» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Shko poshtė

KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 09 May 2009, 10:59

Kėngė kushtuar heroinave shqiptare:

1. VRASJA E QAMILE SALIQITNė Zajēec, afėr kufini ,

Kur me OZNĖN , luftoi Shahini,

Bash nė “Natėn e Bozhiqit” –

Ja vranė gruen , Adem Saliqit !

Vranė Qamilėn , atė malėsore ,

Te nji pėrrue ra dėshmore .

Plumbi i shkaut pėr tokė e shtrini –

Kish nji djalė t’ vogėl pėr gjini...

Djali e kish emnin Hysen ,

Ishte i vogėl, s’ dinte sen ,

Kujton se nana po flen’ !...

Tue ikė nana, prej dhunimit –

Mori rrugėn e amshimit !...

Qamilėn e Adem Saliqit ,

E vranė plumbat e dorėflliqtit .

Porsi lule u shtri pėr toke –

Mbet Hyseni, pa nanėloke !

Bashkėluftėtarėt e Liman trimit –

Donė me i shkue nė ndihmė Shahinit !

Ngat Shahinit, kur janė afrue –

Atė Qamilėn , e gjetėn n’ pėrrue ?!

Mezi f’tyrėn ia kanė njohtė –

E kanė vra nė ujė e n’ skllotė !

N’ ujė e n’ skllotė e kishin mlue –

Kush ta shohė , ka me u trishtue !...

Mbi kufomė , n’ atė trup tė shkretė –

Nji za i tmerrshėm po pisket !

Nji za i tmerrshėm , nji za fėmije –

Nanės s’ vet, po i bante thirrje !...

Nanės s’ vet , i kish mbetė n’ gji –

Nė atė pėrrue, ku ishte shtri !

N’ ujė e n’ skllotė, ku ishte mlue –

Krejt me gjak ishte ckurrue !...

“Trimni t’ madhe” kishte ba OZNA –

Kish lanė n’ borė , kėto dy kufoma !

I la n’ borė , nė ujė e n’ skllotė –

Nji sabi , tue kajtė me lotė !...

Nji sabi, qė s’ dinte hile –

Mbet mbi trup t’ Nanės Qamile !...

Kėto janė veprat e sllavizmit –

Qė ja dinė rendin sadizmit !

Kėto janė veprat e mizorit ,

Dhe argatėve t’ okupatorit ,

Qė s’ kanė f’tyrė, as nuk kanė shpirt –

Veē me mbėrri ndonji pozitė !
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13806
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 09 May 2009, 11:00

2. RABĖ DHE AJETE PISHTARIN’ vatėr t’ shpisė , ku ndizej zjarri –

Po lufton nji Rabė Pishtari .

N’ prag tė shpisė, ku mėsynė bullgari –

Lufton Raba – nji bijė shqiptari .

Sulm po banė si shqiponjė mali ,

Pėr t’ u mbrojtė nderi e morali !

Kjo trimneshė , bijė e shqiptarit –

Ja ēau kryet nė dysh bullgarit .

Gjeraēina e Malėsisė –

Mirė ia dinė mananė kacisė !

Mirė ia ēau bullgarit kokėn –

Me gjak t’ tij e uli tokėn !

Mitralozi n’ dorė t’ bullgarit –

Zbrazi plumba tė rafalit ,

Ia shoi jetėn Rabė Pishtarit ,

Qė luftoi si zanė e malit .

Tue mbrojtė nderin, plang e votėr ,

Luftoi Raba me nji motėr .

Tue mbrojtė nderin dhe oborrin –

N’ prag tė shpisė e gjeti vorrin !

II.

Duel Ajetja, n’ ēosh tė votrės –

Me ia marrė hakun e motrės !

-Gajret banė , moj motra Rabė ,

S’ ta len motra, gjakun falė !

Me sakicė , sa rreptė po sjell –

N’ vend e preu nji oficer !

Oficer dhe nji ushtar ,

Qė tė dy ishin bullgar .

Mirė, Ajetja, e luen sakicėn –

Krejt bullgarėt desh u shashtrisėn !

Pėrmbi krye iu rrinė sakica –

S’ po i ndalė mali, as Jabllanica !...

Fort qėndruen Raba e Ajetja ,

S’ i frikėsoi pushka, as vdekja !

Nuk ju dhimtė gjaku , as jeta ,

Pėr me vdekė pėr troje t’ veta !

Kėto dy motra – dy kunata ,

Nuk iu trembėn pushkėve t’ gjata !

Para tytave t’ barbarisė –

Ranė dėshmore n’ prag t’ shtėpisė !

Tue mbrojtė rritėn e fėmisė ,

Tue mbrojtė pragun e shtėpisė ,

Kėto trimnesha tė Malėsisė ,

Rritėn famėn e shqiptarisė !

Ku dhanė jetė, tue mbrojtė oborrin –

Aty, djali ua bani vorrin ,

Te nji lis pėrskaj shtėpisė ,

Me i ba hije gjithė Shqipėrisė !
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13806
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 09 May 2009, 11:00

3. HANIFE RUSHITIHanife Rushiti – soklolica ,

Vajzė e rritun nga Beshtica ,

Erdhi nuse n’ log t’ burrnisė,

N’ Velegllavė, n’ atė djep t’ trimnisė .

S’ e trembė pushka , s’ e trembė tyta ,

U rrok me shkije fyta – fyta !

Fyt pėr fyti nė kapixhik ,

Si me kanė ndoj burrė kreshnik !

Kurrė ditė t’ bardha nuk panė shqiptarėt,

Sa nga shkijet, sa nga bullgarėt !...

Tue na vra, tue na plaēkitė ,

S’ na lanė bukė, as fėminė me i rritė !

Nanė Hanifja, tetėdhjetė vjet -

N’ prag tė shpisė, n’ oborr tė vet,

Nuk priton hiq me dhanė jetė ,

Lufton trimja, me nji ēetė !

Nji ēetė serbė, nji ēetė komitė ,

Qė kanė dalė pėr me i plaēkitė ,

Me u marrė f’tyrėn, me i koritė –

Nji malėsore iu duel nė pritė !

Nji ēetė hajna e mėsynė katundin –

Nanė Hanifja e theu Kanunin ,

Si burrneshė e luejti hunin ,

Shkaut tė shkinės – ia shkundi trunin !

Mirė e luejti hunin e gardhit –

N’ pocerrkė t’ kresė , ia dathi shkavit ,

E la t’ shtrimė pėrpara pragit ,

Mbrojti nderin e shqiptarit !

Tue mbrojtė pragun e shtėpisė ,

Tue mbrojtė nderin e shqiptarisė ,

Ra nga plumbat e Serbisė –

Iu ba lule gjithė Malėsisė !

Kėto trimnesha t’ Malėsisė s’ Gollakut,

Serbė-ēetnikėve iu dolėn hakut!

Iu dhanė mėsim forcave barbare –

Si luftojnė femrat shqiptare !
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13806
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 09 May 2009, 11:01

4. SULLTANA E QAFĖS

N’ Qafė t’ Ujmirit, ka dalė Mikajli –

Aty ishte njė shqiponjė mali !

Njė trimėreshė , qė i thonė Sulltanė ,

Qė i pret hasmit me gėrshanė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit,

Mirė ia bane , ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

Pret ēetnikė – si me pre molla !

Eu, Sulltanė , ta lumsha djepin –

Pret komitė – si me e pre pjepnin !

Trėndafile me bojė gjaku –

Mirė ia more, ti, babės hakun !

Mbrojte nderin dhe lirinė ,

Me gjak shkrove historinė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit,

Mirė ia bane , ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

Pret ēetnikė – si me pre molla !

Eu, Sulltanė , ta lumsha djepin –

Pret komitė – si me e pre pjepnin !

Tekstet, meloditė dhe interpretimi vokal:Kėngė kushtuar heroinave shqiptare: DEMIR KRASNIQI
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13806
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi