» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Forumistet - Llave krijimtarie!

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Tue 28 Apr 2009, 13:44

Te dashur forumiste, ne kete teme inkurajoheni te sillni poezite e krijuara nga ju, dhe se bashku ti japim koloritet shpirtit poetik - ketij burimi te pashterrshem, qe mbase dikush nga ne akoma nuk e ka zbuluar gurren e burimit ne vete, por qe ia vlen te ndjejme brenda nesh shperthime qe nxjerrin ne pah boten tone, shikuar nga nje kend i vecante. Ne vijim po sjell nje poezi timen...

Udhetim i gabuar


Mes gjelberimesh te zhuritura nga dielli
Kam ndjere te ftohtin ne palce.
E merzitur kam bere hapin e pare
-drejt se panjohures, c’frike...!

Ne qytetin e perbuzur nga fati
Qe kryelarte qendronte
Vec kur nuserohej nga velloja e akullte
Kam ndjere shpirtin te me digjej zjarr!
Hapin tjeter kam hedhur drejt meje
- keshtjelles prej letre, c’marrezi...!

Ne boten qe kishte harruar
Te puthte lindjen dhe perendimin e diellit,
U gjenda duke lodruar
Ne hapesiren e gjelber te syve te tu !
- C’siguri!

Une lodroja… ndiqja muziken e shpirtit tend
E harruar nen tingujt e lumturise
Era lozte me xhufkat e kuqe
Qiellin digjte pa meshire !

Notat u permbysen papritmas,
Vallen e huaj paskam lozur !

C’permbytje e madhe !

Dhe pak...fare pak dhe zgjohem...
Humbur neper kanale labirintesh plot erresire
Ishte vecse nje enderr...
Bota eshte perseri ajo realja, e djeshmja
Nuse me shpirtin e ngrire...!


Une heshtur rruges time do te shkoj
Ne valle te huaj s’do te hyj me kurre
Dashurise nje emer tjeter do t’i ve,
por me cdo kusht dua te te dashuroj!

C’hap i madh!

Kotelja

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga memaliaj prej Tue 28 Apr 2009, 14:44

kotele me ke lene pa fjale.
te puth fort, si gjithmon je shume e vecant.

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12038
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga LumLumi prej Tue 28 Apr 2009, 15:54

Duke respektuar poezine e Koteles, e cila behet perdite e me shum nje lartesi jehone e Sharrit Plak i postoj keto vargje:


NJĖ LARGĖSI NA MBYT NĖ MES !

Deri tash kėshtu s'ka ngjarė
Kėshtu njeri s'kam takuar
Me rrėmbeve jam i vrarė
I pėrhumbur, i ėnderruar !

Shtati, zėri, sytė e tu
ēfarė shikimi qė mė vdes !
Ku mund tė them se nuk tė dua
Njė largėsi na mbyt nė mes !

Edhe malet tė pėrmbyten
Edhe deti le tė behet hi
Unė pėr ty nga varri ngritem
tė shoh syrin tėnd tė zi!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Thu 30 Apr 2009, 13:36

Ti, une dhe nata


Lotet nen driten e henes shkelqenin

si margaritare binin nga syte e mi

shpirtin e derrmuar ma ngushellonin

po jetonim naten e fundit per ne te dy!

Trishtimin ta lexova ne sy

ne shterngimet tua ndjeva ikjen tende

nje cope shpirti te fala

per ta falur me pas gjithe jeten time!

Ti me naten erdhe

ndeze zjarrin tim,

nata u dogj bashke me ne,

lumturine xhelozoi i ngrohti agim...

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Thu 30 Apr 2009, 13:54

Une...

Mesnate. Yjet kane qendisur qiellin

E ne mua trishtimi qendis paje nuserie

Dritarja e vjeter me priti edhe sonte

Trupin me erresire ma mbeshtolli, ne shenje miqesie.

Strofull vuajtjesh! Ec neper kohe... e humbur!

Janaret s’prekin dot fundin. Ne cdo hap, acar.

Dhembja e shperndare kudo porsi polen

Dhe loti qe stoikisht besnik qendron, perdore me mban.


Horizonte te reja para meje, rruge te gjata, te largeta...

E kembet e mia?! O Zot!

Gjithe jeten gurishtave kam ecur, neper tragjedi

Kembe te gjakosura kane shenuar hapat e mi.

Ngre dolli me naten

Me fund e pi kupen plot zhgenjim

Per fatin, qe kurre doren s’ma zgjati

Pak meshire per mua o Nate, me servo nje kupe harrim!


Ne pellgje harresash dua te zhytem

Ta le pas mallin qe djeg per ty

Per nje cast nga kujtesa ime te zhdukesh

Mbase shpirti do te puth qetesine!

Por, ti e di qe s’te shkul dot nga zemra

Thelle brenda meje ke zene vend

Le te dehem, cmendem a harrohem

Bota ime mban emrin tend!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga LumLumi prej Sun 03 May 2009, 14:44

I NDARE KĖSHTU...


I ndare keshtu, me duket pranvera si vjeshta !
Malli mė ka rrenuar shpresat per TY !
Prej fjaleve kullon gjak , vajtojne rimat ne rreshta,
Nje erresire u ka rene dritave me lot ne sy!

Mbremjeve te gjata te fjaleve dhe ideve
Nje fund u ka arritur siē vetėtin reja !
Ne zemren time serish bie nje lis shekullor
qe leshonte rrėnjet e mbinte hareja!

I shtrirė nė hije renkimesh kujtoj netėt
vezullojne nėper tru mendimet me vaj .
Me errėsirė mbyll ditet per jetėt
Qė me vrau ky mall i paskaj !

Si rrenohen shpresat, si pikon ēatia
Ne vepren time le tė beje stuhi .
Le te prishen dyert, dritaret, avllia
te mbes nje zezone - hiri dashuri !

Le te mbesin pezull rimat si oshtima
Se vargjet, strofat nuk krijuan taban!
Shperngulem pergjithmon te mbes nje orakull
Qe kerkoj shpirtin per vatan.

Te pres te kthej mrekulline hyjnore
Ne detin e enderres te mos permbys dritėn
Ne tallaze rrenimesh te shterngoj per dore
Ashtu siē derdh rrezet dielli per ditėn!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Wed 06 May 2009, 11:14

Episod i pakuptimte

Vulen e fatit kam varur ne qafe
mbylla porten per te mos u kthyer me
kembezbathur ec ne naten pa hene
rrugeve qe nuk di ku do me lene...

Rrugeve te qytetit tim
qe cdo here me shume i huaj me ngjan
dielli e akulli - jane pllaka varri
megjithese stinet, edhe ato, te zymta jane!

Ky shi i inatosur qe flladit naten
cuditerisht sonte nuk me lage
brenda meje vazhdon furtuna
dhe une permes shiut qesharak!

Ec... Vrapoj... Lemerisem dhe mallkoj
rrezohem, ngrihem e lodhur dhe bie pertoke
Pastaj ngrihem prape per te rene akoma me fort!

Dhe godas veten,
cirrem, por s’ia kaloj dot jetes
Se kamzhiket e saj i japin kuptimin vdekjes,
Egersisht ia ndalin simfonine buzeqeshjes!

Dhe prape une...

ngrihem si hiene, e mllefosur deri ne mekat
pastaj ndalem ne udhekryq
...e zhytur ne vorbullen e dhembjes, e pafat!

Dhe e gjithe kjo eshte nje episod i pakuptimte,
me publik shurdhmemecesh,
nje rrugetim i gjate...
por qe i ngjan nje rrethi vicioz,
nje jete te pa jete, nje nate te pa nate!

Dhe prape une...

E hekurta

Ndjek historine!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Wed 06 May 2009, 11:22

Ike ti

... deti pastaj fort trazohet

Dallget e tij peshe ngriten

Une ne breg me dhembjen time

Ne garniture valesh, ne kujtime zhytem!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga LumLumi prej Thu 07 May 2009, 15:16

JE BĖRE SI LEGJENDAPadyshim arrite nė jete tė mė japish shpresa
me vargje qe burojnė si sylynjar njomėsie

Buzėqeshja dhe zėri si lule e larė nga vesa
Janė shtigje qe hapen si rreze ngrohtesie!


Tė shikoj ēerpikėt si shigjeta harku
me goditen zemrėn ndaj tash kam poterė !

Tek trokėllin aorta ne damar rrjedh si gjaku
T'mė mbjellish gjithe shpirtin me gezim - pranvere!

Je bere si legjenda, qe shekujve ringritet
Lahuri - qe shperndan dashuri pa masė !

Ne vargjet e mia perditė nje hije ndritet
Permedore rrjedhe qe blerte di te flasė !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Thu 18 Feb 2010, 21:35

Balade
Baladat jane te gjata, te trishta
Pothuajse mbarojne me nga nje varr nen bli:

Do ta humbas per pak kohe vdekjen
Serish per te vdekur mohuar nga ty.

Asnje cep te botes ku vertitem si hije
S'me le pa dhimbjen tende te lashte.

Si shira te shkermoqur - tinguj sharkie
Mbjellshin pa pra krymba ne rrashte.

A heret as vone s'ka qene per varret
Nderkoha e pengut qe tret nje vdektar.

Vdekja eshte rroba jote qe kallet
Qysh nuk mbarove se qeni gjalle?

E zjarret terbohen, shkrumbohen nder vete
E zogu i hirit rritet n'ajri.

Universi fle ne sarkofagun e mallit
Baladat mbarojne me nga nje varr nen bli

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Fri 26 Feb 2010, 15:49

Te lumte Arla, vargje te shkelqyeshme.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Mar 2010, 21:14

Lutje

perpara tymit
harroj zjarrin

perpara puthjes
harroj dashurine

perpara lules
harroj aromen

perpara hingellimes
harroj kalin

perpara emrit
harroj njeriun

me vini perpara oren
te harroj kohen

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 07 Apr 2010, 23:22

Aty ne nje cope truall plot humes e kermij
Do desha te germoj gropen time thelle vete
Me nge te shtroja radhe kockat e drobitura
Te flija ne harrim si peshkaqen neper dallge


I urrej testamentet e varret plot shkelqim
E ne vend te loteve e vajeve ne te gjalle
Do doja te ftoja korbat e zinj sterre
Te pinin gjakun e kermes sime per te vjelle
O krimba te dashur miq te mi pa sy e pa vesh


Drejt jush po vjen nje vdekes e lire e hokatare
Rrofshin filozofet bij bushtrash e kurvare
Turruni ne kufomen time pa brenge e hic meshire
E thomeni a ka mbetur valle ende ndonje torture
Per trupin tim pa shpirt vdekur mes te vdekurish

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 09 Apr 2010, 10:59

VIOLA ZOGU

Samstag, 2. Januar 2010


Viola Zogu Janar 2010


Mos


Mos ndalo asnjeher buzqeshjen
edhe kur te jesh merzitur
sepse sdo mundet
askushbuzeshjen ta ndaloi
per boten ti mbase nuk je askushi
por per dike ti je bota vet
mos qaj nese eshte e mbaruar
te jesh krenar per
ketesepse ti kete e perjetove
eziston vetem nje person
qe ty te kritikon
po ti jepi nje shance
para se te shuhet kjo
ti jepet dhe nje shanc
behu nje njeri i mir
dhe merakosu per kete
njeher duhet veten
tende qe ta njohesh
at“here njife dike tjeter
prej ati qka pret ti
qe ai te te njof mire
kurr mos u nxito
te mirat jepja vetes tende
pastaj ti nese me te voglen pret
kujtoje dhe kete gjithmon
““ Gjithqka qfar ndhodh ka nje arsye““

Kurr mos genje!

Kurr mos genje se kjo dhemb
mos thuaj kurr te dua ,nese ti keshtu se mendon!
mos fol kurr per ndjenjen ,nese ti kete nuk e ke ne dore
mos prek kurr doren time,nese ti deshiron zemren time ta thyesh!
mos me shiko kurr ne sy ,nese ti gjithqka qka flet genjeshtra jan!
mos thuaj kurr pershendetje , nese ti lamtumir e mendon!
dhe mos thuaj kurr pergjithmon,nese ti mua gjithmon me len te vajtoj!!!!!!

Vendi


Nje vend i errsuar
aty ku djelli nuk rrezon
ku dhe ret henen mbulojn
ku dhe yjet ne qiellin e erret
nuk shifen,atje jan rruget e zbrazta
shtepit e ftohura duken si burgje
dhe era eshte e fort
te gjitha andej kendej
ne kete vend nuk ndriqon asnje ngjyre
lulet i mbajn te zeza
ketu eziston koha e kaluar
mbas veres,ketu eshte dimer
me te ftoftit e tij dhe ngricat
akull dhe gure te ftoft
ketu jeton dhimbja dhe friga
dhimbjen dhe mllefin duhet ti
lempergjithmon vetem nje gje
per mua te jete ky vend““Shpirti im““


MALLI PER TY


Malli per ty
qe ste shofe me sy
po me djeg malli i shkrete
qe ste kam afer ne kete jete


qaj me malle
gjithmon per ty
ska kush te me fshije lotin ne sy
ska kush afer te me ofron
doren ska kush te ma shtrengon


me mungon perqafimi
jotekur te kujtoj qaj me lote
eh vdekje qe babin time e more
eh shpirtin tim rend e rendove
nuk mundem me as te mendoj
qe kete jete pa ty ta jetoj

nuk e di si te shkoj ne pushime
kur renkon kjo zemra
imenuk mund ta shofe
ate dhe e ate vende
qe mbuloj trupin tend


JETA DHE MENDIMET!!!


Une nuk mundem te fle as buk te
hanuk mundem ty te harroj
me merr malli per ty shum
mendim te qart une
nuk kamsi munde ti mua keshtu te me lesh?
nuk mundem ashtu akoma ta
besojndodhi shum shpejt dhe pa shum fjale
vetem jam ule ketu dhe ti je
atjelotet rrjedhin ne fytyren time
s`te intereson kjo fjale ty jo
jeta ime eshte e erret dhe boshe
kam nevoj per ty aq shume
ne kemi ber shum gjera se bashku
gjithmon me ke bere qe te buzqesh
koha me ty ishte vetem nje enderr
por tani kjo mbaroj,un s`besoj me asgje
si do mundem un perseri
ta shkeli token me kemb
ne zemren time ka ngelur nje zbrastir
midis dashuris dhe urrejtjes
une i ka vene ndjenjat ne kete bote kunder meje
dhe vetem per nje njeri qe ai mua me s`me do
une duhet ate qe ishte ne sy ta
shikojpor kete se perballoj dote,un dua te shkoje
s`ka rendesi se ku shkoj do mundohem te zhdukem
dhimbja ne zemren time nuk eshte kaluse
per qdo dite te shof un ty si ylli im
e pa besushme qe te kam akoma fiksim
nje duhet gjithmon ta dish
s`ka rendesi se qfar ndodh , une do te behem per ty
robereshdisa njerz te rendesishem thojn se
zgjat muaj,minuta deri
viteqe ky besim te shuhet
por un them ,vetem 30 sekonda jan mjaft per te gjitha pengesat
1 minut nevojitet per person te rendesishem te mendosh
2 ore nevojiten per ti then te kam xhan
1 dite per ti then te dua ose
dashurojpor te neojitet nje jete e tere ,qe ta harroje!!!!!

SHPRITI I DESHPERUAR


Eshte ndjej kaq e fort e dhimbje gjithandej
oh Zoti im qfare eshte kjo dhemb shume
trupi im i mbuluar nga dhimbjet
une qaj aq shume me shprtin timvajtoj!!!!!!!!
Lotet e mia rrjedhin sikur uji i ujvarave
e degjoni juve vajtimin tim?
shkrimet e mia jan mbuluar nga lotet
qdo fjal qe un kam shkrujt dhemb ``eh``
por qdo fjal qan me tjeter ze
kur qaj zeri ndryshon ashtu sikur dhe fjalet
eh un jam perfundi tmerrit!!
vetem sepse une ate duA
une doja diqka te mire per te dy
un doja gjithashtu nje here te jemi
te lumtur ne jete
lumturia ,gezimi,hareja te gjitha moren fund!
urrejtja dhe dashuria jan bere tash me shoqe per mua
dhemb kaq shum..........e
degjoni ju vuajtjen time tani ?
apo skeni dashuruar ndonjher?
oh Zoti im ne qiell
te lutem me jep kurajo dhe forc
merr urrejtjen time nga mua
me largo mua nga kjo dhembje
I dashuri Zot ,un e desha nje njeri!
ai me la mua te shtangur pa fjale
ai nuk kthehet niher te shof ,pse si dhe qfar?
ai ska te drejt te merr asgje timen
skam me forc me kaq mjafton!
mjaft more nga une
qfare dhe vete zoti kete se deshti per mua!
degjon ti?
ti ske te drejt me asgje mbi mua!
edhe pse ende te dua
mendimet e mija per ty jan
te mijatta haj dreqi un jam e cmendur
sepse te dua ty!
zemra ime nuk degjon me kuptimin e kesaj!
Zotin e kam deshmitar un sdo te dashuroj me
kurrdegjove ti? si te dua un kur ti ka koh qe je me dike
ne krahun e nje femre te pafajshme!
thuaj dhe asaj ti je femra e endrrave te mija!
une e kuptoj se kjo dhemb shume
me vjen shum keq qe un te deshta ty
dashuria te verbon dhe nganjeher gabon rrugen
shkon ne zemer ku ska vend per te ose e
zendhe per kete nganjeher jeta eshte erresir!!!!!


MALLI

Malli me ka marr per ata sy
malli me ka marr qe te rri me ty
oh Zot pse kaq shum po vuaj
qe mallin tend me asgje smund ta shuaj


malli me ka marr per buzqeshjen tende
malli me ka marr te jem ne krahet tua ende
engjel lart ne qiell ku je , merrem me vete
mos me lezemra me rreh ngadal se per ty ka shum mall
oh perendi dergoje nje engjell dhe mua te me marr


malli me ka marr vetem per nje
fjalper nje fjal qe dikur ma thoje
``zogu im``qe dhe qielli buzqesh kur
ti fluturojeti ishe jeta dhe krenaria ime
tani jam e vetmuar,e derrmuar ne jeten time!
malli,merzia,dhimbja ,vetmia jan bere pjes e jetes sime!!!


BABIT TIM

Na rrite me mundim
e na le ne kujtim
eh babi gjall te ishe
un kurr vuajtje nuk do kisha
jo jo nuk mund ta besoj
qe pa ty po jetoj

zgjohu zgjohu o babi
mengjesi eshte gati
pjata jote po te pret
karriga jote eshte mbet shkret

oh zot si munde
te me lesh ne vetmi
si e more nje shpirt njeriu te ri
keshtu e paska kjo jete
kur je me se miri
nuk te le te qete

eh jete jete ma ndalove gezimin
sikur nje femijut kur i ndalohet rrita
po un nga ti o perendi kete nuk e prita
zemra ime renkon syri me loton
shpirti im digjet si zjarr
trupi im ka mbet i vrare

babi ku je ftohte a ke
babi ku fle ti
ne dhe te zi qe te mbuloj ty
babi kam nevoj per ty
nuk mundem me jeten ta shty
shtepia eshte bosh
gjithqka pa ty babi eshte kot

nje jete koti qe se perballon as loti
nje jete e pa meshir qe te mori
pa te then lamtumir
fjala jote gjithandej tingellon
kur me thoje babi shum te don
ti je zogu im qe shtepin ma mbush
me gezim e le zogun dhe ike
largas te merrja hallahin nuk me prite

ky zog sote eshte i plagosur
me zemer e shpirt te sakatosur
me nje krah te thyer ne nje rrug
te pa kthyerti ike me nej rrug pa kthim
atje larg ne hamshim

sa do doja te isha ne vendin tend
eh ti te jetoje sepse e meritoje
qme duhet jeta me jetu
kur ty ste kam un e lumtur nuk jam


KOKA MENDON!

Une jam fryma
dhe askush s“mund te shof eren time
askush s“mund shpirtin tim ta njof
askush s“mund jeten time ta marri
askush s“mund te ma ndaloj zerin tim
vetem po te me humb ndjenja dhe
realitetiedhe e mund sigurisht fuqin time
mund te jem e plagosur por jetoj akoma
ne koke sillen plot mendime
diqka e brengos ,e bren permbrenda
qfar duhet te nderrmarr ?
prej kujt duhet te pres?
nuk mund te perqendrohet perse?
te gjitha keto pytje kan nje pergjigje
mungon guximi ,vetvendosja per te gjitha!!!
jam ulur per qdo dite ne makin
dhe udhetoj dhe mendova me koken time
makina per mua nuk eshte e rendesishme
njerzit kan rendesi ne rradh te par, kurr mos mendoni
qe njerzit ti perdorni si mjet ,sidomos njerzit tuaj
keto mendime te mija si shef askush
ju s“mund ta kuptoni mendimin tim perse?
sepse as un nuk jam tjeter njeri ,por sikur ju!
qfar kemi ne dhe tjeter pos kesaj linje qe
jemite gjith njesoi jemi njerz qfar tjeter?
mendimet ,friga jeta e veshtir ,qe ne e bejm vet!
por me rendesi eshte te kemi shpirt !!!
behet fjal per shpirt miret ta duam ta ndihmojm njeri tjetrin!!
sot me ndihmo mua neser te ndihmoj ty
keshtu jeta vazhdon nje jete e ndriquar nga fati
dhe lumturia deri ne vdekjn e bardh!!

PEJA IME

Vendiku linda e u rrita
Ipaharruar ku veq lumturi kisha
Optimizmi per vendlindjen time
Lavdata e pergezime per pejen time
Ardhmeria e vendit tim vetem lulezon

Zogjet e paqes ne qiell te lire fluturojn
Ofrojm jete te gezuar per te gjith dhe te mire
Gezojm tani mbas shum vuajtjesh te lire
Urojme qe kjo lumturi gjate te ruhet e kurr mos te shuhet!NESE !!!!!


Nese ti nganjeher pengon mendimin tend e len peng
dhe e shef veten aty ku nuk je ne asnje vend
nese un harroj te provoj kujtesen qfar mendon ti
cila pytje pas teje fshihet ?
ah po ne mendimet e tua te brishta
qe per mua i thur mendime te trishta
prej nga ajo dite kur rruget tona u ndane
prej nga ajo dite qe kurr me drit nuk pame
vetem nate e erret na duket dhe dita
muajt qe vin e shkojne na duken dimer
lotet e syve tane jan arsyja qe jane ngrire
sikur peshku pa uje e i vdekur ne errsire
zemrat kan ndaluar rrahjet e saje
shpirti i derrmuar ka mbetur i vrare
kurr me nuk do e shofim pranveren
natyren dhe luleve sju ndjejm eren
kurr me nuk do te shofim gjelberim
syte na jane verbuar e ka vdekur ky shpirt ime!


Edituar pėr herė tė fundit nga princesha nė Fri 09 Apr 2010, 11:39, edituar 4 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Apr 2010, 17:31

KUJTIM I HIDHUR

Nga tani shkoj e kaluara e heshtur
ku ne ishim dikur tė lumtur,
dhe ėndrra ishte per nje jete te bukur
Ēdo gjė u zhduk , kur erdhi nje moment
ajo natė qė qdo gjė u kthye ne tmerr:

rruga jonė seq unda sikur termeti kur godet,
zemra seq ndaloi te rrahurat e saj sikur me nuk troket
fatkeqėsia qe ndodhi smund as me fjal ta pershkruaj
syri qe lotonte e zemra qe renkonte shpirti i shkatrruar
nukmund as te Imgjinoj e jo me si e kam provuar!!!!!

(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:53, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Apr 2010, 18:20

TRUPI -MENDJA -SHPIRTI


Trupi-mendje-shpirti jane eikulibri ne mes te treve
Trupi dhe shpirti jane njė .Bashkimi i tyre do te jetė ende mendja.Njerzit jane shpesh jashte bilancit.Ēfarė ne mendojm nuk perputhet kurr me atė qė ne mendojmė.
Mbitrupinne mund tė mendojme se , Trupi ėshtė fiks i shpirtit ,goja derae shpirtit,sytedritare pėr shpirtin;te gjitha keto jante cilat tregojnėndjenjat tona.
Emocionet janė energjitė e shpirtit , ne takim me njerzit emocionet luajnė njė rol tė rendesishem vendimtar.
Emocionetdhendjenjat na japin te dhėnat nėse jemi njeri te quajturit njeri nėsene besojmė njeri tjetrin apo jo!
Nėse ne jemi tė lirė mund tė besojmė percaktimeve tė tilla, por ka dhe nga ato qe ne i quajmė paragjykime.
Nemendojme dhe e dim se si ėshte njė njeri , duke u bazuar ne veshje , pamjen gjestet e tij dhe shumė me
tepėr ne trupin tone ėshtė njė proces ide, imagjinatė pėr njeriun qe qėndron para nesh.
Tashmė ne gjindemi te bllkuar ne mendime duke pare njeriun qe do ballafaqohet mene dhe njeriu provon qdo shanc
qė tė tregoj veten se sa ėshtė realapo genjen apo thot tė verteten ketu duhet te konceptohemi me te.
Prane jemi me njerz te lloj llojshem te ballafaquar ne jeten ton duhet pare fillimisht pikpamjet shpirtrore shumethell dhe eshef realitetin.
Pra duhet marr qdo mundesi per te parete verteten tek njerzit dhe vetja , ne perpiqemi tė na duan tė ndjihemi mė mir se te tjeret.
Kjo ėshtė nėkurriz tė njėri-tjetrit disa mundohen per mirė e tė tjeret duke u perpjekur pėr tė bėr keq.
Ndonjėheretjeretperdorin sukseset e tjerveper tu prezantuar me mir ,po ne anentjeter fikin driten e suksesit e te mirit.
Kjo gje ėshtė e ndelikuar dhe evėshtirė pėr tė shpetuar ngaky boshtllek , gjitha kjo do te thote se njeriu tregon pasqyren e shpirtit dhe personalitetit te qenurit njeri.
Pasqyra e shpirtit tregon se qfar ka njeriu mbrenda , pra gjithmon nisuni nga vetvetja shikojeni pasqyrene shpirtit tuaj
praktikojeni veten pėr ti njohur tė tjerėt , qdo njeri mund te jete i persosur dhe i qellinshėm per Jeten!!!!!!!!!!
Ajo qė ne jemi duke u pėrpjekur pėr tė bindur njerėzit e tjerė mund tė ik pėr ne, si njė lule zambak uji qė rritet nė kėnetėn por nuk ėshtė e ndyrė!
Nė dashuri me veten time gjej dashurinė e tė tjerėve. Nė pranimin pėr vetentime unė mund tė pranoj tė tjerėt.
Nėse unė pranoj realitetin tim ,atehere mund tė shof njė tė vertet ne syte e tjetrit .
Bamirėsi vjen nga brenda. Nėse ne jemiajo qė ne bėjmė, tė ndjehen tė rraskapiturdhe stresues, ne nuk jemi mė
nė ekuilibėr.
Nėse ne bėjmė atė qė mendon pėr ne si zėra tė shkojnė,tė gjithė pak nga dora.
Nėqoftė seaskush nuk ndėrhyn, asgjė e asaj qė ne jemi duke bėrė gabim dhe ēdo gjėnė dashuri.
Praktika e vetė-dashuri, atėherė keni arritur tė bamirėsa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Porēfarė ėshtė "e mirė". Mirė nuk ėshtė sinonim me harmonike.
Nė qoftė se ēdo gjė ėshtė nėharmoni, ne ndjehemi tė qėndrueshme. Shpesh, megjithatė, model jetėn e stampuar pėr tė na ndihmuar pėr tė mbijetuar.
Si pasojė, ka mendje ose shpirt, se ne "ndjehen" tė mirė. Por shpirti ėshtė nė sfond, njė sinjal tė ndryshme.
Qė njerėzit duan tė ushtrojnė kėtė shpesh ose nuk e interpretuar atė, ai ishpėton vetėdijes
sė tyre.
Ata pėrjetojnė njė konflikt tė brendshėm qė shpesh e bėn tėdukshme somatike. Pėr tė gjetur kėtė dilemė, ka njerėz qė e marrin shpirtin dhe tė kuptojnė gjuhėn e tyre
Nė qoftė se ne hapim kėtė derė, nuk ėshtė shpesh e lehtė, sepse ajo qė ėshtė kėtu pėr shumė vite nuk shihet dritė,
dritė ka turp dhe besim atė qė ėshtė shfaqur si jo.
Frika lindin, vijnėndjenja tė tilla si trishtim. Risi ėshtė perceptuar si e dhimbshme.
Edhe pse kjo ndihmon per tė hapur deri pėr tė marrė e tij si tė vėrtetė ashtu siē ėshtė, dhe edhe kur ajo
ėshtėbėrė me dashuri, ajo ėshtė ndjerė si dhe dashuria e dhimbshme, dhejo sidashuri tė dobishme.
Dhe kjo ndodh akoma nė dashuri. Me qėllim pėr t'i mbrojtur ata nga diēka e keqe ėshtė dashuria e mėnyrat e veta, tė
cilat nuk kuptohen njėjtė.
Ajo ėshtė konceptuar si njė dėnim, pėr tėnjohur mendjen dhe shpirtin ashtu, se ajo ėshtė nė pėrputhje pėr ekipin
e mendje-trup-shpirt.!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 16 Apr 2010, 16:55

Askush nuk ėshtė nė zemėr pa mėshirė,
askush nuk ėshtė nė zemėr, pa turp,
askush nuk ėshtė nė zemėr, pa modesti,
askush nuk ėshtė nė zemėr, pa ndjenjė tė drejtė.
Mėshira ėshtė fillimi i dashurisė,turp ėshtė fillimi i detyrės,
Modesti ėshtė fillimi i moralit,e drejta ėshtė fillimi i urtėsisė
"Nė pėrputhje tė zemrės ėshtė lumturi mė e madhe"


(Nga Viola Zogu)Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:56, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Voglushja prej Wed 28 Apr 2010, 09:32

Pse..?
Pse o shpirt ti me ike
a e dije qe do me vret largimi yt?
Mallkuar qofte ajo dite
kur ti braktise cdo gje dhe ike ne boten tjeter?

Tani qe maji po afrohet
mua me qmend vetmija
s'dua te jetoj,pa ty i dashur
me ka humbur gjithe fuqija..!

Pse o Zot,ma more ate
pse dhe mua nuk me more
te pakten atje te ishim pran njeri-tjetrit
ma kthe te lutem Zot .!
Autori"Voglushja"

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12235
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Voglushja prej Wed 28 Apr 2010, 09:34

Per ty e shtrenjta Teze imja Nga Voglushja


GJITHMONE KE NJE VEND

Gjithmone ke nje vend
Ne mendimet e mia,
Mes gezimit te brishte,
A trishtimit te zi,

Ne endrren time
Ishe vete bukuria,
Ndaj nje vendgjithmone,
E ke vetem ti.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12235
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Besi prej Thu 29 Apr 2010, 00:01

Mos me thirre

Kur jemi larg
e veq salutohemi
buzeqeshur eshte mrekulli
e tmerrshme tunduhese.

Te te vij deshperimisht afer
mos me thuaj
mos me thirr
se bejm mekate
e mekatet e medha
s'na falen.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10754
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 30 Apr 2010, 05:03

Engjėlli im


Mos qaj, nese ti me dashuron
vdekja nuk do te thotė asgjė
un vetem do shkoj ne anen tjetėr
unė jamė unė, ti je ti
atė qė ne kishim pėr njėri-tjetrin,
ne e kemi akoma atė
ma atė emrin ,qė ma thoje dikur gjithmon
tė vazhdojė tė qesh me kėtė,
ēka na ka bėrė pėr tė qeshur sė bashku ..
tė lutem, qesh, dhe mendo pėr mua
tė lutem beje pėr mua,se emrin tim nė
shtėpi ėshtė thyer, harruar
jeta do tė thotė atė qė gjithmonė ka thėn.
fije nuk ėshtė i prerė,pse duhet tė ndalosh
Unė jam larg mund tė mė kerkosh
jan ngul sytė tuaj tė perlotur , loti pikon
syri vetėm nė anėn tjetėr tė rrugės shikon
Ti shikon, tė gjitha edhe zogun qe lart fluturon
Ti mendon pėr tė gjetur zemrėn time pėrsėri
shpresa pėr tu kthyer nuk ka vdekur pėr ty
fshij lotėt tėnd,mos qaj,nė qoftė se dashuron
Mė lotė tė thėm mė mungon shumė, m
ė mungon.

(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:54, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Fri 30 Apr 2010, 08:44

Perendim i heshtur

Dalengadale po
binte muzgu
Ishte hera e pare qe mbremja ndjeu mungesen tende
Endrrat ne
gjume u perkunden para se te binte nata
Lindje me sdo kishte se dielli
pergjithmone po perendonte!
Lutesha te shihja vec dhe nje here lodrimin prej
drenushe
E ata sy margaritare te shkrinin akullin qe mes akrepash
pushonte
Zerin tim e mbyti heshtja, vec nga imazhi yt mrekullohem
A
thua ne syte e tu te kete harruar diellin stina,
qe mua perjete te me
ngrohte?

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Kotelja prej Fri 30 Apr 2010, 08:56

Yjet lindin e shendrisin, atje lart...

Ne boshesine e qiellit

Nen magjine e nates bejne sehir!Engjujt krahebardhe perqafojne token e virgjer

E Djajte, mbreterit gotik te ferrit

Humbin trajten ne erresire!


firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 30 Apr 2010, 16:09

Dhimbja!!

Dhimbja e madhe te tregon nje rrug te re
dhimbja me dhimbjen takohen
edhe nese un kaq gjate e perjetoj kete
un rri e vetmuar ne errsire dhe vrapoj gjithnje kunder murit
kjo eshte sepse un kam nevoj per diqka!
se kjo zemer po me plas shpirti po me renkon
e skam kontroll se sa dhimbje trupit i shkaktoj
renkon shpirti renkon derisa loti nga syri kalon
zemrimi dhe urrejtja ngadal nga koka ime largohen
mos me ndaloni,sepse asgje s“mundeni te me ndihmoni
dhimbjen lermani mua sepse e di qe akoma kete jete jetoj
vetem keshtu mund une ta di ,se qfare ne jeten time ndodh
edhe qfar besushmerie dhe humbje ne jete munde te kete
lermani mua qe dhimbjen ta luftoj
lotet dhe lote token mbulojn
nje shpirt eshte trete,dhe zemra ime ka kohe qe ka vdek!
nuk mundem me ta perballoj kete realitet
per fate te keq kjo eshte e vertet
jan bere vetem nga lotet syte e skuqur
qe enderrojn per nje jete te lumtur
nje kohe e doja veten time dhe tani e urrej
sepse fati jeten time mbrapa e ktheje
eh fati i shkret qe si lejove njerzit te gezohen ne kete jete
qdo fillim thojne ka nje mbarim!
““por un them““ qdo njeri lind me dhimbje dhe ky eshte fillimi!
dhe qdo njeri vdes me dhimbje dhe ky eshte mbarimi!!
(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:54, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 05 May 2010, 15:08

PERENDIA IM


Nese ti nuk i shef te gjitha rete
friga per te ardhmen te kaplon
nese ti ne gjunje ulesh e lutesh
nukmundesh me ate ta ndalosh
tani e din ti kete qe e more
ti mendjen duhesh pak ta vrasesh
meperendin ti duhesh tani te flasesh
perte gjitha ,qka ty te mundon
shpirtin nga vuajtjet ti qliron
nese ti diellin ne jete endjen
dhe kur ngrohtesin e tij e veren
nesety shoket te ndihmojn
nese ty dashuria te lulezon
friga ty as njeher nuk te vjen
tani e din ti kete qfar eshte
qe te buzqeshesh dhe gezon
perndia token premtoj
qe do te vi vullneti i tije token ta qliroj
ta qliroj nga te ligate shejtani
te lulezoj lumturia e te shuhet uria
per nje jete pa vuajtje pa semundje
pa plakje e vdekje ne token
e premtuar pergjithmon
kush ate nuk e harron dhe e falenderon
ai ja dergon engjujt dhe rrugen e drejt ja u tregon
kush nuk don vuajtje dhe roberi
at“here besone Perendin!!!!!
(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:56, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 05 May 2010, 15:28

Realiteti

Realitetin ta mbash eshte si nje loje
Realitetin ta njofeshe eshte shume
Realitetin ta thuash shume here eshte veshtir
Realitetin ta mbash mbi supe eshte shume e rend ta perballosh

(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:55, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 07 May 2010, 14:20


Lotėt

Ndjehem si ata duan jashtė,
pėrpiqen pėr tė shtypur ato,
mos qaj, mos qaj
por ajo nuk funksionon.
asgje nuk ndryshon


Ndjehem si ata vijnė nga,
deti shpejtė nė sytė e tij,
i them te lutem mos qaj
por nuk degjojne.

Ngadalė e parė lot sjellės vishet
fytyrėn time,
mos qaj, mos qaj
por prap nuk funksionon.


Dhe njė tjetėr, dhe pėrsėri,
gjithnjė do tė jetė e
mos qaj, mos qaj
por vetem lot dhe lote.


Pikėpamja ime ėshtė e paqartė,
I fshiu shpejt nė sytė e mi,
mos qaj, mos qaj
por perseri nuk funksionon.


lot Gjithnjė e mė shumė vijnė
gjithnjė e mė shumė,
Unė nuk mund ta duroj mė gjatė,
I le ta drejtuar falas,
qaj, qaj, qaj me lehtėsi.
sikur shiu qe bie me lehtesi.


(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:55, edituar 2 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 10 May 2010, 13:25

MIQET E MI!

Ēdo njeri ka njė botė tė njeriut ai
mund tė ketė besimi, sepse ai ėshtė njė
sepse shpirti i tij ėshtėi afėrm!!
Por e keqja ėshtė mė kėta njerėz qė nuk kanė gjetur ngrohesin!
por unė jam njė nga tė lumturat dhe i kam gjetur kėto njerėz!
edhe pse shumica do tė jenė kundėr
Unė do tė tė doja gjithsesi,dashuri nė pafundėsi
pėr njėrzit me vlerė ,sepse miqet e mi i barazoj me flori
dhe ēdo herė qė unė ju shoh juve,ndihem e lumtur
unė do tė ruaj miresin e juaj mėju deri ne fundi.
Ju dua dhe se ju jeni mė tė mirė,dhe si juve nuk gjej asgjrkundi.
ēfarė do qė mund tė ndodhė me mua, nese nuk do jem aty!
edhe pse jo me trup me mendje dhe shpirt aty do jemė
Unė do tė tė dojė qė mos tė harrojmė kurrė njeri- tjetrin
sepse ju jeni njėrz tė veqant tė tillė tė mrekullueshme
dhe unė e di kjo ėshtė ajo qė ju gjithmonė , mė keni kuptuar mua
dhe unė e di se ne ende dhe pergjithmon mbesmi miq!
por unė shpresoj qė ju tė kuptoni se nuk ėshtė e vėshtirė!
pse unė kam njė ndjenjė tė tillė qė ju vetė e dini se jeni tė till.
Por ēdo ditė, ēdo orė, ēdo minutė, ēdo sekondė mendoj,
pėr ju qė nuk bėhet pa miqe kjo jetė .
Unė kam shpresė tė madhe qė ne gezim ne trishtim aty pas jush do jem.
(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:55, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 10 May 2010, 15:24

Zinxhirėt ...

Unė do tė thyejnė zinxhirėt e mia ..

do tė pėrfundojė tė gjitha vuajtjet ...

Unė do tė ndjehem e sigurtė pėrsėri ...

dhe duke lėrė poshtė dhimbje

Dua ta ndjej shpirtin tim ...

dua ta prek zemrėn time pėrsėri ...

tė cilin dikush ma shkaterroj mua ...

dhe dua te kėndoj kėngėn e zemres ...

Tani do tė mė jepni ju mbeshtetje...

ėshtė qė tė bėj plagėt e mia sheruese ...

Unėtė ēojė pėrsėri nė dritė shpirtin tim ...

kuptimin e jetes tė dashurisė qė ti kem zingjirė...
(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:55, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 14 May 2010, 14:36

ZEMER E PLAGOSUR

Kjo zėmer qė ishte pėr dashurin ton njė urė
qu shpua nga nje gozhdė sikur nė copė drur.
Kjo zėmer krenare dhe e veshur me stoli tė artė,
ra nė dashuri dhė rreshqiti pak,


por aspakė nuk doli nga kontrolli i sajė
u dashurua por zhgenjimin e kuptojė pastajė.
Nė njė natė tė ėrret dhė tė foft nė vetmim,
kjo zemer u plagos se qfar degjojė pėr ty.


me plagosi njė fjalė si gozhdė e merkurt
asnjėhere se kisha besu qė ke zemer tė hekurt.
Mė kaploi njė dhimbje e tillė,
qė e kisha degjuar njė lajm tė hidhurė.


U shenderrua lumturia ne vujatje shpirtrore
harroi gjithqka tė meparshmen kohore.
Dashuria dhe fetyra ime qe shendriste ,
kaloi me lote ne sy dhe donte tė vdiste.
Zemra ime plagosur pėr sė gjalli e varrosur!
(Nga Viola Zogu)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 21 May 2010, 16:55, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 14 May 2010, 21:54

MUZIKA ENGJELLI IM

Engjelli ne te gjitha vendet ku do qe te shkonsh
mos harro mua qe me muzik te me sherosh
sepse kjo eshte gjeja ime qe e kam pasion
qe me jep mua vullnet perseri dhe gjithmon me forcon
me dhuron mua ngushellime atehere kur e ndjej veten te vetmuar
Muzika per mua nuk eshte vetem kombinim
Muzika per mua eshte dhe trajnim
eshte nje ndjenj per jeten qe te shtyn te jetosh
dhe te jep vullnet qe ne qdo aspekt te varzhdosh
Muziken e ndjej thell fjal per fjal
dhe tingujt e saj e sherojn veshin qe i degjon
edhe nes efjalet e saj nuk i kuptoj
e tregon vet muzika si tingellon
pastaj e ndjej nje drit ne mbrendesin e saj te thell
sepse e len shpirtin tim te liresikur te jesh mi re
e ndjej ateher kur dhimbja kundermon,
e gjej rehatin dhe lumturin ne ate moment kur se mendon
pastaj dhe vet zemra rreh e lumtur e gezuar
un smundem tjeter gje un duhet kenduar

(NGA VIOLA)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Tue 15 Jun 2010, 12:31, edituar 2 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Sun 16 May 2010, 09:49

:::::::::THUAJ KESHTU :::::::

Njė zemer e paster por e vrare,
do sherohet nga njė shpirt i bardhė
njė sy i trembur qė derdhė lotė,
njė zemer plagosjen qė se duron dot.

Njė buzeqeshje tė bukur
njė perqafim tė ėmbel,fluturues
njė fjalė e mirė dhė ledhatuese,
njė gjest i qetė dhė engjellues ,

Njė shpirtė i shejtė qė mė beson mua,
njė zemer kristal qė mė thot tė dua,
njė gjė e di dhė ėshtė e vertet,
qė duhet tė jetoj njė Jetė tė qetė.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Thu 27 May 2010, 14:24

Gėzimin e dashuris shuajn

Njė flutur ėshtė si Dashuria.
Ndėrsa me krahet fluturonte mbi lule
Ajo shpesh i shpėton nė krahė te leta
Dhe vetėm rrall,ajo kthehet me ne.

Pėr tė zvogeluar forcėn pėr tė penguar fluturimin e tyre,
Tenton zemra e sėmurė me hidherim tė qetė.
dhe u lidh krahun e tyre tė shejtė.
I gezuar qė tė dėbojn atė nė qark besnikrie.


Por si flutur ngjyra rrezatake,
dhe qe vdes nė duart delikate.
Pra ,pranga shkatėrruse dhe stimujt,
Tė levizjes se lirė t ė dashuris gjallerore.

Nė mėnyrė tė hapur shkaterrojn lumturin e tyre tė shkurtėr,
ja ndalojn rrugen per t shijuar shpirtin dhe zemren.
Por kjo do tė jete e trishtueshme e jo gezim.
Pastaj vajtojm por nuk mund ta perballojm atė!!

( NGA VIOLA)
Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Mon 14 Jun 2010, 14:07, edituar 2 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 28 May 2010, 10:42

MALLI NGA MERGIMI


Pėrshpėritjet e njė shpirti nga mėrgimi.
Oh,sa i trishtuar ėshtė mė lejoni tė kthehemė.
Zot, mė ndihmo qė pėrmes Jetės pa ty tė mos jem!
Vetem njė mall unė e di,atje ku linda nuk jam.
Sa do tė doja tė isha aty ku fjalen e parė pershperita,
Aty ku Nėnė e Baba therrita.

Larg ėshtė ketu kjo rruga jonė.
Nėper mjet lotėve tė syrit tė shqetesuar,
qė dhimbja bėhet ekzistenc e njeriut,
ndjen agonin e hidhur tė mėrgimit.
Malli,plot lavdi pėr vend dhe bukurin e lotėve.
Nje pėrshperitje na thot mė qoni larg nga ketu!
Po vetem pėr kėtė mall un do tė kthehem
Do tė doja tė fluturoja, qė unė kėtu mos tė tretėm.

E zymtė ėshtė Jeta nė Tok tė huaj,
E hidhurit e tepert ta bėnė zemrėn tė vuaj.
Larg nga ju kthehu pėrshpertijet e mia shpirti i thot,
Merzin pa pushim qė shpirti se duron dotė.
Oh ,se si ndjehet shpirti i mjer i vetmuar,
i shkaterruar, i varfėr pa ty vendi im!
Vetem e vetem pėr njė Jetė mė tė mirė.
Do tė doja kurr tė mos e provoja ,sepse ėshtė veshtir.

Vdekja mė komoditetin e fatkeqsisė sime,
dhimbjet dhe lotėt,kujtimet largojn mallin
ėmbelsin e shoqeris sime ketu smund ta gjej.
Ju tani do ta shifni zemren time tė dobėt,
ēfar fati,tė ikesh nga vendlindja e dashur,
ndonjėherė ,kam parė vet veten tė varfer shpirterisht.
Do tė doja qė gjithmon tė jem e bashkuar mė ju!

Pėrshpertje e pėrshperitje dhe dobesia kthehet nė trishtim.
me ēfar do tė gezohet zemra pastaj.
Qė nga malli shkaterrohemi pėr Jeten e kesaj Bote,
knaqesia e pa fund asnjeher nuk ėshtė zavendsuar,
sepse si Tokėn ton mė plot Dashuri nuk gjėn.
Ajo ėshtė e bashkangjitur , nė zemrat tona nė kėtė Jetė.
keshtu dashuria qe kemi pėr vendlindje na mbanė gjall.
Jeta ėshtė e bukur por vertet ėshtė e shkurter.
Mė plot mall dhe mė lotė nė sy,
Oh, vendlindje nuk mund tė mbijetoj pa ty.

(Nga VIOLA)


Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Fri 11 Jun 2010, 14:01, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 04 Jun 2010, 12:43

JETA MJET MESIM!

Pėr tė Jetuar ėshtė pėr tė mėsuar
se ne duhet tė marrim kohėn tonė,
nėse ne jemi tė lig apo tė mire,
pėr kėtė ne jemi pėrgjegjės
pėr tė menduar, dhe vepruar
kam thėnė dhe e shpreh,
bėjmė qė veprat tona janė kuptimi i Jetes.
Fakti ėshtė Dashuria ,
dhe jetėn Dashuri nė kuptimin e tė pasurit.


Pėr tė Jetuar ėshtė pėr tė mėsuar
se kjo nuk ka rėndėsi,
nė qoftė se i japim vetes dēika
por nėse jemi nė gjendje tė marrim
fjalet dhe gjerat e duhura
pėr tė dhėnė tjetrit ēdo gjė tjetėr,
se thelbi i Jetės duhet ndryshuar.
se ne duhet tė mbjellim Dashuri,
nėse ne deshirojm tė korrim Dashuri.

Pėr tė Jetuar ėshtė pėr tė mėsuar
praktikėn artin dhe qetėsin,
mos veprimin ,leje le tė shkonė,
se detyra mė e veshtir ėshtė Jeta jonė.
Asnjėher mos heqni dorė,
si qenje njerzore smund ti ikesh,
Nese njeriu ėshtė i lidhur prej fatit.

Jeta ėshtė si nje barr nė supet tona.
Jeta na shtyn te ecim mė kėmb nė Tok.
Ne kemi nje ndjenjė tė veqantė,
qe dim tė mbajm peshen mbi tė.
Jeta ėshtė si dritė si njė pendė.
Jeta ėshtė Jetė!!!!!!

(Nga viola)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 18 Jun 2010, 13:14

UNE

Une jam si Djelli,qe ju ngroh me rrezet e tij,
qe rrethon driten e dashuris per ju,
Un jam Hena qe neser dhe sot ndryshon,
me humor te rend qe marr dhe ik bosh
pamvarsisht ndryshimit sot dhe neser,
me lejoni te jem drita qe ndriqon naten.
ne nje menyr ose tjeter.
Un jam Ajri qe ju jep forc dhe energji,
qe kete dua ta ndjej mbrenda ne zemren time ,
qe ne lekuren time dhe duart e mia,
qdo gje qe leviz rreth meje te jet i frymezuar.
Un jam uji i paster ne thellesit do te luftoj rreth gjithkaje,
qe eshte i perulur dhe i vertet , dua te ju freskoj qdo gje qe eshte e gjall.
Un jam Zjarri dhe flaka ,pishtari i jetes qe digjet ne mua.
Un jam Toka qe ju mban ju ushqen te ndiheni te plot ne jete.
ppor dhe mund te jem shume e thyer,
atehere kur eshte koha per nje jete te re.
Un jam e dashur per ju,dhe do te sjell paq,
un dua te fal per te ndertuar ura per jeten ,jem e qendrushme dhe
atehere,kur te gjith ,duan ta trasferojn dobesit ndaj meje.
Un jam Vdekja qe e pranoj ne mosh te re,kur un mund te jem e lir,
kur disa do jen te kenaqur , dhe ateher do shkoj si nje nje liber i hapur qe la Historin pas.!!!

(NGA VIOLA)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 25 Jun 2010, 10:49

VDEKJA E NJE ENGJELLI

Smundja jote e pasherushme,
te urdheroj qe ti te vdisje, ndersa un ste lejoja
ti me thoje gjithmon me buz ne gaz.
shpirti im me ler te shkoj
sepse un e di qe ne do te takohemi perseri!
Jeta jote me mua ishte e shpejt,
vdekja te erdhi si nje lum te rrembeu.
te dua dhe pse ke vdekur,
vdekja jote zemren ne dyshe ma theu,
vuajtja ka ardhur deri ne nje fund,
une kam nje fuqi prej guri qe jetoj akoma.
edhe pse zemra ime dhemb kaq shume,
kujtimet per ty me shtyen te vazhdoj,
dikur me thoje shpirti im me ler te shkoj,
mbi uren e ylberit ne nje vend me te mire,
shpirti im i vogel te lejoj te shkoje ,
sepse une di ne do te takohemi perseri!
eh jete dhe vdekje qe smund te ju shpetoj askush!
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 02 Jul 2010, 10:42

VDEKJA

Ka njė korres tė vdekja,ka dhunė nga njerzit mė tė lartė ,
Sot,jan bėrė thik kunder vllezrvė njerzor qė therrasin vdekjen.
marrin shpirtra te pafajshem,qė nė vend te falin Jetė marrin Jetė!
Njerzimi vuan qė lulet njerzore po vyshken po shkelen.
Ndalin nje gjerberim njė freski,njė bukuri rritjen e tyre,shijimin e jetes,
qė ja dorzojn keto vdekjes,pamvarsish jetes e frikshme,
njerzit marrin guximin tė jetojn,pamvarsish plagosjeve,
ata do tė transportohen ,ne kopshtin qiellor!
Vdekja ėshtė e madhe e tmershme,per qdo njeri,qė vdes,
mizore e dhimbshme pėr viktimat qė jan pre e vrasjve,

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 17 Aug 2010, 15:24

Pėrjetsia e Dashuris


Pėr tė nenshkruar lidhjen tonė tė dashurisė,
ėshtė nė doren tėnde njė pjes e pėrjetsisė,
pėr njė fillim tė pa fund ku do kundermoj lumturia,
por ende e vėshtir per tu marr nė duart e mia.

Unė tė kujtoj gjithmonė, tė pres kur ti te vish sepse je ai ti,
atėhėre zemra ime tė pėrket vetem ty Engjulli im,
me tė vėrtet dua tė jem e lumtur tė tė them te dua,
atėhėre qdo gjė nė kėtė Bot ka kuptim per mua.

Vetem atėhėre do tė tė jap ty doren time,
dhe tė tė shoqeroj neper jeten e kesaj Bote zemra ime,!
Me beso sa e mbrojtur ndihem pran teje sikur njė flutur,
sepse je ti ai qe me bėnė lumtur dhe Jeten e bukur.

( NGA VIOLA)
Edituar pėr herė tė fundit nga Princesha nė Tue 24 Aug 2010, 14:23, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 24 Aug 2010, 14:22

QENDROJ E FORT

Buzėqesh edhe kur atėherė mbrendesia ime qan!,
Qendroj e gezuar edhe kur zemra ime ėshtė e thyer;
Mbahėm e fort ,edhe kur te Shembem nga dobesia,!
Hesht ,edhe kur jame mbytur nga mbrendesia!
Kurrė nuk i shprehi ndjenjat e vėrteta,sepse ato vet flasin,
Asnjėher nuk mė interesojn gjėrat qė nuk mė perkasin,
Gjithmonė them duhet te ndodhė nė jetė njė fillim i ri,
Jam e fort , edhe pse figa shumė e madhe ėshtė pėrsėri!
Jeta vazhdon por dhe koha pėrherė,
Jeta ime nuk mbaron ketu ,por qėndroj ne kohė qė atėherė!
Vazhdoj si mė parė,e megjithatė ēdo gjė ka ndryshuar!
kurrė nuk heq dorė nga Jeta e bukur dhe e gezuar,!
Shumė rrug ne horizont, qė gjeta rrugdaljen time,
Nė mėnyrė tė thjeshtė dhe te pa komplikuar!

( NGA VIOLA)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Forumistet - Llave krijimtarie!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi