» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Shko poshtė

DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Naki prej Wed 08 Apr 2009, 08:27

Pjesa e Parė
Ēelėsi universal pėr tė gjitha dyert e jetės njerėzore ėshtė njė dhe i vetmi dhe quhet: dashuri.
D. Demaku
Emocioni mė dinamik qė njeriu mund tė pėrjetoj, elementi mė thelbėsore i qenies njeri, ndjenjė e fuqishme dhe e thellė, e zjarrtė dhe e pastėr, energji e fuqishme dhe e pafund qė depėrton deri nė poret mė tė imta tė qenies sonė, duke na rrėmbyer trupin e shpirtin... ėshtė ndjenja e quajtur DASHURI.
Dashuria... ėshtė ėndėrr, ėndėrroje
Dashuria... ėshtė e bukur, adhuroje
Dashuria... ėshtė dhimbje, shėroje
Dashuria... ėshtė tradhti, mėsohu me ta
Dashuria... ėshtė detyre, plotėsoje
Dashuria... ėshtė pasuri, ruaje
Dashuria... ėshtė loje, luaje
Dashuria... ėshtė mister, zbuloje
Dashuria... ėshtė fat, pėrfitoje
Dashuria... ėshtė aventure, kujdes
Dashuria... ėshtė luftė, mėsohu edhe me te
Por dashuria... ėshtė dashuri, lufto pėr te!
Sa bukur, sa fuqishėm dhe sa tė plotė e pėrshkruaj kėto vargje tė gjeniut tonė popullor, qė qarkullojnė nė sa e sa faqe interneti, kėtė prirje tė brendshme qė na tėrheq aq shumė, qė na pėlqen aq shumė, qė lindė dhe buron nga thellėsitė mė tė ēiltra tė zemrėn sonė pėr vetė jetėn, pėr mė tė dashurėn - dashurin, pėr fėmijėt, pėr prindėrit, pėr shokun, pėr mikun pėr atdheun, pėr artin, pėr shkencėn, pėr... e qė tė gjitha sė bashku, si njė rrezatim i fuqishėm, si njė energji e pashtershme, na shpiejnė drejt rrugės madhėshtore, drejt ēelėsit universale, drejt dritės hyjnore.
Ėshtė, pothuajse e pamundur qė njeriu tė jetojė pa praninė e dashurisė. Ajo ėshtė pjesė e pandarė e procesit jetėsor dhe tepėr e domosdoshme pėr balancėn shpirt - trup. Nuk ėshtė e rėndėsishme se ēfarė dashurie ushqejmė e kultivojmė, ēoftė ajo nė raport me polin e kundėr, qoftė ne raport me fėmijėt ose prindėrit, qoftė nė raport me gjėra tjera, e rėndėsishme ėshtė prania e elementit tė saj me tė gjithė fuqinė dominuese qė nuk ėshtė kurrė e tepėrt pėr shpirtin njerėzore. Shumė bukur e ilustron kėtė D. Demaku pėrmes njė aforizmi ku thotė: Nė botė mund tė ketė tepėr urrejtje, tepėr vuajtje, tepėr mjerim, por kurrė nuk do tė ketė tepėr dashuri. Dhe vėrtet, kjo botė e stėrmbushur me urrejtje, vuajte e mjerim, ka nevojė pėr shumė mė shumė dashuri.
Rruga e dashurisė ėshtė edhe rruga qė hap dritaret e mendjes, rruga qė ēon drejtė ngritjes shpirtėrore tė njeriut, drejt pėrsosjes sė tij, por, njėkohėsisht edhe pėrsosjes sė njerėzimit nė pėrgjithėsi. Ajo ėshtė energji, ndoshta ndėr mė tė fuqishmet e mendjes njerėzor, qė ėshtė nė gjendje tė transformoj tė ligėn nė tė mirė, e tė mirėn ta fuqizoj e lartėsoj deri tek hyjnorja, sepse vet fryma e dashurisė ėshtė ndijim i veēantė hyjnor. Vetėm fjala “tė dua” (thonė tre autorėt, qė u shpallėn mė tė menēurit e shekullit njėzet) krijon me mijėra ndryshime pozitive nė metabolizmin e trupit tė njeriut. Pa dashuri jeta nuk do tė kishte kuptimin e duhur. Ajo do tė kthehej nė vuajte dhe mjerim. Botėn do tė dukej e errėt. Vetė ligji dialektik i natyrės ėshtė i tillė: dashuria gjeneron dashuri, urrejtja vetėm dhunė, konflikte dhe mjerim. Pra, dashuria ėshtė arma mė e fuqishme ndaj sė keqes.
Dashuri ėshtė shpresė, dashuri ėshtė motiv, dashuria ėshtė respekt, dashuria ėshtė solidaritet, dashuria ėshtė sakrificė... e mbi tė gjitha, ajo ėshtė perlė e lumturisė. Ajo zė rrėnjė thellė nė secilėn qenie njerėzore duke ndezur nė botėn e tij tė brendshme zjarrin e pashuar tė impulsit jetėsor.

Dashuria dhe filozofia
Dashuria ėshtė si ajri i pastėr, sa herė merr frymė njeriu, e freskon trupin e vet.
Dashuria, edhe ne kohėt mė tė lashta, ishte njė ndėr preokupimet mė me prioritet i njerėzve tė urtė e tė menēur tė atyre kohėve. Shumė filozofė, por edhe ithtar tė mendimit filozofik, kanė shkruar, diskutuar, sugjeruar, debatuar etj, rreth kėsaj ndjenje tė madhėrishme dhe tė pėrjetshme.
Nocioni dashuri ka burimin nga mitologjitė e lashta. Tek grekėt e vjetėr, me kėtė emėr identifikohet, perėndia e dashurisė, Erosi, ndėrsa tek romakėt, Amori. Erosin e njohim nga miti, qė e shėnoi historiani romak Apulei, nė tė cilinė bėhet fjalė pėr dashurinė e Erosit me njė vajzė tė bukur, e quajtur Psika (mė vonė kjo fjalė -psycho do tė pėrdoret si sinonim pėr shpirtin), por qė nga nėna e Erosit, zonja e dashurisė Afėrdita (Venera), kundėrshtohej me ēdo kusht. Mirėpo, edhe pas spekulimeve e peripecive tė shumta, dashuria triumfon mbi tė gjitha dhe ky mitė pėrcillet ndėr shekuj si inspirim pėr artistėt e shumtė, por edhe si tregues shumė domethėnės nė kuptimin e dashurisė pėr shpirtin njerėzor. Erosi, mė vonė, nga psikoanalisti i njohur Sigmund Frojdi (Sigmund Freudi), do tė hyjė nė psikologji si njė ndėr nocionet mė karakteristik pėr jetėn, shpirtin dhe dashurinė.
Amori, tek mitologjia romake njihet, gjithashtu si perėndia e dashurisė, ose mė saktėsisht nxitėsi i dashurisė, njė ēunak gjysmė i rritur, jo edhe pa djallėzi, i cili me shigjetėn e vetė godet zemrat nė tė cilat edhe zgjon dashurinė. Harkut dhe shigjetės sė tij nuk mund t’i rezistoj askush: Amor vinci omnia, qė do tė thotė, “Amori triumfon gjithnjė”, ku fjala latine “Amor”, lidhet drejtpėrdrejt me dashurinė.
Grekėt e konsideronin ndjenjėn e dashurisė si njė armė tė vėrtetė, njė hanxhar qė mund tė tė ngulet nė trup, njėjtė sikurse shigjeta e Amorit, dhe dalėngadalė tė marr pushtetin edhe tė vetė shpirtit. Dashuria, gjithnjė sipas grekėve tė vjetėr, jo vetėm qė arrin t’i mposht e sundojė shpirtrat e njerėzve, por shpeshherė ajo arrin tė luhat edhe qėndrimet e vetė zotave, siē ėshtė rasti i mėsipėrm me Psiken dhe Erosin.
Njėri ndėr filozofėt dhe mendimtarėt e parė perėndimor dhe mė me ndikim nė antik, Platoni, i cili filozofisė greke i dha njė drejtim tė ri, dha njė kontribut mjaft specifik edhe rreth dashurisė. Mendimi i tij ka mbetur nė shekuj si bazament pėr shumė filozof tė tjerė qė e kanė vrojtuar dashurinė nga kėndvėshtrimi filozofik.
Pėr Platonin dashuria ėshtė njė forcė e madhe dhe e fuqishme qė karakterizohet pėr kapacitetin e saj si ndėrmjetėsuese, afruese dhe bashkuese tė dy qenieve, qė tejkalon ēdo gjė materiale duke u lartėsuar kah idealja, ku sipas tij, gjendet e bukura, e vėrtet dhe e mira. Pra, pėr “dashurin paltonike”, nuk ėshtė i domosdoshėm kontakti, lidhja, por ndjenjat, sipas tė cilave edhe gjithēka rrjedh. Kjo formė, pėr Platoni, paraqet shkallėn mė tė lartė tė dashurisė, kurse dėshirat, epshet dhe seksin, si antagonizėm tė kėsaj, tė parės, pra ideales, ai i sheh si shkallė tė parė tė dashurisė. Duke u nisur nga kjo, njeriu mund tė arrijė pastaj shkallėn tjetėr tė dashurisė: dashurinė pėr gjėra tė bukura, dashurinė ndaj shkencės, ndaj mendimeve inspirative etj. Dashuria platonike paraqet formėn mė tė lartė dhe mė tė plotė tė dashurisė ndaj tė cilės njeriu jepet me ambicie dhe dėshirė sipas idealeve si: e bukura, e vėrteta dhe, pėrfundimisht hyjnorja. Kėtė gjendje ose shkallė, e arrijnė shumė pakė individ, dhe kėta njerėz qė e praktikojnė kėtė dashuri, Platoni i quan Filozof, pasi dashuria, pėr tė, i pėrngjanė filozofisė, sepse dhe filozofia mėton tė vėrtetėn, tė bukurėn dhe tė mirėn.
Plotino, njė filozof dhe mendimtar gjenial i Greqisė sė vjetėr, si dhe themelues i Neoplatonizmit, gjithashtu shprehet rreth ndjenjave tė dashurisė. Ai mendon se shpirti i njeriut gjendet nė njė udhėkryq nė tė cilin ai mundohet dhe vuan pėr shkak se e ka barrė trupin e tij, pra njeriun. Mirėpo, dashuria qė gjendet nė brendi tė kėtij shpirti, vepron si shtytės, duke e rritur fuqinė vepruese dhe me kėtė tė shpėrthej pėrpara duke i njohur gjėrat mė mirė dhe, po ashtu, duke i zgjedhur format dhe problemet e jetės nė mėnyrė mė tė pėrshtatshme.
Filozofi holandez, Baruch Spiniza, dashurinė e ndėrlidh me Perėndinė. Sipas tij, dashuria ndėrlidhet me idenė, pasi qė edhe vet Perėndinė nė ne manifestohet si ide. Pra ne, nuk kemi figurė reale pėr tė, pėr Zotin, megjithatė, shprehim dashuri madhėshtorė ndaj tij. Ne kemi idenė se njė Zotė ekziston, tė cilin e respektojmė, e nderojmė me plot dashuri, edhe pse nė fakt ne nuk e njohim.

Nga buron kjo ndjenjė e fuqishme dashurie?
Kjo formė e dashurisė na lė tė kuptojmė se dashuria ėshtė mė shumė se perceptim qė mund tė kapet drejtpėrdrejt pėrmes shqisave tona, pra ajo ėshtė diē shumė e madhėshtore dhe mė e ndjeshme nė thellėsitė tona shpirtėrore.
Kur pėrmendet dashura, menjėherė na bien ndėr mend edhe Shekspiri, mė saktėsisht vepra mė e njohur nė literaturėn botėrore pėr dashurinė, tragjedia e famshme Shekspiriane “Rome dhe Zhulieta”. Pėrmes kėsaj vepre, qė u vu nė skenė pothuajse nė ēdo teatėr, qoftė profesionist apo amator, pėr tė cilėn u realizuan aq shumė opera, teledrama, regji filmike etj., Shekspiri arriti tė depėrtoj thellė nė secilėn qenie njerėzore, nė brendi tė zemrės sė tij, duke shkaktuar emocione nga mė tė ndryshmet dhe atė vetėm falė energjisė sė fuqishme dhe tė pafund tė ndjenjės sė dashurisė. Ai e lartėsoi dashurinė, e sidomos atė romantike, nė pikėn mė tė lartė tė piedestalit, pėr tė cilėn, personazhet nė veprat e tij, sakrifikojnė edhe atė mė sublimen, pra vetė jetėn e tyre, siē ndodh nė veprėn “Rome dhe Zhulieta”.
Pėr dashurinė u shprehen dhe shkruan edhe Sokrati, edhe Seneka, edhe Dante, dhe Hygo, edhe Kamy edhe...ėshtė e pamundur tė cekėn tė gjithė, pasi nuk besohet se ka filozof, mendimtar, shkrimtar, artist... qė nuk ėshtė shprehur pėr kėtė ndjenjė hyjnore, pėr ndjenjėn e mrekullueshme tė dashurisė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Naki prej Wed 08 Apr 2009, 08:28

Pjesa e Dytė
Osho pėr dashurinė
Dashuria dhe era nuk maten nė peshore.
Njė asket shėtitės u strehua nė njė fshat. Vjen njė njeri dhe i thotė se dėshiron ta realizoj Hyjnoren. Asketi e pyet: “A ke dashuruar ndonjėherė?” Njeriu i pėrgjigjet: “Jo, unė asnjėherė s’kam gabuar nė gjėra tė tilla tė shenjta. Asnjėherė nuk kam rėnė aq poshtė, sepse unė dua tė arrij tek Zoti”.
“Me gjithė mend e ke, asnjėherė nuk ke ndier dhembje tė dashurisė?” - e pyet murgu i habitur. “Ua them tė vėrtetėn” - vazhdon besimtari me bindje, “por, mė falni, pse vazhdimisht mė bėni tė njėjtėn pyetje? As qė i jam afruar ndonjėherė dashurisė. Dua ta arrij Vetėrealizimin, Hyjnoren”. Atėherė asketi i pėrgjigjet: “Ti duhet tė mė falėsh, tė lutėm, shko tek dikush tjetėr. Pėrvoja ime mė ka mėsuar se nėse ke dashur tė paktėn dikė, kėdoqoftė, nėse e ke pasur madje vetėm njė shkėlqim dashurie, unė mund tė tė ndihmoj qė ta zgjerosh atė, qė tė rritet e rritet e ndoshta tė arrijė edhe te Zoti. Por, nėse ti nuk ke dashuruar asnjėherė, ti asgjė nuk ke nė vete; nė ty nuk ndodhet fara qė tė mugullojė nė dru. Miku im, pa prezencėn e dashurisė, unė nuk shoh kurrfarė mundėsie tė hapjes ndaj Zotit. Shko e kėrko dikė tjetėr!”
Ky ėshtė njė tregim i nxjerr nga libri i Oshos “Prej seksit nė mbidije”, pėrmes tė cilit ai shpreh madhėshtinė e dashurisė. Shpreh shkėlqimin e pafund tė kėsaj ndjenje tė plotė, tė pastėr e tė thellė, tė cilėn Osho e konsideron edhe si rrugėn kryesore qė tė shpien drejt hyjnores.
Emri zyrtar i Oshos, i kėtij filozofi indian, ishte Chandra Mohan Jain, ndėrsa Rajneesh, ishte nofka e tij qė nga fėmijėria. Bhagwan Shree Rajneesh e emėrtoi veten kah fundi i vitit 1988. Bhagwan, qė rrjedh nga sanskrishtja, ka kuptimin e njeriut qė e ka uratėn e Perėndisė, siē ėshtė Buda, Mahavira etj., pra njerėz qė kanė arritur pėrndritje tė vėrtet. Ndėrsa me emėrtimin Osho, ai identifikohet kah fillimi i vitit 1989 e deri nė fundin e jetės sė tij. Me kėtė emėr ose titull e “pagėzuan” nxėnėsit e tij. Kuptimi i fjalės Osho, buron nga Zen Budizmi qė ka kuptimin e murgut ose mėsuesit. “O” do tė thotė DASHURI, mirėnjohje, respekt i thellė, harmoni etj., ndėrsa “SHO” vetėdije e shtrirė nė tė gjitha drejtimet. Pra, vetė titullo OSHO, simbolizon dashurinė e pėrgjithshme multidimensionale.
Osho mendon se dashuria fillon duke e dashur sė pari vetveten, por pa ra nėn ndikim egoist, pa kaluar nė stade obsesioni ose narcizmi. “Dashuria pėr veten ėshtė njė fenomen thelbėsor” - thotė Osho. Sipas tij, vetėm atėherė kur arrihet tė kuptohet ky fenomen, njeriu arrin ta kuptoj thelbėsoren dhe vetvetiu shfaq dashuri ndaj tjetrit dhe fillon ta dojė edhe atė. “Pranoje veten dhe dashuroje atė: je njė krijesė e Zotit. Mban firmėn e tij, je unik, special. Askush tjetėr nuk ka qenė si ti dhe nuk ka pėr tė qenė ndonjėherė: je thjesht i pakrahasueshėm. Prano, dashuro dhe stimulo ato ēka ke. Dashuria bėhet e mundur vetėm kur ti fillon dhe e pranon thellėsisht veten tėnde, e mė pas tjetrin. Dashuria nuk ėshtė "njė lidhje", dashuria ėshtė "tė lidhesh"”.
Osho preferon me ēdo kusht largimin e barrierave brenda vetes, tė ēfarėdo lloji qofshin ato. Shembjen e mureve psikike dhe nė vend tė tyre krijimin e shtigjeve tė hapura: “...lejoni tė tjerėt tė hyjnė nė ju, ftojini. Bėhuni si vendkalim, pa rezervė, pa dyer tė mbyllura... Dhe vetėm atėherė ėshtė e mundshme dashuria”.
Pėr Oshon, secili njeri ėshtė njė mister i pafund, i paparashikueshėm dhe i paeksplorueshėm. Sa mė tepėr qė e njeh tjetrin aq mė tepėr ai bėhet enigmatik. Dhe mu atėherė dashuria transformohet dhe hap shtigje tė reja. Sa e sa herė, i dashuri ose e dashura, qėndrojnė kohė tė pacaktuar duke e shikuar njėri - tjetrin nė sy, duke e soditur atė, pa e folur asnjė fjalė, dhe, gjithnjė zbulojnė diēka tė re nė atė shkėlqim. “Gjuha ėshtė pėr ata qė nuk janė nė dashuri” - thotė Osho. “Pėr dashnorėt heshtja ėshtė gjuhė e mjaftueshme; pa asnjė fjalė ata flasin, ata merren vesh”. Me kėtė, tė dashurit bėhen pasqyrė e njėri tjetrit dhe dashuria e tyre sėrish transformohet dhe merr formėn e meditimit e me kėtė edhe jeta e gjithmbarshme bėhet hyjnore, pasi vet ata janė burime hyjnore.
Osho, gjithashtu sugjeron qė mos tė lejohet qė dashuria tė konsiderohet diēka e thjeshtė, qė ajo mos tė bėhet vetėm preokupim i mendjes ose, edhe mė keq, vetėm kėnaqėsi trupore, plotėsim i epsheve shtazore, pra vetėm seks. Seksi, mendon ai, vėrtet buron nga meditimi, por meditimi nuk e asgjėson energjinė, pasi energjia kurrė nuk asgjėsohet, vetėm ndėrron formon. Dhe kur kjo energji transformohet, pra nuk ėshtė mė vetėm seksuale, lajmėrohet energjia e pastėr e dashurisė. “Personi seksual nuk mund tė dojė” - thotė Osho. “Dashuria e atij personi ka pėr tė qenė vetėm shou (show), shfaqje e rėndomtė, vetėm transparencė. Dashuria e tij ka pėr tė qenė vetėm shkurtore gjer te seksi. Personi seksual nuk mund tė dojė vėrtet, ai vetėm mund ta eksploatojė atė tjetrin, kurse dashuria ėshtė vetėm mėnyrė qė tjetrit t’i ofroheni, qė tjetrin ta pėrvetėsoni”.
Natyrisht, qė ky transformim nuk ėshtė i lehtė, pasi shkon nė kundėrshtim me egon e njeriut, pra qėllimi i tij ėshtė edhe shkatėrrimi i egos, megjithatė, nėse i qasemi botės sė brendshme pėrmes dashurisė sė sinqertė, dashurisė hyjnore, gjithsesi qė edhe barriera e egos do tė mėnjanohet dhe zhduket pėrgjithmonė. “Pėrmes dashurisė, hedhja e egos ėshtė e thjeshtė. Kjo ėshtė aq e natyrshme pasi vet dashuria ėshtė frymėzueshmėri natyrore. Ēdo gjė tjetėr ėshtė jonatyrore kur tė krahasohet me rrugėn e dashurisė.” - thotė Osho.
Sipas Oshos, dashuri ėshtė momenti i bashkimit pėrfundimtar tė dy qendrave, dhe pėr kėtė ai merr kėtė shembull: “Dashuria ėshtė fenomen i vėrtetė alkimik – mu sikur bashkohen hidrogjeni dhe oksigjeni, dhe krijohet diēka krejt e re prej atij takimi - uji. Mund tė keni hidrogjen sa tė doni, edhe oksigjen nė sasi tė mėdha, por kur tė jeni tė etshėm, kjo nuk ka pėr t’ju ndihmuar shumė. Kur dashuria ekziston dhe kur dy qendra takohen e shkrihen njėra nė tjetrėn – krijohet kualiteti i ri alkimik, dhe mbushullimi ėshtė aty. Sikur pėrnjėherėsh e tėrė jeta tė jetė ndalur – nuk ka lėvizje. Tani ky moment i tanishėm - ėshtė i vetmi moment, dhe tani lirisht mund tė themi: “Ah, kjo ėmbėlsirė qenka kaq e shijshme!” Madje as vdekja nuk ka kurrfarė rėndėsie pėr njeriun qė ėshtė duke dashuruar”.
Qendra, shpjegon Osho, mbetet gjithnjė e re. Ajo gjithnjė anon ka pėrsosshmėria dhe ėshtė gjithnjė e freskėt, pėrderisa periferia shkon duke e vjetėrsuar. Periferia bėhet gjithnjė e vjetėr pasi ajo i takon kohės. Ēfarėdo qė hynė nė kohė, fillon tė plakėt. Edhe njeriu - thotė Osho: “Njeriu ka lindur – kurse trupi veēse i plaket! Kur themi se fėmija ėshtė i vjetėr njė javė ditė, kjo do tė thotė se shtatė ditė pleqėri kanė depėrtuar nė fėmijėn. Fėmija i ėshtė ofruar vdekjes shtatė ditė mė afėr. Ai ka kaluar shtatė ditė vdekjeje, ai lėviz kah vdekja - dhe herėt a vonė ka pėr tė qenė i vdekur”. Pėrderisa dashuria jo! Ajo mbetet pėrherė e re pasi i takon qendrės e qendra, sipas Oshos, nuk i pėrket kohės. Njėjtė, sikurse shpirti - thotė Osho, qė mbetet pėrfundimisht i freskėt, i pėrjetshėm, pavarėsisht moshės sė njeriut, sepse edhe ai i takon qendrės. Vetėm atėherė kur njeriu arrin tė krijoj kontaktin me qendrėn, ai e zbulon dashurinė, e pėrjeton atė ndjenjė hyjnore, e cila rrezaton fuqishėm nė ēdo moment dhe pafundėsisht. Atėherė hapen qendrat dhe rrėnohen kufijtė. Asgjė - thotė Osho, pėrveē dashurisė nuk e gjen aq lehtė rrugėn deri tek hyjnorja.

Sabir Krasniqi
(www.sa-kra.ch)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Naki prej Wed 08 Apr 2009, 08:31

Pjesa e tretė
Ē’thotė psikologjia pėr dashurinė?
Dashuria dhe urrejtja nuk mund tė jetojnė nė tė njėjtėn zemėr..., zemra ėshtė e vogėl, nuk i nxė tė dyja.
Sipas psikologjisė, njohja, shoqėrimi, pėlqimi dhe dėshirimi intim i dikujt ose ndaj dikujt, mund tė zhvillohet gradualisht dhe tė kaloj nė lidhje mė intensive dhe mė apasionante. Dhe ky afrim pėrkufizohet si “Emocion i dashurisė.”
Megjithėse psikologjia nuk e zbėrthen “teorinė e dashurisė”, megjithatė, studimet e shumta qė janė bėrė rreth dashurisė, e ndihmojnė individin qė t’i kuptojė ndjenjat dhe sjelljet, kur mendon se ėshtė pushtuar nga emocionet e dashurisė.
Erich Frommi, nė “Teorinė sociale tė dashurisė”, besonte se njerėzit janė produkte tė mjediseve tė tyre sociale. Njeriu ndihet i vetmuar deri nė momentin kur ai arrin tė lidhet me dikė ose tė krijoj shoqėri me njerėz tė tjerė. Por, mbi tė gjitha lidhjet dhe shoqėritė qė njeriu arrin t’i realizoj, lidhja mė e fuqishme dhe mė domethėnėse ėshtė ajo e bashkimit reciprok, qė ne e quajmė dashuri.
Pėr Frommin, dashuria paraqet shqetėsim aktiv pėr sjelljet e personit tjetėr, tė cilat ai i pėrkufizon si katėr karakteristika tė dashurisė: njohuritė, kujdesinė, pėrgjegjėsinė dhe respektin. Pra, dashuria lind atėherė kur ne arrijmė ta kuptojmė tjetrin, ta respektojmė atė, t’i pranojmė pėrgjegjėsit, pavarėsisht se ēfarė janė ato, t’i vlerėsojmė cilėsitė e tij etj. Sipas tij, njeriu pėrjeton dashuri tė sinqertė, vetėm atėherė kur arrin ta mposht egon e tij.
A. Pam, R. Plutchik dhe H. Conte, krijues tė “teorisė psikometrike”, pėrpunuan “shkallėt e dashurisė”, pėr tė matur qėndrimin qė mbajnė njerėzit ndaj dashurisė. Nga ky testim, ata arritėn tė pėrkufizojnė pesė faktorė qė i konsideronin shumė tė rėndėsishėm nė pėlqimin reciprok: respekti, pėrshtatshmėria, altruizmi, pėlqimi fizik dhe tė qenėt bashkė.
Pėrveē kėtyre faktorėve, qė ata i konsiderojnė si shumė tė rėndėsishėm, zbuluan edhe disa prirje tė tjera tė caktuara p.sh.: pėlqimi fizik dhe tė qenėt bashkė janė shumė tė rėndėsishme nė dashuri, derisa pėrshtatshmėria e partnerėve dhe pėlqimi fizik i tyre janė tė rėndėsishme pėr marrėdhėniet seksuale. Po ashtu miqėsia kėrkon pėrshtatshmėri dhe respekt ndaj njėri - tjetrit.
Njė trajtim tjetėr studimor ndaj dashurisė ėshtė ai i J. Knoxit. Knoxi bėnė dallime midis dashurisė romantike dhe asaj realiste. Sipas tij, dashuria romantike ėshtė e fshehtė, e pėrjetshme dhe ndodh vetėm njė herė nė jetė e njeriut, ndėrsa dashuria realiste ėshtė praktike, e qetė dhe e qėndrueshme. Njeriu me qėndrim praktik ndaj dashurisė i logjikon mirė rastet qė ka, para se tė vendos. Kėto dy dashuri, ajo romantike dhe realiste, mund tė konsiderohen si skajet e kundėrta tė njė kontinuumi, pėrderisa dashuria e pėrgjithshme njerėzore, bie diku midis kėtyre dy ekstremiteteve.
Knoxi, gjithashtu hodhi idenė se qėndrimet e njeriut ndaj dashurisė ndryshojnė, ndėrkohė qė ne kalojmė nga njė stad i jetės nė tjetrin.
Dy psikologė tė tjetėr, Walster E. dhe Walster G., bėjnė dallime midis dashurisė pasionante dhe asaj bashkėshortore. Sipas tyre, dashuria pasionante ose siē e quan ndryshe Knox, dashuria romantike, ėshtė njė pėrjetim i thellė emocional qė pėrfshin: dėshirėn seksuale, lumturinė, shqetėsimin, harenė dhe delikatesėn. Dashuria pasionante rrallė zgjatė mė shumė se 6-30 muaj, por ajo mund tė ēoj drejt njė dashurie tė qėndrueshme dhe tė pėrmbajtur, mendojnė ata.
Kurse dashuria bashkėshortore, siē quhet ndryshe, dashuria e pėrmbajtur, karakterizohet nga: lidhja e thellė, besnikėria, respekti, pėrzemėrsia, barazia dhe aftėsia. Kjo dashuri edhe pse nuk ėshtė aq e thellė sa ajo pasionante, megjithatė zgjatė mė shumė se e ajo.
Njė psikolog tjetėr nga Universiteti i Yales, Robert Sternberg, kohėt e fundit parashtroi njė teori tė re tė pėrbėrė prej tri komponentėve: intimitetit, pasionit dhe vendimit/angazhimit. Intimitetin, si komponent emocional, Sternberg e ndėrlidh me raportet e dashurisė tė cilat janė edhe si parakusht pėr nxitjen dhe krijimin e ndjenjės sė afėrsisė, e tė cilat sipas tij janė: respekti, lumturia, mirėkuptimi, mbėshtetja, komunikimi etj. Ky komponent ėshtė edhe bėrthama e njė dashurie sociale qė shfaqet tek raportet ose marrėdhėniet dashurore me prindėrit, vėllezėrit e motrat, shokėt, bashkėshorten etj.
Pasionin, si komponent motivacional, Sternberg e ndėrlidh me eksitimin fiziologjik i cili synon kah dėshira pėr seks. Si nxitės tė kėtij pasioni, pėrveē nevojave tė tjera, sipas tij, mund tė jenė edhe: dinjiteti, atashimi dhe dominimi. Mirėpo, pasioni edhe pse nė shumicėn e rasteve, nė fillimet e marrėdhėnieve dashurore me gjininė e kundėrt, i afron dashnorėt mė pranė njėri - tjetrit, dhe mbi kėtė bazė mė vonė mund tė zhvillohet edhe intimiteti, pra komponentit emocional, nė raste tjera, ajo qė dėshirohet mbetet vetėm si pasion, p. sh. marrėdhėniet me prostitutat.
Ndėrsa vendimin/angazhimin, si komponent kognitiv, Sternberg e ndėrlidh me: vendimin -si veprim afatshkurtėr pėr tė dashuruar njė person dhe angazhimin -si veprim afatgjatė, pėr t’i vazhduar kėto marrėdhėnie, qoftė nė situata tė mira, qoftė nė situata tė kėqija. Ky ėshtė edhe komponenti vendimtar qė ndihmon qė marrėdhėniet e dashurisė mes partnerėve tė marrin karakter serioze dhe tė qėndrueshme.

Frojdi rreth dashurisė
Sado qė ta duash njeriun, prapė do tė ketė vend ta duash edhe mė shumė.
Frojdi me tė plot tė drejtė ka marr epitetin “Babai i psikologjisė”, pasi gjatė gjithė jetės sė tij, i ėshtė pėrkushtuar kėsaj disipline shkencore, duku ju dhėnė shumė dukurive tė saj sqarime mė logjike e kuptimplote. Gjithashtu, Frojdi ishte ndėr tė parėt qė u shpreh hapur pėr ekzistencėn e dy fushave psikike nė qenien njerėzore, atė tė vetėdijshme, qė sipas tij ėshtė vetėm “maja e akullit” mbi sipėrfaqe, dhe atė tė pavetėdijshme, pra pjesa tjetėr gjigante, qė ndodhet nėn sipėrfaqe, e qė janė edhe burimi themelor i tė gjitha proceseve psikike. Ai na ėshtė, pothuajse tė gjithėve, i njohur me teorinė e tij tė famshme “psiko-analitike”. Edhe pse, jo vetėm me kėtė teori, por edhe me disa mendime tė tjera frojdiane, nuk pajtohen shumė psikologė dhe hulumtues shkencor, bile edhe njė pjesė e nxėnėsve tė vet Frojdit, ato prapė se prapė zėnė vend tė rėndėsishėm nė trajtimin e ēėshtjes sė personalitetit dhe jetės psikike nė pėrgjithėsi.
Frojdi, si njė ateist i pėrbetuar, qė mbeti deri nė ditėt e fundit tė jetės sė tij, si dhe pasuesi i denjė i materializmit, natyrisht, qė nuk mund ta pranonte ekzistencėn e shpirtit, prandaj edhe ndjenjėn e dashurisė e identifikonte me epshet ose instinktet, me tė cilėn bėhej edhe objekt sulmesh, ndoshta edhe me tė drejt, nga kundėrshtarėt e tij. Ai thotė se fuqitė shtytėse tė veprimeve tė njerėzve gjenden nė fushėn e pavetėdijshme, dhe mu kėto fuqi, sipas tij, janė epshet ose instinktet. Frojdi i ndanė instinktet nė dy grupe: Instinktet e jetės, qė i identifikon me perėndinė e dashurisė, bazuar nė mitologjinė greke, Erosin, si dhe ato tė vdekjes, qė i identifikon me perėndinė e vdekjes, gjithashtu bazuar nė mitologjinė greke, Thanatosin. Erosi, pra instinktet e jetės, tė cilave edhe ua kushtoi kohėn mė tė gjatė tė studimeve, shėrbejnė pėr ekzistimin e individit dhe pėr ekzistimin e llojit dhe kėto, ndėr tė tjerat, janė: epshi i urisė, epshi i etjes e sidomos epshi seksual. Dhe, atė energji qė shtynė kah plotėsimi i kėtyre instinkteve, e sidomos i atij seksual, Frojdi e quan “libido”. Ndėrsa nga Thanatasi, ose instinktet e vdekjes, buron ajo shtytje, epsh shkatėrrimtar qė i nxit njerėzit kah agresioni, dhuna, shkatėrrimi, luftėrat etj.
Pasionin seksual, Frojdi nuk e konsideron si nxitje, mundėsi, afėrsi, tėrheqje etj., pėr lindjen e dashurisė sė pastėr, dashurisė sė vėrtet e tė sinqertė qė do tė rezultojė me njė lidhje tė ngushtė, me njė bashkim qiftesh, akt martesorė, lindje fėmijėsh, pra krijimin e njė familjeje tė shėndosh, por, thjesht si plotėsim i domosdoshėm i kėtij instinkti tė lindur, qė rrėnjėt i ka qysh nga fėmijėria e hershme. Goja, thotė Frojdi, qė nė vitin e parė tė lindjes ėshtė regjioni kryesor dhe pjesa kryesore e trupit, e cila i ofron kėnaqėsi fėmijės, kėnaqėsi kjo e cila nė esencė ėshtė kėnaqėsi seksuale. Pastaj vjen stadi anal; stadi gjenital, respektivisht zona erogene, qė ėshtė edhe burimi kryesor i kėnaqėsive seksuale. Nė fazat e mėvonshme tė zhvillimit, tek fėmija fillon tė paraqitet i ashtuquajturi “kompleksi i Ediptit”, qė Frojdi, por edhe disa ithtar tė kėsaj teorie, e theksojnė nė veēanti. E ka marrė emėrtimin sipas njė legjende greke mbi mbretin e Tebes, Ediptin, i cili e mbytė babanė dhe martohet me nėnėn e vet. Frojdi thotė se tek fėmija ekziston aspirata e miqėsisė kah prindi i gjinisė sė kundėrt, pra aspiratė qė nuk ndėrlidhet me ndjenjat e dashurisė shpirtėrore e njerėzore, fėmijė-prind, por si nevojė e plotėsimit tė epshit seksual. Ndėrsa pėr prindin e gjinisė sė kundėr, tek ai lindin aspirata armiqėsore, pasi fėmija atė e konsideron si rival.
Reduktimi i pothuaj tė gjitha motiveve vetėm nė dy lloje instinktesh, tė cilat ai i konsideron si energji vendimtare nė jetėn psike tė individit, nė njė farė mėnyre e barazon qenien njeri me kafshėt e rėndomta tek tė cilat pėrjashtohet logjika. Po tė ishte fjala pėr lloje kafshėsh, ndoshta teoria e Frojdit pėr seksin edhe do tė ishte e arsyeshme, pasi ato udhėhiqen (ndoshta) nga fuqia shtytėse e instinkteve, ndėrsa tek njeriu ky proces ndryshon dukshėm, pasi ai posedon ndjenjat, dhe nė kėtė rast, mes dashurisė si ndjenjė mė e lartė tek njerėzit, qė ndikohet edhe nga faktorėt social, dhe instinktit seksual, si faktor biologjik, nuk mund tė vihen shenja barazimi.
Njeriu nuk ėshtė vetėm qenie racionale. Tek ai ndikim tė jashtėzakonshėm kanė edhe ndjenjat. Edhe dashuria pėrbėn njėrėn nga ndjenjat mė madhėshtore tė tij, qė provokon emocione nga mė tė ndjeshmet, por edhe ngjallė motivin pėr veprim e pėr jetė. Nė sa e sa tregime, romane, piktura, kompozime etj. idealizohet aq shumė dashuria sa qė aktorėt e tyre nėn ndikimin e pushtetit tė saj, luftojnė deri nė vetėmohim.
Por kjo qė u tha mė lartė, nuk ia humb aspak meritat Frojdit dhėnė lėmit tė psikologjisė. Ai ka kontribuar vėrtet shumė nė zhvillimin e saj, sidomos rreth personalitet njerėzorė. Mėsimet e tij pėrmbajnė njohuri mjaft ė rėndėsishme dhe shėnojnė njė pėrparim tė dukshėm nė shpjegimin e aktiviteteve tė njeriut gjatė procesit tė tij jetėsor.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Naki prej Wed 08 Apr 2009, 08:32

Pjesa e katėrt
Dashuria nė sytė e shkencės
Dashuria nuk banon nė mendjen e ndotur nga shėmtitė e urrejtjes.
Vetėm para disa dekadave ka qenė e pa imagjinuar qė shkenca empirike tė merret ose tė pėrvetėsoj diē qė i takonte sferės mentale, shpirtėrore ose artistike, e lėre mė qė pėr kėto dukuri tė jap gjykimin pėrfundimtar. Dashuria dhe seksualiteti ishin dukuri, tė cilat me shekuj konsideroheshin si tema tabu, dhe pėr to bisedohej, diskutohej, debatohej vetėm me gjuhė tė matur, me fjalė tė zgjedhura ose thėnė mė konkretisht - nė mėnyrė tė sofistikuar, duke pasur parasysh mentalitetin patriarkal por dhe ligjet e rrepta qė mbisundonin atėkohė. Natyrisht, me pėrjashtime tė vogla, ku shkrimtarė dhe artistė tė ndryshėm, nėpėr veprat e tyre mundoheshin ta paraqisnin dhe shpalosnin madhėshtinė e kėsaj ndjenje hyjnore si: Giovanni Boccaccia nė veprėn (novelat) “Decameron”, Casanova nė memoaret e tij “Historia e jetės sime”ose piktorėt Aacheni, Cagnacci, Rosseti e tė tjerė qė pėrmes, lapsit, brushės, ngjyrave etj. shprehnin edhe estetikisht kėtė fuqi shpėrthyese tė quajtur dashuri.
Ti jepet sqarim shkencorė dashurisė sė Tristanės dhe Isoldės ose Romeos dhe Zhulietės, nevojitet vėrtet njohuri e madhe teorike dhe praktike por edhe guxim intelektual. Megjithatė, kėtė hapė tė guximshėm e morri kirurgu francez Michel Odent, i cili gjatė punės sė tij arriti reputacionin e “akusherit revolucionar”, pasi arrita ta ndryshojė tėrėsisht praktikėn e deriatėhershme akusherike, duke u angazhuar pėr lindje spontane, pa ndėrhyrje tė tepruar tė personelit, por nė pranin e tė atit gjatė aktit tė lindjes. Nė librin e tij “Scientification of Love”, Odent paraqet hipoteza tė guximshme pėr natyrėn e dashurisė dhe seksualitetit. Ai parashtron disa interpretime tė befasishme pėr vetė aftėsinė pėr tė dashuruar, aftėsi e cila, sipas konkluzioneve tė tij, fillon qysh nė gjirinė e nėnės, menjėherė pas lindjes, dhe kjo, mendon Odent, mund tė na sqaroj edhe shkakun e motivit pėr sjelljet e dhunshme dhe agresive nė shoqėri. Boshti i tė gjitha kėrkimeve tė tij, paraqet punėn nė studimin e oksitocinės (substancė e ndėrtuar prej 8 aminoacidesh e cila shkakton dhembjet e lindjes te grat shtatzėna dhe ndikon nė rritjen e sekretimit tė qumėshtit), tė cilėn e quan “hormoni i dashurisė”.

Dashuria ėshtė ilaēi mė i fuqishėm, i njohur deri mė sot.
Kur substanca e oksitocinės ju injektua pėllumbave, ata gjatė gjithė asaj kohe zhvillonin, si tė thuash, ritualin e ledhatimit: kapardiseshin, i hipnin njėri-tjetrin mbi lafshė, e pastaj, disa minuta pas pranimit tė injeksionit, edhe ēiftėzoheshin. U dashtė shumė kohė qė shkencėtarėt ta dėshmojnė ndikimin e oksitocinės dhe rolin e saj qendrorė gjatė procesit tė lindjes dhe latacionit (sekretimi i qumėshtit nga gjėndrat qumėshtore). Pėrveē asaj qė stimulon rritjen e sekretimit tė qumėshtit, oksitocina stimulon edhe kontraksionin e mitrės, e rėndėsishme gjatė aktit tė lindjes sė fėmijės.
Gjatė aktit seksual, te dy partnerėt lirojnė oksitocinė. Tek femrat, niveli i saj para orgazmės, ėshtė mė i lartė se tek meshkujt. Por pavarėsisht nivelit tė saj, ky hormon i dashurisė luanė rolė tė rėndėsishėm gjatė aktit seksual pėr tė dy gjinitė: tek meshkujt ndihmon nė kontraksionin e prostatės dhe shtimin e spermatozoideve, ndėrsa tek femrat, kontarksionin e mitrės, qė ndihmon nė bartjen e spermatozoideve deri tek vezorja.
Mirėpo ky hormon, nuk lirohet vetėm gjatė aktit seksual! Ēdo vepėr e mirė e njeriu, nė kuptimin e plot tė fjalės, provokon substancėn e oksitocinės: edhe kur njeriu dhuron lule, edhe kurė falė njė shikim tė ėmbėl, edhe kur e takon njeriun e dashur, edhe kur i lutet Perėndisė me dashuri por edhe atėherė kur vetėm mendon me dashuri. Pėrndryshe nuk ekziston kontradiktė nė mes interpretimit tė okstocinės si hormon i dashurisė dhe rezultateve kėrkuese tė atyre qė i kanė studiuar hormonet tjera si estrogenin dhe progestorin. Estrogeni e aktivizon oksitocinėn, dhe menjėherė pas lindjes, edhe hormonin amnorė, prolaktinėn. Prolaktina dhe oksitocina e plotėsojnė njė-tjetrėn, derisa endorfina, si opijat natyrorė, aktivizohet edhe tek nėna edhe tek fėmija dhe kėshtu krijon lidhje, varshmėri dhe dashuri mes tyre.
Eksperimentet e shumta tė bėra nė ketė drejtim, rezultojnė se fuqia e dashurisė, nė masė tė madhe, fillon nė javėt e para tė zhvillimit tė qenies, pra qysh nė fetus, dhe kultivohet deri nė ēastin e lindjes, por edhe pas tij. Nuk thoshte kotė matematikani, fizikani dhe filozofi i njohur frances, Blaise Pascal: “Zemra i ka arsyet e veta, tė cilat logjika jonė nuk i njeh” ose: “Fillimi dhe fundi janė dy gjėra qė pėr njeriun do tė mbetėn gjithnjė sekret”.
Ndoshta ky shpjegim shkencorė na jep shkas qė romantikės t’ia rikthejmė famėn, sepse pa tė, ndoshta nuk mund tė ketė dashuri tė shėndosh.

Sabir Krasniqi

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Vizitor prej Sat 13 Jun 2009, 19:54

Kemi degjuar kenge per te , kemi pare filma, kemi lexuar libra po cila eshte dashuria qe duhet te ndjekim dhe ta kemi prane?
Te gjithe ne duam te na duan , te duam , te marrim dhe japim dashuri.Per te ne mendojme fantazojme, shpresojme sepse jeta pa te na duket e paplotesuar.Nuk egzagjerojme kur mendojme se nevoja per dashuri pa kushte eshte aq e madhe sa nevoja fizike per ajer dhe uje.Disa kane miskoncepte per ate qe mban emrin dashuri e vertet.Kur bejme dicka te mire njerzit na duan dhe marrim dashurine e tyre.Por dashuria reale eshte shume ndryshe ajo kerkon te duash lumturine e personit/persones tjeter pa pytur cfare do vete, nuk kerkohet asgje ne shkembim.Nuk quhet dashuri e vertet kur na duan kur ne bejme ate qe duan ata.Dhe kur gabojme, dhe kur nuk bejme ate qe ata deshirojne, ata nuk irritohen ose te ndihen te zhgenjyer nga ne.Kjo shenderrohet ne dashurine reale.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Adonisi prej Sat 13 Jun 2009, 21:11

DASHURIA nuk mendoj qe ekziston. Mund te kete dashuri ose hije te dashuris. Qe qe ekzistojne kjo DASHURI, duhet ti kem parasysh keto qe i ka cek Arla dhe shume e shume gjera tjera...Qe eshte gati e pamundur!
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11454
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Ylliks prej Sun 14 Jun 2009, 08:42

kjo ėshtė pėr jetėn e jo pėr dashurinė:

Dashuria... ėshtė ėndėrr, ėndėrroje
Dashuria... ėshtė e bukur, adhuroje
Dashuria... ėshtė dhimbje, shėroje
Dashuria... ėshtė tradhti, mėsohu me ta
Dashuria... ėshtė detyre, plotėsoje
Dashuria... ėshtė pasuri, ruaje
Dashuria... ėshtė loje, luaje
Dashuria... ėshtė mister, zbuloje
Dashuria... ėshtė fat, pėrfitoje
Dashuria... ėshtė aventure, kujdes
Dashuria... ėshtė luftė, mėsohu edhe me te
Por dashuria... ėshtė dashuri, lufto pėr te!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10952
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Aristogata prej Sun 14 Jun 2009, 20:28

dashuria eshte ura qe lidh dy zemra ne zinxhirin e shpirtit
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10615
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 14 Jun 2009, 22:03

sikur te ishte me material te forte e ndertuar
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13881
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 15 Jun 2009, 12:31

Qe nga kohet e lashta e deri me sot jane dhene me mijera mendime,
definicione, hipoteza se ceshte dashuria.

Keto jane thene nga poete,nga filozofe ,psikologe,teologe
njerez te thjeshte madje edhe nga barinje delesh qe nuk dinin as shkrim lexim.

Jemi deshmitare te lloj-lloj historish dashurie shum te njohura qe nga dashuria mes
Penelopes dhe Odiseut,Rome e Zhulietes,Talatit e Fitnetes e deri te
qindra qindra histori tjera,te pa shkruara dhe te pa publikuara,por qe perbenin nje poeme ne vete...!
Secila e ngjajshme njekohesisht secila e ndyrshme nga tjetra...

Dikur diku lexova ku nje vashe i thote djalit:

Edhe nese un nje dite vdes,
Kur ti te vari te me vish
do ngritem te te pres!


Dhe sic tregojen faktet,ne kohen e gjeneratave paraardhese kur nje i ri,
femer ap mashkull,dashurohej dhe betoheshte per ate dashuri,ishin shum te ralla rastet kur njeri nga cifit terhiqej apo thjesht tradhetonte lidhjen.
Dashuria e tyre nuk ftohej pro vazhdonte deri en vdekje dhe para presioneve qe u paraqiteshin!

Ne kohet e sotme keto gjera mendoj qe shum pake luajn rol,sot shumica shum shpejt haron premtimet e bera me zjarr e perkushtim!Sot fjala e dhene me nuk te ngjall.Ajo eshte vec nej peralle nga e kaluara!
Ndoshta eshte e vertet nje thenie Aty ku nuk ka cmenduri nuk ka Dashuri
Por a mendoni ju s ete njejta gjera ndodhin dhe sot?!

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17538
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Aristogata prej Mon 15 Jun 2009, 16:30

Dashuria eshte ndjenja me universale qe jeton ne kuroren e shpirtit,dashuria eshte dicka e brisht e cila ve ne tribuna jetesore ndjenjat me unike te njeriut duke falur disfatat dhe fitoret me te medha te jetes.
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10615
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga daffina009 prej Fri 24 Jul 2009, 15:02

shikoni dua te me ndihmoni ne dicka nese keni mundesi
un e dua nje person qe 3 vitee e krijuam nje lidhje e cila zgjati 1 vjet mirpo me pas me njoftoj nje shoki i im njekohsisht edhe i tij qe ai do te ndahet (nuk mi tregoj arsyjet mirpo u murr vesh se me kishte harruar) kret ok pas 3 muajve e kisha harruar nje qik dhe beja jet normale mirpo nje dit po flisnim bashk isha me nje shoqe ne dhom dhe shoqja me propozoj ta pyesja ke e donte ai une e pyeta dhe me tha se nese me tregon ti dhe un do te tregoj shoqja me keshilloj ta pohoja qe e dua ate dmth. tia tregoja te verteten sinqerisht ashtu bera me tregoj se edhe ai me do mua mirpo asgje sndodhi kur nje dit e pash dhe nisi te me ngacmonte dhe natyralisht erdhi nje puthje mirpo pas disa diteve i thash se dua ta takkoj me tha jo per nje arsyje qe un e pranova e thirra dhe nje diit tjeter me tha jo se nuk mundem ather e kuptova se diqka po ndodhte dhe i thash me doo ai me tha nuk e dii ne fund ja nxerra pergjigjen dhe me tha jo nuk te dua . mire un e pranova at fakt edhe pse ishte i hidhur mirpo ende me duket se fol duke me flirtuar (mos mendoni se eshte tip qe do lojra ne fakt eshte shum i mir) dhe nje shoqe e imja e kishte pytur se a me donte ende ai i kishte thene PO e dua miirpo mua asgje sme ka thene nuk e dii a mund te me jepni nje keshille se si mund ta bej te me thote QE ENDE TE DUA dhe nese me thote si te veproj une ta pranoj ate apo jo te lutem me ndihmoni


p.s nese keni diqka qe nuk kuptoni me pyetni ju lutem
avatar
daffina009

Shteti : kosove
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9768
Regjistruar mė : 24/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Jul 2009, 15:16

Mund te jete flirt por mund te jete dhe familjar ose i fejuar andaj te largohet nga takimi por kjo nuk do te thote se nuk te do.
E ke takuar ndonjehere ti kete person apo vetem e njef nga bota virtuale ?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Jul 2009, 15:28

daffina009 shkruajti:shikoni dua te me ndihmoni ne dicka nese keni mundesi
un e dua nje person qe 3 vitee e krijuam nje lidhje e cila zgjati 1 vjet mirpo me pas me njoftoj nje shoki i im njekohsisht edhe i tij qe ai do te ndahet (nuk mi tregoj arsyjet mirpo u murr vesh se me kishte harruar) kret ok pas 3 muajve e kisha harruar nje qik dhe beja jet normale mirpo nje dit po flisnim bashk isha me nje shoqe ne dhom dhe shoqja me propozoj ta pyesja ke e donte ai une e pyeta dhe me tha se nese me tregon ti dhe un do te tregoj shoqja me keshilloj ta pohoja qe e dua ate dmth. tia tregoja te verteten sinqerisht ashtu bera me tregoj se edhe ai me do mua mirpo asgje sndodhi kur nje dit e pash dhe nisi te me ngacmonte dhe natyralisht erdhi nje puthje mirpo pas disa diteve i thash se dua ta takkoj me tha jo per nje arsyje qe un e pranova e thirra dhe nje diit tjeter me tha jo se nuk mundem ather e kuptova se diqka po ndodhte dhe i thash me doo ai me tha nuk e dii ne fund ja nxerra pergjigjen dhe me tha jo nuk te dua . mire un e pranova at fakt edhe pse ishte i hidhur mirpo ende me duket se fol duke me flirtuar (mos mendoni se eshte tip qe do lojra ne fakt eshte shum i mir) dhe nje shoqe e imja e kishte pytur se a me donte ende ai i kishte thene PO e dua miirpo mua asgje sme ka thene nuk e dii a mund te me jepni nje keshille se si mund ta bej te me thote QE ENDE TE DUA dhe nese me thote si te veproj une ta pranoj ate apo jo te lutem me ndihmoni


p.s nese keni diqka qe nuk kuptoni me pyetni ju lutem

Dafina , do ishte me mire ta postoje tek tema ndihmojme njeri- tjetrin.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Jul 2009, 15:44

Nje grua po ujiste kopshtin, kur pa tre pleq qe po qendronin para oborrit te saj. Ajo nuk i njohu andaj u afrua dhe i tha: Nuk me duket se ju njoh, por duhet tė jeni te uritur. Ju lutem, hyni nė shtepi qe te mund te hani diēka. Ata ia kthyen: eshte burri juaj nė shtepi? -Jo, -u pergjigj ajo, -nuk eshte. -Atehere, nuk mund te hyjme. -ngulen kembe ata. Ne mbremje, kur burri u kthye, ajo i tregoi gjithēka kish ndodhur. Burri pa u menduar fare i tha:-Dil dhe tregoju se kam ardhur dhe ftoji qe te hyjne brenda! Gruaja doli per te ftuar qe te trete. -Nuk mund te hyjme qe te tre ne shtepi, -shpjeguan pleqte. -Pse? -pyeti ajo. Nje nga burrat tregoi nje nga miqte e tij dhe shpjegoi: -emri i tij eshte Pasuri. Me pas tregoi tjetrin. -Emri i tij eshte Sukses, dhe mua me quajnė Dashuri. Tani, shko brenda dhe vendos me burrin tėnd se cilin doni nga ne te tre qe te hyje brenda. Gruaja hyri brenda dhe i tregoi burrit gjithēka qe ata thane. Ai u gezua dhe tha: -Sa bukur! Nese eshte keshtu, atehere te ftojme Pasurine qe tė vije dhe te mbushe shtepinė tone! E shoqja nuk qe dakord: -I dashur pse te mos ftojme Suksesin? E bija qe po i degjonte prej kohesh u afrua dhe tha: -A nuk do te ishte me mire te fusnim brenda Dashurine? Keshtu, familja jone do te ishte plot dashuri. -Marrim ne konsiderate keshillen e vajzes sone.. -tha burri. -Shko jashte dhe thirr dashurine, qe te jete i ftuari yne. Gruaja doli e tha: - Kush nga ju eshte Dashuria, le te vije, ju lutem dhe le te jete i ftuari yne. Dashuria u ngrit nga ulesja e vet dhe u drejtua kah shtepia. Edhe te tjeret u ngriten dhe e ndoqen pas. E habitur, gruaja iu drejtua Pasurise dhe Suksesit: -Une ftova vetem Dashurine: pse po vini dhe ju? Te tre u pergjigjen njeheresh: -Nese do te kishe ftuar Pasurine ose Suksesin, dy te tjeret do te qendronin jashte, por meqe ftove Dashurine, kudo qe shkon ajo shkojme edhe ne me te. Ku ka dashuri ka dhe Sukses e Pasuri. URIMI IM PeR TY ESHTE: Ku ka dhembje, te uroj Paqe e Lumturi. Ku ka mungese besimi ne vetvete, tė uroj besim ne aftesite e tua per ta kaluar. Ku ka druajtje, te uroj dashuri dhe kuraje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga daffina009 prej Fri 24 Jul 2009, 16:25

un e njoh ate qe kur i kam pasur 2 vjec mirpo shoqeria jon ka nis me voon dhe u kthy ne dashuri ather ngjarja vazhdoon ashtu sic tregova me lart
avatar
daffina009

Shteti : kosove
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9768
Regjistruar mė : 24/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga daffina009 prej Fri 24 Jul 2009, 16:26

Dafina , do ishte me mire ta postoje tek tema ndihmojme njeri- tjetrin

faleminderit arla do ta postoj dhe aty ska problem vetem me jepni keshilla
avatar
daffina009

Shteti : kosove
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9768
Regjistruar mė : 24/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Jul 2009, 16:29

Atehere takoje Dafina dil ne nje vend ku ka qetesi dhe thuaja te gjitha qe ndjen ndaj tije.
Nese ai te do me zemer nuk do te genjen (ne qoftese ka gru do te tregon dhe me siguri do te jep nje propozimim te mbaj si dashnore apo... atehere varet nga ti si e pranon). Keshilla ime eshte mos fut ndermjetsues ne mes bere vete dhe thuaja vete ne sy ate qe ndjen dhe deshiron.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga daffina009 prej Fri 24 Jul 2009, 17:28

jojo shikoo un jam e re kam 15 vjec lidhja e par ka zgjat 1 vjet e dyta 2 muaj derisa me tha jam konfuz ne te dua apo ste dua kurse tani jemi shoke mirpo nje shoqe e kishte pyetur per mua ne me do ende apo jo ai i kishte then se PO E DUA ENDE tashme me qon sms mirpo ne menyr shoqerore nuk di si tia nxerre un edhe po te me kerkoj falje a eshte gabiim ta pranoj per here te 3 a duhet un ta provokoj mos ta pranoj ket here ti shtohet dashuria a si mendoni ju?
avatar
daffina009

Shteti : kosove
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9768
Regjistruar mė : 24/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga daffina009 prej Fri 24 Jul 2009, 17:29

p.s e kam ne banes e kam ne shkoll
avatar
daffina009

Shteti : kosove
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9768
Regjistruar mė : 24/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi