» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 12 Apr 2009, 13:36

Fatkeqesit shume here kemi verejtur ne lexime neper forume te ndryshme ( edhe ne kete forum) nje kulture shume te larte debatuese ne temat e ndryshme por kemi verejtur edhe nje kulture shume te ulet duke kaluar edhe ne ekstreme dhe ofendime per gjera koti ose qeshtje mospajtimi ne tema te ndryshme.
Une hapa kete teme sepse une njof ketu shume persona me nje kultur te larte dhe te afte qe me gjakftohtesi mund ti mbyllin keto gjera. Po verej se polemikat nuk drejtohen temave kjo po ndodhe edhe ne shume web faqe e portale shume me te medha se ky. Polemiken me inat e kam shume meri por nganjehere aq na ben kurioz sa harrojme perse jane forumet dhe kalojme ne ekstreme. Ne ketu futemi te kalojme kohen. Personalisht kam bere nje testim sa per te vertetuar kete testim kam udhetuar edhe ne shume vende qe ti takoj disa nga anetaret. Jam bindur se privatesia personale ne rastin e pare qe ndokujt i ipet rasti e shfrytezon per qellime personale.
Bera nje shoqeri jo te gjere nga bota virtuale dhe besova shume sekrete atyre ne tregime dhe besoni apo jo akoma nuk kthehesha ne shtepi personi i trete i dinte te gjitha Very Happy tmerr apo jo.
Mos ta bej komplet mendimin ne kete teme pres nga ju replikat por vetem te jemi tolerant dhe te debatojme siq duhet pa cenuar te drejten e privatesise personale te asnje anetari.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Sun 12 Apr 2009, 16:16

Naki pėrgzime pėr temen shumė e qelluar.
Ne boten virtuale disa njerės lendohen ose preken shumė kollaj dhe shpejtė kurse disa nuk qajn koken fare (rasti jot Naki). Na duhet ta kuptojmė se ky ose tjetri janė disa forume ku nuk ja vlen tė merzitemi pėr gjėra tė kota. Unė personalisht futem dhe lexoj disa postime qė vertet ja vlen tė lexohen kurse disa as qė mi shef syri njėashtu edhe disa anėtarė qė jane sikur nuk janė. Duhet me qenė shumė tolerant dhe askush askujt nuk mundet tė ja imponoj cfar te shkruaj dhe mendoj.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Sun 12 Apr 2009, 16:25

Duke shijuar kete realitet te hidhur te zhvillimit te polemikes neper faqet e internetit, me duhet te them, se dita dites , po del nje drite qe do te rrezatoje mbi gjithe ate mjegullnaje qe shtrihet.

E para, njerėzit e kesaj krijimtarie, heret a vone do ta kuptojne se niveli i nje mireqenie krijuese , nuk arrihet duke ua ngulur ne prapashpine nderkembsat atyre qe nuk kane bere asnje mekat !

E dyta, nuk do te ec perpara krijimtaria e vleres qe e synojne ne pergjithesi bota, por edhe shqiptaret, nese del ne pah dhe nivelizohet vlera e sajuar nga vjedhjet, plagiatet, shpifjet qe jane projek i shpirtit kulim!

E treta, jo ma pak e as ma shumė, animi dhe perkrahja nga distanca e te qenmit i njohur, per arsye dhe rrethana jete!

Jam i mendimit, se gjerat qe ndodhin e kane edhe fillimin! Nje dite do te dalin ne shesh te rrezatojne te verteten ashtu siē kane synuar te mbijetojne si te verteta, dhe ne realitet, kane qene genjeshtra te kulluara!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 12 Apr 2009, 16:57

Vjollca dhe LumLumi, shume jane te verteta shkrimet e juaja ju falenderoj. Une do shtoja ne vazhdim te ketij debati edhe dicka. Mendimi im personal eshte se eshte esenciale gjate komunikimit njeri me tjetren sidomos ne boten virtuale dominon deshira e te arsyetuarit ose dominimit. Personalisht ndaj shume anetarve me eshte dashur te jep arsyetime eshte apo nuk eshte keshtu. Ka qene disa kurioz te dine me thellsisht per jeten personale timen ose te ndonje anetari duke menduar se une di te gjitha gjerat sa disa kan pas ate bindje se une mund edhe te ua lexoj mesazhet private. Duke pare me nivelin dhe vetdijesimin apo njohurit paraprake me disa kam skajru gjerat me disa thjesht kam mbyll muhabet se nuk ja vlene. Kur une i them dikujt njehere Muri eshte i bardhe ai/ajo thote jo eshte i zi kete ja perseris edhe nje here jo nuk eshte i zi por i bardhe dhe ai/ajo kemngul veq i zi atehere ike nga debati me ate anetare/anetare ske pse lodhe koken.
Sikur njerzit te vene gishtin ne koke dhe i mendojne mire gjerat ose se paku dy here ndalen dhe mendojne e njehere vendosin e shkruajne ateher cdo gje do ishte ok por per fat te keq se kemi akoma kete pasqyre (Te mos ju hy ne hake ka disa anetare qe vertet te knaqet shpirti kur lexon shkrimet e tije/saj). Duke e pare dhe nisur nga pervoja qe kam ne boten virtuale ngase me ka rene te moderoj ose jam pjese e ndonje komuniteti ne boten e informatikes them se me e mira eshte qetesia apo heshtja totale ne shume raste. Nganjeher heshtja eshte vertete ari. Por nganjeher kthehem dhe nuk ndaloj kur dikush te gjuan me gure ti puthe une ata gure apo te ja kthej me te njejten? Ndodhe shpesh ja kthej me te njejten gure per gure.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Sun 12 Apr 2009, 17:12

Edhe diēka Naki.Pėr njė teme apo ēėshtje diskutojnė mendje tė ndryshme, diskutojnė pozita tė ndryshme njerezish ndaj ka perplasje ne ide por kurrėsesi nuk duhet te kėtė ofendime mirpo edhe nėse vijnė ofendimet atėhere nuk duhet qė edhe ne tė ja kthejmė me tė njejten si thua ti " Guri me Guri" ... mendin personal.Nėse ti ofendon atė qe pėrballė bashkebiseduesin kėshtu kulturėn tėnde e ke barazuar ne nivelin zero. Unė si individ ofendimet mund ti fali por kurrsesi ti harroj. Nuk jane tė rralla rastet kur disa individ tė prirė e qė pėr fat tė keq te sjellin me dhjetra argumente falco qė disa bien nė to pa logjikuar shumė dhe tė behen nervat kaqurrel dhe tė duhet shumė kohė ta bindesh bashkbiseduesin se nuk janė tė verteta. Ka raste kur bashkbiseduesi bindet prandaj te pelqej kur thua heshtja ėshtė si ari.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 12 Apr 2009, 17:17

O Vjollca mos harro aman se neper forume jane vendtakimet e njerzve te cilet dallohen ne mes veti ne shume aspekte. Ne forume ke cka nuk ke te mire dhe te tille qe shpenzojne leke neper net kafe per te bere gjeja dicka ose treguar ndonje dominim ose kush jam une..... E kam kete pervoje shume mire di nga keto gjera se me ka rene te ballafaqohem dhe ti njof edhe ne jeten reale disa nga te tillet. Rrespekte per disa edhe nga bota virtuale. Mos harro se secili njeri qe vendos te vehet ne jeten virtuale me ndonje qellim apo me ndonje ide eshte ne menyren e tij/saj i vecant si nga intelegjenca si nga natyra.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Sun 12 Apr 2009, 17:20

Dakord Naki shumė dakord me kėtė tė fundit qė e thua. Me tė ofenduarit dhe nėnēmuarit si dhe bashkebiseduesit nuk tregon asgjė mė tepėr se sa mungesėn e edukates dhe mirėsjelljes.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Sun 12 Apr 2009, 22:33

Naki shkruajti:Vjollca dhe LumLumi, shume jane te verteta shkrimet e juaja ju falenderoj. Une do shtoja ne vazhdim te ketij debati edhe dicka. Mendimi im personal eshte se eshte esenciale gjate komunikimit njeri me tjetren sidomos ne boten virtuale dominon deshira e te arsyetuarit ose dominimit. Personalisht ndaj shume anetarve me eshte dashur te jep arsyetime eshte apo nuk eshte keshtu.


Desha te shtoj esencen se ne kete jete tundimesh, akoma eshte e pasqaruar se fjala publike e publikuar kudo, ka pergjegjesi.Sot, ajo ndeshkohet sipas deshires sė ēdo personi qe ka marre nje grade ne forum, apo qe ka mundesi te fshije sipas deshires! Ka raste kur ajo del si shfrim ndaj padrejtėsisė ! Ne vend qe te luftohet padrejtėsia qe te parandaloje te keqiat, luftohet ajo qe del si sfidim per te drejten!

Kjo eshte e barabartė me termometrin , kur pacientit i tregon temperaturen. Ne vend qe pacienti te kuroje trupin, thyen termometrin!
Ka qene disa kurioz te dine me thellsisht per jeten personale timen ose te ndonje anetari duke menduar se une di te gjitha gjerat sa disa kan pas ate bindje se une mund edhe te ua lexoj mesazhet private. Duke pare me nivelin dhe vetdijesimin apo njohurit paraprake me disa kam skajru gjerat me disa thjesht kam mbyll muhabet se nuk ja vlene. Kur une i them dikujt njehere Muri eshte i bardhe ai/ajo thote jo eshte i zi kete ja perseris edhe nje here jo nuk eshte i zi por i bardhe dhe ai/ajo kemngul veq i zi atehere ike nga debati me ate anetare/anetare ske pse lodhe koken.


Jane shume te mira synimet per te shpjeguar murin e bardhe ! Por, jane shume supersticioze ngjarjet qe zhvillohen ne faqet e internetit.Edhe ketu tek kjo faqe, une kam verejtur se tendencat e fyerjeve i kalojne normat racionale. Bie fjala, nje person qe ju e nderoni, akoma ka postime kercenuese , dhe atij i lejohet t'i mbaje te publikuara ato, edhe pse ai njeri i mjere nuk di perse ne ate forme sillet!

Sikur njerzit te vene gishtin ne koke dhe i mendojne mire gjerat ose se paku dy here ndalen dhe mendojne e njehere vendosin e shkruajne ateher cdo gje do ishte ok por per fat te keq se kemi akoma kete pasqyre (Te mos ju hy ne hake ka disa anetare qe vertet te knaqet shpirti kur lexon shkrimet e tije/saj). Duke e pare dhe nisur nga pervoja qe kam ne boten virtuale ngase me ka rene te moderoj ose jam pjese e ndonje komuniteti ne boten e informatikes them se me e mira eshte qetesia apo heshtja totale ne shume raste. Nganjeher heshtja eshte vertete ari. Por nganjeher kthehem dhe nuk ndaloj kur dikush te gjuan me gure ti puthe une ata gure apo te ja kthej me te njejten? Ndodhe shpesh ja kthej me te njejten gure per gure.


Jam i bindur, se mundet te arrihet niveli qe te debatohet per temat qe kane peshe. Per karakterin , per kriteret, per arkitekturen e ngritjes se nivelit vleror. Lexoni me kujdes, cili nga forumistet u qaset atyre temave ? Ne te kunderten, analizoni ca persona me grada, qe pos postimeve te kopjuara, dhe temave te krijuara per nje shpulle, nje puthje, nje keshtu, nje ashtu, kane bere gje?
E di se keto qe i thash nuk mirepriten, por, ja, qe ma mire t'i themi e te ēlirohemi nga ky veprim destruktiv qe ka vershuar ne ēdo faqe interneti, dhe ka mbjellur ugarin e grindjes dhe urrejtjes, duke ngulfatur garen per te arritur nivelin vleror te shkrimeve !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Sun 12 Apr 2009, 22:37

Vjollca te komplimentoj!
Zakonisht ai qe merr mundimin te shkruaj ne forum vihet ne rolin e mbizotruesit, sundues mbi ate qe e lexon. Nese nuk arrin te depertosh ne kete komunikim atehere merre si loje, si gjera jo serioze, sikur jane pak te denja te percjellin mesazhe te fuqishme, na duket sikur nuk paraqesin ata qe duhet te jene vertet.
Nga vet menyra e komunikimit ne net shihen dhe tensione, mardhenie mes antareve disi te tensionuara, ku cojne dhe ne konflikte virtuale.Si rrjedhoje e moskuptimeve , zilive xhelozive qe ka mes njerzve ne net lindin dhe marrdhenie te bazuara ne stigmate ( d.m.th. perbuzese), kritike, etiketa jo te kendshme, qe ne raste te shumta e ka ne ate qe shkruan tjetri ose qe dy njerez bisedojne ne net per nje te trete se nuk i ze gjumi.te mosnjohjes sesi e ka ndertuar ai logjiken.

Ne mbartim kultura te ndryshme dhe dashur pa dashur me qellim pa qellim i shfaqim ato ne net kush me shume e kush me pak.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 12 Apr 2009, 23:01

Ju faleminderit per fjalet qe jane shume te verteta ne cdo shkrim. Nuk do shume komente.

Do i pergjigjem z. LumLumi. Eshte shume e vertete se disa me grada hobi kan chit chatet dhe jo temat me rendesi te vecant mbase nuk i terheq dhe nuk mund te ua imponojme. Ndersa nese nje me grada bene copy paste ose prek privatesin autoriale une do kisha pase deshire te ceket ajo keni zonen njoftime, sygjerime dhe verejtje.

Ti kethehem postimeve ne kete teme. Mbasi barra me e madhe me bie mua si fondator i kesaj faqe kam nje princip qe mendimet e mija kurr nuk ua imponoj asnjerit. Shakat i dua dhe mundohem te jem ne nje komunikim tolerant ose thjesht ti pershtatemi temave. Nuk them se nuk jam i gabuar sepse nuk ka te pagabuar. Nese te tjeret ma mbeshtesin ne rregull nese e kundershtojne edhe kjo ne rregull eshte. Perveq kesaj duhet te jemi te vetedijshem se ne boten virtuale jo gjithecka shkruhet apo thuhet. Edhe ne boten virtuale njeriu zgjedh partnerin ose partneren ose grupin qe i shkon muhabeti dhe shkrimi e ne vecanti interesimi per postimin dhe per nje replike te denje duke u bazuar ne fakte dhe argumente jo kot fare hajt te bej nje shkrim. Sot per te qen i mire ne forume dhe per te mos patur zenka duhesh te jeshe i degjueshem te komunikosh me shume urtesi dhe me kryesorja te kesh nje diplomaci te perkryer.

Vjollca dhe arla, cdonjeri e percepton boten ndryshe nese ty te duket e gabuar ajo menyre e perceptimit tjetrit i duket e drejte mirpo nese kjo drejtesi e tije/saj ka qellime mbizotrimet ke mundesi injoroje. Per ta mbyllur dua te them nje fjale qe une e ndjek shume ne jete nje rruge dhe qe mundohem ta zbatoj sepse me duket e drejte. Sillu me te gjithe njerezit ashtu sic do qe te sillen ata me ty.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Sun 12 Apr 2009, 23:14

Une do thoja se sot nje shpikje si neti ben qe njerzit te veshin kostumin e superheronjeve , te lundrojne ne vetkenaqesine e te qenurit "lider" per ato pak minuta qe mund te jene para pc-se. Te zbulojne boten me nje te klikuar te mausit kjo eshte arritje e madhe per mendjet e fshehta ne erresire. Te gjejne kenaqesite qe ndoshta ligjet e shtetit ose rrethi shoqeror , familjar ua ndalon kjo i ben qe Pc-ja te pallati mbretor. Ku ti me nje levizje te dores ben magji , ndodh mrekullia.
Shfrytezimi i netit tashme ka nxjerr ne drite dhe te mirat dhe te keqiat, te keqiat mund te jene me pak por jane pasqyra e mendjes se njerzve.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 12 Apr 2009, 23:25

Arla, Ajo qe mungon ne shume forume eshte kultura e komunikimit dhe gjuha debatuese. Tek kjo kulture vlen te theksohet edhe nje aspekt psikologjik. Kjo kulture po prodhon nje shoqeri te semure me nje patologji te rende kolektive qe shfaqet ne marredheniet tona ndernjerezore.Ne shoqerite e shumta jo vetem tek ne ne menyre inkoshiente u japim individeve rolet qe ata luajne e cka eshte me e keqja ne vend se ti bejme te ditur se jeni gabim ne aq shume i perkrahim pse e kam simpati ose mike ose te dashur ose cka tjeter ska rendesi.
Arla ti ke shume te drjet se me nje klik mousi ndonjeri mendon “ Wav u bera i famshem “. Akoma me kujtohet nje thenje e nje plaku i cili sdinte ta shkruante as ermine tije por ishte aq i zgjuar sa nuk mund te besoje. Ai thoshte mos u ngutini lereni njerzit te flasin dhe mos ja shiqo veshjen e trupin po degjoja fjalet. Duhet te mesojme te respektojme mendimet e tjetrit!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Sun 12 Apr 2009, 23:37

Ketu ne virtulitet shpesh kulturen njerzve nuk ua shohim, nuk dime permbajtjen e kultures qe kane. Ne nisemi ti dallojme ata nga komunikimi qe ata perdorin. Disa kane imagjinate manipuluese qe aq mire perdorin fjalet, por qe ju del boja nga figura qe e tradheton, " Vesi". Dhe nese nuk jane te tille ne realitet kane mundesine te aktrojne per te mbushur boshllekun qe realiteti ua ka mohuar ose nuk pajtohen me te

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Apr 2009, 00:08

Jam dakort qe ne virtulitet shpesh kulturen njerzve nuk ua shohim nuk dime permbajtjen e kultures qe kane. Mirpo duhet te kemi parasysh qe edhe dhenia sikurse marrja e kritikes eshte shume e rendesishme. Eshte e lehte te gjykosh nje mendim ose te mos pajtohesh me nje mendim te qortosh nje person por nuk eshte edhe aq e lehte ta presesh nje gjykim apo nje mendim te tjetrit qe mund te mos te te vije aq mire kur e lexon apo degjon. Shpesh here ka ndodh qe pas nje postimi vjen menjehere pergjegjja qe nuk ka aspak te beje me temen po thjeshte sulm personal ndaj mendimit te postuesit paraprak ose personit qe i ke zili apo ke ndermend ti kundervihesh. Pastaj aq rende eshte te rrish dhe mos pergjegjesh ne menyre impulsive ose siq e ceka ne postimet me larte te gjuan me guri gjuaje me guri e jo ai me gure ti me puthje. Nganjehere them se nuk ke mundesi edhe te jesh tolerant dhe te kesh nje kulture debatuse. Pra varet shpesh me kend ke te besh.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 00:36

Duke pare vlimet e tepruara tė kėsaj perditshmėrie qė vjen e publikohet nė forum, pakėnaqėsitė e arsyeshme apo format e jetės sonė, nė krahasim me mjediset e tjera tė kėsaj hemisfere, jam i mendimit tė mbledhim forcen mendore pėr tė bėrė njė kuvendim nė kėtė dimension:

Sa percillet ky lloj i te shkruarit dhe sa ndikon ne organizimin shoqėror ?
Pėrse shumė ēeshtje tė trajtuara ngelin ne nivelin e bisedave private ?
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 00:37

Nėse ndonjėherė janė bėrė pėrpjekje, qė tė dalė sa mė nė nivel kultura e diskutimit, pėrse tė mos fryėzohemi nga praktika e tillė dhe tė bėjmė njė hap mė tej ?!

Edhe pse problemi aktual i forumeve, vecmas i kėtij forumi, ėshtė zgjidhja e plotė e ēėshtjes shqiptare, pėrse gjithaq dalim tė pėrmbajtur qė nė njėfarė mėnyre mbesim si fushė e dikujtė por edhe e askujtė ?

Prandaj mund tė thuhet se ne flasim nė pėrgjithėsi, por nuk veprojmė nė veēanti!


Ndėrsa , koha pas gjithe kėsaj klime tė krijuar, dikton qė ta pėrvetsojmė etikėn e njeriut tė kulturės, qė flet drejtė, me maturi, dhe ėshtė i pėrkushtuar nė parimet kombėtare !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 00:39

Ēėshtja konkrete pėr tė cilėn mund tė filtet dhe shkruhet ėshtė:

1. kultura e elitės, dhe
2. kultura e masės !

Ne ballafaqohemi me ato nivele tė elitės qė sot janė udhėheqėsit e institucioneve qė flasin dhe godasin masat per kėrkesat dhe nevojat qė kanė. Nga ana tjetėr, Kultura e masės edhe ajo e ēon zėrin e saj me : rroftė kultura e masės, poshtė kultura e elitės !

Si tė dalim tė koordinuar?!!!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Mon 13 Apr 2009, 12:30

Arla tė falenderoj pėr komplimentat. Mos tė harrojmė mike e dashur se sa e rėndsishme ėshtė dhėnja e kritikės po aq ėshtė edhe pranimi i saj nga tjerėt.Ti pranojmė gabimet te shpjegojme nėse ka ndonjė keqkuptim ti mirėpresim vlerėsimet dhe sugjerimet e tjerėve por kurrsesi nuk mun tė pranojme kur dikush andej nga Hong Kongu apo Australia e largėt vlerson identitetin tuaj ose timin e qė nuk ka as ide as qė ka ėndrruar se kush jam unė apo ti. E shoh gabim kur gjatė bisedės njerzit e rrotullojne muhabetin dhe nė vend qe ti pranojnė sugjerimet dhe kritikat e dikujt e kritikojnė personin dhe mundohen tė mbizotrojnė me atė mouse klik qė ceke ti mė lartė. Ndoshta tipat ose tipet e tillė/a e kanė nė kokė atė: "Mbrojtja me e mirė ėshtė sulmi ose njė shprehje nga ana jone qė e thonė gjyshet tona " Mbama vjeherr kopilin ti them fqinjes sa nuk mė ka thėnė ajo mua !"
Sa i pėrket zotriut LumLumi autorėsia ėshtė evidente se po shkilet dhe po keqpėrdoret ne vende mė tė ndjeshme sesa nė kėto forume mirpo kjo temė sa shofė unė ka njė tematikė tjeter Kultura e Komunikimit e jo mbrojtja e autorėsisė. Edhe nėse tė ėshtė marrė diēka besoj se nuk ėshtė e keqe ngase ato shkrime i ke bėrė qė dikush ti lexoj. Unė vėrej se kėtu edhe nga vetė webmasteri sillen shėnime te bukura por ai ėshtė shumė i kujdesshėm ne fund tė ēdo shkrimi ven burimin e shkrimit ose autorin dhe mendoj se kėtu ska tė keqe.
Mos tė harroj edhe diēka jo tė gjithė e kan tė njejten llogjikė kur bisedojmė dhe komunikojmė.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:20

Vjollca shkruajti:

Sa i pėrket zotriut LumLumi autorėsia ėshtė evidente se po shkilet dhe po keqpėrdoret ne vende mė tė ndjeshme sesa nė kėto forume mirpo kjo temė sa shofė unė ka njė tematikė tjeter Kultura e Komunikimit e jo mbrojtja e autorėsisė. Edhe nėse tė ėshtė marrė diēka besoj se nuk ėshtė e keqe ngase ato shkrime i ke bėrė qė dikush ti lexoj.

E nderuara Vjollca, duke lexuar trajtimin tuaj per kete dukuri, jam i bindur se ju keni arritur te prekni esencen. Edhe pse ne theksim keni vene temen per te cilen , edhe une perpiqem ta trajtoj ashtu si mundem, mbase kjo teme eshte nje teme komplekse, dhe mund te arrihet e plote nese me kujdes ofrojne pikepamjet shumica, serish , e pashe te nevojshme t'ua them edhe kete:

- Nuk ngul kembe ne kete teme se duhet dhene randesi mbrojtjes se autoresisė, por, sadoqe e pashe te udhes ta theksoj si rastėsi e shpeshtuar, kur , keqperdoret qellimi i shkrimit, prej atyre qe duan te zhvillojne mistere ne krijimtari, ashtu siē del ngandonjehere edhe jeta e veprimit ne forume! Besoj se jeni e plote ne gjykime, dhe me nje respekt veshtroj pikepamjet qe ju mbroni!

Unė vėrej se kėtu edhe nga vetė webmasteri sillen shėnime te bukura por ai ėshtė shumė i kujdesshėm ne fund tė ēdo shkrimi ven burimin e shkrimit ose autorin dhe mendoj se kėtu ska tė keqe.
Mos tė harroj edhe diēka jo tė gjithė e kan tė njejten llogjikė kur bisedojmė dhe komunikojmė.

Jam plotesisht per ate se per shrimet e te tjerve te jepen burimet, sepse as qe ia humbin vleren shkrimit te autorit, por, as postuesit.
Logjiken te gjithe nuk mund ta kene te njejte, ėshtė ma se natyrore ajo. Edhe zogjte qe fluturojne ne qiell nuk fluturojne njesoj. Ca me lart , e ca me poshtė , por, i japin hijeshi fluturimit! Edhe ne forum eshte e njejta larushi, qe duhet pershendetur, por, natyrisht se duhet krasitur nga ca zhvillime banale!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Apr 2009, 18:30

Vjollca forumi ne vetvete ka nevoje per pak ngacmim ka nevoje per njerez qe kane sens humori qofte ky i shfaqur si sarkazem qofte miqesor. Mendimet mund te perkojne ose jene te ndryshme dhe ne te shumten e rasteve qellon qe jo dy persona mendojne njesoj.Njohja e normave demokratike dhe etikes te se shprehurit qe te jesh njeri i ditur eshte njera ane e medaljes por kur degjon dhe pranon keshillen dhe pajtohesh me keqkuptimet apo gabimet tua atehere jane te dyja anet e medaljes. Ne nje forum me qindra anetare eshte e natyrshme te lexosh nje mori mendimesh ne nje teme te caktuar. Nje mori replikash e mospajtimesh. Rendesia eshte kultura qeshtjet private zgjidhen diku tjeter.
Vjollca une po ta kujtoj edhe nje thenje nga ana jone " Mos be cka ben hoxha por vepro si te udhezon hoxha " ti je fetare dhe garant e kupton kete thenje.

z.LumLumi, rrespekte per shkrimet me vemendje kam lexuar poezit tua tek pena e arte mirpo per te mos i nderhyre asaj radhitje aq te bukur jam permbajt edhe nga komplimentat por nje dite ato nuk do te mungojne. Meqe thuani se kjo teme ka nje trajtim te kujdesshem nuk qon peshe edhe nese kalohet pak edhe tek mbrojta e autorsise. Une jam dakord me z. LumLumi sepse vertet eshte nje gje shume e ulte kur dikush mburret me punen e tjetrit. E them nga pervoja ne disa x faqe ku kam qendruar me nete pa gjume dhe kam mesuar ose dizajnuar e ne fund jo qe shperblehem nga ajo pune ose falenderohem por marr edhe ban dhe largohem nga ai forum pa thyer asnje pike te rregullores. Babi me ka mesuar beje mire kur mos bej keq edhe nese te bejne keq mos u hakmirr. Shkrimet tua z. LumLumi do jene te mbrojtura dhe une kam nje bashkpunim me z. Adnan Abrashi ku shume shkrime te tije i marr por jam i kujdesshem te ve ne fund burimin dhe autoresine e shkrimit. Te shperndash shkrime eshte thesar sepse brezat e ri neser ken cka te lexojne sepse bota e librit sot eshte zavendsuar plotesisht ose 90% me internetin.

Ti kthehem temes prap. Injoroni ne heshtje personat qe nuk gezojne kulturen e duhur komunikuese.Nese ju qellon qe nje anetar i vecante te mundohet qe ta ktheje mendimin tuaj ne nje replike personale me ju eshte me mire qe ketij personi ju te mos i ktheni pergjigje fare por ta injoroni. Disa persona gezojne nje edukate dhe arsim te ulet dhe kjo manifestohet me ato qe keta shkruajne ne forum. Sa here qe ne diskutim perplaseni me te tille persona eshte me mire ti injoroni pasi po i konfrontuat e ulni veten ne nivelin e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 19:19

Te falnderoj Naki!

I kuptova te gjitha! Dhe shfrytezoj pervojen time krijuese. E di se shume here, neper redaksi ku kam derguar shkrimet e mia, janė mbledhur Censorokuqet e kohes ne Prishtinė dhe ne Shkup. Me kane ndaluar me emrin tim, por nuk arriten me pseudonime. Po perpiqem te sjell shkrimet qe kane qene te publikuara, dhe rreshqas nga binaret e hyje te shikoj se sa jemi ne per komunikime e debatime. Per te kam shkruar dhe nje ditarė qe padyshim do ta sjell.

Nuk kam nge se ndonjehere dal nga binaret dhe ndej kenaqesi me shtresa e nivele te ndryshme. Edhe pse e dije urtine, se po han me kalamaj te sterpikin, kjo nuk me brengos. Vetem le te behem sadopak, nxitje per te arritur te pasurojme nivelin krijues, pa cka se dikush mund t'i lejoje luksin vetes e te veproje, po si nje numer ngucakeqesh, qwe duan te me bejne donzhuan, pa e pasur ate ide!

Kam bindejn, se edhe nese nuk komunikoj me ato nivele, edhe nese komunikoj, une perpiqem te sjell krijimet, qe edhe nese i shajne e levdojne, une serish i falnderoj! Shumcka kam mesuar prej tyre. Dhe tani, jam motivuar te bej nje proze te gjate, ne te cilen, luajne rolin ata qe yshten te me presin gjuhen e ideve. I falnderoj, se me kane dhene edhe force, por, edhe motiv per te krijuar!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga summer spell prej Mon 13 Apr 2009, 19:51

Shume teme e bukur dhe komplimente Naki.. pasi shume veta e kan bere virtualitein shtepine e tyre te dyte !
Une skam shume vite qe merrem me internetin me sakte me forumet pothuajse nje vit.Une nuk dija qe ekzistonin keto gjera, mund te quhet injorance se di , perdorja netin vetem per materiale shkollore dhe gjera qe me duheshin per informacione te ndryshme . Ne kete "bote" nese mund ta quaj te tille me futi nje shoqe qe kam ketu ne pune, ajo iperdorte dhe i perdor shume ne pergjithsi kur ka kohe te lire... ka mesuar shume nga karakteret e njerezve dhe me kishte then dicka tek tuk ne fillim.
Une pasi kaloj nje kohe te gjate ne pune dhe jam para nje pc futem ne forume dhe gjera te ketij lloje dhe ca nuk kan pare syte e mi per kete vit ... Kam njohur njerez qe jan shume te apasionuar me boten virtuale dhe qe er vete nuk kane jete reale.. gjithcka rrethohet ne nje ekran dhe ne nje tastiere , aty shprehen me lirshem dhe kjo eshte provuar shkencerisht kjo gje... ka shume njerez qe futen ne net dhe bej njohje me njerez te tjr sepse ne jeten e tyre nuk munden sepse para ekarnit ste shef kush dhe je nje karakter perallor .. aty bejn njohje dhe kam degjuar shume histori qe deri diku jane te dhimbshme pasi jane takuar kan kryer marredhenie dhe ka ardhur ndarja pasi smendoj se mund te funskionoje nje lidhje nga distanca ose nje lidhje qe eshte krijuar nga interneti pasi sic thash ajo eshte bote me vete dhe asnje nuk eshte njehsoj si ne virtualitet si ne realitet... mendoj qe njerez te tille qe bejn lildhje dmth qe se marrin per shtyrje kohe jane te semure menderisht dhe kane nevoje pere mjek...Une jam shume kunder ketyre gjerave,,,, mbase quhem e prapambetur por une keshtu mendoj... per mendime te tjr do shk serisht Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
summer spell

Shteti : Ferr
Postime : 1482
Kyējet nė forum : 11876
Regjistruar mė : 10/11/2007
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Apr 2009, 19:52

Z. LumLumi,

Nje njeri me kulture e fiton respektin e lexuesit fale mendimit qe ai shpreh ne forum. Nje njeri llafazan kujton se duke shkruajtur sa me shume i rrit vlerat vetes. Asnjehere mos hezitoni te shprehni mendimin tuaj. Mendimi juaj menyra se si ju e shprehni kete mendim eshte shembulli me i mire ne forum per ata anetare qe kane deshire te mbushin boshlleqet e tyre ne kete fushe. Asnjehere mos tu shkoje ndermend se pjesmarrja ne forum eshte humbje kohe. Asnjehere mos te ju shkoj mendja se shkrimi i mire e humb vleren. Keshtu mendojne vetem hipokritet dhe egoistet. Mendimi qe ju shprehni koha qe shpenzoni ne forum i sherben nje qellimi fisnik, emancipimit te bashkekombasve te tu me kulturen demokratike. Te ndertosh nje shoqeri qofte edhe ajo virtuale do te thote qe te emanciposh individin me normat lirite dhe pergjegjesite. Gjeja me me vlere qe ketu ne kete forum sjellim dhe importojne nuk jane leket dhe veshjet e bukura, por kultura demokratike.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Apr 2009, 20:00

Summer Spell,
Personalisht nuk i ve rendesi dallimit midis reales e virtuales ne aspektin e komunikimit. Nuk me pelqen te ndryshoj. Edhe une si ti jam shume kohe mos te them 12 ore ne dite para pc dhe kam nje pervoje shume me te gjate se ti qe nga 2001 kam administruar shume faqe forumesh dhe chate dhe si fillestar dhe une isha shume i cuditur me keta njerez qe ceke ti me larte.
Ne anen tjeter eshte normale dhe nuk mund te pritesh se dikush do te tregoj privatesin personale ne detaje. Jeta virtuale ka sekretet dhe fshehtesite. Une mendoje se bashkbiseduesi yt nese veren se ti po bie pre e tije dhe po e fiton ai lojen ndaj teje atehere faji bie mbi ty. Kur papritmas e kupton kush eshte eshte e drejte qe ti te mos nxefesh dhe te sillesh me arrogance po thjesht te ja besh me dije " me ate fetyre te njoha me ate te lashe " e kurrsesi te kalosh ne ekstrem ose revanzh sepse akoma ule me shume vlerat tua dhe prap ne fund rezultati eshte minus per ty.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Mon 13 Apr 2009, 21:55

Po shoh qe po flitet per loje.
Me falni po nje perdorues neti perse duhet te bej nje loje? Eshte argetimi me i fundit i krijuar nga disa lojtar viziv?
Kur te gjithe futemi ne forume per tu argetuar atehere perse ngaterrojme argetimin me investigimin. Me sa shoh, me kaq sa kuptoj shume tashme jane bere hijet e njerzve qe komunikojne net forume e te tjera. Ca eshte kjo kureshtje e semure qe une te tregoj ty kush jam, ku rri, ku e kaloj diten, apo cfare bej naten?

Une po bej nje pyetje te drejteperdrejte: ka ndonje prej jush qe nuk i ka interesuar qofte dhe njehere te vetme te mos keni pyetur per jeten private te dikujt qe ja keni lexuar emrin ne net?

Nese del nje dhe me sinqeritet te plote thote qe une kam hyre net net kam shkruar ate qe kam dashur pa ofenduar asnje atehere une i them : Ju keni "KULTURE"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 00:21

Kjo teme , e nisur, dhe e titulluar, nuk duhet te zberthehet me nje shpjegim qe ia ul nivelin dhe randesine! Jam i mendimit, se prej saj, duhet kerkuar horizonte me te spikatura perj nga do te dalin tema qe perkojne me natyren e nivelit krijues!

Bie fjala perse Kultura e komunikimit nga faqet e internetit, nuk arrin tė godasė dukurite negative ne shoqeri, siē eshte, snobizmi, tirania e modes, shundi, kiēi , prostitucioni, droga dhe devijime te tjera! Ose:

Te hape mundesite e nje vleresimi te nivelit te muzikes, poezise, tregimit, fjalimeve politike, dinksionit te fjales nga televizioni, radioja.

E fundit qe te mundesoje garimin ne konkurset letrare per poezi, tregim, roman, drame , po pse edhe per risi te tjera ne paraqitjen e sfilatave qe kane nivel nxitjeje ne kultivimin e tradites, por edhe te modes!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 00:52

z. LumLumi,
Eshte e pamundur ti permbahesh ne gjenerale temes ngase ka raste kur ta imponon repliken postuesi paraprak. Po them ka shume shkaqe dhe eshte veshtire te numerohen. Sa kam verejtur ne shume forume asnje teme nuk ka arrite te permbyllet me nje komunikim kulturor. Arsyetimin e gjen sepse nje pjese e madhe jane te zhgenjyer ne shumecka dhe keshtu eshte shume e veshtire qe ata te bindin tjeret perderisa ai qe tallet ta perjetoje nje dite vete zhgejimin. Ne shoqerine tone me nje demokraci te re eshte veshtire te gjesh ate qe kerkon sepse ketu ka ndikuar mbyllja ose izolimi nga politika, feja goxha shume, kultura, shkolla e shume gjera mos ti numeroj tash. Nese sot nje femer jep nje keshille qe une them me plote vetedije se ka femra qe ja kalojne 100 mashkujve dalin disa xhentellmena dhe ate goce ta bejne goce semaforesh ose nje prostitute e bla bla dhe normal ajo do te terhiqet se ska kohe te mirret me tipa te rengut te tille. Ne shkurt shqip nuk pranojme qe dikush te eshte me i dijeshem se ne ose te dominoje te gjithe duam te jemi ne krye e nuk mundemi valla. Menyra me e drejte eshte te jesh nje njeri i thjesht dhe shume i drejteperdrejt jo me lojra e investigime. Thuaje te miren te keqen perball njeriut jo si ato palkat e kqija pas shpine. Duhet ta thuash ate qe deshiron ne kohen qe ty te duket e pershtatshme dhe mos te harrojme se balanca eshte celsi i jetes dhe kultures sone. nese mua nje mike forumi apo kushdoqofte me thote une ty ste jap por shiqo cfar do ju bej tjerve dhe shof se vertete shume po bien pre e lojes se tije/saj do te reagoj edhe nese e humbi kete personin qe e kam mike ose te dashur apo ckado qofte. Nese do tallje mos thuaj ne fund au sa i poshter paske qene nese luan lojen duhesh te jeshe shume i afte per ta mbaruar edhe pse ketu ska fitues gjithmone eshte rezultati 1:1 se si ka thene dhelpra njeher mu dogj bishti se dy here jo valla. Mirpo a veprojme mire edhe ne kete menyre jo sepse e thashe na mungon balanci nuk permbahemi dot dhe shume shpejt marrim qendrim te gabuar jo qe kemi cka bejme por felliqim vlerat tona duke ofenduar, duke kercnuar e cka nuk ndodhe.
Ok se jam bere si ai prifti kur shkojne njerzit ti rrefehen mos te pergjigjem vete une po ju le rend tash tjereve.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Kotelja prej Tue 14 Apr 2009, 11:36

I lexova me vemendje shkrimet e mesiperme, ju komplimentoj te gjitheve per nje debat shume kualitativ!

Bota virtuale ka ngjyra tjera nga ajo reale. Ketu nuk te obligon njeri te sjellesh gjeneaologjine e familjes, mirepo kurreshtja e njerezve pothuajse gjithmone ka thyer limitet. Secili nga ne kemi ndjere tendencen e tjetrit per te na terhequr zvarre pertej ketyre limiteve, pertej te drejtes tone te privatesise. Kemi hasur ne te tille forumiste qe te imponohen, duan te t'i nxjerrin fjalet me dara, vetem e vetem qe ta din kush je, nga flet, je i/e dashuruar, ke njeh nga forumi, kush jane nickname-t tua tjera qe perdor ne boten virtuale... etj etj.
E tmerrshme, apo jo?! Neveritese madje!
Per tu shqetesuar eshte dhe fakti i te qenit pjese e nje "grupacioni" te caktuar, ku dikush i ka dhene vetes luksin per te bere avokatin, tjetri per te bere xhelatin, te dy keta te perbetuar me betimin e ujkut-cakua - t'i shqyejme qingjat e bute!!!
Shumica e forumisteve nuk jane ketu per te mesuar dicka, sepse ketu vertete mund te mesosh shume per historine e kombit tone, penat e arta te popullit tone, letersine e ndritur shqiptare neper shekuj, ekonomine, kinematografine, artet e bukura dhe per evenimentet e fundit qe po perqafojne e here here po trazojne boten. Jo, kjo su intereson! Sepse "ata" nuk kane kulture debati, as aftesi per te dhene e as per te marre dicka nga ky forum. Niveli i kultures dhe i njohurive te tyre zbret ne shkallen me te ulet te te qenit injorant, i ceket, manipulues, shumefytyresh... Por kjo nuk duhet te na habisi!
Ne kemi arsye te jemi ketu. Ketu shpesh mbesim gojehapur nga gjerat e bukura qe lexojme, nga shkrimet interesante qe sjellin forumistet, dhe shpesh madje edhe mrekullohemi me nivelin e te shprehurit qe kane shume anetare. Keto shkrime ndonjehere i lexojme edhe me nga dy e tre here! Kjo mposht cdo tendence negative, cdo synim jonjerezor, cdo "lufte" qe niset drejt nje anetari nga pluhuri i asgjese, i hicit, i joarsyes, dhe perfundon po si pluhur, sikur te mos kishte ekzistuar kurre!
Miq te nderuar, para se gjithash jemi qenie njerezore, jo perfekte, plot gabime! Bota virtuale nuk duhet te dal jashte gezhojes se saj asnjehere! Dhe si e tille ka dhe perplasjet e saj, keqkuptimet, gjykimet e pavenda. Rendesi ka qe gjerat te sqarohen, kerkimfalje te behen, kerkimfalje te pranohen. Ne jemi njerez, ne kemi nevoje edhe per miqesine virtuale, sepse sot me shume se kurre jemi hipnotizuar nga bota e internetit, me e pa nevoje, me e pa dashje. Prandaj, rendesi ka te ndjeheni mire, rendesi ka qe kur te keni dale nga forumi te keni mesuar dicka te re, dhe jo te preokupoheni me berjeplanet per kacafytjet e radhes, me berjeplanet e listes se fjaleve te uleta, ofenduese, smirezeza. Kjo bote, si cdo bote, me te dy anet e medaljes, na lejon dicka te mire: te zgjedhim ate qe na konvenon, qe na ben te ndjehemi mire dhe ta injorojme ate qe nuk na sherben per asgje, qe na c'orienton, manipulimet, genjeshtrat dhe grackat. Nuk duhet te shqetesohemi nese preferencat tona per politike, fe, kulture apo qasja jone ndaj fenomeneve te ndryshme dallon nga ajo e antareve tjere, sepse sot nuk jemi ne kohen e izolimit, as te imponimit te te menduarit e te te vepruarit. Sot jetojme ne demokraci, dhe etapat neper te cilat kemi kaluar sigurisht qe kane bartur me vete edhe efekte negative, por ne si nje shoqeri e vetedijesuar qe jemi e qe jemi perplasur fort shkembinjeve te jetes, por qe kemi ditur te ngritemi prape akoma me te forte, do dime si te menaxhojme edhe me keto efekte. Prandaj, boten virtuale duhet konsideruar vetem si te tille, te mos krijojme iluzione te kota, dashuricka te kota, te mos i besojme per as edhe nje moment te vetem, sepse mangut kemi edhe zhgenjimet e saj. Bota reale eshte jashte. Atje jashte cdo gje frymon natyrshem. Atje jashte na presin sfidat e verteta, dashuria e vertete, miqesia e perjetshme. Atje jashte kemi nje mision: ta shpiem universin drejt nje te ardhme te ndritur, jo drejt shkaterrimit, sepse duke per veten - kemi bere edhe per boten!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13854
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 12:31

Pershendetje!
Eshte e pamundur qe te rrish pa marre pjese ne nje teme te tille
Une jam nje djale qe jam i regjistruar ne shume forume dhe kam vite te tera qe
jam pjese e botes virtuale
Virtualiteti eshte nje dicka qe nuk e prek,nuk e shikon .
Ne momentin qe qe thyehn keto 2 pika qe thashe me siper ath duhet te kuptojme se kemi kaluar ne nje shkalle prtej virtualitetit
Te gjithe themi e kemi me kaluar kohen ne virtual,por ama te gjithe duhet te jemi te vetdijshem qe kemi marre nr telefoni nga keto njerez ne virtual dhe kemi folur me ze me ta.Pra qe ketu duhet te themi se ky ""virtualitet"" sado pak po fillon e behet nje realitet i vogel.Smund ti thuash virtualitet kur ne kemi takuar shume vet ne real,smund ti themi me vec virtualitet kur mbase kemi bere me qindra km rruge ,mbase kaluar edhe shtete qe te takojme keto njerez "virtuale"
Dashje pa dashje edhe ne virtualitet nese e marrim ne nje periudhe kohe te gjate ,cdoperson shfaq karakterin e tij real.
Kur ne jeten reale ne nuk perdorim nje kulture te mirefillte,kur ne jeten reale ne merremi me thashetheme ath mendoni se ne virtualitet kjo gje sduhet te ekzistoje?
Duhet te jemi koshiente se si ne real jemi apo jo te martuar apo te dashuruar,kemi flirtuar me te tjere,keshtu behet edhe ne virtual
Secili nga ne harxhon nje pjese goxha te madhe te dites ne virtual dhe mund te them doni apo nuk doni virtualiteti eshte nje pjese e reales qe jetojme
Dikush foli per sekretet,pse valle nese sje aq kurioz te mesosh gjera nga kuriozitet e dikujt tjeter mund te bredhesh lart e poshte per te takuar me dhjetra vete?Cila mund te jet arsyeja qe i shtyn njerezit ath qe te pijne kafe me nje njeri ""Virtual""?
Kush eshte ai njeri qe sado pak se ka shfrytzuar kete "takim"" me dike per nevojat personale?
Edhe ne jeten reale eshte me se e kuptueshme qe cdo gje qe ben e ben me nje qellim i cili mudn te jete nga me i ndryshmi
Pra njerez te dashur dashje apo pa dashje virtuali eshte nje jese e jetes tone qe jetojme ku sekret thashethemet dashurickat apo gjuha e piste jane pjese e saj .
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10481
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 13:20

Virtualiteti eshte nje dicka qe nuk e prek,nuk e shikon .
Shume e vertete kjo thenje por Virtualiteti eshte edhe dicka qe nuk ka nevoje per investigime.
Te gjithe themi e kemi me kaluar kohen ne virtual,por ama te gjithe duhet te jemi te vetdijshem qe kemi marre nr telefoni nga keto njerez ne virtual dhe kemi folur me ze me ta.Pra qe ketu duhet te themi se ky ""virtualitet"" sado pak po fillon e behet nje realitet i vogel.Smund ti thuash virtualitet kur ne kemi takuar shume vet ne real,smund ti themi me vec virtualitet kur mbase kemi bere me qindra km rruge ,mbase kaluar edhe shtete qe te takojme keto njerez "virtuale"
Edhe kjo eshte shume e vertete. Njohja nga virtualiteti ne realitet eshte pajtimi dhe pelqimi i dy paleve dhe vje deri te ajo por cfar pas ketij takimi? A eshte kulture te mirremi ne pse? Si? Kur? Ku? Me kend?.... subjekti po shkon apo kalon ne jeten private. A eshte e drejte e saj/tije te bej cfar te doje me trupin dhe jeten dhe te jete me ate qe ai/ajo do apo duhet degjuar keta nga virtualiteti dhe te bej si ata e udhezojne ose ata done. Ky eshte qellimi i kesaj teme nje kulture komunikimi pa prekur prvatesin e personit.
Pra njerez te dashur dashje apo pa dashje virtuali eshte nje jese e jetes tone qe jetojme ku sekret thashethemet dashurickat apo gjuha e piste jane pjese e saj .
Absolutisht Jo je shume gabim. Gjuhen e piste e ben vetem ai/ajo qe eshte mesuar me kete gjuhe. Mirpo prap kthehem ne thenjen qe kam cekur ne fillim te temes "Nese dikush me gjuan me gure natyrisht se nuk do ta pres me puthje"

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Tue 14 Apr 2009, 13:32

Ne nje rrjet, e thote fjala vet, mund te mbetesh i kapur ne te.Peshq qe perpeliten midis syve te nje kurthi te thurur per te na zene rob, Miza te ngecura ne nje rrjete merimange te brishte megjithate mund te jene vrastare. Nje rrjet mund te jete nje peshtjelle, nje pyll. Sa me teper degezohet nje rrjet aq me teper fuqizohet per te glaberuar gjithcka. Nje rrjet mund te na burguse, mund te na hipnotizoje me thurjet ndjellese te nyjeve te saj.Njesoj si peshqit qe notojne ne tufa, cdonjeri duke vozitur me pende dhe duke marr fryme per verza. Individualitete te asgjesuara nga turma qe zhvendoset verbtazi sa andej kendej duke u uniformuar si bashkesi.
Teknika ndryshon emocionet tona, ankthet, deshirat. Rrjeti qe na kap ajo eshte ngjites ne mbetemi te magjepsur, nderkohe qe na mberthen , na burgos duke na lajkatuar. eshte RRjeti, rrjeta e vetme qe mund te nderlidhe nje peshk pa uje me miliona te tjere. Nje bashkesi ndryshueshmerish qe ben grumbull . Nje rrjet e perfytyruar pra, ashtu si hidhet nje rrjet ne detin absrakt te individualiteteve te nderlidhura qe flasin pa u njohur dhe lejojne te kapen rob per tu siguruar qe egzistojne.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 13:45

Naki shkruajti:
Virtualiteti eshte nje dicka qe nuk e prek,nuk e shikon .
Shume e vertete kjo thenje por Virtualiteti eshte edhe dicka qe nuk ka nevoje per investigime.
Te gjithe themi e kemi me kaluar kohen ne virtual,por ama te gjithe duhet te jemi te vetdijshem qe kemi marre nr telefoni nga keto njerez ne virtual dhe kemi folur me ze me ta.Pra qe ketu duhet te themi se ky ""virtualitet"" sado pak po fillon e behet nje realitet i vogel.Smund ti thuash virtualitet kur ne kemi takuar shume vet ne real,smund ti themi me vec virtualitet kur mbase kemi bere me qindra km rruge ,mbase kaluar edhe shtete qe te takojme keto njerez "virtuale"
Edhe kjo eshte shume e vertete. Njohja nga virtualiteti ne realitet eshte pajtimi dhe pelqimi i dy paleve dhe vje deri te ajo por cfar pas ketij takimi? A eshte kulture te mirremi ne pse? Si? Kur? Ku? Me kend?.... subjekti po shkon apo kalon ne jeten private. A eshte e drejte e saj/tije te bej cfar te doje me trupin dhe jeten dhe te jete me ate qe ai/ajo do apo duhet degjuar keta nga virtualiteti dhe te bej si ata e udhezojne ose ata done. Ky eshte qellimi i kesaj teme nje kulture komunikimi pa prekur prvatesin e personit.

O plako a mos valle kjo gje ndodh vec ne virtual apo edhe ne real?
Po e njeta gje pra behet edhe ne realitet,ky takoi ate ,ajo takoi kete,kjo grua e martuar turp qe u mor me x person e blla blla. Pra nuk eshte semundje e virtualit kjo gje,por eshte semundje qe ekzsiston ne real ne kokat tona e perdisa ekziston ne real eshte e pamundur te shmanget edhe ne virtual
Une spo them se eshte gje e mire kjo g,por po them qe do jet pjese e virtualit per sa kohe eshte pjese e jetes tone reale
Te betohem ne zot se deri tani me kane martuar mua nja 25 here ne virtual,dhe mund te me kene bere me nja 50 kalamaj deri tani,pra eshte nje dicka qe e ""vuaj" edhe vet ,ashtu sic e vuan edhe ti padyshim whistlingPra njerez te dashur dashje apo pa dashje virtuali eshte nje jese e jetes tone qe jetojme ku sekret thashethemet dashurickat apo gjuha e piste jane pjese e saj .
Absolutisht Jo je shume gabim. Gjuhen e piste e ben vetem ai/ajo qe eshte mesuar me kete gjuhe. Mirpo prap kthehem ne thenjen qe kam cekur ne fillim te temes "Nese dikush me gjuan me gure natyrisht se nuk do ta pres me puthje"

Naki une spo them se eshte mire te flasesh ate fjalor ,por ajo qe thashe eshte qe sikur e perdorim ket gjhe ne jeten reale ehte e pashmangur edhe ketu ne virtual kemi apo skemi deshire ne
Edhe jam tmerresisht kundra asaj qe thua ti qe guri me gure.
PSe duhet te ulesh ti veten ne rolin e atij qe ben veprim te tile?
Madje ath do beheshe akoma me i lig se ai person po te perdorje te njejten rruge
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10481
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 13:56

Lal une ne virtual kam njohur dhe njoh vetem nje person dhe me te jam dhe do jem po edhe gazetat te shkruajne une nuk qaj koken fare. Nuk kam nevoje as per femije as per gru as per asgje i kam te gjitha. Por nje person nga virtualiteti eshte i veqant per mua dhe do jete perjete pjese e jetes sime dhe kurr mos thuaj kurr qe te jemi nje dite bashk me te pse ajo eshte e vecant.
Edhe jam tmerresisht kundra asaj qe thua ti qe guri me gure.
Je nuk e mohoj e drejte e jote por nje dite besoj se e kupton mire kete thenje. Une qendroj pran kesaj por nuk do prek privatesin edhe pse kam mundesi ta bej kete edhe shume keq bile.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 14:04

Naki shkruajti:Lal une ne virtual kam njohur dhe njoh vetem nje person dhe me te jam dhe do jem po edhe gazetat te shkruajne une nuk qaj koken fare. Nuk kam nevoje as per femije as per gru as per asgje i kam te gjitha. Por nje person nga virtualiteti eshte i veqant per mua dhe do jete perjete pjese e jetes sime dhe kurr mos thuaj kurr qe te jemi nje dite bashk me te pse ajo eshte e vecant.
Edhe jam tmerresisht kundra asaj qe thua ti qe guri me gure.
Je nuk emohoj e drejte e jote por nje dite besoj se e kupton mire kete thenje. Une qendroj pran kesaj por nuk do prek privatesin edhe pse kam mundesi ta bej kete edhe shume keq bile.
Naki e solla ate me punen e kalamajve sepse te thashe qe me kane bere te tille ,dhe besoj se e kape qellimin e saj pse e shkruajta
Problemi qendron qe duam apo sduam ne per sa kohe ekziston ideja e thashethemeve ne real eshte e pamundur qe te mos shfaqen ketu
Edhe po flasim per terma te pergjithshem e jo personal plako se fudni as sme njeh e as nuk t njoh ty santa
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10481
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 14:11

E vertete as nuk me njef as nuk te njof dhe skisha qellim te beja reklama privatesie por ra tema dhe dushesha ta thoja. Tema eshte e tille sa nxefet situata sa zbutet por ketu duhet te dominoj ajo kultura e komunikimit jo injoranca dhe xhelozia. Secili ka tiparet dhe karakteristikat e shprehjes disa kuptohen me dy rreshta disa nuk kuptohen me qindra faqe.
Ja nje rastesi e ndodhur dite me pare. Pa dashje nje mouse click dhe send nxorri nje acarim dhe nje kuriozitet.
Ckemi lal si si ja kalon andej nga londra? Si ke familjen u bere baba mo Ardi apo akoma jo? Po he mo na thuaj te hargjoj disa fishek se ne kemi tradit per nje cun shtime ne ajr..
Ky click me beri nje pershtypje se vertet nga bota virtuale njeri martohet ose dashurohet edhe mbi 50 here Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 14:22

Naki shkruajti:E vertete as nuk me njef as nuk te njof dhe skisha qellim te beja reklama privatesie por ra tema dhe dushesha ta thoja. Tema eshte e tille sa nxefet situata sa zbutet por ketu duhet te dominoj ajo kultura e komunikimit jo injoranca dhe xhelozia. Secili ka tiparet dhe karakteristikat e shprehjes disa kuptohen me dy rreshta disa nuk kuptohen me qindra faqe.
Ja nje rastesi e ndodhur dite me pare. Pa dashje nje mouse click dhe send nxorri nje acarim dhe nje kuriozitet.
Ckemi lal si si ja kalon andej nga londra? Si ke familjen u bere baba mo Ardi apo akoma jo? Po he mo na thuaj te hargjoj disa fishek se ne kemi tradit per nje cun shtime ne ajr..
Ky click me beri nje pershtypje se vertet nga bota virtuale njeri martohet ose dashurohet edhe mbi 50 here Very Happy

Neutral Neutral Neutral Neutral weeeeeeeeee sa u kenaqa mo naki Neutral Neutral
Per ato qe me njohin mua apsolutisht dine cdo gje ndaj meje fest
E dyta ate klikun qe the ti hmmm sbesoj se eshte klik por eshte ajo qe ne deri tani po flasim ketu pra interesimi jot te zbuloje se kush jam une,dhe sesht klik diku ,por hmmm spo thm me Neutral Neutral
Dmth i bie qe te gjtiha ato fjale qe ti ike thene me siper per privatesine me kete ketu i re ne shkelm.PRa deri tani ne te gjitha ato komente qe ke bere i ke bere fallco se ne te vertet edhe ti si gjithe bota meresh me thashetheme
Gjithsesi mi bej te fala atij personit te lutem dhe uroj qe te keni pushime sa me te bukura ne durres prape kete vit crazylove


P:S akoma sjam bere baba se do e kishe marre vesh nga personi fest
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10481
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 14:35

hahahahahahaha pse mo ti cenke Ardi e he mo shejtan pse nuk e thoje me heret dhe e vertet nuk e dija. Ai click nuk ka qene me qellim te betohem por gabim sa je edhe gabim se nuk eshte personi qe ke ne mendje hahaahahahah nejse profesioni i punes ka ca hobi ne investigime por mbesin - Case Closed fest

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 14:39

Naki shkruajti:hahahahahahaha pse mo ti cenke Ardi e he mo shejtan pse nuk e thoje me heret dhe e vertet nuk e dija. Ai click nuk ka qene me qellim te betohem por gabim sa je edhe gabim se nuk eshte personi qe ke ne mendje hahaahahahah nejse profesioni i punes ka ca hobi ne investigime por mbesin - Case Closed fest

Neutral Neutral Pse ben sikur ske pyetur per mua ore? fest
Nos u mundo te me bindesh mua qe ishte klik se te dhenat e mia si kam ne google une plako,po ska gje he burre jo se jam plotesisht ne dijeni te ngarjes se edhe kush ta ka thene dhe sinqerisht habitem se sa me vonese me ke gjetur se kush jam
Besoj se ben mir te mbyllesh edhe temen sepse bsoj per mua eshte hap Neutral Neutral Neutral

Gjithsesi me ndrysho kete emrin se e beri pune e tij .Nese mundesh me bej Ardi
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10481
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Kotelja prej Tue 14 Apr 2009, 14:41

Mos devijoni debatin, ju lutem shume! Smile

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13854
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 14:44

Ok do e bej ardi nikun por tema vazhdohet dhe duhet te pritesh mbarimin e temes qe te bindesh se nuk eshte hapur per ty. Te garantoj se nuk eshte hapur per ty thjesht lojen qe ke nisur nuk ke ditur ta lush mire Very Happy por e rrespektoj fjalen tende dhe ke bere nje bum ne forum me pelqen stili yt.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi