» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mjalta dhe vetit e saj sheruese

Shko poshtė

Mjalta dhe vetit e saj sheruese

Mesazh nga Naki prej Thu 02 Apr 2009, 20:04

Mjalti eshte ilaci kurativ me i suksesshem qe mund te prodhoje natyra. Eshte i vetmi ilac qe nuk le asnje lloj efekti anesor negativ ne asnje nga organet e tjera ndryshe nga ilaqet te cilat mund te jepen per kurimin e nje patollogjie por nga ana tjeter demtojne organet e tjera. Te gjitha grupet e antibiotikeve te cilet jepen ne raste infeksioni. Ata mund te sherojne infeksionin por nga ana tjeter kane shkaktuar deme te pariparueshme ne organet e tjera si ne organet jashteqitese ashtu edhe ato metabolike sic eshte melcia. Ne mjekesi nuk studiohen ne detaje efektet e mjaltit por mjalta i tejkalon ne efekte pozitive te gjitha medikamentet biokimike.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mjalta dhe vetit e saj sheruese

Mesazh nga Sihana prej Fri 22 May 2009, 13:00

Mjalti, ėmbėltues natyral!
Mjalti ėshtė ėmbėltuesi i parė natyral i njeriut, ndėrsa ka edhe njė sėrė efektesh pozitive nė organizmin e njeriut.


Studimet e vazhdueshme i pėrshkruajnė mjaltit kėto efekte:
antimikrobik, antiviral, antiparazitar, antiinflamator, antioksidues,
antikanceroz. Studiuesit kėshillojnė mjaltin edhe pėr sportistėt si njė
burim i theksuar energjie.

Por pėr t'u arritur shumica e efekteve, mjalti duhet tė merret nė
mėnyrė tė rregullt. Dozat e preferuara janė nga 50 deri nė 80 gram nė
ditė.

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12173
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mjalta dhe vetit e saj sheruese

Mesazh nga Dode Progni prej Mon 05 Jul 2010, 14:32

MJALTI DHE SHENDETI I NJERUT

Mjalti si ushqim i shishėm energjik dhe kurativ,ėshtė i njohur qysh nė lashtėsi nga popujt e ndryshėm tė botės. “Babai i mjekėsisė” Hipokrati,mjaltin e ka pėrdorur si ilaē bazė nė kurimin e shumė sėmundjeve. Dijetari i madh arab Ibn-Sina (Avicena),pėr vetitė dobiprurėse tė mjaltit,shkruante: “Mjalti forcon frymėmarrjen,ndihmon aparatin tretės,krijon edhe shton oreksin,ruan pėrkohėsisht gjendjen rinore,forcon kujtesėn,arsyen,zgjidh gjuhėn.” Edhe stėrgjyshėrit tan ilirė,e nė veēanti fisi i taulantėve,e kultivonin shumė bletėn pėr tė marr nga ajo sa mė shumė mjaltė. Ata me mjaltin pregatisnin nė gėzimet e tyre ėmbėlsira tė ndryshme,si dhe njė llojė vere,qė ishte pėr ta pija mė e pėlqyer. Qysh prej lashtėsisė mjaltėrat e vendit tonė ishin bėrė tė njohura dhe jashtė kufijve tė Ilirisė. Nė mesjetė morėn famė edhe jashtė vendit mjaltėrat e Kaninės (Vlorė),tė Vrapit (Peqin),tė Zogajt (Tropojė),tė Ēajupit etje. Edhe nė ditėt tona ,pėr njė njreri tė shėndetshėm thuhet:” I shėndetshėm dhe i fortė sikur tė jetė ushqyer me mjaltė”. Mjalti njihet pėr vlerat e tij tė ēmuara si mjekues i efektshėm i shumė sėmundjeve. Pėr dobinė e mjaltit flasin dhe kėto tė dhėna: fėmijėt e ushqyer me mjaltė,nė krahasim me ata tė ushqyer me sheqer,kan njė rritje mė tė mirė dhe nuk vuajnė nga shqetėsimet e aparatit tretės. Te fėmijėt e ushqyer me mjaltė asimilimi i kalciumit (kripės shumė tė domosdoshme nė vitet e para tė jetės sė tyre) ėshtė mė i madh. Studimet kan vertetuar se tė ushqyerit me qumėsht dhe mjaltė tė fėmijėve tė gjirit nxit shumė zhvillimin e tyre.Tek ata qė ushqehen me mjaltė ėshtė vrojtuar njė rritje e konsiderueshme e homoglobinės nė gjak. Mjalti ėshtė mik i mėlēisė,ai nxit shtimin nė masė tė konsiderueshme tė glukogjenit,kėshtu ndihmon nė mjekimin e disa sėmundjeve tė mėlēisė. Shtimi i hemoglobinės dhe i glukogjenit nė mėlēi vjen,veē tė tjerave edhe nga kripėrat minerale qė pėrmban mjalti. Mė tė pasura nė kripėra minerale janė mjaltėrat me ngjyrė tė errėt si:i gėshtėnjės, i sherebelave,i rigonit tė kuq,i pemėve dru-frutor etj. Mjalti,falė aminoacideve dhe lėndėve estrogene qė pėrmban ndihmon nė shėrimin e mjaft sėmundjeve,siē janė ulēėrat,kolitet, dhimbjet e barkut,ai normalizon peristaltikėn e zorrėve,kapsllekun,majasėllin, aciditetin e stomakut etj. Mjaltėrat mė tė mira pėr sėmundjet e organeve tretėse janė ato shumė aromatike si: mjalti i blirit,i eukaliptusit,i agrumeve,i rigonit,i ēajit tė malit,i lavandulės dhe pėrzjerjet midis tyre etj. Ndikim pozitiv luan mjalti nė sėmundjet uro-genitale. Ai ndihmon diaurezėn dhe,duke patur veti antimikrobike,ndihmon nė luftimin e baktereve urinare. Kėtė funksion mjalti e kryen,veē tė tjerave edhe nepėrmjet acideve organike. Mjalti ndihmon mjaft nė sėmundjet e mushkėrive (azmė bronkiale,ftohje,kollė etj.) Efekti mjekues pėr kėto sėmundje i kushtohet pėrqėndrimit tė lartė tė sheqerit dhe tė faktorėve antimikrobikė etj. Mjaltėrat,nė veēanti (disa prej tė cilave u pėrmendėn mė lartė) kan veti kurative edhe nė disa sėmunje tė sistemit nervor: ato jo vetėm qė rritin tonusin e organizimit,por ndihmojnė nė qetėsimin e sistemit nervor. Si mjet kurues mjalti pėrdoret edhe nepėrmjet tretėsirave qė injektohen,duke e futur dretpėrdrejt nė gjak. Si i tillė ai ndihmon te tė sėmurėt me hipėrtension,nė sėmundjet e zemrės (pas krizave kardiake) etj. mjalti u jep lėndė energjike muskujve tė zemrės,zgjeron enėt koronare etj. Mjalti ėshtė shumė mė pak i dėmshėm pėr diabertikėt (me doza tė kufizuar). Pėr kėta tė sėmurė pėrdoren mjaltėrat qė pėrmbajnė mė shumė fruktozė,si mjalti i akacies,i eukaliptusit,i borzilokut,i tėrfileve tė ndryshme etj. Veē vetive antimikrobike,mjaltėrat janė edhe ripėrtrirės tė qelizave,prandaj ato janė pėrdorur edhe nga populli ynė pėr mjekimin e djegjeve tė lėkurės,tė plagėve tė ndryshme,nė sėmundjet e gojės (sidomos tė fėmijėve),nė tė plasurat e buzėve,nė sėmundjet e mishėrave tė dhėmbėve etj.
avatar
Dode Progni
VIP

Shteti : Tirane
Postime : 78
Kyējet nė forum : 9313
Regjistruar mė : 09/04/2010
Profesioni : Historian-Pension

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mjalta dhe vetit e saj sheruese

Mesazh nga Jeta Love prej Sat 09 Oct 2010, 01:22

Asht vertetu se mjalti shum i pasur ne fruktos dhe ne glykoz stimulon dhe perforcon zemren sidomos te sportistave a po te njerzve qe lodhen shpejt.
Mjalti perforcon imunitetin e trupit (rruzat e bardha qe luftojn kundraj gjdo mikroorganizmi te jashtem) do te thot organismi yn asht me i mbrojtur nga gripet, mikrobet, viruset...; trupi asht me i rezistushem kur organismi asht me i mbrojtur, asht si nje lloj vakcinim natyral nese mund te them keshtu.


Mes te tjerash mjalta ka edhe keto cilesi!


ANTI-ANEMIK
Qe lufton kundraj anemis/mungeses rruzave te kuqe/pa gjaksis.

ANTISEPTIK
Qe i mbyt mikrrobet/per sherimin e lekures.

APÉRITIV
Qe stimulon apetitin.

BÉCHIQUE
Qe qecon kollitjen.

DIGESTIVE
Qe ndihmon ne digestion/tretjen e ushqimit.

DIURÉTIQUE
Qe rrit tajitje e urinės.

DYNAMOGÉNIQUE
Qe e rrit forcen e energjis.

ÉMOLLIENTE
Qe i pushon, i relakson, i zbut indet e perflakura.

FÉBRIFUGE
Qe lufton temperaturen.

LAXATIV
Qe lehteson tranzitin e zorrve/ushqimin qe kalon ne per zorrė.

SÉDATIV
Qe qecon.

VICARIANTE
Qe kompenson mungesat.
firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8932
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mjalta dhe vetit e saj sheruese

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi