» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Birėsimi

Shko poshtė

Birėsimi

Mesazh nga Vizitor prej Mon 18 May 2009, 09:51

Mora shtyse ta sillja kete teme ne forum gjate nje bisede tavoline qe pata me disa miq te mi.Cdo qenie qe vjen ne jete ka nevoje per perkushtim dhe dashuri.Per disa arsye x jo te gjithe prinderit mund ti rrisin dhe edukojne femijet qe sjellin ne jete.Keta femije gjejne strehe ne shtepite e femijve dhe shume nga keta kane fatin e mire te zgjidhen nga familje dhe te gjejne ngrohtesi.Shumica e prinderve refuzojne tu tregojne te verteten me friken se femija i biresuar do te lendohet dhe do t'i braktise.Eshte per tu admiruar puna dhe dashuria qe ju japin prinderit biresues ketyre femijve. Mundohen te sakrifikojne cdo gje per ta dhe i falin gjithe dashurine e mundhsme duke i bere te ndihen si pricesha ose princer.Mundohen t'u rrine prane te jene te gjindshem ne cdo problem te tyre. Nderkohe qe rrethi shoqeror di te verteten e sigurisht qe ndrydhet ta shprehe. Po nuk jane te paket rastet kur femija e ka marre vesh te verteten dhe reagimet kane qene te shumellojshme. Disa jane mirzitur me faktin e mos njohjes se pemes familjare, ndersa te tjere kane qene te lumtur qe gjeten nje familje qe ndoshta shume te tjera ende nuk e kane.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Adonisi prej Wed 03 Jun 2009, 21:26

Te biresosh nje femije sot, kur dihet se ka plot e perplote femije te cileve u mungon ngrohtesia prinderore, eshte gjesti me human dhe me i madhe qe mund te bejm cdo njeri nga ne. Tek ne shqiptaret eshte me ndryshe, nuk eshte sikurse ne perendim qe ndoshta cdo i pesti femije eshte rritur jetim. Megjithate edhe tek ne ekzistojne raste te ketilla! Por edhe pse raste te rralla, tek ne rreziku eshte me i madhe, sepse si shoqeri ne disa raste jemi shume te papjekur dhe na mungon vedijesimi. Ne perendim eshte me shume se noramle te biresosh nje femije, kurse tek ne, nese jo anormale, shikohemi me nje sy...dhe paragjykimet skan te ndalur.
Te biresosh nje femije sot, nuk mjafton vetem ti ofron kushte per jete, por edhe ti ofrone ate qe eshte me njerezore-ngrohtesin dhe dashurin e prindit.
Nese do te pergjigjesha pyetjes se cila eshte enderra me e madhe dhe me e veshtire ne jete per tu realizuar?-Te biresoj nje femije, perkunder femijeve te mi.
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11379
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Jun 2009, 21:33

Qendron cdo rrjesht por argumenti qe kam dashur te ngre eshte: a duhet tu tregojme ketyre femijve qe rrenjet e tyre jane diku larg , familja qe ata kane qene rrethuar me dashuri eshte nje familje qe eshte bere shume e dashur. Rastet flasin qe disa femije kur kane marr vesh qe jane te biresuar kane braktisur familjen ne te cilen jane rritur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Adonisi prej Wed 03 Jun 2009, 21:42

Arla, u treguam apo jo, heret apo vone do e kuptojne te verteten. Me e mira eshte qe tu themi te verteten para se ta kuptojne nga te tjeret, sepse ne kete raste mund edhe te revoltohen. Keshtu qe s'pari duhet tu ofrojme ngrohtesin dhe dashurin njejte sikur te femijes tone, dhe me pastaj me kohe duhet gjetur nje menyre sa me te mire qe tu themi te verteten.
Mendimi im.
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11379
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Jun 2009, 21:49

Ndoshta jam gabim po vertet me prek momenti kur keta femije rriten ne nje familje qe sakrifikon cdo gje per ta , mos t'iu mungoj asgje. I cojne ne shkollat me te mira, i edukojne ne menyren me te mire te mundur.Une di nje rast ku babai nuk blinte kurre rroba te reja per t'ia hedhur gjithe kursimet e punes se tij vajzes se biresuar.Punonte ne dy pune qe me pagesen e njeres te mundte ti siguronte arsimimin me te kualifikuar.Jetontonin me friken se nje dite per gjene me te vogel mund ti braktiste.Per mua eshte me mire ti tregohet femijes ne moshen kur fillon dhe kupton femija.Kur rritet eshte ne moshe madhore eshte me e veshtire ta pranojne.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga LumLumi prej Wed 03 Jun 2009, 21:57

Nese nuk ka vemendje shoqeria per keto raste, nuk do te jete e shendetshme ne te ardhmen!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11126
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Adonisi prej Wed 03 Jun 2009, 22:05

Ndodhin edhe keto raste, bile jo rralle! Ideja eshte qe sa eshte femije mos ti thuhet asgje rreth kesaj. Ne momentin qe fillon ti kupton gjerat mire, atehere ska rendesi nese i tregojme menjeher apo e lem deri tek rritet, por duhet gjetur menyren dhe jo ti themi direkt. Sepse edhe lajmet me te bukura kur i marrim direkt, mund te pesojme per keq ne ato momente.
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11379
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Jun 2009, 22:57

Sigurisht duhet te mendohesh shume para se te marresh nje hap te tille.Por nese te ky femije ke ushqyer vyrtyte te larta do ta kete me te lehte te kuptoj.Une perkrah idene e te treguarit ne moshe te hershme sepse ne ate moshe femija eshte me i lidhur me familjen dhe gjithmone femija zgjedh ate qe ndihet mire.Rritet me te verteten dhe e ka nje pergjigje nese dikush do tregohej pak i patakt me te per origjinen.Keshtu femija do rritej mes se vertetes dhe prindi biresues nuk do i gdhinte me netet me ankth.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Birėsimi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi