» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


MBI TĖ GJITHA DASHURIA!

Shko poshtė

MBI TĖ GJITHA DASHURIA!

Mesazh nga Ylliks prej Sun 03 May 2009, 04:22

Nezir Myrta / MBI TĖ GJITHA - DASHURIA!
Hyjnore ėshtė shprehja e Haki Stėrmillit: Dora qė pėrkund djepin - rrotullon boshtin e fatit tė njerėzisė!

Se femra shqiptare mbanė mbi kurriz e mendje gjithė jetėn familjare, kjo s'don shumė mend. Dy fjalė janė tė njejta pėr nga logjika e kuptimit esencial thelbėsor: femra e shtėpia, nė daē thuaj femėr o shtėpi! Shtėpia ėshtė femra - femra ėshtė shtėpia.

Se femra jonė mbanė gjithė peshėn e jetės familjare - s'do mend. Na duket si e ēuditshme dhe penduese shprehja: djali ėshtė dielli i shtėpisė, kur duhet njėsoj tė respektohen e duhen, po a e dini se vet nanat tona i duan djemtė ma shumė edhe motrat i duan vllazėrit ma shumė se motrat - por njė gjė ėshtė reale - vllau e don motrėn ma shumė se vllaun, anipse ajo nuk mund t'i del nė ndihmė krah vllait, sikurse vet vllau.

Pse na duket se femra ėshtė mė e pahatėr, e pse djali duhet ma shumė nga prindėrit? Nuk ėshtė se ka ndonjė nėnēmim a diskriminim (anipse duket sipėrfaqėsisht), por e vėrteta qėndron se trollit i duhen djemtė, ushtarėt - se toka jonė u mbuall gjithmonė me gjak mashkujsh dhe nuk ėshtė se djali duhet ma shumė, por e ka kėrkua koha e pėrgjakshme gjithmonė dhe posa lindet foshnja, gėzimi ėshtė nė kulm kur lindet djali! Sepse nė vendet e civilizuara, ku nuk kishte luftėra njė kohė tė gjatė, ėshtė krejt njėsoj tė lindet djalė a vajzė.

Femra shqiptare mbajti gjithė peshėn e jetės, atė peshėn e rėndė shfarosėse tė robėrisė shekullore dhe ofshanė prore, si ta ketė shtėpinė plot djem, plot burra - ėshtė ajo ofshama mos tė mbetet shtėpia e shkretė e tė mbyllet dera me therra! Gati askush nuk e studjoi femrėn tonė, psikologjinė e saj, mundin e saj, qendrersen e saj stoike pėrballė rrebesheve tė kohėrave flakė e shkrum e prush gjaku! Breznitė shqiptare sikur po kalojnė mbi kėtė qendresė jetike kohėrash tė femres sonė edhe gati pak i kushtojmė kujdes, si tė hyjmė nė atė botėn e brėndshme tė femres sonė, e tė flasim nga atje - se ēfarė do tė thot tė lindesh e tė jetosh!

Femra shqiptare e sotme, kėtu ėshtė thelbi i ēėshtjes - pėrkundėr pėrbuzjes shekullore, kur vet populli e atdheu ishte i pėrbuzur edhe sot nė trevat shqiptare ende nėn okupim e pushtime barbare, qė as e prekim kokėn, se jemi ende nėn pushtime tė egra, qė na pijnė gjakun e djerėsen tė huajt, nėn qeveri tė huaja e nė troje tona - femra e sotme, tė pėrpiqet ta kuptoj realitetin e mentalitetin e mashkullit sado i ēuditshėm tė i duket nganjėherė e shpeshherė, tė bindet fort e mirė, se vetėm gjaku shqiptar, ėshtė ai qė mbanė gjallė historinė shqiptare dhe tė mos hamendėsohet tė lidhet me tė huajt assesi!

Sot kemi mjaftė femra intelektuale, ku inteligjenca femėrore edhepse e brishtė, le tė gjurmoj thellė nė genin e saj nė gjenetikėn e mendjes shqiponje dhe tė pėrballoj e sfidojė ēdo problematikė familjare, tė anashkalojė huqet e veset e personalitetit tė ka fat tė jetės sė saj - apo qė mendon patjetėr tė lidhet me gjakun e saj gjithsesi, tė ketė poatė zemėrgjėrėsinė e nėnave tona e gjysheve tona, poatė durimin e ēelnikosur amtar, qė theu gjith disfatat e jetės dhe ta mbajė tė pathyeshme dashurinė!

Femra e sotme, poashtu tok me mashkullin, edhepse pėrkundėr vėshtirėsive tė jetės, qė jeta ishte - si me bre ēelik me dhėmb (thėnie e lashtė) - mbi tė gjitha disfatat tė mbajė dashurinė, duke mos e pėrzier me kushtet, mosmarrėveshtjet, keqkuptimet, tragjiken familjare etj., dashurinė ta mbajnė anash nė kulmjete, mbi tė gjitha dashuria, e paprekshme, e parrenuar, e paepur - mbi tė gjitha dashuria dhe kurrė nuk kemi asnjė tragjikė familjare edhe pėrkundėr tragjikės eventuale qė i kanoset vet jetės, shtėpisė e familjes! Tė kemi djepa sa ma shumė, se mjaftė patėm varre! Gjith jeta na shkoi n'pėr shekuj: djepa e varre! E dini atė shprehjen e lashtė: rrnoj pėr inat tė hasmit!


Respekt pėr tė gjithė diskutuesit!

(3 MAI 2009)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11030
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi