me territore! Na duhet tė jemi shumė vigjilentė, vizionar, largpamės, me guxim tė shpėrthejmė nė momente historike - bashkė tė pamposhtur - shqipe tė paepura, deri nė flijime - edhe kur flijohemi, le tė flijohemi si shqiponja, e jo si qyqe!

nezir myrtaavatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10964
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PĖRGJEGJE MBI HISTORINĖ

Mesazh nga Ylliks prej Tue 17 Mar 2009, 18:06

ne mungese editimi:


ME NJE FJALE NUK BEHET DEBAT I NDERSHEM DHE I BARABARTE.

(nga njė debat joni)


Pa dashur tė ndėrhyj mes dyve qė debatojnė, po qė nuk kishte ndonjė
gjegje deritash edhe duke ditur se ėshtė ēėshtje jona e pėrgjithshme,
po bėj njė plotėsim a intervenim, krejt ēėshtja siellet rreth fjalisė
sipėr: nuk bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė. Po, ku ke parė qė me
armiq, tė bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė? Me armiq, nuk bėhet
as debat as luftė e barabartė kurrė, asnė histori nuk ka ashtu, mes
anjė pale ndėrdebatuese apo ndėrluftuese! Theoria e forcės mbretėroi
gjithkund e gjithkah, po ne kemi ku tė mbahemi nė debate e luftėra tė
drejta, mbrojtėse ēliruese - jo okuptuese - pėr atė na nevojitej prore
shkollimi, kualifikimet pėrkatėse shkencore, tė cilat as i kemi na, as
i kanė armiqėt tanė - po na kemi njė - historinė dhe gjuhėn tonė, qė
flasim pėrditė dhe aty ėshtė krejt historia e historiografia reale! Na
flasim Shqipen e lashtė e tė re, fjalėt nga ''greqishtja e lashtė'' dhe
''latinishtja e lashtė'' dhe asnjė prej pasardhėsve tė tyre nuk i
flasin mė, sepse formuan gjuhė gjoja tė reja - nė zuzė tė vjetra, pėr
atė edhe janė zuzarė tė dy palėt kundėrshtare: greke e latine. Ne kemi
atė gjuhėn e lashtėsisė nė fuqi - ata jo! Na kemi argumentet e faktet e
gjalla historike - ata jo! Ata kanė veē dredha historike,
historiografike, etnogjenetike, falsifikime, pėrvehtėsime, e pėr atė
edhe gjoja iu iken gjurmėve e gjuhėve tė lashta... Edhe ata paguhen
fortmirė edhe pėr ato gjėra falsifikuese: falsifikuan e pėrvehtėsuan
doke e zakone illiro-shqiptare, rithme e valle arbanase, melos e
arte...por shihen si lėvizin si minjtė, sepse nuk ka forcė gjenetike ta
mbajnė historinė e huaj, as historiografinė e huaj 'barbare' 'varvare',
sepse iu shihen lėvizjet e kėmbės e dorės e gjuhės sė tyre falsifikate.
Nuk mund ta luajnė vallen illire arbane as symbolet diellore makedhone,
kėta 'makedoncet', as grekėrit e sotėm, sado pėrpiqen tė falsifikojnė
historiografinė! Dihet kush ishin origjinalėt e gjeneralėt e vėrtetė
antik tė Anitkuitit(qė sot i thomė antikitet, sllavisht)!

Nuk duhet humbur shpresat, se nuk kemi debat e luftė tė barabartė -
se Shqiponja din si tė lėvizė qiellit tė saj antik, e tokės antike, e
vargut antik, e gjurėve tė vėrteta tė paraardhėsve tanė! As nuk duhet
humbur shpresat psene punojmė e veprojmė gratis (free) pėr kėto ēėshtje
(psh.unė do tu ishja mirėnjohės qė mos tė kemė topuze nga disa
shqipfolės, sa pėr ndihma - fali zot, ndihmo zot e krahu yt)... mbase,
tanėt, ende nuk kanė vetėdije (sikurse kombet tjera qė finansojnė
fortė, pėr gjėra tė tilla kombėtare) qė bisnismenėt tanė tė harxhojnė
diē pėr kėto ēėshtje - sa harxhojnė kotnasikoti, e humbin pa asnjė
vlerė! Kryesorja, njeriut kur nuk ia sheh sherrin, sa pėr hair, falezot!


Literatura greko-latine ėshtė plotėsisht autentike, vetėm me disa
ndryshime kaligrafike, sufiksore e ndonjė rrotullim tingujsh
linguistik, gjoja po bėjnė njė ndryshim eventual, si tė veēanta - ato
janė nga themelet illirishte, arbane-shqiptare, sepse vet historianėt
latin pranuan, se vet alfabetet i morėn nga illirishtet, Plini etj. Ata
na servuan vite tė rrėjshme histerike, pėr secilin fakt historiografik,
veē tė marrim shembuj, fillet e kombit e vet shtetit grek, e
perandorisė romake, veprat e authorėve antik etj., shikoni datat
historike tė formimit tė perandorisė romake, si devijojnė historikisht,
janė tė ndėrthurura qėlimisht, qė mos tė dihet realiteti historik, tė
deformuara e falsifikuara plotėsisht, duke lėnė anash si asgjė, njė
dituri e kulturė se shkencė illiro-pellgasgjike edhe duke luftuar deri
nė ekstrem tė gjithė dietarėt shqiptar, me forma e methoda ndėr mė tė
ndryshme edhe duke ua vuar pėrballė vet veglat e tyre anti-shqiptare,
shqipfolėse etj., derisot...!

Shkencėtarėt e mirėfilltė ende nuk janė nė skenė, as tek ne, as tek
kundėrshtarėt tanė, sepse ende dominon theoria e forcės - jo e
drejtėsisė, sepse na kanė shumė borxhe historike edhe me gjuhė edhe me
territore! Na duhet tė jemi shumė vigjilentė, vizionar, largpamės, me
guxim tė shpėrthejmė nė momente historike - bashkė tė pamposhtur -
shqipe tė paepura, deri nė flijime - edhe kur flijohemi, le tė
flijohemi si shqiponja, e jo si qyqe!

nezir myrta


avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10964
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi