» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:06

E shikova mirė e mirė pėr disa ēaste dhe ia ktheva pėrshėndetjen me dashamirėsi.
Pastaj mė tha ngadalė se : Jam Avni Elmazi ! Jam nga Sėrmnova e Gostivarit.

Desha t'u tregoj !, vazhdoj Avniu. Se organet e burgut na kanė porositur neve ca tė burgosurve, qė mos tė kontaktojmė me ju. Dhe, na janė kėrcėnuar se , po qe se e bėjmė kėtė, do tė ndėrmarrin masa tė rrepta.

-Baci Shaban! Pa marrė parasyshė se na kanė ndaluar tė flasim me ju, unė nuk do ta bėj kėtė ! Pėrkundrazi, unė gjithnjė do tė kontaktoj me Ju ! Nėse do tė keshė nevojė pėr ndihmė, trego! Jam gati tė tė ndihmoj !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11288
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:09

AVNI ELMAZI

Ti bujk, mesues, coban.
Ti malesor trim, punetor.
Ne dore Ti shkopin mban,
Perballe nje fshat te tere.

Si t'njihje kufinjte Ti ?
Ne malet e vendit tend.
Robnuar , jetoje ne liri,
Vendlindjes kend me kend.

Na mohuan gjuhen neve,
bagetise, kullosen dhe barin.
Ky soj i me te pafeve,
Rob desh te mbaje shqiptarin.

Ashtu ngrysur , menduar,
i urte dhe s'deshe luftim.
Por c'ti beje turmes terbuar,
Provuan tendin guxim.

E kam emrin Avni,
Me hapni rrugen te shkoj.
Jam dhe une vendali,
dhe une ketu jetoj.

Shumice ishin ata,
dhe mesuesi i ri ishte vete.
U be nam , u be hata,
u be lufte e vertete.

Eshte e vertete ,kot s' thone,
Fati i prin vec guximtarit.
ngjarje qe kujtohet gjithmone,
Mesuesi me zemer t'shqiptarit.

I shtriu te gjithe per toke,
Arme kishte shkopin per bageti.
Arme zjarri kishin ata marroke,
zemren zjarr ,ky djale i ri.

Kohe te tjera ishin athere,
teli i ciftelise te mori.
"Kenga e mesuesit",ish per ne nder,
dhe tmerr per at soj horri.


Kujtim e mbaje per jete,
ate takim,ate doreshterngim.
O , shqiptar i vertete,
O, amanet per clirim.

Dhe lajmi zi kur erdhi,
me kujtohet si sot.
Kortezhin e gjate e zverdhi,
me ligeshtim, lule dhe lot.

Tek varri ku pushon,
malet kurore permbi.
Me emrin Tend , Iliriden mbron,
Lavdi Avni, ....... Lavdi...


Xhabir Halili Ēikago
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11288
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:10

E shikova djaloshin e sinqertė dhe mendja mė shkoj te gjakpirėsit qė mendonin natė e ditė se si tė na nėnshtronin.

Iu falnderova pėr informatėn dhe pėr atė qė m'u bė shok besnik nė ato momente shumė tė vėshtira. E porosita qė tė ketė kujdes, tė mos u besojė shumė njerėzve dhe se do tė kontaktonim pėrsėri.
[/td][/tr][/table]
verejtje e fundit !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11288
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:11

Shaban XHELADINI, pėrballė turmės sė mbledhur, duke u dridhur nė mortpėrkujtimin e njėvjetorit tė Avniut vazhdonte :

Nė takimet e mėvonshme Avniu mė tregonte se pse ishte nė burg! Mė fliste pėr jetėtėn dhe mallin qė e kishte marrė pėr fshatin. Nė pėrgjithėsi fliste pėr gjendjen tonė nėn sundim.

E brengoste pamasė ēėshtja shqiptare. Zhvillimi i rrjedhave qė dita ditės nisej me shėnjestrėn goditėse tė robėrisė. Prandaj, nė sytė e tij shihja patriotin e vėrtetė.

Aq ma shumė, kur Avniu mė fliste se shkruan ditarin pėr tė gjitha ngjarjet qė ndodhnin nė burg...
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11288
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:12

Ishte ky vetėm njė detaj nga gjithė takimet dhe kujtimet pėr Avniun, i cili, nė burg dinte tė mbahej si burrė. Kurrė nuk binte nė grackėn e provokimeve tė ndryshme qė i kurdisnin organet pėr tė na malltretuar, ashtu siē ishte rasti i kurdisjes sė thikave...

Pėr tė gjitha Avniu kishte pėrgjigjen e merituar.
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11288
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga LumLumi prej Wed 15 Apr 2009, 19:12

Nė fund, duke fshirė lotėt burri qė kishte qėndruar nėpėr gjithė burgjet pa u nėnshtruar, Shaban XHELADINI, pėr dhembjen qė ndjente pėr Avni Elmazin nė shenjė lutjeje tha :

Nė kėtė rast nuk mund pa mos i pėrmendur edhe shokėt e tjerė si Hasanin dhe Naiti nga Shkupi, Nijaziun nga Gjilani, Xhaferrin, Rexhėn, Beqirin, Gafurrin, Rafiun, Zaimin, etj, patriotė, me tė cilėt bisedonim nė burg pėr hallet e popullit shqiptar.

Ndėrsa Avniu, nė kujtesėn time ka mbetur njė djalosh i drejtė dhe trim, tė cilin do ta kujtoj me respekt.

Shokėt si ai tė bėnin qė tė tė vijė ma rėndė kur del nga burgu !
I tillė ishte rasti im, qė mė takoj tė dal para tij!

Lajmi pėr vdekjen e Avniut mė ka tronditur thellė ! Sidomos pse ishte mė i ri nė krahasim me mua! Pse ishte i guximshėm dhe dinamik! E mbi tė gjitha, patriot dhe i zgjuar.

Ai gjithmonė do tė mbetet nė kujtesėn tonė!

Lavdi Avni - Hero !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11288
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Idrizova - shtėpia e ferrit - Avni ELMAZI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi