» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mahi tė Vogla

Shko poshtė

gezuar Mahi tė Vogla

Mesazh nga Naki prej Wed 10 Jun 2009, 02:45

1. Gabeli dhe Duhani
Nje gabel po i bertiste djalit te vet
- Ne klasen e IV fillore je dhe po bin duhan bre pisi i keq bre nonen e magjupit a?
- Po edhe ti bre babe ki pi duhan kur je kan ne klasen e IV me ka tregu mami.
- Po Po veq une atehere kur jam kan ne klasen e IV i kam pas 24 vjeq bre kopil.

2. Urimi i Gabelit
Po e therret gabeli djalin e vete ne Itali me telefon.
- Urime djali jem te ka lind gruaja
- O faleminderit baba jem po cka kam fitu djal a vajze o babe?
- Ke fitu nje vella i pirgjigjet baba.

3. Me i shkurte...
Djali dhe vajza te shtrire ne shtrat po bisedonin.
- Po nisja de ma se jeta eshte shume e shkurte se qe ti mendon i thote vajza.
- Po afrohu moj pak se edhe ky eshte me i shkurter se qe ti mendon ja kthen djali.

4. Mua me harrove a !
Kthehet burri ne shtepi pak me heret nga puna kur e takon gruan me tre te panjohur ne shtrat.
- Tung, tung, tung - i pershendet nga dera
- E more i hupt mua me harrove a ? - ja kthen gruaja.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19553
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gezuar Re: Mahi tė Vogla

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 10 Jun 2009, 17:24

1. Carpool me miqtė tuaj tė destinacionit. Nė Jug pirun Amerikane e lumit, shumė folks pėrzėnė nga San Francisco Bay Area Southern California ose nga tė Kalifornisė Veriore kodrinė destinacion. Nėse jeni transportim tungjesh me miqtė nga tė njėjtin rajon, shikoni pėr tė ardhur deri sė bashku. Transportim tungjesh Disa kompani kanė zbritje pėrpunuar me linjat e autobusėve, nė qoftė se grupet e juaj ėshtė mjaft e madhe qė mund tė marrin tė gjitha njė luks autobus nga zonėn tuaj tė lumit. Kjo mund tė ju kursejnė tė holla, si dhe reduktimin e karbonit Ole gjurmė.

2. Mirė, ky ėshtė i vėshtirė pėr mua si edhe, nga tė nostalgji mė shumė se ēdo gjė tjetėr. Nėse ju mund, nėse keni mundėsi, tė zgjedhin ose tė bardhė gazit propan cookers. Mirė i modės sė vjetėr barbecue me qymyr druri e vė nė crud tuaj pėr shkak tė pėrpunimit tė ushqimeve, si dhe ėshtė mė shumė njė tė ndotėsve nė ajėr. Pra, ka dy argumente kundėr qymyr druri, keq pėr ajrin, keq pėr trupin tuaj.

3. Sunblock ėshtė njė domosdoshmėri kur jeni jashtė nė lumė ose jashtė nė diell. Ka disa debate pėr atė tė mirė pėr lėkurėn tuaj dhe ēfarė nuk ėshtė, megjithatė, nuk ėshtė mė pak e mė pak debat rreth efekteve dėmtuese tė sunblock nė oqean e koralor reefs. Transportim tungjesh Pėrderisa nuk ėshtė nė oqean, ne shifra mund tė jetė e mirė pėr ju tė kėrkoni organike / gjitha natyrore sunblocks shmangien e mėposhtme: PABA, octinoxate, oxybenzone, 4-methylbenzylidene kamfur dhe ruajtės butylparaben. Unė vetėm dėgjuar lart e 6-milion gallons e sunblock po lahen off tonė dhe nė organet e oceans vit!!

4. Kėshtu qė e doni qenė nė tė ujit: transportim tungjesh, canoeing, zgjoni konvikti, ski uji, tė brendshėm tub, etj Ēdo herė qė ju kanė dalė tė marr me qira ose tė marrė hua njė pluskim pajisje, njė jelek. Nė vend tė kėsaj, pėrse nuk keni bėrė deklaratė tuaj modės dhe Green deklaratė duke vizituar astra dhe urdhėrimin tuaj personale pluskim pajisjen. Ata kanė mori njė reputacion tė madh dhe ata pėrdorin njė shumė miqėsore shkumė pėr notim se shumica e kompanive tė tjera.

5. Blej lokal, blej organike. Blerja organike nė pjesėn mė tė madhe do tė thotė tuaj
ushqime kanė udhėtuar distanca mė pak, prandaj, ata mė tė vogla kanė njė ndikim negativ mbi mjedisin. Nė shumė raste tė pėrdoren produkte tė rritet e ushqimeve janė shumė mė tė mirė pėr tė tokės, kafshėt trajtohen mė mirė, pėr tė ngritur mė nga afėr nė jetėn e egėr, etj

6. I know you've mendonin rreth hedhjen nė peshqir, qė hapat pėr t'u bėrė njė pushues tė gjelbėr janė tė frikshme. Por nuk i prish qejfin! Ju jeni tashmė njė Greenie, ju keni zgjedhur tė whitewater traget, njė shumė tė gjelbėr pushime opsion se shumė zgjedhje tė vlefshme pėr ju. Nuk ka motorėve tė emetoj keq gasses nė ajėr, njė traget ėshtė praktikisht karbonit stanjacion / neutral nė pėrpjekjet e saj pėr tė marrė poshtė nė lumė. Shiko, ėshtė e lehtė tė jetė njė Greenie.

7. Njė nga ndryshimet mė tė mėdha qė ne mund tė bėjė, qoftė me pushime, ose jo, ėshtė qė tė zbrazin kėtė zakon tė blejnė ujė nė shishe plastike. Shiko pėr reusable ujit kontejnerė. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė hidrat, sidomos kur aktive, si whitewater transportim tungjesh. My favorite ėshtė enė qelqi, e thyerje shpesh faktor mė bėn zgjodhi diēka tjetėr, e kur tė pėrfitojnė outweighs shansin e thyerje, unė pėr tė zgjedhė tė qelqit. Switching tė metaleve apo edhe shishet e qelqit e shkėlqyer ėshtė njė lėvizje pozitive. Ja njė link nga aktoren Rachel McAdams' qė shet gjysmė-stilist shishe qelqi,
Shpresojmė kėto 7-tips ndihmojė pėr ta bėrė tuaj whitewater transportim tungjesh pushime tė gjelbėr. Shpresojmė qė tė gjelbėr ju bėn tė ndjeheni mė mirė pėr veten tuaj, ju jep pushtet pėr tė realizuar pak se sa njė pėrpjekje e bėn njė dallim tė madh. Unė jam i gėzuar Beteja nė mes tė korporatave tė mėdha si ato tė dalė me makina mė tė mira, mė tė mirė dhe mė e mirė pastrues ushqimeve. Nė fund tė fundit, ėshtė nė dobi tė tė gjitha jona si ne ruaj planetin tonė dhe negative kthyer tani nė vend.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17907
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gezuar Re: Mahi tė Vogla

Mesazh nga Ylliks prej Wed 10 Jun 2009, 19:01

jo mahi tė vogla, po tė mėdha sa bjeshka qy ;)

njė mahi e vogėl:

kush bėn me gisht dhe kush e siell girshtin tregues dhe qeshet kur thoni i gishtit, herė del para e herė mbrapa? 8)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11321
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gezuar Re: Mahi tė Vogla

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 11 Jun 2009, 11:04

Genci U editua.
Tema nuk eshte per barcoleta , eshte nje teme barcoleta e hapur.Te lutem posto aty.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10796
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gezuar Re: Mahi tė Vogla

Mesazh nga benita krusha prej Thu 24 Mar 2011, 10:53

shkoi i madhi qaknorist te behet synet.
qaknoristi: ersha per tu bere synet
ai qe ben synet: na falni por ne nuk bejme prerjen e druve Neutral

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 9173
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gezuar Re: Mahi tė Vogla

Mesazh nga epanjohura prej Sat 09 Aug 2014, 21:04

Njė nxėnės i klasės sė gjashtė i thotė Mesueses:

- Mendoj se jam tepėr i menēur pėr tė qėndruar nė kėtė klasė. Do tė kisha dashur tė shkoj direkt nė gjimnaz!

Mesuesja e njofton drejtorin pėr kėrkesėn e tij dhe ata vendosin ta testojnė. Nxėnėsi pranon menjėherė.

Drejtori: Sa bėjnė 3×4?

Nxėnėsi: 12.

Drejtori: E 6×6?

Nxėnėsi: 36.

Drejtori: Cili ėshtė kryeqyteti i Austrisė?

Nxėnėsi: Vjena.

Vazhdojnė pyetjet e drejtorit, ndėrsa nxėnėsi secilės i pėrgjigjet pa asnjė gabim tė vetėm. Drejtori pėrfundon pyetėsorin. Mesuesja kėrkon tė bėjė disa pyetje dhe nxėnėsi pranon.

Mesuesja: Lopa ka katėr, ndėrsa unė kam dy. Ēfarė janė?

Nxėnėsi: Kėmbė.

Mesuesja: Saktė. Ēfarė ke ti nė pantallona qė unė nuk kam?

Nxėnėsi: Xhepa.

Mesuesja: Ku i kanė femrat qimet mė tė pėrdredhura?

Nxėnėsi: Femrat nė Afrikė, Mesuese.

Mesuesja: Ēfarė ėshtė njėherė i butė, ndėrsa nė duart e femrave forcohet?

Nxėnėsi: Llaku pėr thonj.

Mesuesja: Ēfarė kanė meshkujt dhe femrat nė mes tė kėmbėve?

Nxėnėsi: Gjunjė, arsimtare.

Mesuesja: Ēfarė ka femra e martuar mė tė gjerė sesa femra e pamartuar?

Nxėnėsi: Krevatin.

Mesuesja: Cila pjesė e trupit tim ėshtė mė e lagėsht?

Nxėnėsi: Gjuha juaj, mesuese.

Mesuesja: Cila fjalė fillon me p, ndėrsa nėnkupton diēka qė mund tė jetė e njomė ose e thatė dhe meshkujve u pėlqen shumė qė ta shohin.

Nxėnėsi: Paraja, mesuese.

Drejtori i mbetur pa frymė dhe krejt djersė, vendos ta ndėrpresė testin dhe bėrtet:

- Drejt nė fakultet do tė dėrgoj! Edhe unė do tu pėrgjigjesha gabim tė gjitha atyre pyetjeve....

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 6095
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gezuar Re: Mahi tė Vogla

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi