» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Shko poshtė

LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 20:49

Fadil Curri :

Nė Tetovė jeton njė familje e ardhur nga fshati Shipkovicė, zoja e sė cilės ėshtė Hatixhe Beqiri, nėnė e shtatė djemve e tri vajzave.Kėtė sė bashku me nėnėn e Rafi Halilit , i quajnė LOKEMADHET E TETOVĖS!
A kanė arsye t’i quajnė kėshtu?
Tetovarėt thonė se :PO!
Pėrse?
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 20:50

Babai i saj,Refiku, ėshtė djali i vėllait tė Rexhep Vokės.Si mbesė e kėtij dietari e luftėtari pėr tė drejtat e banorėve tė kėsaj ane, Hatixhja ėshtė krenare dhe dėshmon se tėrė jetėn ėshtė munduar tė mos ua nxijė fytyrėn shipkovicasve trima.Kėtė e dėshmoi nė shumė sprova qė ia diktoi jeta!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 20:51
Familja e burgosur

Shqiptarėve edhe sot u kujtohet Janari i vitit 1981, kur u burgos njė grup tetovarėsh pėr “Vepra kundėrrevolucionare qė deshėn shkėputjen e trojeve shqiptare”.Pėr kėtė kauzė u dėnuan edhe tre djemtė e saj:Vehbiu,Zaimi dhe Remziu.Fill pas kėsaj, sėpari Zaimi, pastaj edhe Vehbiu u burgos ( mė 11 mars 1982, e tre muaj mė vonė edhe Remziu),u dergjėn burgjeve anekėnd Jugosllavisė.Nėnė Hatixheja i di pėrmendėsh dhe rrėfen pėr burgosjet:Zaimi qėndroi nė burgun e Stara Gradishkės e Idrizovės sė Shkupit, Vehebiu nė burgjet e Shuto Orizarės sė Shkupit, Bijello Poles dhe atė tė Spuzhit afėr Titogradit (Podgoricės), kurse nė burgjet e Manastirit dhe tė Idrizovės sė Shkupit Remziu, djali i tretė i burgosur.Djali ka qenė nė burg me Adem Demaēin.

Nėnė Hatixheja ėshtė grua qė vetėm mund tė haset nė filma apo romane heroike.E pėrkushtuar nė fėmijėt e saj.Ēdo dromcė tė jetės sė tyre e ndryn nė kujtesė.Edhe burgosjen e djalit tė parė e kujton dhe rrėfen:

-Ishte 30 janari i vitit 1980.Po kthehesha nga bija ime kur para shtėpisė sonė pashė “maricėn” e milicisė.Mendova mos kishte bėrė ndonjė gabim djali im i gjashtė qė gjatė pushimeve dimrore kishte shkuar tė punonte nė Beograd.Sapo hyra nė pashė njė mori milicėsh, tė cilėt fėmijėt i kishin mbyllur nė shtėpinė e vjetėr, kurse nė tė renė kishin lidhur Zaimin.E pyeta:

“Bir i nėnės , ē’kėrkojnė kėta qė kanė ardhur te ne dhe e kanė zaptuar shtėpinė?”

“Ē’ do tė mund tė presish tjetėr nga armiku, nėnė, pos tė tė vrasė e burgosė.Mos do tė tė sjellin ēokolata?”, -u pėrgjigj gjakftohtė Zaimi.
[table:eac2 class=forumline style="WIDTH: 570px; HEIGHT: 634px" cellSpacing=1 cellPadding=0 width=570 border=0][tr class=post][td class=row1 vAlign=top width=150][/td][td class=row1 vAlign=top width="100%" colSpan=2 height=28]
Titulli: Re: Lokemadhja Hatixhe BEQIRI Sat Oct 25, 2008 8:02 pm
Familja e burgosur
Shqiptarėve edhe sot u kujtohet Janari i vitit 1981, kur u burgos njė grup tetovarėsh pėr “Vepra kundėrrevolucionare qė deshėn shkėputjen e trojeve shqiptare”.Pėr kėtė kauzė u dėnuan edhe tre djemtė e saj:Vehbiu,Zaimi dhe Remziu.Fill pas kėsaj, sėpari Zaimi, pastaj edhe Vehbiu u burgos ( mė 11 mars 1982, e tre muaj mė vonė edhe Remziu),u dergjėn burgjeve anekėnd Jugosllavisė.Nėnė Hatixheja i di pėrmendėsh dhe rrėfen pėr burgosjet:Zaimi qėndroi nė burgun e Stara Gradishkės e Idrizovės sė Shkupit, Vehebiu nė burgjet e Shuto Orizarės sė Shkupit, Bijello Poles dhe atė tė Spuzhit afėr Titogradit (Podgoricės), kurse nė burgjet e Manastirit dhe tė Idrizovės sė Shkupit Remziu, djali i tretė i burgosur.Djali ka qenė nė burg me Adem Demaēin.

Nėnė Hatixheja ėshtė grua qė vetėm mund tė haset nė filma apo romane heroike.E pėrkushtuar nė fėmijėt e saj.Ēdo dromcė tė jetės sė tyre e ndryn nė kujtesė.Edhe burgosjen e djalit tė parė e kujton dhe rrėfen:

-Ishte 30 janari i vitit 1980.Po kthehesha nga bija ime kur para shtėpisė sonė pashė “maricėn” e milicisė.Mendova mos kishte bėrė ndonjė gabim djali im i gjashtė qė gjatė pushimeve dimrore kishte shkuar tė punonte nė Beograd.Sapo hyra nė pashė njė mori milicėsh, tė cilėt fėmijėt i kishin mbyllur nė shtėpinė e vjetėr, kurse nė tė renė kishin lidhur Zaimin.E pyeta:

“Bir i nėnės , ē’kėrkojnė kėta qė kanė ardhur te ne dhe e kanė zaptuar shtėpinė?”

“Ē’ do tė mund tė presish tjetėr nga armiku, nėnė, pos tė tė vrasė e burgosė.Mos do tė tė sjellin ēokolata?”, -u pėrgjigj gjakftohtė Zaimi.
[/td][/tr][/table]Familja e burgosur

Shqiptarėve edhe sot u kujtohet Janari i vitit 1981, kur u burgos njė grup tetovarėsh pėr “Vepra kundėrrevolucionare qė deshėn shkėputjen e trojeve shqiptare”.Pėr kėtė kauzė u dėnuan edhe tre djemtė e saj:Vehbiu,Zaimi dhe Remziu.Fill pas kėsaj, sėpari Zaimi, pastaj edhe Vehbiu u burgos ( mė 11 mars 1982, e tre muaj mė vonė edhe Remziu),u dergjėn burgjeve anekėnd Jugosllavisė.Nėnė Hatixheja i di pėrmendėsh dhe rrėfen pėr burgosjet:Zaimi qėndroi nė burgun e Stara Gradishkės e Idrizovės sė Shkupit, Vehebiu nė burgjet e Shuto Orizarės sė Shkupit, Bijello Poles dhe atė tė Spuzhit afėr Titogradit (Podgoricės), kurse nė burgjet e Manastirit dhe tė Idrizovės sė Shkupit Remziu, djali i tretė i burgosur.Djali ka qenė nė burg me Adem Demaēin.

Nėnė Hatixheja ėshtė grua qė vetėm mund tė haset nė filma apo romane heroike.E pėrkushtuar nė fėmijėt e saj.Ēdo dromcė tė jetės sė tyre e ndryn nė kujtesė.Edhe burgosjen e djalit tė parė e kujton dhe rrėfen:

-Ishte 30 janari i vitit 1980.Po kthehesha nga bija ime kur para shtėpisė sonė pashė “maricėn” e milicisė.Mendova mos kishte bėrė ndonjė gabim djali im i gjashtė qė gjatė pushimeve dimrore kishte shkuar tė punonte nė Beograd.Sapo hyra nė pashė njė mori milicėsh, tė cilėt fėmijėt i kishin mbyllur nė shtėpinė e vjetėr, kurse nė tė renė kishin lidhur Zaimin.E pyeta:

“Bir i nėnės , ē’kėrkojnė kėta qė kanė ardhur te ne dhe e kanė zaptuar shtėpinė?”

“Ē’ do tė mund tė presish tjetėr nga armiku, nėnė, pos tė tė vrasė e burgosė.Mos do tė tė sjellin ēokolata?”, -u pėrgjigj gjakftohtė Zaimi.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 20:57

E humba durimin dhe iu drejtova njė milici shqiptar:”Turp tė qoftė! Si ke zemėr tė vish e tė torturosh shqiptarėt nė shtėpitė e tyre, pa pikė faji?Vallė , a veprojnė kėta ndaj maqedonasve kėshtu, si po veproni ju , milicėt shqiptarė, ndaj shqipėtarėve.Aty ishte njė inspektor i sigurimit qė vetėm qeshej me ironi.Pastaj iu drejtova milicėve tjerė:”Merreni birin tim, rripeni pėr sė gjalli dhe hanie mishin e tij se ndoshta do tė ngopeni me mish shqiptari”.

Mirėpo vuajtjet e kėsaj nėne nuk pėrfundojnė me burgosjen e Zaimit.

Vitin e ardhshėm (1982) nė pėvjetorin e demostratave tė studentėve shqiptarė nė Kosovė, mė 11 mars ia burgosin edhe djalin tjetėr, Vehbiun, tė cilin e dėnojnė me 15 vjet burg, kurse tre muaj mė vonė (qershor tė atij viti) edhe djalin e tretė (Remziun) ia burgosin me 8 vjet e gjysmė.Nėnė Hatixheja nga shtatė djemt qė kishte , mbeti vetėm me njė tė mitur, ngase pos tre djemėve qė ia burgosėn, tre i kishte nė botėn e jashtme qė nuk ktheheshin, ngase u kėrcėnoheshin me burgosje.Vajtonte fatin e djemve tė saj dhe i dukej se rronte nė njė famlije me vatėr tė fikur.

Nėnė Hatixheja tashmė u bind nė pėshpėritjet se pushteti tetovar i kishte halė nė sy 4 - 5 familje tetovare dhe se nėn moton e luftės kundėr nacionalizmit dhe separatizmit shqiptar synonte edhe t’i shkatėrrojė moralisht e materialisht, nė mėnyrė qė tė mbillte frikė te tetovarėt tjerė qė tė hiqnin dorė nga pėrpjekjet pėr demokratizimin e jetės dhe shoqėrisė.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 20:58

Nusėrimi i plakės nė burg

Njė muaj pasi ia burgosin djalin e tretė, Remziun, edhe nėnė Hatixhen e burgosin nė Burgun Komunal tė Tetovės.Aty rri plot 62 ditė.E torturojnė me tė madhe.E shtėrnbgojnė tė tregojė se me kė shoqėroheshin e bashkėpunonin djemtė e saj, se ē’libra e gazeta lexonin, se pse i vizitonte bijt e saj nė kurbet, e ēkamos tjetėr.Nuk i harron torturat e milicit me emrin Sakip.Nga pėrjetimet nė burg ajo rrėfen:

-Pėr ēdo ditė mė merrnin nė pyetje, nga ora shtatė e mėngjesit, deri kah ora 14, pastaj pasdite deri nė mbrėmje.Pėrsėri nga ora 19 e deri njė orė pas mesnate.Tė gjitha kėto i duroja, pos mundimeve qė m’i bėnte Sakipi, i cili mė detyronte tė palohesha si nuse e tė mbėshtetem pėr muri.

Ai edhe mė rrihte.Njė mbrėmje nga goditjet e shumta edhe mė pėlciti veshi i djathtė dhe sot e kėsaj dite nuk dėgjoj me tė fare.Nuk do tė mund t’ia mėsoja emrin po tė mos e thirrte dikush nė telefon nė mbrėmje, e ky i tregoi se kush po bisedonte me tė.Kur ai nė telefon e pyeti se ē’po bėnte , Sakipi i tha se po grindej me njė plakė shqiptare, nga e cila asgjė nuk mund tė nxjerrė.Pasi e lėshoi telefonin m’u kėrcnua se ishte xhelat dhe se mund tė ma merrte shpirtin po nuk i tregova diēka.

“Mė vraj, se pėr kėtė je i paguar, or xhelat”, i thashė.Ky xhelat tok me Huseinin, njė milic nga Dobėrdolli i Gostivarit ishin nė shėrbim tė Bedri Sinanit nga Gajra e kėtushme.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga LumLumi prej Mon 13 Apr 2009, 20:59

Kjo familje me bindje tė vendosura pengohet edhe pas vuajtjes sė dėnimit me burg.Nuk iu njoh e drejta e dhėnies sė pasaportave dhe dalja nė botė.Bie fjala nėnė Hatixhja ka 6 vjet qė nuk i ka parėtre djemtė e saj (du kanė azil politik), kurse Vehbiu ka dhjetė vjet qė nuk i ka parė vėllezėrit e vet.E, pėr punėsimin e tyre as qė mund tė bėhet fjalė, as pėr ndonjė ndihmė eventuale nga pushteti.

Me Hatixhe Vokėn - Beqirin bisedojmė edhe pėr rrethanat aktuale nė Maqedoni, konkretisht pėr Tetovėn.Ėshtė tejet e informuar.Ėshtė e mendimit se partitė politike proshqiptare duhet ta thonė troē se ēdėshirojnė shqiptarėt, se Maqedonia ėshtė e tyre, se pikėrisht shqiptarėt e ēliruan, por edhe shkuan nė fushė tė Sremit, e mė nė fund asgjė nuk fituan.Bile, nė vend se t’u njihej e drejta tė vendosin pėr fatin e vet nė trojet e tyre, pas luftės komunistėt bėnė kėrdi ndaj shqiptarėve, si ėshtė rasti i Monopolit tė Tetovės, masakėr qė po heshtet.

Ne shqiptarėt , thotė Lokemadhja Hatixhe, nuk duam tė marrim hak pėr kėtė, por tė na jepet ajo qė e meritojmė.

Ajo ka vėrejtur se demokracia nė Maqedoni ėshtė e rrejshme, sidomos kur ėshtė fjala pėr shqiptarėt.Si mund tė ketė liri e demokraci shqiptari kur nė Tetovė ende i burgosin pse shesin kaseta e libra....?!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11213
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LOKEMADHET E TETOVĖS - Hatixhe BEQIRI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi