» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Shko poshtė

Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Sihana prej Wed 20 Jun 2007, 12:43

Vetevrasja nje semundje psiqike apo nje ndikim ekonomiko shoqeror?
Vetevrasja nje shtytje per te gjetur shpetim apo overdoza e mendjes se semure?
Mesa kemi degjuar kohet e fundit jane shtuar rastet e vetevrasjes ne vendin tone. Nuk po kuptojme se perse ky fenomen ka filluar te perhapet mos ndoshta i duket zgjedhja me e mire apo eshte kthyer ne mode? Te jete valle ndikimi ekonomik ky? Apo te
jene rrethana te pa njohura?
Nuk di me te vertete ti japim pergjigje ketij fakti qe dita dites faktohet ne nje menyre arrogante.
E hapa kete teme sepse sinqerisht eshte nje teme e prekur edhe do te doja te dija nga ju mendimin tuaj .
;puth:

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12014
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga clesiano prej Thu 21 Jun 2007, 15:48

Vetvrasja semundje?!?!?!?!


Esshte zgjidhje me e ulet qe do shume kuroja me e marre
avatar
clesiano

Shteti : itali
Postime : 30
Kyējet nė forum : 11979
Regjistruar mė : 21/06/2007

http://www.zemershqiptare.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Naki prej Mon 25 Jun 2007, 14:47

Siha te falenderoj vertet per temen.
Jame shume i sigurt se faktoret dominues ne gjerat e tilla qe ndodhun jane Reaksionet e Stresit Post-Traumatik.
Tjerat jane rastet Ekonomiko-Sociale, Mungesa e Tolerances dhe pranimit te identitetit dhe aftesise, Hakmarrjet akoma zakone famekeqe, krimi i organizuar, prostitucioni, e cka jo.... te gjitha hyne ne nje term qe po e quaj Post-Traumatik.
Clesiano e tha me nje fjale "eshte zgjidhja me e ulet qe do shume kurajo me e mare"

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Silvi prej Mon 25 Jun 2007, 15:19

Kesaj pyetje mund t'i pergjigjet me se miri dikush i cili ka qene ne prag te vetvrasjes dhe e ka si te thuash gjysem-perjetuar vetvrasjen.A jane kta njerez te semur psiqike apo thjesht nuk mund te perballen me me realitetin e hidhur qe jeta u ofron?!!..
Do te thoja qe askush prej nesh nuk arrin te njohe vetveten ne menyre perfekte dhe si rrjedhim askush prej nesh nuk mund t'a dije ose t'a imagjinoje reagimin ndaj nje situate te caktuar ne te cilen nje dite mund te ndodhemi papritur e pa kujtuar...
Pra ne mund te arrijme te kuptojme arsyet qe cojne ne vetvrasje por kurrsesi nuk mund t'u japim shpjegim te mirfillte ketyre arsyeve...
Thjesht eshte nje mister ,ashtu si dhe vete qenia njerezore ashtu si dhe vete materia.....
avatar
Silvi

Shteti : Londer
Postime : 83
Kyējet nė forum : 12030
Regjistruar mė : 04/06/2007

http://www.silvi.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga bovari prej Fri 14 Sep 2007, 14:35

Ne kohet e fundit me ndryshimin e kohes edhe ne ndryshuam.Me ndryshimin e fytyres qe beri bota ne siperfaqe edhe ne deshiren per te jetuar,boten e brendeshme e ndryshuam sepse e ndjenim te nevojshme te ecim me kohen!Po ne te vertete bota e brendeshme nuk ndryshoi;gjithnje kerkojm te na besohet dhe te besojme,te na dashurojne dhe te dashurojme,dhe para ēdo gjeje kerkojme ti bejm te tjeret dhe te na bejne te tjeret te lumtur.Por kemi frike,te gjithe kemi frike nga njeri tjetri.Njeri te bej diēka fillojme te presim se ēfare do dali pas atij veprimi;Dhe me e rendesishmja eshte petku qe i veshim botes se brendeshme per ta ruajtur qe te mos shikoje dem ose zarar.Kjo mbulese na largon nga njeri-tjetri.Ky petk qe do te na ndihmoje te mbrohemi ne te njejten kohe na shtyn te jetojme jeten duke mohuar egzistencen e botes sone ose ndjenjat,domethene ne separi duke veshur kete petk ja mohojme vetes ta jetoje jeten dhe e lejm te rije pa fryme boten tone te brendeshme te mbuluar e cila separi kalon ne depresion dhe pas na terheq zvare drejt vetvrasjes….

Te pershendesim pa pritur qe separi te na pershendesin,kur te mos bejm hesapet se ē’fare mendon njeriu qe kemi perballe per ne,kur ta jetojme jeten separi per vete dhe jo per te tjeret,kur edhe te qeshim me gabimet tona dhe ta lejojm veten te jetoje athere depresioni dhe vetvrasja do te jene shume larg nga ne.Asnje njeri i lumtur nuk e mendon vetvrasjen athere te kerkojme rruget per te qene te lumtur,te shikojme edhe anet e mira e pozitive te ngjarjeve dhe jo vetem ata negative.Nese nuk gjejme ane pozitive athere duhet te dime te themi “qe nuk ka me te rendesishem se vetja jone”dhe te perqafojme jeten perseri.
Duhet te kemi parasysh se kjo jete nuk na perket totalisht vetem neve por i perket edhe bashksortit/tes,nenes,babait,femise tone dhe te gjithe atyre qe na duan dhe atyre qe do derdhin lot pas nesh.

Per te mos u krijuar merzitje te tjereve duke luftuar me jeten te dime te qeshim…Nese nevojitet lodhuni pak te gjeni nje arsye pozitive per te qeshur e nese nuk e gjeni mos u ankoni pasi nuk kerkoni sa duhet!!.....
“MUNDESİTE”
Mendoni nje gote dhe ujtin,ku gota ne kete rast simbolizon jeten dhe ujti zgjedhjet tona dhe menyren e jetes qe na ofrohen dhe posedojme.
1)
gota eshte e mbushur plot me uje

2) gota eshte e mbushur pergjysem me uje

3) gjysma e gotes eshte bosh

4) gota eshte bosh

5) ne te vertet gota nuk egziston

Te gjitha keto opsione na bejne te mendojme,dhe permbajne 2 kuptime e para te gjitha kane kuptim ku filozofik e ku psikologjik.Ndersa e dyta tregon fazen e nje njeriu si shkon drejt vetvrasjes.
Dhe kur arijm tek pika 4 (gota eshte bosh)besoj se eshte fjalia qe thuhet para vetvrasjes!!!!!!!!

Vetvrasja nuk eshte semundje patologjike pasi eshte vertetuar por eshte menyre qe disa njerez ate ndjenje deshtimi qe kane e pasqyrojne jashte dhe nuk eshte denim i vetvetes apo veprim i bere per tu vertetuar te tjereve dhimbjen qe kane..

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11940
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Enya prej Sun 16 Sep 2007, 16:30

Shume teme interesante Sihana!

Per mua vetvrasja nuk ka te beje (ne shumicen e rasteve) me semundjet psiqike por me nje situate melankolie/depresioni ose thjesht ndjenje deshtimi te jetes qe kemi.

Perse jane shtuar vetevrasjet vitet e fundit ne Shqiperi? Sepse jeta eshte bere gjithnje e me e veshtire per ti bere balle, kur nuk ke se ku te perplasesh, kur nuk te kupton me asnje ose nuk do te te kuptoje me njeri, disa njerez, ne nje moment dobesie, bejne zgjedhjen e vetvrasjes sepse jane te mbytur e te zhytur thelle ne merzitjen e tyre.
Me pare ne Shqiperi ēdo gje ishte e parashikuar dhe e kontrolluar, do e kishe gjithnje nje pune - pra gjithnje buke per te ngrene, sadopak - qofte me shkolle qofte pa shkolle ...
Te vetet probleme ne Shqiperine e Enverit ishin liria e fjales-mendimit-levizjes, por njerezit te zhytur ne ate diktature e ne ate mbyllje te vendit ndiheshin mire e te mbrojtur. Sot eshte komplet ndryshe dhe ndryshimi ishte teper brutal, njerez ne nivel te larte te shoqerise u gjenden per shume pak vite ne nivelin e fundit ashtu si dhe e kunderta. Disa e durojne kete situate e disa jo. Populli shqiptar e kryesisht rinia jane si adoloshentet ne krize egzistenciale qe kerkojne te gjejne vetvehten .... por si mund ta gjesh vetvehten ne ate mish mash qe eshte katandisur Shqiperia??? Nje vend ku i drejti eshte ai qe korrupton me shume e qe e zhvat deri ne palce tjetrin??? Ky eshte kaptilazmi ne formen e tij me te rrepte e te pameshirshme.
Me pare hallet tona ishin ushqimi, na kalonte koha neper rradhat e qumshtit, te mishit apo te shume shume gjerave ... pra e kishi mendjen tek gjerat bazike te jetes, tashme gjerat kane ndryshuar shume ... tani mendohet vetem se si te fitosh para sa me shume per te blere kete apo ate ... dhe kjo sjell nje ndjenje deshtimi tek vetja nese personi nuk e arrin dot por qe e sheh ne menyre flagrante tek te tjeret qe behen gjithnje e me te pasur ...
Me pare kishte komunikim midis njerezve ne Shqiperi, kishte besim tek njerezit, tashme s'mund ti besh bese askujt, as njeriut te familjes e jo me te kesh shoqeri e miqesi te mirebesueshme ... kjo ben qe njerezit te mblidhen gjithnje e me teper ne vetvehte e te bluajne ne koken e tyre problemet e vetem problemet e tyre ...

Vetvrasja eshte semundja e vendeve te zhvilluara, por qe kap edhe vendet ne zhvillim e siper siē eshte Sqhiperia, vende ku kapitalizmi eshte teper i eger ...

Ne France vetvrasja eshte arsyeja e dyte, pas aksidenteve rrugore, e vdekjeve tek te rinjte, pra tregon qe ne kete moshe delikate ka shume qe nuk ndihen mire ... perse nuk ndoh e njejta gje ne Indi apo ndonje vend te ngjashem, ne nje kohe qe jeta e ketyre te rinjve eshte shume me e veshtire se jeta e francezeve ????? Pikerisht sepse indianet jane ne lufte per ezistence dhe s'kane kohe te mendojne e te bluajne problemet e jetes ashtu siē mund te kene francezet sepse kane te gjithe gjerat vitale per egzistencen e tyre.

PS: mora shebullin e francezeve sepse ate njoh me mire por mendoj se dhe ne vendet e tjera evropiane situata eshte ne mos e njejte, e ngjashme ...
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 12030
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Rrezon@ prej Tue 27 Jan 2009, 23:07

Pasuria me e madhe eshte dija , kurse varferiia me e madhe eshte mungesa e saj ! Vetvrasja eshte krim me i madh se te vrasish diked tjeter.
Po semundje psiqike eshte depresioni i tepert te con te besh nje veprim te tille.


Ne shtetin tone MK.eshte rite vetvrasja sa degjova ne tv 01/01/2009 i bije per cdo dite nga nje person te vetvritet edhe ata adoleshente 72% gjini mashkullore. Keq!

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11455
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Vizitor prej Thu 29 Jan 2009, 09:49

Vetevrasja eshte e denueshme edhe ne baza fetare (ne cilendo fe) sepse pajtohem qe ne nuk e kemi te drejten te ia marrim jeten vehtes, sepse perendia qe na e ka fale eshte i vetmi qe e ka te drejten edhe me na e marre ate.
Kam lexuar per shume raste dhe kam pasur nje rast edhe ne familjen e gjere qe personat qe vetevriten (sidomos vetevrasja me varje) i bie pishman ne momentin kur iu shterngohet laku ne fyt dhe mundohen te nxirren disi (99% te rasteve nuk ia arrijne), sepse vendimi per kryerjen e vetevrasjes konsideroj se eshte vendim i ligesise momentale shpirterore.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga visitor prej Thu 29 Jan 2009, 17:03

Mire paske thene lumbardhi se luan topi eshte ligesia momentale shpirterore

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11486
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Vizitor prej Thu 29 Jan 2009, 17:43

Vetvrasja mendoj se eshte kur njeriu kalon ne kriz depresive.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Geri prej Thu 29 Jan 2009, 21:25

Vetvrasja vje nga shum arsye qe i ndodh njerit nga varferija a nga dicka qe se duron dot edhe kot jeto i duket atij edhe kalo ne depresion edhe bam bam dy her hajt shnet Sad
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16059
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga murtur prej Thu 29 Jan 2009, 22:19

Njerzit qe fatkeqsishtč qe len shum boshllek ndermjet vetes dhe te tjerve gjen pashmangsi nga shoqerija per ti huazuar fjalet dhe sqaruar problemet me koh,ather kur bien ne presion te ndonej konflikti probematik skan as kujt ti a shprehin problemin e ler ma te mendojn se si ta zgjedhin,dhe per kete bien i bie injorimit te vetvetes dhe urrejn boten dhe te tjeret per shkaqe mos adukimi familjar,mental dhe shoqeror,qe vie deri te psiko orientimi i fundit qe sju jep me shans per zgjidhej tjeter veq se kapitullimit.
Vetvrasja esht njčra nga mekatet me te medhaja te denuara nga zoti.
Zoti te jep shpirtin ,nana baba familja kujdesn per ty si femij dhe ti te perfundosh te poshtrosh familjn Baben nanen ,tek zoti ska falje.
avatar
murtur

Shteti : LIPJAN
Postime : 11
Kyējet nė forum : 10380
Regjistruar mė : 05/12/2008
Profesioni : Aktor

http://www.shqip.be

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni per vetvrasjen a eshte ajo nje semundje psiqike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi