» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Shko poshtė

C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 31 Mar 2009, 20:24

fjala varferi eshte fjale qe ben pjese ne jeten e gjdo njeriu qe ka vuajtur edhe vuan nga varferia

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 02 Apr 2009, 23:40

Varferia ekziston dhe do ekzistoje gjithmone pasi nuk eshte e mundur qe te gjithe te jemi te pasur, edhe ata qe jane te pasur nga ana ekonomike mund te mos jene nga ajo shpirterore.
Gjithsei pasuria shpirterore eshte gjithcka.

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11614
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 03 Apr 2009, 12:13

Fjala varferi do te thote paralizim ne cdo aspekt.Ne kohet e sotme fjala varferi po behet e perditshme. Nese e marrin ne aspektin ekonomik do shikonim nje kaos te vertet shifrat te cilat po arrin ky fenomen po rriten me shpejtesi njerez te cilet po humbasin punen shpresen se mund t'ia dalin sjell varferi dhe ne mendime dhe prespektiva te reja.Nje njeri i varfer ndihet i distancuar nga shoqeria, jeta ditore.Kur je i varfer te duket dhe vetja i urryer ndoshta brenda je plot me parime dhe pasterti po kerkesa per mbijetese eshte me e madhe se cdo princip. Nuk e mendon me shume. Ecen rruges me barkun bosh nderkohe qe dyqanet ekspozojne artikujt ushqimor dhe ata te veshmbathjes.

So ti rezistosh tundimit dhe mos te futesh aty qofte dhe pa maske ne koke per te rrembyer nje cop buke per te vrare urine ose nje pije per te larguar etjen qe te than buzen.Behesh i padeshiruar nga shoqeria se nuk ke leke te argetohesh me ta.Dhe nuk mund tu kerkosh borxh pasi nuk ke si t'ua kthesh.
Nuk ke si e nderton jeten pa nje baze ekonomike.

Ja si paralizohesh dhe varferosh dhe nga morali, edukata, mendimet, ambicia, dhe dashuria e atyre qe dje ndaje buken me ta.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Genci-fr prej Mon 29 Jun 2009, 01:32

fjala varferi esht fjala qe mese paku kam deshir me ndegju, sepsefjala varferi zgjon ndjenja te kqia tek un, kjo vlen per te varfurit ekonomikisht por jo edeh ato shpirterisht.te varferit shpirteris jan ato te cilet ekonomikisht jan te pasur mir po nuk din se qka esht te jesh i pasur edhe shpirterisht.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10511
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 01 Aug 2009, 00:23

nje pjese e jetes se njeriut,e theksuar shume neper shume vende,sidomos e perjetuar vite me radhe se tepermi tek shqiptaret.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13965
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Mon 29 Mar 2010, 20:16

Varferia, fjala tashme shume e hasur ne cdo hap qe hedhim.
Varferia eshte fjala qe e rrezon dhe e zhvesh nje njeri nga vlerat shpirterore dhe njerezore,per mendimin tim varferiate shtyp, te neperkemb, te cben dhe te asgjeson shpirterisht dhe fizikisht. Mjafton te kujtojme ato nena qe shesin femijet, tashme varferia ka mundur cdo ndjenje dhe lidhje qe egziston mes nje nene dhe nje femije, duhet te sakrifikohet njeri qe te mbijetojne te tjeret.
Te jesh i varfer, te kesh si shoqeruese te jetes etjen dhe urine nuk eshte gje e lehte, te perballesh cdo dite me syte e perlotur te nje femije te uritur eshte shume prekese, por fatkeqesisht jemi shume te pafuqishem per te ndryshuar kete gje.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11153
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Mirja prej Mon 29 Mar 2010, 23:35

Fjalen varferi don Zoti ishalla kurr se ndegjoj sepse ndihem shum keq
avatar
Mirja

Postime : 2269
Kyējet nė forum : 11388
Regjistruar mė : 28/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 30 Mar 2010, 01:08

Kohet e fundit varferia ka bere fole ne mendjen e shumices.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga deti prej Tue 30 Mar 2010, 09:39

Nese mendohet per momentin aktual te kohes qe jetojme, fjala varferi ka kuptim te dyfishte: materiale me shume por dhe mendore qe eshte per keqardhje.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13750
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 30 Mar 2010, 15:34

Varferia per mua do te thot nje plag ne zemer kur shof njerzit duke vujt per buken e gojes e shume te tjer vdesin nga varferia qe smundent as te sherohen tek mjeket nga shkaku i varferis ne kosov ka shume familje te varfra qe te plagos shpirtin ajo gjendje qe shef e ne pa mundesi te ju ndihmosh te gjithve!!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Tue 30 Mar 2010, 15:48

Varferija asht mjerim ne shekujn 21
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10879
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:31

diskrimin denim si nga fati e nga njerzit qe rrethojn nje person apo nje familje tvarfer

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: C'fare eshte fjala varferi per ju ..?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi