» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Shko poshtė

SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:43

Fener DEDJA:

SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Vargu i gjatė i heronjve tė rėnė pėr idenė kombėtare dhe mbrojtjen e territorit shqiptar ėshtė aq i madh sa qė kujtesa e brezėrive nuk ka mundėsi t’ i pėrfėshijė e t’i shėnojė datat e tyre nė datat e njė viti kalendarik.Megjithatė, pėr nga lavdia, pėr nga sasia e forcės dhe e fitoreve qė bėri, pėr nga strategjia e menēuria e njė udhėheqėsi tė pamposhtur siē ishte e mbeti pėrgjithmonė Skenderbeu - Gjergj Kastrioti, nė orientimin e pėrkujtimeve mbetet figura mė e ndriēuar dhe padyshim mė e madhja, qė nė opinionin publik ka zgjuar jehonėn pėr domethėnjen e veprimtarisė historike.

Ky vigan i kėsaj distance kohore sėrish mbetet rrjedhė e njė epoke pėr tė nisur nė binarėt e jetės potencialin shpirtėror tė shqiptarit qė saherė t’ia imponojnė rrethanat e situatat ta mbajė pėrballė dhe me tė, tė ushqejė idealin, aspiratat, qė tė synojė tė bėjė realizimin me hijen e tij e me krenarinė qė i dha njė burrė shteti dhe ushtarak nė planin mbarėkombėtar botės dhe historiografisė.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11363
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:43

Nė domethėnje e pėrmbajtje Skenderbeu, nė kėtė largėsi shekullore jo vetėm qė ėshtė figura mė prezente, por edhe mbrojtja jonė mė energjike qė personifikon unitetin pėr tė mbėrritur integrimin nė drejtim tė njė strategjie kombėtare dhe nė zhvillim tė njė plani aktual ku mund tė bėhet ripėrtrirja jonė humaniste e bashkėkohore e pėrqėndruar nė organizimin sa mė adekuat.Nė kėtė prizmė qartėsishė ku qėndron aspekti i dukurisė sė ligjshme e natyrore shqiptare, personaliteti i kėtij prijėsi - shenjtori, ka edhe karakteristikėn e njė veēorie nė dimensionin evropian, i cili nė kuptimin e domethėnjes sė situatave doli heroi i njė kuptimi modern ku u mbėshtet synimi dhe veprimtaria e tij.

Skenderbeu - padyshim se ėshtė simboli mė i madh i tmerrit pėr armiqtė qė me pak mjete dhe pak luftėtarė ka ditur t’u nxjerrė pengesa tė mėdha, t’i thyej e gjunjėzojė sa herė qė ata me toborre e toborre iu vardisėn Arbėrisė . Njėzetepesė vite luftė janė theksimi mė kuptimplotė pėr qėndresėn tonė shekullore, pikėrisht kur nėn gjunjėt e osmanlinjve tė anadollit kishte rėnė Ballkani dhe Evropa.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11363
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:44

Skenderbeu - padyshim se ėshtė simboli mė i madh i trimėrisė qė u shndėrrua nė legjendė ku vargani i fitoreve nė beteja krijohej vetvetiu dhe luftėtarėt e tij ringjalleshin edhe atėherė kur u skuqnin plagėt nėpėr trup. Nė kėtė relacion ku figura e tij ngritej lubi pėr armiqtė e vatanit, dhe vigan shpėtimtar pėr atdheun, Skenderbeu krijoi besimin tek populli shqiptar qė pėrjetsisht t’ia japin vlerėn mė tė madhe dhe tė shenjtė pėr ta quajtur Shqipėrinė “Shqipėria e Skenderbeut”, shqiptarėt, “Bijtė e Skenderbeut”, dhe flamurin, “Flamur i Skenderbeut”.Me njė fjalė, Skenderbeun pėr ēdo kohė shqiptarėt dhe Shqipėria e kanė Hero kombėtar ! Figura jonė konvencionale ka kultivuar gjithmonė thesarėt e ringjalljes, mobilizimin patriotik e revolucionar pėr tėrėsinė territoriale dhe pavarėsinė e saj.Ai,ka krijuar klimėn e njė vendi ku kulti i qėndresės lind e rritet me urtėsinė tė drejtėn dhe tė vėrtetėn.E mbi tė gjitha, nė pėrpjesėtimet e ballafaqimeve me shekujt ngelet fortesa jonė heroike.

Megjithatė Skenderbeu, saherė qė nė kalendarin e viteve afrohet data e 17 janarit, kthehet nė regtimė vdekjeje shekullore, prej nga shprishet qetėsia relative nė urragan jehonash dhe del e shėtit anė e mbanė Arbėrisė pėr t’ia vėnė themelet moderne e tė pashembura kurrė qė t’i shėmbėllejė Krujės qė hyri nga vitet e zezonave tė njė shtėrngate tė madhe deri sot, nė histori, nė rrėfime, nė kėngė e poezi:

Krujė o qytet i bekuar

prite prite Skenderbeun

po vjen si pėllumb i shkruar

ta shpėtojė mėmėdheun!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11363
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:44

Skenderbeu - kryengritėsi kundėr sulltanit, i pamposhturi, padyshim se ėshtė epoka jonė e madhe ku shqiptari i udhėhequr nga ai luftoi pėr lirinė dhe pavarėsinė e tokės sė vet dhe me kėtė rast, shpėtoi nga agresioni dhe asimilimi shumė kombe e qytetrime . Mė vonė, pas vdekjes sė tij pasqyrojnė shumė sulme kundėr shqiptarėve dhe Shqipėrisė, interese pėr t’ia grabitur tok me pasuritė edhe traditat e historisė e patriotizmit, qė ta kthejnė shqiptarin nė njė qenje hibride e tė nėnshtruar pėrgjithmonė, ndėrsa flamurin e lavdishėm tė Skenderbeut qė valoi nė kohėn kur Evropa iu nėnshtrua gjysmėhėnės, ta zhbijnė , ndėrsa Shqipėrinė si term shtetėror ta vėnė nė gjumin e harresės .

Sot,kur emri Skenderbe - jo vetėm qė ėshtė shndėrruar nė simbol lavdie, qėndrese, trimėrie e madhėshtie , ai ėshtė shndėrruar edhe nė vėmendje dhe konsideratė tė rėndėsishme tė botės mbarė.Ky emėr lavdie e fitoreje ėshtė shembulli mė unikat i njė vullneti tė pathyer qė nė ēdo ēast krijon klimėn e unitetit dhe prirjen pėr t’u ballafaquar me forcat qė kanė synime kundėr lirisė dhe zhvillimit tė pavarur tė tė tjerėve.Ky emėr i krijimit tė proceseve qė kanė shenjėzimin e mbėshtetjes nė shtresėn e gjėrė popullore ka njė peshė pėrpjekjeje qė pėrfiton nė proceset e bashkimit dhe nė kėto analogji siguron fenomenin e ligjshėm e tė natyrshėm pėr t’u zgjidhur ēėshtjet vitale qė nė mirėqenjen e njerėzimit krijojnė konflikte e dilema zhvillimore.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11363
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:45

Skenderbeu -ky Burimnjeri hapi shtegun e pėrjetshėm qė ndaj shqiptarėve bota tė ketė konsideratė , e mė vonė , me tė si hero e strateg , tė nderohen sheshet e qyteteve ,ndėrsa me Shpatėn e tij tė ligjėrojė muzeumi mė i vizituar i Evropės Belvederja e Vienės.Pėr shumė krijues, historianė, eseistė, romansierė, kėngėtarė, dramaturgė, shkrimtarė e poetė, pastaj pėr shumė strategė, juristė ,sociologė, dhe mė nė fund pėr shumė ente dhe institucione, akademi dhe universitete, Skenderbeu ishte , ėshtė e do tė jetė personazhi kryesor dhe pozitiv qė pėr nga mesazhi del mė i pėrkryeri.Ai ėshtė motoja e lavdisė dhe ngritja e tė gjithė atyre qė deshėn tė mbėshtesin arsyen e veprimtarisė sė tij luftarake. Portreti i Skenderbeut ėshtė edhe frymėzimi i pėrheshėm i krijuesve shqiptarė. Pėr tė Penda mė e fuqishme e artit bashkohorė Ismail Kadare i shkruan pos shumė shkrimeve nė prozė edhe poezinė e titulluar:
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11363
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 18:46

Portreti i Skenderbeut:


Ismail KadareSi ditė e plotė ai shtjellej


Me re dhe erė mbi atdhe.

Njė emėr Gjergj, e kish si diellin

Tjetrin si hėnėn, Skenderbe.Dy brirė dhije kish mbi krye,

Emblemė e vjetėr e ēuditshme,

Sikur ta dinte qė mes brirėve

Dy perandorė do tė godiste.Njėzet e katėr luftra bėri,

Njėzet e katėr vdekje theu.

Ēka mangut linte ditėn Gjergji,

Plotėsonte natėn Skenderbeu.Pas vdekjes eshtrat iu ndanė,

Nė mijėra varre ato u shtrinė.

Gjithēka tė shumtė ai e pati,

Tė vetmen kish veē Shqipėrinė.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11363
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SKENDERBEU - REGĖTIMA E VDEKJES SONĖ SHEKULLORE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi