» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


PAX ILLYRICA

Shko poshtė

PAX ILLYRICA

Mesazh nga Ylliks prej Tue 05 May 2009, 20:36

Nezir Myrta / PAX ILLYRICA
Ku thonė se ka dredhėza shumė - merr krojshen, shporten e vogėl

nganjė shtet nė shekull: a duhet tė presim nganjė shekull, tė formohen shtete, Presheva e Illirida... planifikimet e zotėruesve tė Ballkanit, nuk parashihin ndryshime tjera, pėrderisa nuk i dalim zot vetvetes. Nė ēdo shekull, filloi bashkimi e ribashkimi dhe pas secilės lufte, ndryshoi ēėshtja, sepse mungonte lidhja e dy armėve: penda e pushka dhe kur mashtrohet njera, merr aq sa tė japin, e kur mashtrohen tė dyjat, ta ha pula kapsollin!

Sikur tė ngjalleshin tė rėnėt pėr lirinė, do tė pėshtyenin mbi ne! populli heroik, nuk mvaret nga numri, por nga forca e brėndshme e pendės e pushkės. Brėnda popullit heroik, qendron Ora e tij. Syri i armikut, pėrveē gjithė planeve tė shtetterrorit serv, kishte halė nė sy, dy familje shqiptare: Jasharaj e Haradinaj, e pikėrisht aty ishte Ora e Shqipes, qė ndryshoi harten ballkanike, me njeren nga masakrat - qė tronditi botėn dhe kah fundi, masakra e Reēakut, me zėrin e William Walker (Villiam Vokeri), i paepur sinjalizoi fuqinė amerikane, e ndodhi bombardimi mbi Beograd, nė emėr tė NATO-s, si rezultat i Luftės Ēlirimtare tė Kosovės dhe forcave shqiptare nė botė, tė lidhura shqip, pėrkundėr fėrkimeve ideo-politike, e disa fraksioneve ushtarake edhe nė atė pėrqindje aq tė vogėl pjesėmarrjeje nė luftė, nė krahasim me ato shifra numerike tė kohės!...

Sa e sa koncepte bashkimi u bėnė: Shqipėri Etnike, Natyrale, Reale, E Madhe, E Vėrtetė... dhe ende asnjė realitet! Pse? Sepse, vetėdija kombėtare ėshtė ende grupive, tė mos them krejt individuale dhe ende nuk ka njė shpirt e zemėr tė pastėr, tė shtyej masat pėrpara dhe ende nuk vendoset me njė mendje, kah muret berlineze shqiptare, si komb, e saherė u tha: njė komb - njė qendrim! Pse thash, se ende nuk ka njė shpirt e zemėr tė pastėr shqiptare, mendoj nė atė grupive organizatore, se sa pėr ushtarė e nxėnės fitorjeje, nuk ka se tė gjithė e mendojmė vetveten komandanta, e mėsues tė popullit - e disa qė duhet tė flasin e veprojnė, pritojnė a nuk duan, tė pėrballen me masat deri edhe kėtu nė mediat elektronike...se ose iu duket vetja e madhe, ose janė dyqane vetėm me mbifirma dhe asgjė nuk kanė mall pėr tė shitur, ose as ua blenė askush, qėllimisht, se zogjėt e shtrigave e han njeritjetrin, me spijunime, dredhira, intriga, xhelozira, miopėrira, hipokrizira, lokalizma, kraniharizma, religjiozizma, idiotėsira e ēka tjetėr, tė llojeve ndėr ma tė ndryshmet... As vet nuk din, as nuk lejon tė ia lėshojė tjetrit tė aftit vendin e veprimit, kujton se me ideologjizma tė djeshme politike ecėt pėrpara, kujton se arrinė qėllimet e veta personale e grupive, me byrokraci, hegjemonizėm, dekadencizėm personal, grupiv e lokal - krejt nė emėr tė lirisė e kombit - kur del, del kukuth - se lėre ma rrahagjokėsit kokėkrisur qė gėrvallen - unė bėra, luftova, atje e kėtu, jam legjendė, jam luftėtar, e kur vie puna vetiu shkelė nė symbolin kombėtar, me mashtrim a dhunė a lokalizėm partiak a i korruptuar apo thjeshtė, i degjeneruar nė ekstrem... E ēfarė mėson rinija jonė kėtu? Po! T'i pėrvishet punės e studimit tė thellė dhe tė dalin forca tė reja kombėtare, tok me ato qė ende nuk janė mashtruar dhe kanė potencial intelektual tė mirėfilltė, duke lėnė anash ideologjizmat politike tė shkuara, tė merren konceptet pozitive, tė njihet mirė e sotmja reale historike, sepse duke e njohur tė sotmen (qė disa as dinė as shohin me syhapur), tė lidhet me amanetin stėrgjyshorė dhe tė gjindet shtegu i veprimit, pėr tė ardhmen kombėtare, sepse me kotare politike tė ndara e pėrēara, nuk pritet unitet e vetėdije e pastėr kombėtare!

Jo me ideologji: sa po shtohemi, e statistika (mirė janė ato pėr ata qė nuk i njohin), por sa mund tė bėjmė sot dhe kurrė mos tė thomė - na ky brez e kemi ma vėshtirė se ata pėrpara, apo se ata pas nesh... se gjenerata e fortė duhet ta tregojė vetveten historike sot!
(05.05.09)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11117
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PAX ILLYRICA

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 05 May 2009, 22:52

Rrethanat nderkombetare i kemi pasur gjithmone kunder ,ndersa tani ndodhemi ne nje situate te privilegjuar nderkombetare....
Ne ballkan,Bullgaria po bie numerikisht ,nga 9 milion jane rreth 7,5 milion,Serbet jane te percare,ne Serbi,bosnje,mal i zi dhe kosove si dhe qindra mijera te debuar nga kroacia...Po ashtu serbet po bien numerikisht....Ne kufi gjithnje kemi pasur shtete te medha e te forta ,tashme kemi shtete te dobeta,pervec ne jug...

Tashme ka ardhur koha jo vetem te mendojme per bashkim,por edhe te demostrojme se ne ballkan duhet te ridegjohet zeri i Padroneve te Vjeter te ketij gadishulli...
Ballkani duhet te jete si deshi natyra,zona jone e influences e jo te vazhdojme te jemi te influencuar nga kombe te semure qe jane duke vdekur...

Luftes nuk duhet ti trembemi ne,sepse ne s'kemi c'humbim ,por te tjeret te cilet humbasin paqen qe kane vene me armet e tyre....
Ka ardhur koha qe zeri yne te degjohet e perhapet ashtu si i ka hije Pasardhesve te Hyllineve(ilireve)...
Jemi Komb i madh Ballkanik,numerikisht te dytet ne ballkan...
Ka ardhur koha te legalizojme vetveten me cdo menyre e te vendosim ne Ballkan Pax Illyrica....


Ceshte Pax Illyrica ?

Cdo situate paqeje ne fushen nderkombetare eshte pjelle e nje lufte...Pasi mbaron nje lufte rajonale ne ate rajon vendoset nje paqe ku ai qe ka fituar luften,vendos rregullat e veta,per nje paqe afatgjate qe ligjeron sukseset e arritura ne fushen e betejes...

Aktualisht shqiptare ndodhen ne nje situate qe mund te perkufizohet me se shumti Pax sllavo-greke....Kjo sepse kufijte aktuale jane pasoje e fitores sllavo-greke mbi turqine...Pastaj edhe pse minipaqja jugosllave mbaroi serisht ne shqiptaret jeni nen paqen sllavo-greke...

Pax Illyrica eshte paqja ne te cilen cdo shqiptar i ndershem,nip i Ismail Qemalit e sternip i Skenderbeut duhet te kerkoje te jetoje...Pse?

Sepse kjo eshte paqja qe permbys ate sllavo-greken qe sundon aktualisht...Eshte paqja ku gjithe shqiptaret mund te gezojne te drejten themelore natyrore...Ate te mbijeteses,qe eshte edhe ligji kryesor i natyres...

Persa kohe qe ndodhesh nen pushtetin e huaj,e drejta e mbijeteses te hiqet per shkak te dhunimit nga autoritetet pushtuese...

Nje Pax Illyrica legjitimon sic e thashe me siper dhe situaten aktuale ne ballkan,ku bullgaret kane nje renie drastike popullsie,ku greket kane filluar me renie popullsie dhe serbet kane po ashtu nje renie te ndjeshme,qe u mbush prej serbeve te debuar nga krajina dhe sllavonia....
Maqedonia dhe Mali i zi jane shtete artificiale ku popullsite dominuese jane tek 55-60% dhe pjesa tjeter te huaj...

Ne kete situate ne shqiptaret me rritjen tone demografike tregojme ende vitalitet te larte e dihet qe e ardhmja u takon femijeve...

Gjeopolitikisht jane duke u pjekur kushtet per vendosjen ne ballkan te Pax Illyrica...Brenda nje 30 vjecari ne shqiptaret duhet ta vendosim njehere e pergjithmone paqen ne ballkan....

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi