» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Shko poshtė

GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Mesazh nga Naki prej Thu 23 Apr 2009, 06:42

Sikur po na shpaloset ky realitet e tere bota eshte e zhytur ne genjeshtra por na ma shume se bota po me duket apo jam gabim. Me sa duket, asgje me nuk eshte ashtu sikur na prezantohet. Miku genjen mikun, gruaja burrin, prinderit femijet, femijet prinderit, i dashuri dashnoren...etj.
Si duket genjeshtra na eshte bere si art i te jetuarit dhe si nje ves qe e ka perfshire cdo pore te jetes sone. Kudo te shkosh dhe cka do qe te krahasosh cdo kund dhe ne cdo hap sundon principi i “hedhjes se pluhurit ne sy” ose me “shul shqip” ”kush kujt mundet me ja ngule”!
Si duket, me ne fund nuk na ka mbet asgje tjeter veēse te pranojme se genjeshtra na eshte bere pjese e pandashme e realitetit tone duke na u instaluar pa presedan dhe si nje shprehi negative e morali tone te ri shoqeror ne vazhdimesi.
Por, fatlumesisht (apo fatkeqesisht) genjeshtra nuk eshte vetem si karakteristike specifike e shoqerise sone sepse, ajo si fenomen, eshte mjaft e shprehur edhe gjetiu.
Cka mendoni ju ?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19724
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Mesazh nga LumLumi prej Thu 23 Apr 2009, 19:08

Qe te rrenjoset kjo dukuri, duhet te instalohen mendjet krijuese ne transhene e nje pozicioni qe te flasin pa hamendje, se, genjeshtra si fenomen, mundet te jete nje gjymtyre e perdale , si ashti i vdekur ne kokė, dhe se , faktet e saj , qendrojne shume pak me jetegjatesine reale te veprimit ! Prandaj, ata qe perballen me goditje te tilla, sigurisht jane ma te forte se ajo, dhe , per nje kohe, e orientojne binarin per te bere nje operacion te asaj gjymtyres sė pėrdalė qe synon te pozicionohet me krra- krra sorrash !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11741
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Mesazh nga zymer prej Fri 24 Apr 2009, 01:07

nganjehere genjeshtra mendohet se eshte nje zgjedhje e lehte, disa mendojne se genjeshtra ka lidur per te mbaruar pune me lehte. Ne raste te shpesha genjeshtareve ju ecin punet me mire por nje gje dihet se eshte nje periudhe shum e shkurter.
Te genjesh eshte nje veti e shemtuar. Ajo sjell pasoja, llafe, telashe e shum e shum gjera qe asnjeri nga ne nuk do ti deshironte. Per fat te keq, ne shoqerin e sotme eshte perhapur shum kjo dukuri negative...sot vėshtirė ėshtė tė shpėtojė nga ajo i vogėli apo i madhi, gruaja apo burri. Madje.... gėnjeshtra gati se ėshtė bėrė edhe nje nga artikujt e shitblerėsave, argument i bashkėshortėve, arsyetim i fėmijėve...ne gazeta e ne media e qka jo tjeter.

Edhe nese kemi nganjehere genjeshtra per ti bere njerezit per tu qeshur, pejgamberi savs thote:
Mjerė pėr atė qė shpif pėr t'i bėrė njerėzit qė tė qeshin, mjerė pėr tė... mjerė pėr tė."
Nėse dikush don qė tė bėjė shaka, le tė flasė drejtė e mos tė gėnjejė
!


Ndoshta pyesim se qka me genjeshtren e 1 Prill-it:
Ėshtė pėr tė ardhur keq qė kjo datė njihet edhe nė mesim e muslimanėve si "Dita e Rrenės". Muslimanėt janė tė urdhėruar qė tė flasin gjithmon drejtė e mos tė gėnjejnė, larg asaj qė rrenės t'ia veēojnė njė ditė tė veēantė, e tė shkrehen nė gėnjeshtra duke mos patur rezervė. A nuk ia kanė frikėn All-llahut?!
Thotė Pejgamberi [s a v s]:

"Njė pėrson e thotė njė fjalė qė e hidhėron All-llahun e Madhėruar, e qė ai nuk e mendon se me tė ka shkaktuar dėm aq sa ka shkaktuar, e All-llahu t'a shkruaj hidhėrimin e vet ndaj tij pėr kėtė fjalė deri qė ta takojė."
firma.................................................................................................................................................................................
E cka eshte jeta nėse jo vallezim?
avatar
zymer

Shteti : Lipjan
Postime : 698
Kyējet nė forum : 12233
Regjistruar mė : 03/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Apr 2009, 01:38

Jam dakord me shkrimet me larte te dy postuesve LumLumi-it dhe zymerit. Eshte shume e vertete se dobesia me e madhe e njeriut eshte genjeshtra dhe kjo eshte vetem nje pasoje e mungeses se sinqeritetit por te jemi demokrat e tolerant varet se me kend dhe ku eshte ky sinqeritet. Ju lutem mos harroni se nuk ka qenje njerzore qe eshte ideal dhe nuk ka qenje njerzore qe nuk genjen qofte ate e bene siq thuhet edhe per ndonje shaka ose gallate. Genjeshtra me e keqe eshte kur njeriu genjen per ti ikur nje realiteti dhe nganjehere e domosdoshme per ti ikur ndonje te keqes varet ne cfar rrethana ai gjindet.
Mos u beni shume kurioz ne kete teme per boten reale se po duket si eshte sot dhe sa po perparojme me genjeshtra nuk do koment pasqyren e ka secili perpara.
Une deshiroj ne kete teme te perqendrohemi me shume ne boten virtuale.
Pytja e ime eshte tani shume e thjeshte dhe e shkurt.
Kush nga ju ne kete forum ka qene real ne prezentimin e tij/saj dhe paraqitjen gjenerale te themi deri sot ?
Po filloj nga vetja. Kam qene real ne gjenerale ndoshta diku rreth 35% ( perpos me 3 persona te ketij forumi qe kam qene 100% real dhe per fat te keqe bash tek keta qe kam qene 100% kam dal me se i dshepruar sikur ti kisha genjyer besoj se ndryshe do ishte situata tani). Por ngandonjehere mendoj dhe pranoj se kan pas te drejte sepse sinqeriteti i tepert eshte budallallek.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19724
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 19:32

Te jesh real ne realitet te ndihmon ti shohesh qarte.Na ndodh qe ne rrethana jo te favorshme te nxjerrim genjeshtren per te kapercyer nje situate jo te kendshme.Kjo mund te te shpetoj per momentin por mund te te sjell madje dhe makthe me vone.Te gjithe genjejme dhe per kete nuk duhet te zmadhojme genjeshtrat e te tjereve.

Ne boten virtuale sado te mundohesh te jesh i sinqerte nuk arrin dot t'ia dalesh, sepse presioni qe shkaktohet eshte me i madh se sinqeriteti.Ne fakt jam e sinqerte kur shoh se biseda qe po bej ne virtual eshte brenda normave te komunikimit.Nuk jam reae 100% me nje njeri te sapo njohur.Po kur dalloj kulturen e bashkebiseduesit jam reale.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GĖNJESHTRA, DUKURIA E NJĖ MORALI TĖ RI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi