» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:49

Avni Elmazi
Avni ELMAZI (10.07.1950 -12.09.1992 ).E humbi jetėn nė Itali.
Than : Aksidentalisht !
Megjithatė, rrethanat e vdekjes sė tij janė misterioze.

Do tė sjellim poezitė e tij tė krijuara gjatė kohės kur ishte nė burg.
Atje ai shkroi librin me pėrshkrime dhe poezi : Idrizova - shtėpia e ferrit .

Nė Idrizovė , krahas vuajtjeve nė burg, ai ka bėrė pėrshkrime nga jeta ku kaloj mbi njė dekadė !
Ajo- ėshtė dramė e trishtė qė ia rrėmbeu rininė. Por, Avniu doli akoma mė i fortė!

Si tė gjithė shqiptarėt mėrgimtarė, u nis adhe ai atij shtegu. Edhe pse kishte kryer shkollėn Normale, dhe para se e burgosin , punoi si mėsues nė fshatin Tėrnoc, e pastaj, nė fshatin Padalishtė, Malėsia e Gostivarit, nga viti 1968 - 1971, kur e larguan nga nxėnėsit qė i deshi dhe i donte! Sepse, ata qė krijonin procese ia kishin vėnė syrin Mėsuesit Avni, qė krahas diturisė sjellte tek nxėnėsit dhe kolegėt ndjenjat liridashėse! Sjellte trimėrinė ...!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:49

Kėngė e kėnduar nga populli, pėr Avni ELMAZIN, i cili
nė vetėmbrojtje nga kaurrėt e Kunovės mė 1971,
doli fitues !
Ai toborr xhelatėsh e sulmoi pėr tė mbetur prej Avniut
njė i vrarė e katėr tė lėnduar, edhepse, tė pėrgatitur
me armė e tė ndėrsyer nga kuzhina e kriminelėve,
iu turrėn ta mposhtin guximin dhe trimrinė qė s'kishte skaj!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:50

Kėnga pėr Avni ELMAZIN


Ej ēatje nalt shok bre nė ēatė mal-e
Ke bon luftė bre ni ēoban-e
Ke bon luftė ni gjalaj ri-e
As me pushkė gjali as allti-e
Veē pėr fat i kish di qen t'zi-e
Na u zu fesati me kto shkije
se n'Kunovė bani vaki-e
Avni Elmazi ni gjal -aj ri-e
Avni Elmazi ni mėsus ish kan-e
Aj ni ditė me dhen po shkon-e
Aj ni ditė me dhen ka shkue
Larg katunit mi asht largu-e
N'do livadhe dhent na i ka lshu-e
N'kufi t'huj gjali ėshtė ēillu-e
Tanė Kunova nė kamė jan ēue
Tanė Kunova po bėrtet-e
Ēaj poljaku me shkot e vet-e
Kish mat disa kaurr me vet-e
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:50

Kish me vete disa odbor-e
Paskan mar kani dajak n'dor-e
Kush dajak mor kush ni pushk-e
Avni Elmazin ma kan rrethu-e

Ki Zorani n'kom na u ēu-e
Ki Zorani vaj po bėrtet-e
Ēka ke lip gjal ēe ktu ke erdh-e
Ēka ke lip gjal ēe ktu ke hi-e
A kujtove se asht Shipni-e

S'asht Shipnia e as Turki-e
Veē Kunova krejt me shkij-e

Avni Elmazi, hop na uēu n'kom-e
dal ka dal ēiko Zoran-e
Kabajatin mua s'ma fal-e
unė nuk jam tha ni ēoban-e
Unė m'i jam ni msus-aj ri-e
Ashtu sot bonivaki-e
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:50

Mirė kufirin tybe se e di-e
Ki Zorani hiē s'po e ngjon-e
Pa isaf dhe pa imone-e
Ni i zu dhent bre na i turmon-e
Nė Kunovė n'katun me i ēu-e

Avni Elmazi n'kom ma o ēu-e
Nuk po mujti ma me e duru-e
Avni trimi huxhum po bon-e
Njiherė po sjell ka di vet n'tokė rxon-e
Randė t'plagosun i boni krejt-e
Dhe nja prej t'inve e la t'vdekt-e
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:51

Haj medet ēu boka nomi-e
Ke luftonte vlla ni ēoban-e
Ke luftonte ni mėsusaj ri-e
As pa pushkė as pa allti-e
Haj medet ēu bo gazep-e
Shkoj haberi n'hyqymet-e
N'Hyqymet nė Gostivar-e
Policija vesht ka mar-e
Na u ēun n'kom me armė nė dor-e
Shkojnė Avniun pėr m'e e mar-e
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:51

N'at moment Avnija ē'bon-e
Shkoj te nana e vet nė ston-e
I tha nanės Loke ti-e
Nam me ngran nonė me pi-e
Se jam i mushun me mėrzi-e
Rash n'fesat nanė me do shkije-e
M do shkije nga Kunova
Por unė vetin se marrova
As vetin as bab e nan-e
s-em vjen keq se shkoj n'hapsane
Ne kto fjalė tuj bisedu-e
Policija e kanė rrethue
Ki Avnija n'kom ma u ēue
Sikur trimat asht dorzue
Dhe n'hapsane e kan ēu-e

Se n'hapsane po m♪7 ēojn
njėmbėdhjetė vjet e dėnojnė
Veē p'e rrehin e malltretojnė-
Do ftyr zi do polici
ditė pėr ditė po i hin nė kry-e
S'e lajn rehat i bojn♪7 gazep
Avni trimi po bon gajret
Pėr hapsane thot nuk kam dert
Pėr hapsane nuk kam gajle
Nuk e lash katunin me marre
Ja ua zbardha fytyrėn gjith shqiptarėve.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:53

AVNI ELMAZI

U lind nė fshatin Sėrmnovė tė Gostivarit mė 10.7.1950.
U shkollua nė vendlindje ndėrsa normalen e kreu nė Gostivar.
Punoi si mėsues nė fshatin Tėrnovė dhe Patalishtė nė vitin 1968, deri mė 1971 prej nga ra edhe nė burg ku pėrjetoi kthetrat e robėrisė edhe si individ por edhe nė planin gjithkombėtar!

Mbase i frymėzuar nga ai zgripe i pėrmbytjeve ai shkroi edhe librin “Idrizova – shtėia e ferrit”.

Ėshtė marrė edhe me poezi dhe drama por ato pėr arsye tė rrethanave akoma mungojnė.

U vra nė mėnyrė misterioze nė Itali mė 12.09.1992 prej ku edhe kthehet i vdekur nė atdheun qė e deshi dhe flioi pėr si tė aktivist i palodhur.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:54

Pas njė viti, me kėrkesėn e shokėve qė ua orientuan organeve tė Italisė, u lejua qė tė ngritet Pėrmendorja!

Me rastin e saj, nė organizim tė Mislim Rushitit, bashkėfshatarė i Avni Elmazit, u nisėn nė njėvjetorin e mort pėrvjetorit pėr nė Itali familjarė tė tij, shokėt e burgut, shkrimtarė dhe dashamirė qė tė marrin pjesė .

Edhe pse i patėn siguruar vizat e udhėtimit, ata u malltretuan nė kalimin e kufirit nė Qafė Thanė. U kėrcnuan nė portin e Durrėsit se ėshtė e pamundur tė arrihet nė Itali. Ndėrsa nė Bari, iu nėnshtruan njė kėrcnimi shtazarak nga organet policore !

Preteksti u kuptua se:" Grupi qė vjen nė Itali ka pėr qėllim tė nxisė pėrmasėn e mėrgimtarėve shqiptarė tė bėjnė ērregullime nė Itali. Me kėtė, ata duan tė arrijnė shkatėrrimin e IJRM "!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:55

DUKE KAPĖRCYER DETIN

1.

Gjemia e rėndė , duke ēarė valėt e Adriatikut, po bėnte provėn e kapėrcimit tė detit...

Ndėrkaq, nė njėrėn nga kthinat e mėdha tė saj, njė grusht njerėzish po ashtu po bėnin njė provė kapėrcimdeti drejt njė pėllėmbė toke tė Italisė. Atje ngritej lapidari i njė trimi tė stėrmunduar mėrgimtar.

Kėtė herė Gjemia LIBURNUM po bartte edhe misterin e njė vdekjeje enigmatike nė dhe tė huaj. Dora e zezė pėr tė satėn herė e kishte thurrė pezhishkėn e merimangės sė krimit.

Dhembja, malli, misteri...

Gjemia i bartte gjithė bashkė nė lundrimin e saj hijerėndė nėpėr natė nga vija Durrės - Bari...
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:55

2.

Njė mall dhe njė dhembje e madhe shqiptare !

Hijerėndė , ( qė i kishte hije !), nuk po mbyllėte sy njė shok, vėlla , njeri. Me barrė e rėndė tė dhembjes, Rushit Mislimi kishte vetėm njė pėrqėndrim:

- Si tė bėhej kapėrcimi i detit dhe, nė atė pėllambė tė tokės sė Italisė, tė vendosej njė Pllakė Pėrkujtimore! Ishte nisur ai bashkė me pesėdhjetė bashkėvendas dhe bashkėudhėtarė ! Pllaka Pėrkujtimore e Avniut , duhej tė pėrjetėsohej nė kohė dhe hapėsirė...

Kjo pėrbėnte njė preokupim tė shenjtėruar dhe njerėzor ! Kjo duhej bėrė patjetėr !

Porse...
Kufijtė ! Ah ! Kufijtė !

Kėto vija makabre tė ndarjes sė njerėzve! I kishte vėnė njeriu kėto! Hirėsija e tij .

Njeriu nė kėto pika e ndalonte njeriun ! E pyeste! E kontrollonte pėr dokumentat e udhėtimit! E hetonte pėr pak apo shumė ! E dyshonte...

Ndėrkaq, tė dyshohet pėr dhembjen!!! Pėr mallin !!! Pėr pėrkujtimin ndaj njė tė ndjeri ! Kjo do tė thotė tė injorosh njerėzoren ! Porse... prapė kufijtė !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:56

***

Rojet e kufijve janė pėrgatitur, janė ushtruar nga Ustallarėt e territ dhe tmerrit, pėr zbatimin e detyrės sė ndarjes !

Ata aprovojnė me shumė marifete vetėm dėshmi tė dokumentave tė shkruar me myhyre pushtuesish. Tė atyre qė njė shekull dhunė kishin bėrė mbi shqiptarėt, veēmas ndaj Avniut dhe vėllezėrve qė i shkonin nė mortpėrvjetorė !

Pėrveē gjithė ngatėrresave pėr ndalime vetėm faji mbeti jetim ! I shkruar dhe i vulosur nga shpirti djallėzor...
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:56

3.

FANITET FATI I POETIT

Fanitet fati i poetit Avni Elmazi ashtu si fanitej fati i poetit Palestinez , Muin Bsiso...

Mėrgata e tij ! Arkivoli i ti qė u kthye prapa nga kufijtė qė ai s'po arrinte t'i kalonte dot ! As me Pasaportėn e Poezisė !

Idrizova - shtėpia e ferrit, libri i mallit dhe dhembjes! I mallit dhe dashurisė njerėzore ! Nėpėrkėmbet pamėshirė !Nga kufijtė e ēatallisur nga urrejtja !

Thonė: Poezia nuk njeh kufij! Ajo nuk i ka vėnė asnjė kufi shpirtit ! Si libri Idrizova - shtėpi e ferrit ! Avni Elmazi - Muin Bsiso i Palestinės !

Ēfarė bukurie magjike nė shenjtėrimin e dhembjes, flijimit dhe dashurisė ndaj vatanit tė nėpėrkėmbur nga rrėshqanorėt e Kaukazit ! Rrėshqanorėt tiranikė qė ia kurthuan lirinė nė lule tė rinisė ! Por se mposhtėn as atėherė dhe as tė vdekur ! Ngritet Avni Elmazi - feniks, flijimi dhe dashuria pėr tokėn e pėrgjakur tė Atdheut tė robėruar ! Ngritet ta ndjejnė brezat kushtrimin :

Vėllezėr ballėpėrballė me Kuēedrėn e ēartur !...
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:57

4.

Njeriu me dhembjen hijerėndė Rushit Mislimi ! Nė Gjemi nuk po mbyllte sy!

Nė kapėrcimin e detit ai bartte me vete edhe barrėn e madhe tė paralajmėrimeve ! Zezona nėpėr tel...!

Oh! Gjithė kėtė peshė e bartte Rushit Mislimi!

Dhe derdhej ajo tek heshtja qė fliste nė sytė e motrės sė Avniut. Tek fytyra e zverdhur e Seferit qė tretej pėr vėllaun! Tek shpirti i shqetėsuar i Shaban Xheladinit , Zaim Beqirit ! Pėr shokun e burgut qė e thėrrisnin Gjysh !

Si dallgė furtunash shfaqej hidhėrimi nė shpirtin e vullkannjeriut poet - Fadil Bekteshi.

Nė vargjet qė shkruheshin nė Liburnum !

Dhe hapte raportin pėr Televizionin shqiptar Sherif Konjufca tė klithė nga dhembja e malli pėr Avniun qė pėrurohej nė mes tė Adriatikut !

Sėbashku me ne, nė heshtje rrugėtonin Idrizova - shtėpia e ferrit , libėr !

Dhe Doruntina revistė , kapėrcenin detin, tė shpalosnin dhembjen pėr heroin, tek vėllezėrit mėrgimtarė...
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:57

5.

Doruntina !

Ajo revista letrare ku Fadil Bekteshi nuk bėnte gjumė pėr tė nxjerrė nė dritė shpalimin e bijėve qė i kishte mbuluar heshtja! Edhe nė histori ! Edhe nė krijimtari ! Edhe nėpėr burgje ! Edhe nė mėrgim!

Ndaj Doruntina revistė , vėllezėrve mėrgimtarė ua dėrgonte pos gjithė shkrimeve dhe mallin, dhe dembjen e madhe qė kishte pėr Jusuf Gėrvallėn...

Nga nata kobzezė e pusisė , ra nga dora e vrastarit edhe zemra e madhe e kėngėtarit, poetit, liridashėsit Jusuf Gėrvalla, bashkė me vėllaun Bardhoshin dhe shokun e idealit Kadriun !
Dhe Doruntina revistė, udhėtonte si Vajtueset mbi varrin e vėllezėrve nė Mėrgatė ! Udhėtonte tė mallkojė hallkėn e atij zinxhiri tė zi qė farkonte misterin e vrasjeve ashtu siē kishte vrarė shekujve, e tashti, edhe Avni Elmazin , pėr tė ndalur hapin e tij tė veprimit !

Revista Doruntinė ! Si motra e Avniut ato ēaste! Bashėndjente dhembjen dhe heshtėte, kur motėrngrata e Tij, rrinte e zgjuar me dhembjen e madhe pėr vėllaun ! Dhe se mbyllnin syrin pėr gjumė ...! Dhe Doruntinė Motra revistė! Dhe motra e vėllaut Avni !

Ashtu si meraku i Rushitit qė nėpėr natė-udhėtmin nėpėr det bėhej sa Gjemia ! Po mes valėve nė vijėn Durrės - Bari ! Mes detit ku ndesheshin paralajmėrimet pėr pėrmbytjen e madhe tė Pėrkujtimit ! Tė Pėrkujtimit tė Avniut pas njė viti vrasjeje nga dora e zezė ! Dhe ngritja e Pėrkujtimores pėr Tė !
Ndaj Rushit Mislimi nuk flinte ! Ai ecte tek secili bashkėudhėtarė dhe u bėnte sajgi ! Sajgi pėr mort pėrkujtimin !!!
Atė ēast, ma pėrkujtonte, me ballin e gjėrė, me fytyrėn qė shndriste mirėsi dhe dashuri pėr tė rizgjuar jehonėn e Avniut Krijues ! Po! Me ato mustaqe hijerėnda ... Me atė shėmbėllim flijimi tė Hasan Prishtinės ...! Rushit Mislimi i Hasajve tė Sėrmnovės !

Ēdo gjė e ndjente ai dhe kishte njohuri ! Por pėr merakun e revistės Doruntinė, dhe krijuesėve , tė Fadilit, Shabanit, Zaimit, Feritit, Sherifit , nuk dinte gjė ! Pėr paralajmėrimet dhe krijimet qė tė zgjohen jehonė e tė flasin pandalur pėr bijtė qė na i vriste dora e zezė ! Pėr bijtė qė na i shtrydhėte zėndani i robėrisė qė nga vaja e parė e lindjes e deri tek lamtumira e fundit e jetės... !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:58

6.

Doruntina...

...Zgjuar isha dhe i pashė tė gjitha! Edhe autoritetet kufitare qė pengonin pėr hiēgjė !Edhe Zbarkimin e Dhembjes nė tokėn Italiane!

Teli nėpėr natė kishte paralajmėruar shpifjen! Kurdisjen ! Klithmėn...!Rrrena e pėrsėritur njėqin herė, po hamendte autoritetet kufitare tė Italisė ! Kot ishte demokracia e proklamuar e Perėndimit! Po fundosej nė det nga shpifjet e djallėzisė qė gatuhej nė kabinetėt e hashės makosllave nė Skopje !

Nė shpirtin e Rushitit rrokullisej orteku i dėshprimit!

E gjeta pikėtakimin me tė dhe i pėshpėrita : Dėshtimi pėr tė arri atje nė vendin ku ngritet mortpėrkujtimorja e qėndresės Avni, mund tė kthehet nė fitore ! Mes detit ! Mes dallgėve ...!

Nė udhėtimin e pėrjetshėm tė mallit dhe dashurisė pėr vėllezėrit e mi, tė vrarė nė dhe tė huaj, ishte dhembja njėkohėsisht, forca ime ! E atyre qė krijonin me emrin tim Doruntinė ! Ishte qėndresa dhe fitorja jonė, mbi ata qė pengonin arritjen nė Bari tė Italisė!

Se: Dashuria dhe malli i motrės pėr vllaun, nuk mposhten dot nga kufijtė ! Nė udhėtim , ngriten pėrmendoret e mėdha ! Ngritet Pėrkujtimi pėr vėllaun Avni !Mes detit , Pėrkujtimi pėr tė pėrbėnte madhėshti !

Mes kaltėrsisė sė qiellit dhe detit, edhe pėrkujtimi do tė ishte i KALTĖRT ! Pėrkujtim i madh sa njė Adriatik !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Tue 14 Apr 2009, 16:58

8.

Kapiteni Franc i Gjemisė '' LIBURNUM'', pas sqarimeve qė iu bėnė nga kthimi Bari - Durrės, e

aprovoi kėrkesėn e pesėdhjetė udhėtarėve tė kthyer nga Bari , pa e vėnė kėmbėn nė tokė tė Italisė ! Se kushedi, mund tė pėrflakeshin brigjet e tė tundej qielli ! Ashtu siē e kishin pėrshkruar nėpėr tel djajt e makosllavisė ! Dhe ai, nė Hapsirėn e Gjemisė ''Liburnum'' hapi derėn e dhomės enkas pėr kuvendime, nė katin e tretė !Tė mbahej pėrkujtimi i mallit dhe i dashurisė pėr vėllaun Avni !

U shpalosėn kujtimet !U shpalos krenaria pėr Avni Elmazin qė s'e kishim ..., por ishte me ne !
U vendos ndėrlidhja me atė pėllambė toke tė Italisė ku prisnin mėrgimtarėt dhe Nermin Vlora Falaski ! U ngrit Pėrkujtimorja ...! Dhe, kurorat e luleve u vunė atje larg nė Itali, pėr shpirtin dhe trupin e Avniut qė prehej nė varret e Sėrmnovės !
Ndėrsa, Vajtojcja Doruntinė, lavdishėm vajtoj vdekjen e vėllaut Avni duke ia radhitur bėmat e jetės, dhe tė veprės sė tij !

Kjo ishte madhėshtia! Kjo ishte shenjtėria e dhembjes dhe mallit pėr dashurinė ndaj Avniut qė i mbante mbėrthyer nė mendime, pesėdhjetė vėllezėr qė ktheheshin pa arrirė nė mort pėrkujtimin e ngritjes sė Pllakės Pėrkujtimore nė Itali, pėr ta Pėrkujtuar njėvjetorin e vdekjes sė tij edhe nė Sėrmnovė !

Aty do tė prehej pėrjetėsisht Avni Elmazi Hero - Njeriu Feniks ...!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 14 Apr 2009, 17:34

kur beni fjale per Doruntinen reviste pranoj se ajo ndiente dhembjen e madhe per vellezerit,ajo shpaloste historine kombetare dhe i frymezonte brezat e rinje per lirine kombetare.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13962
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:12

Keshtu shkruan ne pllaka perkujtimore e lejuar dhe e ngritur ne Itali. Mbase gjite jeta e Avniut ishte dhe ideali qe ai e mbeti cdo pellembe te Atdheut qe e rrudhen dhe e ndane armiqte.
Ne pllaken perkujtimore epitaf i shkruar:


AVNI ELMAZI


JU QE JENI DUKE KALUAR KENDEJ PARI
SHIHNI SE EDHE KETU ESHTE DERDHUR
GJAK SHQIPTARI NUK ME
MPOSHTEN AS BURGJET E AS
TORTURAT SEPSE KESHTU
E DO ZAKONI PER BURAT


Edituar nga stafi
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:14

Avni ELMAZI :ĒDOKUSH E DĖSHIROI JETĖN

cikėl poezishė tė shkėputura nga :

p ė r m b l e d h j a


Idrizova - Shtėpia e Ferrit

alb
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:14

Avni ELMAZI :


DURIMI

Ēdo gjė ka fillim
ka edhe mbarim !

E fundi kėsaj robėrie
patjetėr do t'i vij !

Heronj e burra trima
kėrkoni pavarėsi!

Nė kėtė copė Arbėrore
tė coptuar keq

kryqortodoksat -
shfaqen po si dreq !

Me pushtet e dhunė
nė ēdo anė krekosen

e nė fund tė fundit
njė ditė - do tė pėrdhosen !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:15

Avni ELMAZI:


DĖSHIRA


Ajo mbeti larg
e mbaj ndėr kujtime
Ėshtė si rrezeshpresa-
vendlindja ime !

Qė t'ia fal tė mirat
t'i gėzojė brezėria
nderin pėr miqėsi
besėn tek urtia.

Njė fjalė tė Kuvendit
kam dėshirė njerėzinė
qė t'pajtojnė mendimet
tek kėrkojnė lirinė.

Nė rritė e gėzime
dhe kėngėt, lirikėn
ē'dashuri tė niset
ta flakė pėrjetė frikėn !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:15

Avni ELMAZI :


FJALA


Ē' ėshtė ajo qė lidh kuptimet
pėr t'uruar e pėr dolli
pėr t'i shfaqur mirėkuptimet
ku n'vend tė ndjenjės ka shurdhėsi !

Ē'ėshtė ajo qė nė ngushėllime
vjen tė shthurrė atė det pikėllimi
nė horizont tė shfaqen rrezet
sikur lind ai diell agimi !

Po ndėr ēaste kur lėshohet
si mallkim pėr tė ndezur zjarr
bosht i saj nuk rrotullohet
pėr t'radhitur nė vend tė parė !

Atėherė humb qėllim i mirė
dhe fundoset po si njala
nuk ka thonė - as zinxhirė
qė tė ketė kuptim fjala !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:16

Avni ELMAZI :


ĒDOKUSH E DĖSHIROI JETĖN


Sa herė isha i mbėrthyer
nė vetmi e nė errėsirė,
ndėrmend mė ra tė jem i rryer
ēdo tė thotė tė jesh i lirė !


Dhe mė vinte tė klith shumė
por sėrish qėndrova brenda
Pėr ca qė bėnin gjumė
ma mirė ish tė kishe pranga !


Se tek shtiheshin si tė tillė
dhe tek merren me ndyrėsi !
Jo! S'duan tė ketė mirėsi,
Por, tė ketė vetėm robėri !


Tė parė e shohin vetveten
dhe kėrkojnė post, kulltuk !
Ēdokush e dėshiroj jetėn,
por, pozitėn nuk !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:19

Avni Elmazi


HAJNI NĖ KOPSHT


Kėrc-kėrc kėrcėlloi gardhi
ding-ding rrahu zemra !
Nė kopsht hyri djal sugari
mė kėmbė brofi cucė syzeza !


Me dy gurė qėlloi njė mollė
si rrėzoi asnjė kokė
ju ngjit pemės po si bollė
kėpuste kokėrrat e i gjuante nė tokė !


- More djalė ! Ēka bėn kėtu
pėrse mollėt i kėput ?
Nė tė zėnsha me njė dru
do tė squllė, or hajdut !


Nis e zbret hajni nga molla
nė rremb tė thatė papritmas prek!
Poshtė syzeza lėshon klithmėn :
- Po bie nė tokė or i shkretė !


Rri syzezė mos u hidhėro
se nė rėnsha nga kjo mollė
mė prit ti e mė pushto
zemėrzjarrta - vetullhollė !


Shife, shife se ē'mė thua
pashė besėn pėr njė mend !
Po syzezė jam i yti
ti pėr mua je ēdo send !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:44

Keshtu shkruan te Pllaka Perkujtimore e lejuar dhe e ngritur ne Itali.

Gjithe jeta e Avniut ishte ideali qe ai e mbolli nė cdo pellembe te Atdheut qe e rrudhen dhe e ndane armiqte.


Ne Pllaken Perkujtimore

ėshtė i shkruar ky epitaf :


AVNI ELMAZI


JU QE JENI DUKE KALUAR KENDEJ PARI
SHIHNI - SE EDHE KETU ESHTE DERDHUR
GJAK SHQIPTARI

NUK ME MPOSHTEN AS BURGJET E AS
TORTURAT

SEPSE KESHTUE DO ZAKONI PER BURATU editua nga stafi !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:53

AVNI ELMAZI

LIRISE


Me nderė
Tė kėrkojmė
Me gjak
Tė fitojmė

Vite me radhė
Jemi duke kėrkuar
Lirinė tonė
Pėr ta fituar.

Nėnat tona
Qajnė me lot
Pėr bijtė qė mbushėn
Burgjet plot.

Nuk ankohemi
Ne per kot
Kerkojme bijte tone
Qe na i merni

E nga burgu
Si ktheni dot.

Per liri
Nuk na frigoi turku
Nuk do na frigoi
As edhe sot burgu.

Keto nuk jane
Pune te kota
Se per liri
Eshte e gjithe bota.

Liri, liri,
Shkruar me gjak
Nga cdo i ri,
Nga cdo plake!

Eshte gjeja
Ma e shtrejte
Qe me para
S'mundet me u blejte.


Kush mendin
Se liria s'duhet
Kundra saj
Mundet te nenshkruhet.

Zgjedhen e huaj
Nuk e durojme
Te drejtat tona
Do t'i kerkojme

Liri dje,
Liri sot,
I mbushe ......
Burgjet plot

Burgjet tona
Kure nuk zbrazen
Se trimat tona
Lirise si Qasen.

Liri!
Populli jone te don
Liri!
Populli jone te kerkon.

Gjaku derdhet
Porsi lume
Por neve kurre-
S'na ve ne gjume.

Ne gjithmone
Me ballin lart
Kerkojme vendin
Qe e kishim ne harte.

Kerkojme te jetojme
Te gjithe ne liri
E jo te na urdheroje
Tjeter zoteri.

Haron familje,
Haron shtepi
Humb jeten
Per liri.

Pe paqe
Jemi te gjithe
Per drejtat tona
S'rime duar lidh.

Per lirine
Per gjuhen amtare
Pushka e tyre
S'na tremb fare.

Liri, liri
Kudo neper bote
Ty te kerkojne
Duke derdhur lote.

Perballojme tanksa
dhe topa
Per ty liri
Do behemi copa.

Fjala liri
Si prej zjari
Prandaj e shkruaj
Me shkronja ari.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:55

Avni ELMAZI:


VOTAT


U thaftė dora
e humbtė kalemin
ai qė e voton -
Hysamedin Azemin !

U thaftė dora
e prishtė makinėn
ai qė e voton
Rrafman Morinėn.

Kush ka mendje
tė hajvanit
do t'ia japė votėn -
Sinan Hasanit.

Janė fut valles
Sllobodan Millosheviqit
E nuk mund tė ndahen
prej atij iriqit.

Kur tanksat marshonin
aty - pari,
dha dorėheqje
Kaqushė Jashari

Atėherė populli
Nė rrugė ngeci
dha dorėheqje
edhe Remzi Kolgeci

Kur revolucioni
Nė Kosovė plasi
u burgos
Azem Vllasi

Fėmijtė e minatorėve
plasėn nga vaja
gjoja fajtor na qenka
Burhan Kavaja.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:56

Avni ELMAZI:


ASIMILIMI


Per te mos humbur
Fotelen ne komune,
Duan te na asimilojne
Me dhune.

Funksjoneret tone
Njerez te pa pune
I bejne per veti
E i vune ne gjume!

E dele-deputeti-
Per funksjon,
Tere kombin
Asimilon!

Bejne shpifje
per hiqmetin
si ta zhdukin-
gjuhen-alfabetin!

Gjuhetari punetor
Shpeshehere thumbon
Gramatiken e vet
Ai,e kerkon.

E jo punetori
shpeshhere krenohet
Me mire eshte...
Edhe pak te shkurtohet.

Mos haroni!
Se humbi lakimi
E na cojne
Kah maqedonizimi.

Mos haroni
Se humben gjinite
Bashke me to
Edhe diturite.

Ai qe ka mangut
Dy derasa
Thote-
Ghuha shqipe
S'ka nevij
Per rasa.

Erdhi koha
Allafranga
Humbi edhe
Leke Matranga.

Nuk duhet mesuar
Asnje shkrimtar
Pasi e-ne
Na e kane marre.

Sa poer model
Kemi nje kopje
Kur ju flet
Radio Skopje

Kudo sot
Mori hov
Se iu ndrua emri
Qytetit Kercove.

E prej Tetove
ne Tetovo,
Te mois flsim
Per fshatin Serbinove.

Nuk shkojme
Kah "vllazerim-bashkimi"
Por na cojne
Kah maqedonizimi

Flasin per rrugen
E Vllazerimit
E cojne asaj
Te asimilimit
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:57

GURRĖ QE S'NDALESH PĖR LIRI

( I kushtohet mėsuesit Avni Elmazi )

Shpalove papritmas kujtimet -
qė i ruanim pėr ty-
Avni Vėlla!
Legjendė qėndrese!

Ballėpėrballė vdekjes-
sėrish i ri,
T'i qė mbolle -
dritat e njė shprese!

Sa herė iu ktheve urtisė
o trim,
t'i flasish me guxim -
nė pritė,
dhe atėherė kur errėsira
zu ēdo agim
pėr ne -
kurrė t'mos kishte dritė!

Nė grilat e hekurta -
Vigan i mberthyer
shndėrrove kujtimet
nė legjendė !

Se kohėn deshėn ta ndalin -
e thyen,
pėr ne te kishte plagė
e brengė!

Por,ti shqiponjė krahhapur
s'ke vdekur
dhe qėndron pėrpara nesh-
Avni trimi!

Na flet tė jemi sėbashku
zemėrhekur,
pėr kėngėn e gjatė
tė njė kushtrimi!

Dhe na prin sot e mot-
ndėr brezėri,
rretherrotull Atdheut tonė
tė ndarė!

Edhe nė varr - ti Gurrė qė s'dalesh
pėr Liri,
e ne - tė plagosur pėr Ty,
e qė tė patėm - krenar

edituar nga stafi !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:58NĖ ANIJEN ''LIBURNUM''

(Pezia ėshtė shkruar mė 12 shtator 1993,
nė vijėn Durrės - Bari - Durrės, nė Adriatik,
ku u mbajtė pėrvjetori i vdekjes dhe pėrurimi
i veprės sė Avni Elmazit " Idrizova shtėpia e ferrit "


Pas njė viti vdekjeje-
Mėsuesi Avni,
Njeri -Libėr shkonte nė mėrgim,
atje -
ku vėllezėrit mėrgimtarė
porositė e tij
i ruanin - kujtim !

Pas njė viti vdekjeje
nga misteri,
nė pėrkujtim -
te pėrmendorja iu nisėn
t'ia thonė lavdinė shokėt e burgut !
T'i thonė :
- Ne kurrė s'tė braktisėm !

As nė Idrizovė, nė shtėpinė e ferrit
as midis detit s'na ndan furtuna !
Prej vėllaut, prej mėsuesit,
Shkrimtarit, poetit...
qė kurrė s'u mposht
nga burgjet , nga dhuna !

Gjithė jetėn e tij
kulshedra sllave
kurdisi e ngriti ustallarė tė territ !
Dhe kėtė herė -
nė pritė mizorėt
ia kurthuan shokėt,
dhe librin :
- Idrizova - shtėpia e ferrit !

Dhe grindeshin dallgėt me " Liburnumin "
qė ia kthente vėllezėrit -
nga mort Pėrvjetori !
Nga Bari ku vranė Luigj Gurakuqin !
E vranė ! Por, s'vdiq dėshmori !

Edhe mort Pėrvjetori -
pėr Avni Elmazin
u mbajtė ! Nė Liburnum !
Nuk mbeti pa shėnim !
Idrizova - shtėpia e ferrit
u shndėrrua nė jehonė urtie
dhe kushtrim !

Nė anijen Liburnum
nė mes Adriatikut
ku grinden dallgėt,
e buēima - ngjitej nė lartėsi,
Kapiteni Franc e kuptoi se armikut,
Avni Elmazi -
i zgjohej pėrsėri...!

Poezinė e botoi Tribuna - SH , 1 janar 1994, Shkup
edituar nga stafi Rrezon@
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:58

ZAIM BEQIRI :


VARGJE KUSHTUAR AVNIUT

(Qėndrimi i matur dhe burrėror i Avniut
e kishte merituar edhe njė emėr.
Ne tė burgosurit nė burg e thirrnim :
G J Y S H I )


Linde nė ditėt e stuhishme
Jeta t'u bė plot stuhi
Ti do tė rritesh edhe mė,
O i dashuri Avni !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 18:59

NĖ "SHLLAJFERNO" TĖ IDRIZOVĖS

( Avni Elmazit )

Qysh si fėmijė -
e dėgjova kėngėn pėr Ty
Nė odė tė burrave -
jehonte kushtrimi .
Atje nė male - nė vetmi
nė log -
fitonte Avni trimi.

Avni !
Tek makina ta lexova emrin
atje ku punuam ne tė dy !
Nė "Shllajferno " qė ata e quanin
dhe vriteshi tė ri !

Pas burgut sėrish u takuam,
Sėrish mu duke shumė i ri
pluhuri s'tė dėmtoi , Avni,
se mė i fortė ishe ti !

Sytė liqej malesh tė mbetėn
ferri s'ti lodhi assesi,
n' Itali tė dy i mbylle
se hasmi -
tė pėrcolli ty !

Legjendė u shndėrrove
ndėr brezėri
Avni ! Martir i qėndresės !
Kushtrim urtėsie pėr liri
pėr ditėt tona tė shpresės...!

edituar nga stafi
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:00

NĖ "SHLLAJFERNO" TĖ IDRIZOVĖS

( Avni Elmazit )

Qysh si fėmijė -
e dėgjova kėngėn pėr Ty
Nė odė tė burrave -
jehonte kushtrimi .
Atje nė male - nė vetmi
nė log -
fitonte Avni trimi.

Avni !
Tek makina ta lexova emrin
atje ku punuam ne tė dy !
Nė "Shllajferno " qė ata e quanin
dhe vriteshi tė ri !

Pas burgut sėrish u takuam,
Sėrish mu duke shumė i ri
pluhuri s'tė dėmtoi , Avni,
se mė i fortė ishe ti !

Sytė liqej malesh tė mbetėn
ferri s'ti lodhi assesi,
n' Itali tė dy i mbylle
se hasmi -
tė pėrcolli ty !

Legjendė u shndėrrove
ndėr brezėri
Avni ! Martir i qėndresės !
Kushtrim urtėsie pėr liri
pėr ditėt tona tė shpresės...!
edituar nga stafi !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:00

Hamdi ISLAMI :


LAJMI PĖR NJĖ METEOR

( Martirit Avni Elmazi )


Nuk deshėm kėshtu tė tė njohim Avni Elmazi
me ftesat qė na i prunė nė kėtė pėrvjetor
se s'ishte kjo thirrje tė tė mbėshtjellė gazi
por ishte lajmi pėr njė meteor.

Ne morėm udhėn e largėt tė vijmė,
tė kalojmė fusha, gryka e male
pėr disa ēaste me ty tė rrijmė
siē rrijnė njerėzit qė kanė shumė halle.

Dhe do tė rrijmė me ty, me kujtimin tėnd
kėtu ku kokėn pėrgjithmonė ke vėnė
bashkė me nderimin , aty nė njė kėnd
lule, zemėr e vargje do tė vėmė !

Do tė lėmė pėr ty martiri Avni
se dhe ti ke lėnė kėtu pėr t'na mbledhė
t'i biem mu nė kokė gjarpėrit tė zi
qė helmin midis nesh mos e derdhė !
__________________
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:02

Arianit RAMADANI :


KĖNGA E QĖNDRESĖS

( Poetit Avni Elmazi )

Ti kėnga e jonė e qėndrimit,
vigani i shtigjeve - rrėfimit !

N' Idrizovė jehonė lirie
varg i lirė i njė brezėrie !

Nė vargje ngritur - Shtėpi e Ferrit
nga bijtė e shqipes, trim i Skenderit !

Rrethuar nė pranga e n'robėri
tė pathyer pėr Arbėri !

Shkamb mė shkamb e mal mė mal
kėnga jote - ideal !

Na jep shpresė ta ruajmė Sėrmnovėn
ta kthejmė n'zemėr si Libohovėn !

Qė Lindi e rriti Avni Rrustemin
Pėr ta mposht Esat veremin !

E ti vėlla Avni Elmazi
kėngė qėndrese pėr shtypėsa Kaukazi !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:03

Isa S A D I K U :


VARGJE PĖR AVNI ELMAZIN


I heshtur dole si gjithmonė
por u ktheve nė jehonė

Avni vėlla sot - tribun rrite
kėnga jote rreze drite

Vepra jote flamur qėndrese
vigan madhi i njė shprese

Dole nga ferri i Idrizovės
Avni Rrustem i Sėrmnovės

Se ēdoherė - mposhte tradhėtinė
qė ne ta gėzojmė Pavarėsinė !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:04

Poezia ėshtė marrė nga pėrmbledhja Shpirt i shqetėsuar e poetit Shaban Xheladini, i cili, kaloj shumė vite nė burg me Avniun.

IDRIZOVĖ SHTĖPI E FERRIT

Me mijėra korba, krra-krra bėjnė
Mbulesėn e kuqe, tė zezė e bėjnė
Nė katin e fundit, atje lart
Korbat e zinj po pinin gjak

Po pinin gjak, gjak shqiptari
Kėshtu ka urdhėruar komandari
Komandar, ore Kėrstja i zi
Me gjak shqiptarėsh nuk je ngi.

Kėshtu thoshte Avniu i ri
Hiē pa frikė, plot krenari
Kjo ishte devizė e ēdo shqiptari
Nė pėrjashtim tė ndonjė tradhtari

Kėrste bisha, komandiri
Valentija e Tomė topalli
Shumė egėrsira, shkije milica
Mbytėn djem shqiptarė, si Fatmir Reēica

Qėndroni o burra, thoshte , Avniu i ri
Se i vjen fundi edhe kėtij ferri
Bashkohuni o burra, thoshte Xhaferri
Se pa bashkim nuk ka liri


edituar nga stafi
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:05

Nė pėrvjetorin e vdekjes sė Avni Elamazit, pas kthimit nga Bari , Nė Sėrmnovė tė Gostivarit, nė prani tė shumė qytetarėve tė mbledhur nga Gostivari, Kėrēova, Dibra, Tetova, Kumanova, morėn pjesė edhe nga shoqata e shkrimtarėve tė Kosovės, dhe nga Televizioni Shqiptar i Shqipėrisė !

Nė Vitpėrkujtimin e vdekjes sė Avni ELMAZIT, shoku i burgut Shaban XHELADINI,( i ndjerė ), tha :

AVNIU ISHTE I GUXIMSHĖM DHE DINAMIK...
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:06

Shaban XHELADINI :

AVNIU ISHTE I GUXIMSHĖM DHE DINAMIK


Mė kujtohet viti 1975, kur organet e pushtetit sllavo-shovenist mė kishin burgosur dhe mė kishin dėrguar ta vuaj dėnimin prej 11 vjetėsh nė kėtė burg, pėr herėn e katėrt. Sipas tyre : Paskam vepruar kundėr popullit dhe klasės punėtore dhe socializmit tė tyre !

Iu nėnshtrova torturave mė ēnjerėzore, ashtu si gjithė tė tjerėt...

Nė njėrėn prej atyre ditėve tė gushtit qė mė shpien nė "Shllajferno" , qė do tė thotė burg nė burg, mė afrohet njė djalosh 25 vjeēar dhe mė pėrshėndet :

-Mirėdita baci Shaban !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi