» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Shko poshtė

Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Rrezon@ prej Fri 10 Apr 2009, 03:27

Sa e vertete eshte per ju shprehja :

" Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11452
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Apr 2009, 09:23

Shume e vertete kjo thenje Rrezon@.
Mos te harrojme ne baz te asaj qe kam lexuar nga teologjit e ndryshme edhe djalli ishte me pare vete engjull madje engjulli me i bukur dhe me i zgjuar.
Sot tek njeriu e shef sa engjullin sa djallin ne sekonda kjo dallohet.
Te gjithe atyre qe ju duket vejtja se jane me te bukurit me te menqurit me trimat e bla bla bla cka nuk degjon sot i bie ta kene djallin ne trupin e tyre qe ua terron te pamurit dhe nuk shofin me larg se hunda e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Vizitor prej Fri 10 Apr 2009, 11:38

Engjell apo djall? Eshte pyetja qe duam ti pergjigjemi ne kur sapo njohim dike dhe me sjelljen e tij/saj ne e kemi me te lehte per ta personifikuar me nje shprehje te tille. Besimi fetar i forte tek njerzit ben qe kjo shprehje te zer vend tek njeriu. si engjelli dhe djali jane permanente(te pandryshueshme) per njeriun nuk eshte keshtu. Njeriut i duhet te qaj, qesh, kembengul, dashuroj, urrej, luftoj, te dredhoj, te lajkatoj, ose te jete transparent, Njeriu si organ jetesor ka zemren dhe trurin ate qe eshte pika e gjithckaje be bejme. Ne kemi instiktet, sjelljen, ambicien dhe mbi te gjitha luften per mbijetese. cdo gje e ve ne funksion truri. Njeriu rrethohet nga opinioni qe cdo veprim te tij gjen vend per kritika ose levdata, nuk merret parasysh arsyet, qellimet personale po cdo gje shihet sipas syrit te jashtem.Kjo gje ben qe ta me te lehte gjykymin. Njeriu vjen ne jete per te dhene jete ose dhe per te marr. Gjithcka qe ben eshte nje veper qe ai le pas si per te deshmuar se diku qendron kujtimi i tij.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Apr 2009, 13:03

Ne duhet te jemi te vetedijshem dhe te kuptueshem se aty ku egziston e mira gjithmone egziston edhe e keqja. Duhet gjithmone te nisemi nga ajo se njeriu nuk eshte absolutisht Perfekt as absolutisht Joperfekt qe i themi i keq. Ne cdo njeri ka tipare dhe sjellje te ndryshme dhe nuk jane te barabart siq nuk jane shejnat e gishtrinjeve. Une kam lexuar shume shkrime teologjike si ne Kuran ashtu kam lexu dhe Biblen jo qe jam fetar por thjesht me pelqen te lexoj. Ne te dy Librat e Shenjet kam gjete te njetin shkrim ku thote aty ku gjindet Zoti aty eshte edhe djalli. Pse e them kete sepse keto dy forca jane ne lufte me njera tjetren per dominim per te miren dhe te keqen. Bota sot eshte e prire pas te keqes me shume, inatet, xhelozija pse ai ka une nuk kam pse ai ka suksese une nuk kam dhe normal se ata futen ne djallin dhe rrugen e tije pra te se keqes.
Mos ta bej temen teologji ti kthehem te sotmes. Lufta ne mes se mires dhe se keqes sot eshte ne tere boten diku verehet me shume diku ndoshta eshte me e madhe por nuk verehet sepse jane njerzit ata qe nuk ju intereson kjo te perhapet te personi i trete por te miren dhe te keqen zgjedhin ne 4 sy. Ne trevat tona per fat te keq nuk egziston kjo dukuri dhe cka degjojme krisma, vrasje, hakmarrje e cka jo pse eshte genjyer ka humb nga genjeshtrat dhe nuk e perballon dot humbjen dhe realitetin pastaj thuhet i ka hy djalli ne bark e beri namin. Jo djalli por dobesia dhe mospranimi i se vertetes se djalli nuk ka pune me njeri intelektual dhe te sinqert e te edukuar ai ike sa me larg tije. Djalli gjen ate qe nuk eshte as ne toke as ne qiell.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 10 Apr 2009, 16:35

besoi qe bazohet mbas njeriut kjo e thene


sepse si te jete njeriu vepron djalli

ka shum mir kam shum keq ka shum xhelozi ka shum urrejtje ne kete bote

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17460
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Vizitor prej Sat 11 Apr 2009, 16:03

Nuk ka engjell tek asnje qenie e gjalle, po ashtu sikurse nuk ka dhe djall tek qeniet

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Naki prej Sat 11 Apr 2009, 17:10

Shume e vertet arla engjujt dhe djalli nuk ekzistojne tek qenja njeri. Engjujt dhe djalli ekzistojne vetem ne mendjen e njeriut. Nese te shkon mendja nga engjujt eshte mire te besohet sepse jan bestytni te mrekullushme dhe nuk ben keq nese te shkon mendja nga djalli ben keq....
Nuk eshte e lehte te analizohet kjo dukuri por pranimi i ketyre bestytnive te ben te ndjesh nje knaqesi kur emerohesh engjull dhe nje urrejtje kur emerohesh djall.
Kohe me pare kam lexuar romain e Sterjo Spases per disa here dhe aty eshte shume mire e cekur nje term ku thote " Njeriu mburret kur i thua ujk dhe poshtrohet kur i thua Gomar..." nese analizojme mire kete thenje del se Ujku eshte egersir qe vrete dhe shkaterron kurse gomari eshte nje kafshe e dobishme qe mban nje familje...
Nuk po komentoj me shume e njejta vjen edhe tek bestytnia engjull djale.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga vistor2 prej Sat 18 Apr 2009, 22:03

Kur dy njerėz zbulojne se janė tė ndryshėm nė njė sėrė qendrimesh, vlerash dhe preferencash, fillojnė tė shfaqin ndjenja negative atėherė aty ka punė djalli.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Drini prej Sat 18 Apr 2009, 22:46

Engjulli dhe Djalli vertete jane tek i gjalli...pajtohem plotesisht, por me shqeteson ajo qe se ne njerezit e gjalle ka me pak engjull e me shume djall....
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11684
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 19 Apr 2009, 00:38

cdokush eshte ngapak djall brenda tij...e rendesishme eshte qe djalli te mos e munde te miren qe ka cdo njeri brenda

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17460
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Apr 2009, 10:05

Engjelli ka figuren e cudiberesit, mrekulliberesit simboli i sjelljes perfekte, ndersa djalli eshte simboli i se keqes.
Si mund te thuhet qe ka dhe djall dhe engjell dhe djall brenda njeriut kur veprimet dhe sjellja e tij jane te fituara ne jete me shume se te lindura. Njeriu qe kur lind derisa vdes i huazon te gjitha ne jete dhe pastaj i le perseri mbi kete toke.
Nese je engjell shkon ne parajse , nese je djall shkon ne ferr, thuhet.
Pse zoti njerve te mire ju jep te mirat e parajses? Po keta njerez qe kane qene djaj dhe jane ishqyer me frymen e djallit pse mos te shkojne ne ferr dhe djalli si padroni i se keqes tu jap te njejten gje si dhe zoti?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga vistor2 prej Sun 19 Apr 2009, 10:23

Tė jemi real ėshtė ajo qė gjithmonė kėrkohet nga njeriu. Engjulli dhe djalli janė bestytni apo krijime mistike. Ne vetė njeriun u krijua njė bindje nga kėto dy gjėra mė lart duke krjijuar kėto dy qenje jashtėtoksore Engjullin dhe Djallin. Nė librat e shenjėt shpesh lexojmė se dikur djalli ishte engjulli mė i dashur tek vetė Perendia por mė vonė e dimė ēfar ndodhi mos tė bėj tani ligjerata teologjike kėtu. Ėshtė mirė tė besojmė se egziston vetė engjulli sepse ai na shpie nga mirėsia dhe sjellja e dėshiruar. Unė po e pėrmbylli se tek njeriu po tė mos egziston engjulli nuk do ishte as djalli - merr kėtė si shprehje personale.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 19 Apr 2009, 13:46

ne nuk mund te hedhim asnjehap pa mbrojtejen e engjujve,por urojme te mos biem nen gracken e djallit qe te biem ne humnere.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13803
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga zymer prej Sun 19 Apr 2009, 18:17

xhindet ne nuk mund ti kontrollojme , por mund te mbrohemi prej tyre. i vetmi qe mund ti kontrollonte ishte profeti sulejman a.s (salomoni) ai i beri nje duha (lutje) ALLAHUT ku i kerkoj pushtet, te cilin asnje person nuk e ka pasur dhe as nuk do e kete. ALLAHU ja nenshtroi xhindet atij.

Andaj Allahu na ruajt nga e keqja

firma.................................................................................................................................................................................
E cka eshte jeta nėse jo vallezim?
avatar
zymer

Shteti : Lipjan
Postime : 698
Kyējet nė forum : 11615
Regjistruar mė : 03/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Interesant prej Sun 19 Apr 2009, 18:58

Ne jete kjo shprehje mund te vie ne shprehje vetem si nje metafore, sepse edhe uji edhe zjarri nuk mund te qendrojne ne nje vend ne te njejten kohe, por njeriu mund ta kete engjellin ne momentin kur veprat e tija vertetojne nje te mire dhe pozitive, dhe mund ta kete djallin ne momentin kur vepron dicka negative apo jo te mire. Eshte e vertete qe edhe djalli ka qene nje nder engjujt dhe ka qene me i menquri nga te gjithe engjujt ( normal djalli eshte larguar nga meshira e Allahut per shkak se ka kundershtuar urdherin e Allahut e jo qe nuk e ka besu Allahun si Zot ), por nuk eshte krijimi i djallit i njejte me ate te engjujve sepse djalli eshte i krijuar nga zjarri kurse engjujt nga drita, me dallim nga njerezit nga balta ( dheu ).

Nganjehere njeriu ne pamjen e jashtme te jap te kuptosh se eshte si nje engjell ( person i mire) por pjesa e tij e brendshme eshte djall, por edhe e kunderta, pra njeriu mund te vleresohet me ate cfar punon sepse nje fjale e urte thuhet : Cfar ka zemra deshmojne veprat, e jo pamja !
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13727
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga vistor2 prej Sun 19 Apr 2009, 19:56

Rrespekte pėr shkrime tė tilla pėr engjėjt dhe djajt (jashtėtokėsorėt) tashmė kanė bėrė tė formohen sekte tė ndryshme tė ēuditshme gjithandej. Feja ėshtė ndarė nė tė dijshėm dhe tė paditurit kėshtu qė s'mė duket ide aq origjinale sa mė duket aq funny disa shkrime. Por duhet tė pranoj se ėshtė mjaft zbavitėse krahas njė gote cola dhe ca pop-corns pėr pasdite tė kėndshme.Ne kėtė kategori kėrkohet diēka tjetėr jo spjegime teologjike mbi engjėjt dhe djajt se ato askush si di ti spjegoj as qė do mundet pėrveq njė fuqie qė quhet Perendia.
Po ju citoj njė FATIH shpresoj se nxjerrni shumė nga kjo nėse e keni harruara.Ekzistenca e jashtėtokėsorėve apo mos-ekzistenca e tyre nuk pėrbėn ndonjė problem pėr fenė islame dhe pėr fet tjera njėashtu sepse ėshtė vetėm njė Zot pėr tė gjithė si pėr tė bardhin si pėr tė ziun, si pėr tė pasurin si pėr fukarain, pėr besimtarė tė gjitha feve.... Nė Kur'an thuhet: Falenderimi i takon Allahut Zotit tė Botėrave (analizoni mirė kėtė thėnje dhe na kujtohet Dielli, Hėna, Toka, Saturni, Neptuni etj…)(fatiha:1), kėshtu qė ēdo gjė ėshtė e mundur para njė krijimi madhėshtor tė Zotit.
Gjithėsesi Feja nuk ėshtė e predispozuar tė mbėshtesė asnjė prej refuzuesve apo pranuesve tė ekzistencės sė engjėjve apo djajve apo jashtėtokėsorėve. Pra ekzistenca dhe mos ekzistenca e tyre nuk pėrbėn problem doktrinar dhe nuk zhvlereson asgje prej fesė. Nėse janė mirėqofshin, nėse nuk janė mund tė krijohen ose jo, ekzistenca dhe mos-ekzistenca e tyre hyn nėn kornizėn e mundėsisė. Unė po shof se nė kėtė forum ka shumė “ engjėj dhe djaj “ dhe nuk do komente. Nėse keni dėshmi dhe fakte se jam gabim ju mirėpres nė debat dhe aspak nuk e ndjej ulje tė kėrkoj falje nėse argumentoni me fakte.
Rrespekte edhe njėhere pėr shkrimet.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Apr 2009, 20:57

Une jam nje qenie njerzore dhe per mua rol ne jete luan te pozicionimi im ne jete. Me pelqen dhe perpiqem te jem e sinqerte, e dashur, po dhe e drejperdrejte aty ku e kerkon situata.Une imazhin tim nuk dua ta personifikoj as me djall e as me engjell.Dua te jem kjo qe jam pa u bere copy-paste.

Po duke menduar se zoti te drejteve,te varferve, te vuajturve ne bote i merr ne parajse pse ky djalli te keqinjeve nuk ju jep dicka te mire meqense i sherbejne ketij?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi