» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


GRIPI I DERRAVE

Shko poshtė

GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga vistor2 prej Fri 08 May 2009, 17:53

Anėtarė tė nderuar!
Sprovimi prej Allahut tė Madhėruar siē duket ka filluar tė marrė vetėm atė karakterin ndėshkues. Fatkeqėsitė qė kėto vitet e fundit kanė goditur njerėzimin, duke iu vėnė theks Tsunamit, Gripit tė Shpezėve dhe tani Gripit tė Derrave, dhe tė cilat kanė marrė jetė tė mijėra njerėzve, doemos kanė parashtruar pyetjen pėr shkaqet e kėtyre belave dhe mėnyrat e shėrimit apo shpėtimit prej tyre?

Mėkatet shkak kryesor i fatkeqėsive
Ēfarėdo qė tė bėjmė dhe ngado qė tė shkojmė, Allahut tė Madhėruar nuk mund t’i fshehim asgjė. Mėkatet qė ne bėjmė ndonėse mund tė na duken tė thjeshta, ato nga dita nė ditė sa vijnė e grumbullohen pėr tė na sjellė nė fund deri tek gremina-skėterra, edhe pse paraprakisht Allahu i Madhėruar sprovon njerėzit qė tė mos vijnė deri tek ai ndėshkim.

Thotė Allahu i Madhėruar:
“أَوَلاَ يَرَوْنَ أَنَّهُمْ يُفْتَنُونَ فِي كُلِّ عَامٍ مَّرَّةً أَوْ مَرَّتَيْنِ ثُمَّ لاَ يَتُوبُونَ وَلاَ هُمْ يَذَّكَّرُونَ

A nuk e shohin ata se pėr ēdo vit sprovohen njė herė apo dy herė, e pėrsėri nuk pendohen e as nuk marrin mėsim”. Et Teube, 126.

A nuk u sprovuam vitet e kaluara me gripin e shpezėve? A nuk u sprovuam tani me kėtė grip? A nuk morėn pėr njė kohė tė shkurtėr kėto sėmundje qindra jetė njerėzish?

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12174
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 08 May 2009, 18:02

znj.vjollca,ky postim i juaj do te duhej tė kaloj tek Teologjia,keni shprehur mendim tė qartė dhe tė devotshėm,por sa i pėrket derrave ne shqiptaret kemi vuajtur tėrė jetėn nga dėmet e tyre,tani na e kanė lėshuar edhe gripin,urojmė tė ngordhin nga ky grip derrat,pa pasur ne pasojė nga gripi i tyre.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13965
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga vistor2 prej Fri 08 May 2009, 18:06

I nderuari vėlla,
Tema nuk ėshtė pėr teologji po pėr analiza dhe komente dhe me mjaft maturi e kam vėrejtur se ku do e postoj. Te falenderoj pėr kujdesin.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12174
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga Vizitor prej Fri 08 May 2009, 20:14

Po te analizohet shkrimi me pak fjale del se cdo here tek ne dergohet nje shenje, te cilen duhet ta kuptojme dhe te shohim me imtesi ne brendesi te veprimeve dhe mendimeve tona.Une ketu do isha nje spektator i mire.Vetem kaq mund te bej.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga vistor2 prej Wed 20 May 2009, 20:05

arla shkruajti:Po te analizohet shkrimi me pak fjale del se cdo here tek ne dergohet nje shenje, te cilen duhet ta kuptojme dhe te shohim me imtesi ne brendesi te veprimeve dhe mendimeve tona.
Kjo ėshtė arla. Ky ishte thelbi dhe qėllimi i postimit tė kėsaj teme kėtu. Nuk ėshtė vetėm gripi i derrave njė shenjė qė tė vetėdihesohemi se jemi larg rrugės dhe nuk jemi duke parė shumė... A nuk shkatėrroi edhe AIDS jetė e jetė ? Nesėr do degjojmė ne lajme apo revista nje emėr tė ri tė ndonje smundje tjetėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12174
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga Ylliks prej Thu 21 May 2009, 05:10

moti i kanė thonė - flamthiu, kur dikush kish grip tė rėndė - thiflamė - inflamacion

e shenjat e sė ardhmes po shihen nė disa forma, por pėrballohen me serume pėrkatėse dhe askush nuk duhet t'i gėzohet tė keqes nė kojshi - se nesėr tė vie tjetra nė shpi!

Nuk pyetet i sėmuri: pse u sėmure? Edhe ma thiflamė ėshtė urrejtja!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11036
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga Vizitor prej Sat 23 May 2009, 20:56

Vjollca, vertet qe komentet jane te pakta gjithmone tek qenia njerzore mungon nxjerrja e thelbit ne drite te fenomeneve jo te pranueshme.Megjithate une ketu dhe pse bej dalje nga tema nuk mund te rri pa te falenderuar.Prania jote ne forum eshte si nje oaz ne shkretetire, ku nuk i shmanget realitetit por e perballon ate me inteligjence.Te hedhesh shikimin ne shkrimet tuaja eshte si te therrasesh ndergjegjen ne gjyq personal.Cdo shkrim i juaji ka nje mesazh ndergjegjesimi dhe kuptimi te kesaj jete si nje njeri i qyteteruar.Kontributi juaj eshte nje pike ari qe verbon boten kur del ne siperfaqe te saj.

Me falni per daljen nga tema , por vertet mu duk e arsyeshme shkrimi i ketyre rrjeshtave madje brenda tyre mund te kete dicka te perbashket me temen.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga vistor2 prej Sun 24 May 2009, 02:39

arla shkruajti:Vjollca, vertet qe komentet jane te pakta gjithmone tek qenia njerzore mungon nxjerrja e thelbit ne drite te fenomeneve jo te pranueshme.
Arla, nuk dua tė pėrmend mrekullitė apo tragjeditė e botes, sepse ndoshta mund tė thuhet qė ato janė legjenda, tė lidhura qoftė me tė vėrtetėn qoftė me gabimin, dhe unė plotėsisht pėlqej me citatin tėnd qė shkėputa.
Pra, njeriu duhet tė jetė kėrkues i Realitetit, dhe ai do ta gjejė kėtė Realitet nė botėn ku jeton dhe tė nxjerr dritėn e jetės e jo tė zgjedh ferrin dhe smundjen me kokėn e shėndoshė. Njeriu i shėndoshė nė kokė duhet tė magjepset, rrėmbehet e tėrhiqet nga njė seks bombe femėr apo mashkull ai duhet tė jetė si flutura qė dashuron dritėn nga cilado llampė qė tė ndriēojė dhe si bilbili qė dashuron trėndafilin nė ēfarėdo kopshti qė tė rritet. Jo tė sjell ferrin vetes dhe familjes. Shpresoj mė ke kuptuar se emrat e smundjeve mjeksia i ndryshon dita ditės ose duhet ti ve nje emėr Aids ose Gripi i shpendėve ose i derrave....

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12174
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga Ylliks prej Sun 24 May 2009, 06:12

arla shkruajti:Vjollca, vertet qe komentet jane te pakta gjithmone tek qenia njerzore mungon nxjerrja e thelbit ne drite te fenomeneve jo te pranueshme.Megjithate une ketu dhe pse bej dalje nga tema nuk mund te rri pa te falenderuar.Prania jote ne forum eshte si nje oaz ne shkretetire, ku nuk i shmanget realitetit por e perballon ate me inteligjence.Te hedhesh shikimin ne shkrimet tuaja eshte si te therrasesh ndergjegjen ne gjyq personal.Cdo shkrim i juaji ka nje mesazh ndergjegjesimi dhe kuptimi te kesaj jete si nje njeri i qyteteruar.Kontributi juaj eshte nje pike ari qe verbon boten kur del ne siperfaqe te saj.

Me falni per daljen nga tema , por vertet mu duk e arsyeshme shkrimi i ketyre rrjeshtave madje brenda tyre mund te kete dicka te perbashket me temen.


preke hunden se gati me i ra msysh, e verbon boten, e e mungesa e nje pike ari neutralizon dimenzionet e saj - bravo;)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11036
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga vistor2 prej Sun 24 May 2009, 12:44

Ta lėmė hunden e qetė ka ajo punėt e saja. Nejse, kėto nuk janė pika kyēe tė temes sonė, ndryshe do tė duhej tė flisnim gjatė nė shtjellimin e tyre. Kėtu do tė fokusohemi vetėm nė atė qė thamė se po na vijnė tė kėqija tė panjohura pėr shkak tė shfrenimit tonė dhe mė pas kemi ndėshkimin. Tema u hap si "Gripi i Derrave" sepse ishte aktuale kjo dukuri dhe ėshtė akoma. Jo vetėm gripi i derrave por edhe shumė tjera. Prostitucioni ėshtė bėrė sinonim i kohės sonė. Ēdo gjė tashmė ėshtė nė shėrbim tė tij. Rezultatet e tij janė kėto: Sida, sifilizi, gonorreja, gripi i shpezėve, gripi i derrave, kanceri, sėmundje ēka tė parėt tanė para 50 vitesh nuk i kanė dėgjuar. Krejt kėto na kan ardhur si pasojė e kėsaj qė pėrmendėm. Pra, amoralitetit.
Do ti pergjigjem postuesit mė lartė shumė shkurt tani shpresoj se mė kupton nėse jo nuk pritoj tė argumentoj dhe te sjell akoma fakte.
I nderuari Ylliks, Ikja dhe devijimi i komenteve ėshtė mungesė e njė edukate por ne fund aspak nuk qon peshė sepse komentet vazhdojnė... Shumė qartė pėrmendėm sipėr se mėkatet janė ato shkaqe qė sjellin fatkeqėsitė dhe lajthitja nė kėtė drejtim ėshtė e pakuptimtė.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12174
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga Vizitor prej Wed 15 Jul 2009, 23:45

Njerezimit i jane kanosur shume rreziqe.Shume nga rreziqet kane ardhur nga pakujdesia.Nje gje eshte e sigurt cdo dem i shkaktuar nga ne, rendon mbi ne.Pikerisht ne castin qe nuk e presim vjen dhe na gjen te papergatitur.Shenjat e para shfaqen dhe menjehere vihemi ne levizje te gjeme zgjidhjen.Pasi ta kemi kaluar kete situate do shfaqet nje tjeter e keshtu me radhe...... , cfare do ndodh nuk di,por gati duhet te jemi.

Secili duhet te gjej veten aty ku i takon.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: GRIPI I DERRAVE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi