» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


AFORIZMA PĖR MORALIN

Shko poshtė

AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga Naki prej Thu 16 Apr 2009, 06:39

Nė ēdo bestytni tė menēurit shkojnė pas budallenjve.
Bekoni
Bestytnia ėshtė poezia e jetės.
Gėte
Nuk ka bestytni, qė nuk ka lindur nga ndonjė nevojė.
A.Grafi
Mė trim e mė i fortė ėshtė ai qė lufton kundėr padrejtėsisė, sesa ai qė bėn padrejtėsinė.
Barleti
Drejtėsia ėshtė e vėrteta nė aksion.
Zkuberti
Lehtė ėshtė tė jesh i mirė, vėshtirė ėshtė tė jesh i drejtė.
Hygo
Ku ka gjyqe, ka edhe padrejtėsi.
Gorki
E drejta s'mund tė jetė kurrė e tė dy palėve, ajo i pėrket vetėm njėrės.
Eskili
Sulmuesi nuk ėshtė gjithmonė fajtor, kurse viktima nuk ėshtė gjithmonė e pafajshme.
Shulci
Kur diskutoj me veten time ēdoherė kam tė drejtė.
Hasheku
Tė mos ishin njerėzit e kėqinj, nuk do tė ishin gjykatėsit e mirė.
Dikensi
Asgjė nuk ėshtė mė banale se padrejtėsia dhe vuajtja.
Cankari
Nuk mund tė jesh i drejtė nėse nuk je i njerėzishėm.
Vonenargu
Kush bėn keq ėshtė mė fatkeq se ai qė e pėson.
Demokriti
Nėse diēka ėshtė e drejtė, do kryer pa marrė parasysh arsyet e shumta pėr tė hequr dorė nga kryerja e saj.
M.Kyri
Dashuria dhe urrejtja ia ndryshojnė fytyrėn drejtėsisė.
Paskali
Sharjet janė argument pėr ata qė nuk kanė tė drejtė.
Ruso
Asgjė nuk e lind mė shumė dyshimin se kur dimė pėr njė gjė pak.
Bekoni
Dyshimi ėshtė mjegull qė i mbulon shpesh pamjet e bukura.
Ditrih
Dyshimi ėshtė ēlodhja e intelektit.
Montenji
Edukimi mė i mirė dhe mė i dobishėm ėshtė ai qė i japim vetvetes.
Montenji
As edukimi mė i mirė nė botė nuk tė mbron nga pasionet e kėqija.
Zhidi
Me edukatėn e vet njeriu mund tė ngrihet apo tė poshtėrohet.
Uatsjajana
Njeriu ėshtė krijesa mė e shkėlqyeshme, prandaj edhe edukata duhet ta formojė nė tėrėsinė e qenies sė tij, ta pėrgatisė pėr jetėn e pėrditshme, tė pėrhershme.
Komenski
Ēdo njeri i paedukuar ėshtė karrikaturė e vetvetes.
Shlegeli
Kur prindėrit janė tė edukuar mirė atėhere edhe fėmijėt mund tė lindin tė edukuar.
Gėte
Edukimi i zhvillon aftėsitė, por nuk i krijon ato.
Volteri
Njeriu i paedukuar njihet nė ēastin kur e nderojnė, ndėrsa i edukuari atėhere kur nuk nderohet.
Montenji
As armiku mė i madh nuk mund tė sjellė mė shumė dėm se edukata, e cila gjithė jetėn merret si foshnjė.
Aristoteli
Dy tė parėt deputetė tė popullit janė nėnlokja dhe mėsuesi.
Hygo
Qėllimi i edukatės ėshtė qė trupit dhe shpirtit t'u japė tėrė bukurinė dhe tėrėsinė qė mund tė kenė.
Platoni
Mirėsjellja e njeriut tė edukuar s'kushton asgjė, e me tė blihet ēdo gjė.
Montenji
Kush mbjell grurė, mendon pėr njė vit; kush mbjell pemė, mendon pėr dhjetė vjet; kush edukon fėmijė mendon pėr njėmijė e mė shumė vjet.
Kineze
I miri s'vdes kurrė.
Shqipe
Mė mirė tė bėsh mirė e tė flasin pėr ty keq, se sa tė bėsh keq e tė flasin pėr mirė.
Veqilharxhi
Pėrsa i pėrket tė keqes, kundėr saj duhet luftuar, or vėlla. Pėrndryshe, kush e duron, ai e meriton.
H.Sulejmani
Ai qė bėn vepėr tė mirė le tė heshtė, ai i cili e pranon le tė flasė.
Seneka
Nė botė do tė bėheshin mė pak tė kėqija, sikur e keqja tė mos bėhej nė emėr tė sė mirės.
Petėfi
Nė qoftė se bėni mirė, bėni pėr vete; nė qoftė se bėni keq, ia bėni vetes.
Gandi
Ai qė ėshtė i mirė nė punė tė kėqija, i mirė ėshtė edhe nė punė tė mira.
Haksli
Dėshiroj tė dini cilat janė tri tė kėqijat mė tė mėdha pėr njeriun? Ja, shkurtimisht: gruaja, zjarri dhe vėrshimi.
Latine
Njeriu nuk ėshtė as engjėll. Fatkeqėsia ėshtė se ai qė dėshiron tė bėhet engjėll rėndomė bėhet djall.
Paskali
Njeriu shpesh ėshtė i mirė vetėm se nuk ka rast tė bėhet keqbėrės.
Petėfi
Liria nuk zgjidhet mes tė mirės dhe tė keqes, ajo e shkatėrron tė keqen.
Paveze
Ashtu si s'mund tė ketė hije pa dritė, ashtu s'mund tė ketė tė mirė pa tė keqe.
Myse
Njė e keqe bėhet ende mė e keqe po tė mbrohet.
Ovidi
Thuaje tė vėrtetėn edhe nė qoftė se ajo qė flet nuk shkon nė interesin tėnd.
Muhameti
Kush kėrkon tė vėrtetėn duhet tė dijė ta paraqesė.
Kineze
Duhen shumė lopata pėr tė varrosur tė vėrtetėn.
Gandi
Dėshmitari im kryesor qė flas tė vėrtetėn ėshtė varfėria ime.
Sokrati
Njeriu kėrkon tė vėrtetėn pėr ta fshehur edhe mė thellė.
Leci
Eshtė vetėm njė gjė qė pėrsėritet gjithmonė dhe ēdoherė ėshtė e re dhe e frutshme, kjo ėshtė e vėrteta.
Lakorderi
E vėrteta bėhet dogmė nė ēastin kur diskutojmė pėr tė.
Ēestertoni
Endrrat i kemi sepse pa to nuk do tė mund tė paraqesim tė vėrtetėn.
Remarku
E vėrteta qė mėsohet nė mėngjes, nė mbrėmje mund tė vdesė.
Konjuēi
E vėrteta gjendet diku ndėrmjet tė mirės dhe tė keqes.
Shekspiri
E vėrteta ekziston, vetėm gėnjeshtra trillohet.
Braku
E vėrteta ėshte njė, por njerėzit e quajnė me emra tė ndryshėm.
Tagora
E vėrteta mė e hidhur ėshtė mė e mirė se mashtrimi mė i ėmbėl.
Bjelinski
Kush dėshiron tė mbrojė tė pavėrtetėn ka arsye tė veprojė i qetė dhe me sjellje "njerėzore", por kush e di se e vėrteta ėshtė nė anėn e tij, duhet tė veprojė ashpėr, pa miklime.
Gėte
Mė e mirė ėshtė gėnjeshtra se sa hiēi.
Fadajevi
Natyra nuk e duron gėnjeshtrėn.
Karlaji
Edhe e vėrteta tingėllon hidhur, kur del nga goja e njė gėnjeshtari.
Tagora
Gėnjeshtrat janė aq pjellore, saqė vetėm nga njera lindin njė mijė tė tjera.
Gordoni
Vetėm femrat dhe mjekėt e dinė sa e nevojshme ėshtė gėnjeshtra.
Fransi
Ēdokė mund ta gėnjesh, por stomakun kurrsesi.
Seneka
Mos u pajto me gėnjeshtrėn, as atėherė kur tė detyron shteti.
Ajnshtajni
Laritja ėshtė ushqim i veseve.
Latine
Fjalimi laritės ke helmin e vet.
Publie Sir
Laritėsi gjithmonė duhet tė jetė i disponuar mirė.
Bonoparti
Ai qė nuk di tė dashurojė, duhet mėsuar tė laritet.
Gėte
Laritėsi ėshtė njė gjuetar, laku i tij ėshtė lajka, nė kėtė lak nuk bie njeriu, por ata qė janė mendjezogj
Solomoni
Ta dimė se gjithė laritėsit jetojnė me harxhimet e atyre qė i dėgjojnė.
La Fonteni
Mėnyra mė e sigurt se do tė mashtrohesh ėshtė, kur beson se je mė dhelpėrak se tė tjerėt.
La Roshfuko
E kundėrta e tė vėrtetės nuk ėshtė vetėm gėnjeshtra, por edhe mashtrimi.
Elohu
Nėse mė mashtron njė herė, atėhere ti je fajtor, por nėse mė mashtron edhe pėr herė tė dytė, atėhere vetė jam fajtor.
Arabe
Tė mashtrosh mashtruesin, kjo ėshtė kėnaqėsi e dyfishtė.
La Fonteni
Pa mashtrimin njerėzimi do tė vdiste nga mėrzia e pikėllimi.
Fransi
Mund tė mashtrosh njė njeri tė vetėm, por gjithė botėn nuk e mashtron dot.
La Roshfuko
Lehtė na mashtrojnė ata qė i duam.
Molieri
Ai qė mashtrohet mė lehtė, dorėzohet.
Plutarku
Paragjykimi ėshtė fėmija e padijes.
Hazliti
Mjegulla e paragjykimeve ka mbuluar qiellin e sė vėrtetės.
Sartri
Tė gjith njerėzit kanė anėn e vet tė dobėt: paragjykimet.
Lambi
Paragjykimi ėshtė mur nga i cili tė gjitha kokat kthehen tė pėrgjakura.
Nestroji
Paragjykimi nuk duhet tė gjendet nė kokat e atyre qė janė tė ftuar tė luftojnė bestytnitė e tė tjerėve.
Xhonsoni
Lufta pėr ēlirimin e njeriut nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse lufta pėr ēlirim nga paragjykimet.
Kėrlezha
Aktgjykimi mund tė ndryshojė, paragjykimi jo.
M.Ebner-Eshenhabu
Tė drejtėt premtojnė pak e veprojnė shumė, ndėrsa tė kėqijtė premtojnė shumė e nuk bėjnė asgjė.
Talmudi
Njė arė argumentash vlen mė shumė se njė shtet premtimesh.
Orveli
Ai qė premton me vėshtirėsi, nė mėnyrėn mė besnike i plotėson premtimet e veta.
Ruso
Pa respekt nuk ka dashuri tė vėrtetė.
Kanti
Kush ėshtė i prirur tė humbė lehtė respektin ndaj tė tjerėve, ai para sė gjithash nuk respekton veten.
Bjelinski
Duhet tė jetosh nė mėnyrė tė tillė qė tė mund tė respektosh veten.
Gorki
Tė jesh i sinqertė ėshtė rol i vėshtirė i njeriut.
Gorki
Pak sinqeritet ėshtė gjė e rrezikshme, kurse shumė ėshtė fatale.
Uajldi
Njerėzit falin ēdo gjė veē sinqeritetit.
Matoshi
Tė dobėtit nuk mund tė jenė tė sinqertė.
La Bryeri
Eshtė rrezik tė jesh i sinqertė, nė qoftė se nuk je budalla.
Uajldi
Mos ia hap zemrėn ēdo njeriu.
Kempiski
Bėhu gjithmonė i gatshėm tė thuash atė qė mendon, sepse edhe njeriu i poshtėr do tė tė shmanget.
Blejki

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga Dita prej Sun 10 May 2009, 08:33

Durimi eshte nje bime e hidhur,por ka nje frut te emnbel

firma.................................................................................................................................................................................
(Æ`·.øø.·“Æ`·.øø.- www.nasergashi.com -.øø.·“Æ`·.øø.·“Æ)


avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10808
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga Aristogata prej Fri 03 Jul 2009, 17:16

lumturia e ftoht eshte si buka e that , te mbush barkun po nuk te ngop
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10696
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga anea prej Thu 04 Mar 2010, 15:02

O, Zot, lejomė mė tepėr se ē'mundem.
Mikelanxhelo


Mendon ndonjėherė pėr vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.
R.Qosja

Mė menēuri ėshtė tė lakohesh, sesa tė thyhesh.
Franceze
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9339
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga kron kroni prej Mon 10 Mar 2014, 20:01

anea shkruajti:O, Zot, lejomė mė tepėr se ē'mundem.
Mikelanxhelo


Mendon ndonjėherė pėr vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.
R.Qosja

Mė menēuri ėshtė tė lakohesh, sesa tė thyhesh.
Franceze
I vetmi filozofė qe di te fshihet ne vorbullen e hipokrizis eshė Qosja, ai eshte nje heretik qe gjithnje  ndesė xjarrin por qe nuk digjer ne ate...

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga kron kroni prej Wed 09 Apr 2014, 17:57

Shkrimtari nuk duhet te flasė shume,pasi qe veprat e tija flasin.

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga PRINCO prej Wed 09 Apr 2014, 19:48

Eh Sikur Islami te ishte burimi i moralit tonė, nė te gjitha ēėshtjet ! sigurisht bota do te ishte ndryshe...

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9463
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga Albanian_Girl prej Fri 11 Apr 2014, 18:13

Nė njė atmosferė tė tillė tė shplarjes sė trurit, ku janė marrosur dhe 70-80 vjecarėt(!)  ėshtė normale qė tė marrosen adoleshentėt dhe tė rinjtė.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11999
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga Katilja prej Fri 18 Apr 2014, 20:36

Dashuria dhe urrejtja ia ndryshojnė fytyrėn drejtėsisė.
Paskali

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR MORALIN

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi