» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


POEZI PĖRKUSHTIMI

Shko poshtė

POEZI PĖRKUSHTIMI

Mesazh nga shaban cakolli prej Wed 03 Jun 2009, 12:10

KALA
PĖRJETĖSIE
      • Hysen Kėqikut,
        poetit tonė tė paepur –

Njė mjeshtėr i penės ,
Shqipe Malėsie ,
Ngriti lartė njė kullė –
Kala pėrjetėsie .

Se ē’ i gdhendi gurėt
,

Qė i nxori nga trojet ,
Lartė i ngriti muret –
Kala qė nuk rrėnohet .

Ca gurė nga Zhegoci ,
Ca nga Karadaku ,
Ca nga Bujanoci
Dhe ca nga Gollaku...

N’ kala tė kėsaj ane –
Njėqind e gjashtėdhjetė
e tetė muratorė .

Ėshtė kala dardane –
Me njėqind e gjashtėdhjetė
e tetė dasmorė .


Mjeshtėr n’ krye vendi ,
Qė prinė nga kėto treva
–

Ėshtė Ali Kelmendi ,
Qė vjen nga Presheva .

Me mjeshtri tė fshehta
Vijnė kėta ndėrtimtarė
...

Me vargje tė mprehta –
“Feniksi” preshevarė .

Me lule Shėn Gjergji
Do rritet fėmija –
Kur vjen Dom Lush Gjergji
Me “Dritėn” nga Vitia
.


N’ Gjilan – “Dardania”
,

Si mbi det tallazi –
Sjell vargje liria
Dhe Rexhep Elmazi .

Bujanoci prore
Ėshtė nė zemrat tona ,
Valles sonė vėllazėrore
–

Larg i shkon “Jehona”.

“Lajmėtari”, “Nositi”
Edhe “Dituria” –
N’ rreze kudo ndriti
Dardana dhe Malėsia .

Ej, Ramiz Kadriu ,
O , pena e ndėrgjegjes –
Thirre vėlla “Shpėtimin”
Nė vallen e Medvegjes !

Kala pėrjetėsie –
Dritė e diturisė ,
Do tė marrin dije
Bijtė e Dardanisė !

Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13785
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi