» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 14:45

Kotelja shkruajti:Mos devijoni debatin, ju lutem shume! Smile

Sorry ,sinqerisht qe ne dmth une e naki flasim ndryshe e bejme ndryshe
Kerkoj falje per dalje nga tema!
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10394
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Ardi prej Tue 14 Apr 2009, 14:48

Naki shkruajti:Ok do e bej ardi nikun por tema vazhdohet dhe duhet te pritesh mbarimin e temes qe te bindesh se nuk eshte hapur per ty. Te garantoj se nuk eshte hapur per ty thjesht lojen qe ke nisur nuk ke ditur ta lush mire Very Happy por e rrespektoj fjalen tende dhe ke bere nje bum ne forum me pelqen stili yt.


Naki loja eshte luajtur aq bukur sa gje zgjati me extra time .Se prisja se do vente kaq larg te betohem Gjithsesi e dija qe ti prisje reagimin tim ketu ne kete qe te flisje se me zor po prisje Neutral Neutral
avatar
Ardi

Shteti : hapesire
Postime : 562
Kyējet nė forum : 10394
Regjistruar mė : 24/12/2008
Profesioni : lypes

http://www.meemira.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Apr 2009, 15:11

Kotelja na fal per thyrje te rregullit se une e di ti jam ai qe me se shumti thej rregulloren.
Njeriu gjithmone deshiron te kete nje ose grup bashkbisedues me te cilit mundd te komunikoje per qkado edhe ne qdo kohe. jemi shume kohe para pc personalisht vete jam 12 ore ne dite dhe eshte e pamundur te mos kemi ndonje zenke ose ndonje lakmi. Une e pelqej nje anetare i cili/cila nese ka vendosur te bej nje gallate ose luaj ndonje loje apo bej ndonje investigim ne fund shume kokelarte dhe me buzqeshje thote une bera ate qe deshirova tash jam ky/kjo dhe vazhdojme shoqerine virtuale per ata/ato qe duan. Kjo eshte nje kulture dhe kurrsesi nje ulje nese kerkon falje ose jep spjegim per nje skenar qe ke bere ose luajtur ngase jep pak fun dhe ne disa raste pak rritet interesimi per individin.
Ju falenderoj

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Rrezon@ prej Tue 14 Apr 2009, 15:46


Do thoja shume gjera ketu, por nuk po zgjatem shume. Klanet i gjen kudo po ky forum ben perjashtie si ata fetare e poitike, ndaj dhe ka shum antare.
Dua tu them atyre qe hyne ne forum per te bere lufte, qe peveē se humbisni kohe e energji nuk fitoni asgje tjeter.
Duhet te kuptoni qe eshte virtualitet e gjerat nuk duhen marre si personale.
Nuk e di pse po fajesoni stafin. Nuk eshte se u bejme test inteligjence anetareve para se te rregjistrohen, dhe si ne ēdo faqe tjeter ka dhe nga ata anetaret qe kerkojne te prishin pune.
Dhe si perfundim dua te them qe jemi Shqiptare ne rradhe te pare, e s'kemi pse hahemi me njeri tjetrin per gjera te tilla.
Asnjehere su behet dot qefi te gjithev.
Kalofshi mire.

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11455
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Wed 15 Apr 2009, 01:03

Rrezon@,
Mos nguroni ta shprehni mendimin tuaj duke dale pro ose kunder nje mendimi ne nje teme por gjithmone kete mendim faktojeni me fakte reale nga jeta dhe eksperienca juaj. Disa njerez ose anetare ose bashkbisedues ska rendesi cfar jane lexojne me vemendje te gjitha mendimet e atyre qe kane marre pjese ne diskutim.Pasi njihesh me mendimin e anetareve te tjere ju jepni mendimin tuaj te plote ne ate teme. Eshte e vertete se ne dalim nga temat gjenerale dhe kalojme ne investigime ngase te terhjek ka shume menyra arsyetimi por nuk arsyetohen megjithate ne veprojme. Nuk jemi mesuar akoma te diskutojme per temen por na terheq dhe kemi prirje te diskutojme per personin apo individin ose grupe individesh. E pranoj kete nuk mund ta mohoj sepse kam shkruar ne disa tema me larte pak me kjarte per kete gje. Me kujtohet nje thenje nga librat por nuk me kujtohet kush e ka thene por ska rendesi kush e ka thene veq mire e ka thene keshtu: "Njerezit e medhenj diskutojne mbi idete, njerezit medioker diskutojne mbi ngjarjet, njerezit e vegjel diskutojne mbi njerezit!". Replikat ia ulin vlerat diskutimit per aq kohe sa perqendrohen mbi njeri-tjetrin duke hequr keshtu vemendjen nga tema.Kjo eshte dobesia kryesore tek shume anetare ne forume e qe per fat te keq edhe une shpesh beje pjese ne keto dobesi. Nuk me vje keq ta pranoj jane momente kur shef vetem zi dhe harron se ne cilen teme je.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Wed 15 Apr 2009, 08:37

Akoma nuk jeni nė nivel ende duhet kultura nuk paskan kaluar 3 faqe keni fillu me zėnkat. Jeta ėshtė cirk, rreth ēdo gjė sillet! Andaj edhe Toka sillet pėrshtatet nė ritmin e saj Universal. Kėshtu shkon kjo punė e ku ne si qenie njerėzore nuk kemi faj nuk mund tė ndryshojmė ligjet.Ne si qenie njerėzore dhe anėtarė vetėm duhet tė pėrshtatemi nė ritmin e rrjedhave duke mos kaluar asnjė limit.Nėse veprojmė gjė ndryshe ndaj kėsaj ka pėr tė shkuar nė dėshtim.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Wed 15 Apr 2009, 11:51

Vjollca nuk si te jete ne nivel kultura ne net. pasi duke kaluar shume kohe behet e zakonshme te mendohet qe identiteti yne eshte i shkembyeshem qe e verteta dhe pernjemendesia mund te perputhen, falsiteti mund te behet joshes. Duke dialoguar me ke nuk na njeh, mund te paraqitemi si e kunderta e asaj qe jemi dhe rrjeti fillon e duket si nje vend ku shumellojshmeria eshte ne vetvete nje vyrtyt, ne vend te nje genjeshtre.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Thu 16 Apr 2009, 08:37

Arla motra produktet e kulturės janė rezultat i njė procesi tė rreptė pėrzgjedhės i cili ka lejuar tė mbijetojnė vetėm llojet mė agresive dhe mė ngashėnjyese.Kjo nuk lidhet aq me cilėsinė as me aftėsinė pėr ti shkruar publikut apo dikujt por vetėm me aftėsitė e produktit pėr tė tėrhequr vėmendjen dhe pėr tė iu bashkėlidhur njė stili tė ashtuquajtur " ngadal se unė jam dikushi e ti askushi " ka tė tillė motra duket kjo dhe ėshtė evidente. E quan ti kulture nje djalė apo vajzė bėnė gara sa tė bejė nė numer dhe kur nuk ja arrin ngrihet i forti dhe tė bėn " e ndyer, gocė rrugaqe," ... mė vje trurp te shkruaj ca e ca fjalė pėrse ?
Si duhet reaguar pėrballė kėsaj trysnie? Thjesht thuaj tė lumtė se njė ditė do pendohesh por do jetė shumė vonė.Reagimi instinktiv i njė personi ēfarėdo pėrballė njė kėrcėnimi ekzistencial ėshtė mbyllja, tėrheqja, heshtja, barrikadimi, groposja. Deri mė sot kėtė recetė e gjen tė pėrsėritur nė arsyetimet e tė gjithė atyre qė shqetėsohen pėr privatėsin tėnde e ne fakt jam e bindur se nė jetė kurr nuk tė kan parė e njohur identitetin tėnd. Ėshtė kjo kulture ? Nuk kam ndėrmend ta analizoj gjatė kulturen kėtu por po mjaftohem vetėm tė vėrej se nuk mund tė funksionojė meqė kultura e atij qė ėshtė vetė i pakulturuar ėshtė tepėr e dobėt pėr tu ballafaquar drejtpėrdrejt me njė person qe nė shpirtin e tijė/saj ska tė zeza dhe ėshtė real.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 03 May 2009, 10:05

Vjollca pajtohem me kete qe the ne fillim produktet e kultures. Sot njerzit po shofin qimen tek shtepia e fqijut apo edhe me larg e nuk po e shohin trarin qe ua ka zene syte ne shtepit e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Sun 03 May 2009, 10:19

Amundet qe nden epidemine tone njerzore te konstruktojme nje strukture anatomike prej rioboti, qe nuk do ti njoh kurre semundjet, po as friken dhe gezimin, as ankthin e dyshimin?A e dini cfare shprehin tre shkronja te njejta?WWW?Ky simbol shkronjor tregon numrin e kafshes se eger, bishes se Apokalipsit.

Mos eshte kjo nje rastesi?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sun 03 May 2009, 10:31

Oj arla po kultura jon nuk eshte as orientale as evropjane dhe ketu ne keto 3 www qe thua ti tregohet dicka. Sot cdo gje eshte bere interes dhe kuriozitet. Virtualiteti eshte nje bote e krijuar paralelisht me ate realen por e varur nga ajo realja dhe njera pa tjetren nuk do te kishin mundur te egzistonin.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Sun 03 May 2009, 10:36

Interes dhe kuriozitet!Une nuk e kam kete. Nuk me ndodh ne net te shpreh mendimet e mia per persona te vecante.Nuk interesohem te pyes ku jeton dikush, si eshte, ca gjendje civile ka etj. E ca kurioziteti mund te lind ne net kete nuk e kuptoj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Fri 08 May 2009, 17:37

Shtrohet pyetja: Pse sot nuk dėgjohet kjo erė e kobshme? Pėrgjigjja do tė ishte. Sot ėshtė pėrhapur aq shumė pėrgojimi sa qė ėshtė bėrė diēka normale. Ėshtė prezent nėpėr tubimet e ndryshme,nėpėr shumė shtėpi, faqe interneti, ndeja, shkolla, lokale... duke e konsideruar atė si bisedė tė lirė, a nė realitet merret nėpėr gojė nderi i personit apo individit.E rėndėsishme pėr ne ėshtė qė tė ruhemi nga pėrgojimi, t’i stopojmė dhe t’i ruajmė gjuhėt tona nga pėrgojimi. Duhet ta dimė se pėr ēdo fjalė e cila na bėnė tė pėrgojojmė, ajo do tė jetė mangėsim i veprave.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 08 May 2009, 17:46

me pelqen mendimi juaj znj.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13806
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Fri 08 May 2009, 18:11

Mos tė ju pėlqej asnjė shkrim kontriboni nė vend se tė pelqeni ndonjė individ apo shkrim. I forte nuk ėshtė ai qė mund njerėzit me postime apo zbukurime por ai qė di ta pėrmbajė veten gjatė hidhėrimit dhe tė mėsoj dhe tjerėt.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Fri 08 May 2009, 19:40

Kultura e komunikimit po behet aq problem sa njerzit po damkosen me vulen e njerezimit.Komunikimi eshte thelbesor per arritjen mendore, kur kultura e komunikimit njeh anet e mira arrin te shmang te keqiat.Me disa njerez eshte bere ves te flasesh per filanin/filanen dhe kjo vjen nga varferia e mesimit te asaj cka je vet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Fri 08 May 2009, 19:59

Arla motra,
Ne ditėt e sotme ai qė ėshtė real dhe komunikon me gjuhėn e shpirtit dhe tė drejtėsisė na ngjall menjėherė dyshime dhe, ose e marrim pėr tė marrė ose tė pavlershėm, ose e quajmė tė pasinqertė. Jemi tė sigurtė se askush nuk mundet tė vlersoj me tė vertetė dike tjetėr pa pasur qellime tė tjera. Vlerat e komunikimit dhe kultura e saj, si butėsia, pėrgjėgjshmėria, interesimi, fisnikėria dhe besimi janė syrgjynosur nė mbreterinė e banalitetit dhe nuk pėrfillen. Kultura universale jo vetėm qė ėshtė e mundėshme, por ėshtė edhe forma mė e plotė, gjė pėr tė cilėn jemi tė aftė si qenie njerėzore.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Fri 08 May 2009, 20:09

Vjollca, disa tipare njerzore jane tek ne , por ndoshta ne nuk i leme te dalin ne drite.Te frikesuar dhe te dobet i trembemi stuhise kur vershon mbi ne. Momentet e mira jane aq te pakta sa na duken si te paverteta. Kultura e vertet fitohet vetem me principet qe permendet ju me lart.Njeriu ne anen e majte ka zemren dhe nuk mund te mbaj ngarkesen vetem nga ana e majte por ben te krijohet dhe nje xhep ne te djathten. Ai qe fut ne xhep te djathte te keqiat eshte ok.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Sat 09 May 2009, 00:52

Aman dhe ju po eshte normale se gjithekund ne bote mungon kultura debatuese e sidomos ne forume e chate eshte kjo evidente andaj nuk duhet te presim mrekullira.Me vjen shume keq kur ne shume tema te ndryshme brenda forumeve (per fat te mire ketu stafi nuk po lejon gjera te tilla siq ndodhin ne shume faqe tjera) nje debat eskalon ne sharje, ofendime, sjellje emocionale e te ngjashme. Ne momentin qe shkrimet dalin nga korniza, aty s'ka me debat por eshte nje zallamahi fjalesh te tipit "te gjithe bertasin - askush nuk degjon". Nodoshta jam gabim por mendoj se shkrimet dhe tema te tilla ndihmojne njeriun shume ne jeten e perditshme te permirsoj sadopak sjelljen edhe pse qendroj pran asaj se ne boten virtuale nuk ka kulture te garantuar e tera varet nese dikujt i prishen planet cdo gje pastaj shkon keq e me keq sepse ketu i mbetet e vetmja alternative e sharjeve apo sjelljeve jokulturore. Nga ana tjeter, personat qe reagojne emocionalisht, devijojne nga temat konkrete (shpeshhere per shkak se nuk kane pergjigje per te gjitha pyetjet, gje qe nuk eshte e detyrueshme te kene) shajne dike qe mendon ndryshe sjellja e tyre edhe ne jeten reale le shume per te deshiruar. Prandaj mos ti marrim shume afer zemre edhe nese dikund na djeg ose nuk na pelqen cka dhe si dikush tjeter mendon dhe sillet.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Wed 20 May 2009, 19:51

Naki shkruajti: Nodoshta jam gabim por mendoj se shkrimet dhe tema te tilla ndihmojne njeriun shume ne jeten e perditshme te permirsoj sadopak sjelljen edhe pse qendroj pran asaj se ne boten virtuale nuk ka kulture te garantuar e tera varet nese dikujt i prishen planet cdo gje pastaj shkon keq e me keq sepse ketu i mbetet e vetmja alternative e sharjeve apo sjelljeve jokulturore.
Naki, ndava nė citat kėtė pjesė ngase mė pėlqeu dhe pak a shumė ke tė drejtė. Secili nga ne ka pėrjetuar ose gėzime ose hidhėrime ose moskuptime nga bota virtuale apo ka njohur njė shoqėri tė mirė apo tė keqe. Unė mund tė ju siguroj se sjellja e pėrsonave qė kanė qėllime ē'fardo qofshin ata nuk jetojnė gjatė vetvetiu sjellja e tijė/saj nga vetė personi zbulohet ngase nuk mund tė jetė aq i aftė te komunikoj me botėn dhe ne fund te dali fitimtar. Ata qė janė te prirė me sjellje tė ulta ne 5 rreshta shkrimi mund tė nxjerresh 50 faqe material dhe ti kuptosh. Kohėt e fundit jam duke levizur pak a shumė nėpėr forume dhe nuk do koment shumė por nuk ėshtė e imja te raportoj megjithatė nuk e besoj se sjellja nga bota virtuale do tė mund ta ndryshoj njeriun edhe ne realen.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Wed 20 May 2009, 23:17

Komunikimi i mire i ka rrenjet ne ate cka njeriu mendon pozitivisht, nese ne mendojme negativisht percjellim tek tjetri nje komunikim jo shume pozitiv.Komunikimi ka baze te mire bagazhin intelektual qe posedon njeriu.Ambjenti ku jeton, punon, rritet ndihmon ne sjelljen e ketij komunikimi.Njeriu merr formen qe i jepet me pune edukative qe ne femijeri.Ne te gjithe duam te lexojme shkrime te argumentuar mire dhe te bazuar ne realitet nderkohe qe imagjinata e shfrenuar ne net perhapet me lehte ne faqe forumesh.Nuk pretendohet komunikim i nje shkalle te larte nga cdi individ.Ajo qe themi dhe diskutojme jane copeza te jetes se perditshme qe lakohen nga te gjithe pjesmarresit ne boten e netit sipas arsyes qe kane. Mund te komunikosh me shume e shume persona ne net po dy-tre jane personat qe mund te kesh nje komunikim te kuptueshem, pas nje seleksionimi te gjate.Fryma qe rritemi nuk eshte e zgjedhur me se miri.Pse e ben nje komunikim te vrazhed? Kureshtja njerzore? Ju ka ndodhur ndonjehere ne net te bashkebisedoni me dike duke ju pershendetur dhe duke patur nje bisede te kuptueshme? A keni pare veten ndersa keni qene online te mosbezdiseni nga shkrime thumbuese?Keni shkembyer ndonjehere pershendetje mirsjelljeje me dike pa ju pyetur ca moshe ke, ca pamje ke, ca gjendje civile ke? Ndoshta jo.Keto e pengojne komunikimin e mire, sjellaj qe njeriu ka ben qe te jesh neutral.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Wed 20 May 2009, 23:35

arla shkruajti:Nuk pretendohet komunikim i nje shkalle te larte nga cdi individ.Ajo qe themi dhe diskutojme jane copeza te jetes se perditshme qe lakohen nga te gjithe pjesmarresit ne boten e netit sipas arsyes qe kane. Mund te komunikosh me shume e shume persona ne net po dy-tre jane personat qe mund te kesh nje komunikim te kuptueshem, pas nje seleksionimi te gjate.
Mė pėlqen tepėr shumė ky citat dhe pas pak kohėsh do te jap pėrgjigjen time ngase nė keto momente me duhet tė mbaroj njė punim shkolle.
Shpresoj se moderatorėt nuk ma marrin nė zili kėtė kompliment por vėrtet mė pėlqen dhe mė nxit ēdo postim i juaji arla.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Thu 21 May 2009, 00:11

Mirė tash mė doli kohė qė tė mund sadopak tė replikoj nė shkrimin e arla-s.
Formulat e mirėsjelljes qarkullojnė nė mėnyrė automatike, prania ose mungesa e tyre regjistrohet instinktivisht nga bashkėbiseduesit brenda njė shoqėrie. Potenciali pėr tė shprehur secilėn prej kėtyre strategjive ekziston tek ēdo individ dhe ēdo shoqėri, megjithatė kulturat e ndryshme vėnė theks tė ndryshėm mbi to nė normat e tyre konvencionale tė mirėsjelljes. Duke ndjekur rrjedhėn e njė bisede, do tė vėmė re se emri me tė cilin i drejtohemi tjetrit, shfaq njė dallim me shume peshė nė komunikim. Mirėsjellja nuk don tė thotė ti gėnjeni njerėzit pėr gjėrat tė cilat ju mendoni se ata kanė dėshirė dhe do tė ndjehėm mirė kur ti dėgjojnė. Mirėsjellja ėshtė mėnyra e hapur dhe e ndėrshme qė tė ipni shėrbime dhe trajtim sa mė tė mirė qė mundeni…At llojė trajtimi qė ju do tė doni tė merrni. Me tė vėrtetė bota virtuale, ėshtė e pamundur tė jetė e mbushur me respekt dhe ndershmėri, qė nga dita e parė e ardhjes apo pranimit tonė pėr tė qenė pjese nė kėtė botė virtuale e nė rastin konkret marrim si botė kėtė forum. Nėse unė nuk gėzoj meritat e mija me plot respekt dhe ndershmėri atėhere kultura ime duhet tė ishte tėrheqja ime mos tė prishi njė shoqėri apo grup. Karakteristkė kryesore e forumeve janė se komunikimi duhet tė jetė debativ. Ėshtė shumė e vertetė se ky forum ėshtė bėre pjese e jetės sime ose si ta them njė orė qė doemos ja kushtoj edhe pse nuk postoj shumė mjaftė shumė lexoj nė kėtė forum. Ndjehem mirė nė kėtė mes nė veēanti dua te cekė shkrimet e disa anėtarve janė shumė tė mira. Nėpėr forume apo chate ēdo kush nga ne ka njė cak ose tė humb kohėn ose tė kontriboj diēka. Por ka edhe tė tillė/tilla qė duan tė jenė nė qendėr tė vemendjes. Tė tillat/tillėt unė i urrej personalisht.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Thu 21 May 2009, 22:20

Pse po diskutohet kaq shume per kulturen komunikuse?Mund te pyesi dikush.Shume prej nesh gjejne ngushellim tek fakti, une nuk njihem si person ne virtualitet, ata qe me njohin mua nuk i perkasin kesaj bote.Kjo eshte e vertet, por ana tjeter e medaljes eshte se komunikimi eshte shume i varfer mes nesh.Kureshtja per privatesine tjetrit ben te mos dish qe dhe ne boten vituale ka nje etike, e cila duhet respektuar nese e quan veten njeri.Shikoni pak perreth jetes , sa e shtrenjte ju duket ajo, sa ju dhimbset kur ju bien ne qafe.Menjehere nxjerr kthetrat dhe e ruan te drejten tende.Keshtu ndodh dhe ne virtualitet sepse fjalet une kaloj kohen ne net nuk pijne me uje.Derisa kalon kohen ne net jeton dhe me te.Krijon miqesi, krijon dhe antipati kjo eshte e drejta e gjithkujt. Po kur ke kulture komunikimi me e lehte eshte ti marresh gjerat me qartesi.Komunikimi eshte thelbi i kuptimit, ai shemb barriera, krijon nje vizion dhe per gjerat qe jane misterioze ne net.Ashtu sic bota nuk u zbulua per nje dite ashtu dhe komunikimi eshte i pafund.Kerko me te miren sepse e mira ska fund qe te arrish tek e mesmja, majat jane maja e shume pak njerez rrezikojne ti kapin ato por perseri kthehen nga pika ku jane nisur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Sun 24 May 2009, 02:53

Ndryshimet nė gjirin e njerėzimit janė dy llojesh motra ime. Njėri ėshtė dallimi nė pozitėn dhe ky dallim nuk ėshtė i qortueshėm. Tjetri ėshtė dallimi nė besimin e nė sigurinė dhe humbja e kėtyre ėshtė e qortueshme, sepse atėhere shpirti mposhtet nga dėshirat e pasionet e tij, tė cilat e zhveshin atė nga kėto bekime dhe e pengojnė tė ndjejė forcėn e tėrheqjes sė dashurisė dhe kulturen e tijė/saj. Kultura e njeriut shfaqet e manifestohet nė rrethin ku ai/ajo jeton ose vepron dhe gjithashtu nė moshėn e fėmijėrisė e tė pjekurisė, dhe ėshtė i shndritshėm e i dukshėm nė gjendjen e pėrsosurisė.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Qaza prej Sun 24 May 2009, 21:59

Te beret komunikues i mire eshte qe te jeshe edhe degjues i mire,komunikimi efektive gjithmon sjelle rezultate me dopi personale,por ne kohen e sodit shume pak kemi komunikim efektive dhe degjim empatik.
qka nenkupton kjo,kjo do te thote se personi i cili flet duhet te jete gjithmon i qarte dhe i kuptushum per temen cilen diskuton, dhe kjo te bene komunikues efetive.kurse degjues empatike eshte qe mos te jesh prej atyre degjueseve qe nderhyn ne bised te tjetrit.
Dhe elementet e komunikimit gjithmon duhet te respektosh nese deshirojm te formojme nje kultur te komunikimit,ne raste qe nuk kemi kulturen e komunikimit nuk e kemi as kulturen njerezore.
,,Sod jam pran jush per degjimin e fjaleve dhe ideve tuaja,por jame me ju per te treguar rrugen e lumturise,,Muhamedi A.S
avatar
Qaza

Shteti : Suedi ( Ku Respektohet e Drejta Njerzore)
Postime : 7
Kyējet nė forum : 9883
Regjistruar mė : 24/05/2009
Profesioni : Gazetarė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Mon 25 May 2009, 13:02

Kultura e komunikimit eshte nje vecori mė befasuese ne boten virtuale. Te te japin reputacione pozitive e brenda nates perse i kujtohet dikuj te te jape reputacione negative, flet se si komunikohet.
Vlerat e komunikimit, nuk jane pjese qe diktohen kollaj, as nuk hyjne ne disponimin e cdo tendence qe kane individe te ndryshem ne forum! Ato mbesin te gjykohen nga shume te tjere qe hyjne dhe lexojne nga distanca te tjera!
Kultura e komunikimit, do te zbuloje te gjithe narracionet, dhe deshirat qe i kane synuar shumica te behen kulte te rrejshme edhe me kopjimshkrime!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11126
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Mon 25 May 2009, 21:20

LumLumi shkruajti:Kultura e komunikimit eshte nje vecori mė befasuese ne boten virtuale. Te te japin reputacione pozitive e brenda nates perse i kujtohet dikuj te te jape reputacione negative, flet se si komunikohet.
Po e verej dhe une kete dhe eshte e ruajtur ne sistem secili anetare sa poena negative dhe pozitive jep. Nese kan qellime personale ndaj teje ti nuk duhesh te ndalosh me krijimtarin tende z. LumLumi mirpo mos qaj shume koken sepse jemi ne ata qe kontrollojme sitemin e administrimit dhe ate shume lehte e rregullojme. Edhe kjo eshte nje kulture qe mund ta quaj " kulture komunikim ne heshtje " Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Tue 26 May 2009, 00:16

Do te kisha dashur, dhe mbi te gjitha do te kisha pasur mirekuptim, sikur, te dija per cka eshte gjithe kjo tendence! Ndoshta shkrimet e lendonje ndonje. Jam i mendimit, se une perpiqem qe ne shkrimet e mia, gjithkush te gjeje pak nga vetvetja, e ma shume ata ose ato qe ndjejhen te dashuruar !

Edhe ata qe ndjejne hidherim dhe per kete marrin guxim per nje pike te zeze, i pershendes, se po ti mallkoj, mund tu thajnė gjymtyrėt. Nese jo ato nje gish mund tu thajė! Prandaj dua te jene me shendet e te blerojne si Pishat!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11126
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Tue 26 May 2009, 11:18

Sipas mendimit tim suksesi qe mund te kesh ne net varet nga aftesite , cilesite njerezore dhe sjellja. Ketu ne net njerezit deshirojne te kene nje komunikim te ngrohte me te gjithe por per disa arsye sic eshte ajo e kureshtjes per tjetrin , humb komunikimi i mire. Nga njera pale behet e pamundur komunikimi i meparshem ndersa nga tjetra komunikimi vulgar.Ne disa raste lufta per te arrire dicka kthehet dhe ne ambicie ekstreme deri aty sa te shkelesh tjetrin me kembe per te mbizoteruar ose te perfitosh, post, etj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Tue 26 May 2009, 16:41

Tė pakulturuaritit janė tė vetmit qė humbin. Njeriu pozitiv qet pozitivizėm. E pėr t'u mbushur me pozitivizėm, duhet menduar pozitivisht - pėr ēdo gjė dhe secilin. Asnjė anije nuk e ka ngritur spirancėn dhe as s'ka lundruar pa pikėarritje. Asnjė ushtri nuk ka shkuar nė betejė pa planin luftarak. Asnjė dru ulliri asnjėherė nuk i ka treguar lulet pa premtim tė fryteve. Prandaj dhe asnjėhere nuk e dime me kėnd kemi tė bėjme nė boten virtuale pėrderisa ai/ajo vetė nuk na jep pasqyren e tijė/saj e pasqyra duket nė kulturėn e tijė/saj komunikuese ēoftė edhe nė dy rreshta tė shkrimit.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga LumLumi prej Tue 26 May 2009, 17:31

Naki shkruajti: Po e verej dhe une kete dhe eshte e ruajtur ne sistem secili anetare sa poena negative dhe pozitive jep. Nese kan qellime personale ndaj teje ti nuk duhesh te ndalosh me krijimtarin tende z. LumLumi mirpo mos qaj shume koken sepse jemi ne ata qe kontrollojme sitemin e administrimit dhe ate shume lehte e rregullojme. Edhe kjo eshte nje kulture qe mund ta quaj " kulture komunikim ne heshtje " Very Happy


U binda se kjo nuk eshte deshire e forumistėve as e administratorėve, me perjashtim!

Nuk ka gje ! Kur e shikoj se sot ka dyfishuar reputacionet negative me shkoj mendja tek thenia se akoma egziston mendesia qe i ngjan morrit te ngordhur. Me ka nxitur te bej shkrime ma te mira dhe ma te arrira artistikisht, ashtu sic jane edhe rastet e jetes me komunikimin tim me njerez te shpirtit dhe te pendes!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11126
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Wed 27 May 2009, 22:35

Kultura e komunikimit hapet ku gjen shtigje te lira.Te komunikosh do te thote te shpalosesh vlerat e tua e kur vlerat e tua jane standarte me kohen keto shtigje hapen para teje si nje hapesire e tere, e paster ku ti ke rastin te shkruash dhe lesh mesazhin tend.Komunikimi i mire le gjurme tek secili nga ne.Komunikimi i keq mbyll shtigjet dhe struket ne cep te se perditshmes duke u shmangur nga realiteti.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Thu 11 Jun 2009, 02:42

Oj arla shume mire po thua ti dhe eshte e vertete kjo. Ne boten virtuale po edhe ne boten reale duhet te pajtohemi se eshte e pamundur te jeni diell per te gjithe. Eshte e pamundur ti pelqeni te gjithe njerzeve. Eshte e pamundur te jeni simpatike, dhe e dashur per te gjithe njerzit.
Gjithe ne mundohemi te sillemi kendshem dhe mire si ne boten virtuale si ne ate reale mirpo kudo ka disa pengesa ku ne detyrohemi dashje pa dashje ndoshta ndonjehere te thejme kete rregullin e miresjelljes sepse ta imponon situata dhe rrethi. Une e kam ceke qe ne fillim te hapjes se temes se sjellja e mire ne disa rrethe me ka kushtuar dhe kam vuajtur pasojat mirpo prap se prap nuk ja pishman. Duhet te kuptojme se nga jashte gjithecka kalon ne pamjen e bute perderisa ne brendi njeriu nganjeher nuk arrin te ndaloj veten dhe te shperthej.
Une kam nje pervoje te hidhur dhe me plote bindje e theme se duhet te kemi kujdes si ne boten virtuale si ne ate reale nga persona qe persetepermi jane paqesor dhe te kendshem ngase agresiviteti i tyre aq me shume te shtrydhet ne brendi behet me i rrezikshem dhe doemos nje dite do te pelcas. Une gjithmone them dhe nisem nga ajo qe ne boten virtuale por edhe ne ate reale eshte shume here me mire te kemi armiq te sinqert sesa miq te dobet.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 11 Jun 2009, 09:07

Qdo person qoft ne boten reale apo virtuale ka deshir te dij per privatesin e nje personi sepse ne ksi rrethana jemi te rritur, kjo esht dobesi e jona e trasheguar nga paraardhesit ton, mir po ne medomos duhet ta humbim kete kultur te trasheguar.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10352
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Thu 11 Jun 2009, 10:13

Shumellojshmeri kulturash ndeshen ne virtual dhe cdo dite ajo cka mendon se eshte private behet publike si shkas i kulturave qe ka ketu.Fjaleve nuk ju ben dot balle, ketu mund te lexosh madje dhe librin e jetes tende me autor "perdoruesit e netit".Kultura jone nuk mund te mbrohet e as te gjykoje ajo eshte prezente gjithmone ne rrjeshtat e shkruar , kushdo mund te lexoj dhe marr ate qe i pelqen kushdo e interpreton ate ne baze te interesit qe ka pa e njohur fjalen kulture.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga deti prej Thu 11 Jun 2009, 12:25

Secili individ ka kulturen e vet te komunikimit. Permes kesaj kulture (individuale) secili zbulon tiparet e veta si: kulturen e pergjithshme, karakterin, moralin, intelektin si dhe vetite tjera qe e karakterizojne individin. Fillimisht cdo gje niset nga e pergjithshmja dhe me vazhdimin e komunikimit fillohet te devijohet pak rruga sepse deshe e s'deshe kurreshtja eshte ajo qe troket ne deren e privatesise personale. Dhe, ne shqiptaret, sikur jemi te prirur pak me teper nga kurreshtja e tepruar sepse duam te dijme gjithcka dhe per gjithekend ngapak. Edhe tek privatesia ka nje kufi se deri ne c'mase mund te shkohet e kjo varet nga personi qe kemi perballe, nga bashke-komunikuesi, nga aftesite e tij te pershtatjes dhe gjerat e perbashketa qe mund t'i kemi.
Njerezit e sinqert sikur nuk e dallojne shume kete kufi dhe shpeshe here e kalojne, me dashje apo pa dashje dhe futen ne privatesine personale ku epilogu eshte me teper zhgenjim se sa perfitim.
Kultura e komunikimit nuk dallon shume nga ajo e jetes reale dhe asaj virtuale. Mbase ne boten virtuale jemi paksa me te relaksuar, pa emocione te theksuara sepse vet natyra e ketij komunikimi te jep keto mundesi.
Une personalisht kam prekur privatesine time personale gjithmone duke pasur kujdes se kujt po i "rrefehem" dhe ne c'mase. Ka pasur momente qe jam zhgenjyer nga individ te caktuar por duke pasur parasysh perzgjedhjen e bashke-biseduesit kam krijuar edhe miqe te mire me te cilet komunikimi i jone vazhdon te prekė privatsine personale gjithemone ne kuptimin pozitiv.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13591
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:48

Kultura ne komunikim ėshtė vete arti , ėshtė elementi numer 1, ėshtė alfa dhe omega, ėshtė suksesi pėr te fituar. Pra duhet te zoterojme kulturė te lartė kominikimi qe te fitojme qėllimin.
Rastet qe na tregojnė te dashur apo te zymte, te perzemert apo apo tekanjoz, te qete apo zemerak perseriten qindra mijra here ne vit ne debate apo diskutime. Lirine e te shprehurit vėrtetė te gjithė e kanė ne xhep, por mendoj se me e rėndėsishme se kjo ėshtė tė dish te shprehesh, pra tė dish tė flasėsh. Mendoj se pėr kėtė njeriu duhet te gezoje njė virtyt po aq te rėndėsishėm, maturine. "Matu 100 here e fol njė here"
Pėr njė teme apo ēėshtje diskojne mendje tė ndryshme, diskutojnė pozita tė ndryshme njerezish ndaj ka perblasje ne ide, por kurrėsesi nuk duhet te kėtė ofendime. Nėse ti ofendon atė qe pėrballė, bashkebiseduesin , ke shpene kėshtu kulturėn tėnde ne nivelin zero.
Jeta te ve ne kontakt me njerėz qe janė mė pak te rendesishememse ne, por kurrė nuk duhet pėrfituar nga ky fakt, pėr ti ndrydhur nėn peshėn e autoritetit tonė. Ofendimet dikush ti fal,por kurrė nuk besoj se i harron..Njerezit janė shumė te prekshėm,me shumė i vret fjala sesa shpulla.
Nuk janė te pakta rastet kur bashkebiseduesi te sjell ca argumenta boshe, fallso, tamam brockulla qe ti bėn vėrtetė nervat kacurrel, por nuk ėshtė zgjidhja fjala ofenduese ne drejtim te tij.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Adonisi prej Thu 18 Jun 2009, 12:02

Kulture komunikimi dmth ta respekton cdo bashkbisedues, ta respekton cdo mendim te tije qofte edhe kur nuk pajtohemi me mendimet e tyre. Kulture komunikimi dmth te tregojme durim qofte edhe atehere kur ofendohemi nga te tjeret. Kulture komunikimi dmth te mos nderhyjme vend e pa vend. Kulture komunikimi dmth te jemi sa me te kuptuheshem ne ate qe shprehim ketu. Kulture komunikimi dmth te mos ekzistoje asnje fjale banale apo e vrazhet ne fjalorin tone. Kulture komunikimi dmth te mos i perziejm gjerat private-personale te personit me te cilin bashkbisedojme, por te bashkbisedojme per temen e caktuar dhe assesi te perdorim nje te met apo nje dicka personale vetem e vetem qe te dalim fituhes ne kete menyre kur nuk mund te flasim per temen. Kulture komunikimi eshte qe gjithnje te tregojme qetesi dhe vetem qetesi ne shkrimet tona, pavaresisht temave te nxehta.
etj etj.
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11379
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Naki prej Thu 18 Jun 2009, 17:03

genci-fr shkruajti:Qdo person qoft ne boten reale apo virtuale ka deshir te dij per privatesin e nje personi sepse ne ksi rrethana jemi te rritur, kjo esht dobesi e jona e trasheguar nga paraardhesit ton, mir po ne medomos duhet ta humbim kete kultur te trasheguar.
genci-fr, te falenderoj per shkrimin mirpo une ketu nuk do te pajtohem me ty nuk eshte kulture e trashiguar nga paraardhesit tone se kete kurreshtje apo fiksim e ka tere bota cdo komb e cdo popull. Pse ? Une po nisem nga vetja jam kurioz dhe kurreshtar te di per privatesin personale vetem te ati njeriu (anetari) qe me lidh dicka me te qofte miqesia qofte dashuria pa marr parasysh nga bota reale apo virtuale. Nuk mund te jete kulture e trashiguar eshte thjesht nje kurreshtje nje fiksim instikt qe nuk te le te qete. Ne forum mund te kesh para syve me mijera anetare mirpo ti fokusohesh vetem tek ai anetare qe je kurreshtar te dish per te kurse tjeret edhe pse i shef jane sikur nuk i shef dhe nuk te intereson gje per ta.
Te faleminderit per mirekuptimin.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi